Vetkooping te IJzendijke. BEESTIAAL iaioHï&iittwii, w. W Haast a! Wagensmeer. Openbare Verkooping Handelsberichten. Advertentiën. Vrijdag 14 Mui 1915, Donderdag 6 Mei 1915, Orde der Verkooping Woensdag 12 Mei 1915, Op Zondag geen kijkdag. Mangelwortelzaad, Steeds in voorraad: In voorraad 't Bleek, dat deze na schooltijd moest blijven en, hetgeen der onder wijzeressen^ was vergeten. Dat de familie van het meisje niet goed over deze vergeetachtigheid is te spreken laat, zich verklaren. Een van de gevaarlijkste en on aangenaamste plagen, waaraan de troepeD, vooral in het Oosten, zijn blootgesteld, is de luizen-ziekte. Deze ziekte zooveel mogelijk te beperken en bestrijden is een belang rijke hygiënische taak van het leger bestuur. Daarom zijn reeds ontluizings-in richtingen in het Oosten opgericht. Maar van deze inrichtingen kunnen natuurlijk alleen de van het front te rugkeerende troepen en de krijgsge vangenen gebruik maken. Den mannen aan het front moet men andere gelegenheid bieden om zich te reinigen. In het Westen laat men, gelijk be kend, badtreinen loopen. Doch voor het Oosten, waar het spoorwegnet lang niet zoo uitgebreid is en toch al zeer in beslag genomen wordt door de leger-transporten, is dit niet mogelijk. Men is daarom op het denkbeeld gekomen voor het Oosten badwagens te construeeren, die of door paarden getrokken of aan vrachtauto's gekop peld kunnen worden. Het legerbestuur heeft ontwerpen voor dergelijke wagens laten bouwen en een dezer systemen in een oom missie van geneesheeren getoond, die er haar goedkeuring aan gehecht heelt. De wagen heeft den vorm en de grootte van een meubelwagen. Hy kan ruim twee duizend liter water opnemen, 700 liter warm, even veel koud en even voor in de ketels zijn twaalf douchekamers, gescheiden door gordijnen. De verwarming stookt tegelijkertijd het water en de douche kanjers en de kleedkamers, die voorzien zijn van en bank en haken om de kleeren aan op te hangen. In den wagen wordt schoon onder goed voor de soldaten meegenomen. Bovendien is er een desinfectie in richting voor het vuile ondergoed. Het water wordt op een tempera tuur gebracht van tachtig graden. Per uur kunnen er vijftig man een douche nemen, De oorlog. Er werd een ooaenblik gedacht dat de Duitschers de Tser over waren. Maar men verwarde de rivier met het Kanaal. Evenwel is door dij succes het front der Duitscbers aanmerkelijk verplaatst. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben zij een aanval gedaan op het front Bixschote—Langemarck, met het gevolg dat zij hun linie voorwaarts hebben geschoven tot voorbij Pilkem. De Franschen zijn teruggetrokken in twee richtingen. Ten eerste naar het Westen op het kanaal terug tot even benoorden Boesinghe. Ten twee de naar het Zuiden op een linie, on geveer evenwijdig loopend met den weg Bixchote—Langemarck, maar en kele kilometers ten Zuiden daarvan. Het- plaatselijk succes, door de Duitschers hier behaald, is dus dat zij hun front, waar dit ten Noorden van Yperen het Yserkanaal verliet, naar het Westen hebben omgebogen, zoodat het ettelijke kilometers verder naar het Zuiden dan voorheen het kanaal blijft volgen, op dat verleng stuk van dat front twee overgangen over het kanaal hebben bezet, te weten Steenstraate en Het Sas, die in de toekomst van belang kunnen zjjn en in verband'daarmede den in het iront inspringenden boog ten Oos ten om Yperen heen hebben ver nauwd. Aangezien even verder dan Lange marck het Engelsche front aan het Fransche aansloot, spreekt hst van zelf dat, nu de Franschen teruggin gen hun, ook de Engelshe linker vleugel wat moesten ombuigen. Daarbij verloren Franschen en En gelschen niet minder dan 30 kanon nen. Het geldt hier dus een plaatselijk succes der Duitschers, omdat uit de berichten blijkt, dat zij, het voorloo- pig niet hebben kunnen voortzetten. Reeds het Duitsche communiqué gaf aanleiding tot het vermoeden, dat het voorloopig b{j de genoemde resul taten gebleven was. De offlcieele Fransche mededeeling vertelt dan ook, dat het mogelijk was den aanval der Duitschers plaatselijk te beperken, want een krachtige tegen aanval stelde de Franschen in staat „terrein te herwinnen". Men lette wel, „terrein" zonder nadere bepaling. De Duitschers hebben zich bij hun aanval, gebruik makend van den Noordelijken wind, vooraf laten gaan door een verstikkenden rook. Hierover heeft zich een dispuut ontwikkeld wie het eerst met dit middel is begonnen. De Duitschers zeggen de Franschen, Russen en Engelschen zijn er mee begonnen, en nu doen wij het ook, maar wat beter. Ook, zoo volgt met juridische spitsvondigheid, is hetgeen wij doen niet door de Haagsche Con ventie verboden, want van onze pro jectielen is niet het „eenig" doel, om verstikkende gassen te verspreiden. Neen, neen, zegt generaal French, de Duitschers hebben met duivelsche trouweloosheid ons van te voren be schuldigd, var hetgeen zijzelf zich hadden voorgenomen te doen, met het doel daaraan het karakter van een represaillemaatregel te geven. Het gebruik van rook in den strijd om den vijand voor de keus te stel len van te stikken of te wijken is verschrikkelijk, maar zeer oud, reven verschrikkelijk en even oud als het gebruik van overstroomingen, waar door de vijand voor de keus van verdrinken of vluchten wordt gesteld. De krijgsgeschiedenis is vol van voorbeelden. Yeel indruk hoeft het indertijd gemaakt, toen de Franschen een aantal Algerijnen, die in een grot de wijk hadden genomen, daar uit brandden, als het ware een wespen nest. Rotterdam 26 April. Tarwe, puike f 16.25 a f 17.75 gew. f 15.— a f 16. Chevaliergerst f 13. a f 13.50 Winter-en Z. Gerst f 13. a f 13.50 Haver f 15.a f 15.25 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 28 Donderdag 79 Vrjjdag 30 12.12 12.86 1.26 12.36 1.— 1.50 Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving KEURINGSRAAD (L 1916.) De keuring van do dienstplichtigen zal plaats hebben Donderdag 20 Mei om 10.30 u. te Groede in het Ge meentehuis. DIENSTNEMING N.-O.-I. LEGER Het handgeld bij dienstneming bij het Leger in Ned. Indiö bedraagt thans ƒ400. INKWARTIERINGSGELDEN. Uitbetaling inkwartieringsgelden a.s. Maandag 3 Mei van 2—4 namiddags. VERGUNNINGSRECHT. Donderdag 29 dezer zal het ver gunningsrecht 1915—16 worden ge- ind. GOEDKOOP BROOD EN MEEL. Ieder hoofd van een gézih of alleen loopend persoon die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om on- gebuild tarwe brood (z.g. oorlogsbrood) tegen 12 cent per k. g. of ongebuild tarwemeel tegen 16 cent per k. g, te bekomen moet daarvan zoo spoedig mogelyk opgave doen ter secretarie Beschikbaar wordt gesteld hoogstens een half K g. brood per dag en per persoon. Meel hoogstens drie en eeü half hectogram per dag en per persoon. Noch brood noch meel mcgen voor veevoeder dienen. De door den Burgemeester uit te reiken broodkaart aan een gezin wordt gesteld ten nampvan een bak ker, door den gebruiker zelf op te geven. L- Bij ons vertrek naar Duitschland aan alle vrien den en bekenden een hartelijk vaarwel toegewenscht. Paul Günther en Vrouw. 27 April 1915. De Notaris W. C. de Smidt te Schoondjjke zal op des namiddags 2 uur, ten huize en ten verzoeke van derf heer Adr. BAAS—van der Hooft, Voerman te IJzendijke, in het openbaar verkoo- pen Een zwarte merrie, 8 «sSMijaar, 10 kippen, 3 een- JSESskden, een zware boeren wagen, camion, sacksploeg, egge, schroobak, waterkuip, laadhouten en wat verder zal worden ge veild. Onbekende koopers moeten bekende en soliede borgen stellen. Koopen tot en met ƒ5.— contant. De notaris Beuningh te Groede zal op ten verzoeke van den heer Iz. ERAS MUS, Burgemeester te Cadzand, op de door ZEd. bewoonde hofstede in den Tienhonderdpolder, in het open baar verkoopeD V08S6 merrie oud 7 jaar, met veuleD, bruine dito oud 5 jaar, vosse dito oud 6 jaar, dito dito oud 11 jaar, dito dito oud 4 jaar, dito dito oud 10 jaar met veulen, bruine dito oud !8 jaar, dito dito oud 18 jaar, vossen ruin oud 8 jaar, vosse mer rie oud 2 jaar, bruine dito oud 2 jaar, vosse dito oud 1 jaar, dito ruin oud 1 jaar, bruine merrie oud 1 jaar, leeftijd gewaarborgd) 9 melkkoeien, 2 tweeja ttarraa rige bekalfde vaarzen, 5 eenjarige runderen lOaafitSm kalvers, 4 varkens, 80 kippen 5 menwagens, driewielskar, 8 Sacksploegen, 1 wale ploeg, 8 kleine ploegen, eggen in soort, de helft in een molbord, rolblok, aardappelploeg, stroosDijder, man- gelmolen, graanzeven, karn-, zol der- en stalgerief. mutsaards, blokken, eenige af braak, aardappels, enz. enz. Koopen tot ƒ6.contant, 's Zondags geen Kljkdagi Liedjeszangers worden niet toege laten. Onbekende koopers zijn gehouden borg te stellen. 's namiddags 1 uur, brandhout en kleine voorwerpen. 's namiddags 2 uur, paarden en zoo vervolgens. 7 van een De'Notaris W. C. de Smidt t0! Schoondijke zal op ten verzoeke van den Heer Johs. RISSEEUW Johs.zn., te' Groede, en aldaar op de door hem bewoonde hofstede „de Catshoeve", in het open baar verkoopen Bruine merrie 8 jaar, met veulen, Z. B. S. 979, Grijze merrie 5 jaar, Vos se merrie 6 jaar, Z. B. S. 1292 bekroond, Bruine merrie 3 jaar Bruinen ruin 11 jaar, Bruine mer rie 5 jaar, met veulen, -Bruine mefrie 16 faary mét veulen/' Brui ne merrie, 2 jaar, Vosse merrie 2 jaar, ingeschreven veuleDboek no, 1631, Bruinen ruin 1 jaar/ Grijs vossen hengst 1 jaar, ingeschre ven veulenboek no. 2146 De 'ouderdom der paarden wordt ge- waarborgd. 7 baatgevende Melk- koeien, 1 tweejarige vaars, JspfSf 5 eenjarige runderen, 7llalrSW kalveren, 1 zeug varken met big- gen', 2 drachtige' eri 2 vette var kens, 70 kippen en hanen, 2 gan zen. 1 phaetón, 1 brik, 4 menwagens, 1 driewielskar, 2 zaaimachines met bakmachine, 1'maaimachiDe, merk "Deering", 1 gecombineerde hooi- hark, 2 cultivators, 3 sacksploegen, 2 kleine ploegen, 1 aardappelploeg, 1 rolblok, eggen in soort, 1 sleep, 2 landsloden, ruiters, stroosnjjder, mangelmolen, windmolen, geesel- steen, waterstaat ladders, bascule, graanzeven, karn- en stalgerief, enz. Voorts s Een partij groene en droge Mut saards, enz Aanvang der verkooping des na middags 1 uur met stalgereedschap, hout, enzom 2 uur met de paarden. Liedjeszangers of Orgeldraaiers wor den niet toegelaten. Onbekende en buitenlandsche koo pers. moeten bekende of soliede bor gen stellen. Koopen tot en met 6,— contant Nog 2 weken heeft ondergeteeker- de voorhanden het goede soort, en nog Paardewortelzaad eigen teelt. Verder zijn aan hetzelfde adres Aardappelen te koop bij J. WILLE te Nieuwvliet. Ook worden bestellingen te Bres kens aangenomen. WEIJKMAN SCHIPPERS, Breskens- C. J. OORNELIS, Breskens.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 3