\Ua,mtn (tt poor IffeMijfi (umhittn. No SOU Woensdag 28 April 1915. 24e Jaargang Weer normaal De Zevenbergen. Levensmiddelen. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar A 8 kwartalen bQ vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekbandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad t er schijnt eiken Dinsdair- en Vrijdagavond b(j den nltgever G. DIELEMAN te Breskens. Met 1 Mei zal de Stoombootdienst op de Westerschelde weer geheel nor maal zijn, meer dan normaal zelf». Want behalve dat de gewone avond boot van 6.86 uit Vlissingen komt om te 7.10 van hier te vertrekken, blijft de ooot van 5.46 en 6.16 vice- versa Vlissingen gehandhaafd. De tram ondergaat daardoor deze wijziging, dat ze 's avonds te Bres kens arriveert in aansluiting op de boot, die te 6 16 vertrekt en wacht de aankomst af van de boot van 7 uur. De gewone avonddienst van de tram is hiermede ook weer hersteld. Zooals bekend, heeft de Nederland- sche gezant te Berlijn op 26 Maart jl. aan de Duitsche regeering de be denkingen van die van Nederland kenbaar gemaakt, wegens het in ge vaar brengen van het stoomschip „Zevenbergen" in de nabijheid van welk schip twee bommen waren neer gekomen, geworpen uit een vliegtuig, voerende de Duitsche oorlogsvlag. Naar men verneemt, beeft de Duit sche regeering aan de Nederlandsche rsgeering bereids een rapport betref fende het op haren laat ingesteld on derzoek, overgelegd. De daarin vermelde gegevens om trent de omstandigheden, waaronder een Duitsch vliegtuig op genoemden datum zich in de Noordzee in de na bijheid van een Nederlandsch stoom schip heeft bevonden, zijn echter zdó verschillend van die, welke de Zeven bergen betreffen, dat de Nederland sche regeering, onder aanwijzing der verschilpunten, thans als hare mea ning heeft doen kennen, dat bet Duit sche rapport geen betrekking kan hebben op het vliegtuig, dat de bom men nab(j de Zevenbergen heeft ge worpen. Zij heeft mitsdien de Duit sche regeering verzocht, om een na der onderzoek in te stellen. Moet het Nederlandsche volk met dit vraagt de Tel. weinig zeggend uittreksel worden afgescheept Het bommenwerpen naar de Zevenbergen is strikt genomen minstens even erg als het torpedeeren van de Katwijk en het is louter toeval, dat zoowel by het eene als het andere geval geen Nederlandsche zeelui het slachtoffer zijn geworden. Waarom ook nu weer die geheim zinnigheid dit angstvallige Ons volk heeft de regeering zijn onbeperkt vertrouwen geschonken waarom schenkt de regeering op haar beurt het Nederlandsche volk niet haar vertrouwen Volgens dit ongelukkige uittreksel schijnt op den dag, dat de „Zeven bergen" bedreigd een tweede Neder- landsch schip de attenties van een een Taube tot zich getrokkente hebben. Welk vaartuig dat z(]a kan, is een raadsel Met geen woord, met geen letter is daar ergens melding van ge maakt. Heeft dit schip het geheim met zich mede naar den bodem der zee genomen En hoe is het dan naar den kelder gegaan Getorpedeerd misschien 7 Of is het nog steeds onderweg, zon der in staat geweest te zijn lotge vallen wereldkundig te maken 7 Ziedaar al aanstonds eenige vragen, die bij publiceering van het geheels rapport misschien niet gesteld behoe ven te worden De bemanning van .'de „Zevenber gen" is zeer positief geweest in haar verklaringen vaststaat, dat een Duitsche vlieger bommen naar het schip heeft geworpen en nu komt de Duitsche regeering en verschuilt zich blijkbaar achter een geheel ander voorval, dat vermoedelijk slechts in de verbeelding van een of anderen of- ficieelen rapporteur heeft bestaan. Voor den ernst van het onderzoek in zake de „Katwijk", waarbij de ver klaringen der bemanning uiterst vaag zijn, voorspelt dit al heel weinig goeds. De mogelijkheid bestaat dat de le zing van het rapport in zijn geheel bovenstaande opmerkingen teniet doet, doch nog eens waarom het dan achtergehouden 7 De minister van landbouw heeft aan de burgemeesters eene circulaire verzonden in zake de verstrekking van levensmiddelen. Ongebuild tarwebrood zal verkrijg baar worden gesteld tegen een door mi) te bepalen prijs, welken ik mij voorstel voorloopig op 12 cents per K.G. te stellen, en goedkoop onge build tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K.G voor die personen, welke gewoon zjjn meel te koopen, ten einde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Ik noodig U beleefd uit Uwe zeer gewaardeerde medewerking bij de uitvoering van dit plan te willen verleenen. Het ligt in mijne bedoeling aan de gemeenten ongebuild tarwemeel te verstrekken tegen eenen prijs, die gelet op de plaatselijke omstandighe den toelaat den verkoopprijs van ongebuild tarwebrood voorloopig te stellen op 12 cents per K G. Om misbruik te voorkomen is het noodig, dat Uwerzijds streng contröle, ook in de bakkerijen, worde gehou den, dat het door mij te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel en het daarvan te bak ken brood toch zullen uitsluitend mo gen dienen voor menscheljjk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anders zins worden aangewend dan voor het bakken van het brood als hierboven door mij is bedoeld. Aangezien de controle-regeling zich moet aanpassen aan plaatselijke om» standigheden en dus eene uniforme regeling niet door mij wordt voorge steld, schijnt het mij wenscheljjk toe, dat die regeling door U wordt ont worpen en ter {goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoedig mogelijk een voorstel tegemoet be treffende de controle in Uwe gemeente. De verktjgbaarstelling van onge build tarwebrood tegen verminderden prijs wordt niet beperkt tot on-en min vermogenden. Ik voeg hieraan toe eenen vragen lijst in duplo, waarvan één.exemplaar ingevuld bjj mij wordt ingewacht. Na goedkeuring van bet controle plan zal levering van Regeeringsmeel zoo spoedig mogeljjk volgen. Voor het verkrijgbaarstellen van goedkoop roggebrood stel ik mjj voor den volgenden maatregel te nemen. De rogge zal, voor zoover zij voor Rijksrekening in bezit genomen werd, door de rogge commissies, ingaande 1 Mei a.s. aan de gemeenten geleverd worden tegen een prijs van ƒ9 i«r 100 K.G. Voor zoover de rogge niet voor Rijksrekening, doch voor gemeente rekening in beslag genomen werd, kan zij alsnog aan mij de daarvoor tot heden geldenden prijs worden aan geboden. Nadat dit is geschied, 'kunnen de rogge-commissies, die dan de beschik king ook over die rogge verkrijgen, deze voor genoemden prijs aan de ge meenten afgeven. De broodprijs zal voor iedere pro vincie door mi] worden vastgesteld in verband met de samenstelling van het roggebrood en volgens advies der rogge-commissies. Deze prijs is geen maximum prijs, doch de prijs, waarvoor het rogge brood verkocht moet worden. Het gevaar bestaat, dat rogge ot roggebrood aan het vee wordt gevoe derd en daar dit ten gevolge zbu hebben, dat de roggevoorraad uitge put zou zijn, alvorens de nieuwe oogst voor bet bakken van brood beschik baar is, roep ik tot bestrijding van dit gevaar uwe hulp in. Ik neodig u uit te willen bevorde ren, dat zoo spoedig mogelijk het deren van het vee met rogge of rog gebrood bij politie-verordening in uwe gemeente wordt strafbaar gesteld. Indien mocht blijken, dat deson danks rogge of roggebrood aan het vee wordt gevoederd, dan zou voor dergelijke gemeenten de gunstige maatregel verder buiten toepassing worden gesteld. Het heeft mijne aandacht getrok ken, dat sommige burgemeesters zeer groote hoeveelheden hebben opgege ven, noodig voor de voeding van men- schen met roggebrood. In verband daarmede heb ik de roggecommissies uitgenoodigdj mij zoo spoedig mogelijk op te geven, in wel ke gemeenten het roggebrood als volks- voedsel wordt genuttigd en de hoe veelheid van dat brood, die de be volking per hoofd wekelijks noodig heeft. Met betrekking tot de verkrijgbaar stelling van goedkoop varkensvleesch ia de volgende maatregel getroffen. De exporteurs van varkensvleesch leveren tegen een telkens voor eene maand vast te stellen prijs, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K.G. slachtgewicht, een zeker percen tage van hun exportvarkens ten be hoeve van het binnenlandsch verbruik. Deze leveringen geschieden in over leg met den directeur van het Rijks- Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aan de afdeelingen van den Neder- landschen Slagershond, of wie daar voor in de plaats gesteld worden. Deze varkens hebben een slachtge wicht van pl. m. 100 K G. Zij worden levend, iu goede condi tie, vrachtvrij geleverd te plaatse, door voornoemden directeur te bepa len. De afdeelingen van den Nederland- schen Slagershond zijn verplicht sla gers, die geen lid dier vereeniging zijn, tijdelijk als zoodanig toe te laten. Voor gemeenten, waar eene derge lijke afdeeling niet bestaat, kan eene nadere regeling getroffen worden, waaromtrent ik zoo noodig gaarne uwe nadere voorstellen tegemoet zie. De regeling van bovenbedoelde le veringen van varkens is Maandagj.l. in werking getreden de resultaten ten opzichte van den binnenlandschen handel zijn dus nog niet te overzien. Daarom wensch ik eerst de gevol gen af te wachten, voordat ik te dezen opzichte verdere maatregelen neem. Mocht de gemaakte regeling niet tot resultaten leiden, dan stel ik mij voor gebruik te maken van art. 76b van de wet van den 3den Augustus 1914 (Staatsblad no. 361. Wat groenten betreft, valt op te merken, dat de versche groenten van het seizoen, als sla, komkommers, spinazie, over het algemeen niet hoo- ger in prijs zijn dan het vorige jaar in deze maand. Dit laatste kan even eens gezegd worden van aardappelen. Vatgroenten als zuurkool, snijboo- nen en princesseboonen, waren voor het uitvaardigen van het verbod van uitvoer hoog in prijsook nu is de prijs er van nog hooger dan in ge wone omstandigheden in dezen tijd van het jaar. Door bemiddeling van de subcom missies voor de voeding van mehsch en dier van het Kon. Nat. Steunco mité kan, zoolang de voorraad strekt, uwe gemeente beschikken over zuur kool, snijboonen en princesseboonen tegen den prijs van 16 per vat zuurkool, 26 per vat snijboonen en 27 per vat princesseboonen. Beschikbaar zijn ongeveer 600 va ten zuurkool, 1000 vaten snijboonen en 76 vaten princesseboonen. De prijzen zijn inclusief de vaten en berekend franco plaats van afzen ding. De vaten houden ongeveer 200 K.G. netto in. Tevens zijn de volgende modellen overgelegd Ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen ver minderden prijs te koopen, doet daar- Tan aangifte aan den „burgemeester,

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1