Ingezonden. Binnenland. Breskens, 23 April 1915. By het te Bergen op Zoom op „Vrederust" gehouden examen is o. ra. als leerling verpleegster geslaagd mej. A. C. Fenyn van Breskens. Schoondijke. De verkoop der Emmabloempjes op 21 dezer is een enorm succes geweest. Waar het be stuur der afdeeling van het Groeno Kruis meende, dat met het oog op de tijdsomstandigheden een minder aantal dan verleden jaar zou voldoen de zijn, kwam er er veel te kort. Een spoorslag om iederen 21 April op denzelfden voet voort te gaan. De kas kan er slechts wel bij va ren. Schoondijke. Minister Poullet, Belgische minister van Schoone Kun sten, bezocht Dinsdag de gemeente. Nadat Z E. op het gemeentehuis was geweest, waar hy zijne bekende dank-rede hield, begaf hij zich naar „'s Lands Welvaren" bij J. M. Bruijn- ooge, vergezeld van het Schoondijk- sche comité De zaal was eenigszins versierd met vlaggen en groen, terwijl hem de Brabangonne werd toegezongen, be geleid door orgel en viool. De aldaar gehouden rede van den minister werd door een der hier ver toevende Belgen, spoorwegambtenaar, beantwoord. Hoogst voldaan keerden de aanwe- huiswaarts. Toen Woensdagavond te ruiiïi half zeven de van Vlissingen komen de tram op den Tramsingel te Mid delburg stond te wachten op de tram uit Middelburg, liep de 64 jarige vrouw G. M., vrouw van J. G. wonende op bet Zand, voor den motorwagen om. Zij had niet gemerkt dat een auto van Vlissingen aankwam en liep daar tegen aan. De ongelukkige bleef bewusteloos liggen en werd in de auto naar de Zidkenverpleging in de Langeviele gebracht, en later op last van een dokter naar het Gasthuis. Daar is zij nog denzelfden avond overleden. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in, doch in staat reeds vast, dat de chauffeur geen schuld heeft. In de te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd bepaald dat de afdeelingstentoonstel- ling welke dit jaar te Goes zou plaats hebben zal worden uitgesteld tot het volgend jaar. Hoofdplaat, Door Burg. en Wetb. is bepaald dat de verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 18 Mei, de stem ming op 81 Mei en de herstemming op 7 Juni. Te Leiden is een 6jarig jongen tje in den Stillen Rijn geraakt. Pogingen om het kind te redden mislukten. Na een uur dreggen, werd het lykje opgehaald. Sohool- en kerknieuws. Acte-examens Zeeland. O. m. zyn geslaagd de heeren J. W. van Nieuwenhujjzen en L. J. Versprille te Oostburg, Matth. P. Heijboer te Middelburg (vroeger te Breskens). Coöperatieve Superphosphaatfabriek. Mijnheer de Redacteur, Door den heer G. A. Vorsterman yan Oyen te Aardenburg wordt met enkele heoren getracht om tot de stichting eener Coöperatieve Super phosphaatfabriek in Zeeland te komen. Ik zal hieronder eenige bezwaren ontwikkelen, die de oprichting van een zoodanige fabriek in den weg staan, opdat de leden der landbouw- vereenigingen, die straks geroepen zullen worden te stemmen over de al of niet deelname, de waarde van mijn bezwaren zelf kunnen beoordeelen. Mogelijk willen ook anderen mijn voorbeeld volgen, hetgeen zeker bij de leden welkom zal moeten zijn, omdat by een zooveel beteekenende, diep ingrijpende en voor velen geheel onbekende zaak als de oprichting van een superphosphaatfabriek ook het „tegen" wel gaarne zal worden ge hoord voor men een besluit heeft ge nomen. De heer- van Oyen spoort tot de oprichting van een fabriek aan, om dat de Zeeuwsche landbouwers dit voorjaar de superphosphaat ƒ1,per 100 Kg. te duur zouden hebben be taald, wanneer evenwel zulke motie ven voor de oprichting van een fa briek dienst moeten doen en men zich gaat beroepen op \le ervaringen van dit oorlogsjaar, van dezen abnor- malen tyd, waarin o. a. de concur rentie van België geheel was uitge sloten, zou men zich aan zelfmislei ding schuldig maken, want men zou dan een fabriek gaan stichten met het oog op oorlogstoestanden. En dat zou toch al te gek zyn. We zullen daarom de reden voor een oprichting van een fabriek moe ten zoeken in de normale tyden, in de toestanden van vóór den oorlog En nu zal do heer van Oyen niet kunnen ontkennen, dat in het laatste tiental jaren in den superphosphaat handel sterk is geconcurreerd, in het bizonder tusschen do Belgische en Hollandsche fabrieken en dat vooral in Zeeland daarvan door de landbou wers is geprofiteerd, omdat de strijd tusschen die fabrieken hoofdzakelijk in deze provincie werd uitgestreden. Daarom kan juist in Zeeland aller minst tot de oprichting van een eigen fabriek worden overgegaan. Ja, de concurrentie tusschen Hol land en België is de laatste 2 jaren zoo'scherp geweest, dat de super phosphaat is geleverd voor prijzen, die ver onder den kostprijs of fabrieks- prüs lagen, zoodat er geen fabrieks- winst, maar wel van verlies sprake was. Zie ook „Handelsberichten" 1914, officeele uitgave van het Ministerie van Landbouw, Nyverheid en Han del; die op bladz. 1149 zegt„Voor den handel in meststoffen is 1913 een ongnnstig jaar geweest. De pryzen zoowel wat grondstof als eindproduct betreft, zijn aanmerkeiyk gedaald. Als oorzaak daarvan zijn te noe men de naar verhouding te ruime aanvoeren der grondstoffen, lagere zeevrachten, benevens een verminderd verbruik van het fabrikaat doof den landbouw ten onzent, alsmede een bemoeilijkte afzet van dit laatste naar het buitenland, waar in de laatste jaren tal van kunstmeststoffenfabrie- ken zijn opgericht En op blz. 1151 „De fabrieken van kunstmeststoffen kenschetsen zonder onderscheid den gang van za ken in 1913 als onbevredigend en ongunstiger dan in 1912. Tengevolge van geringe koopkracht en overproductie liepen de prijzen regelmatig achteruit." Tot zoo ver het officieel verslag. Het verslag over 1914 is mij he laas nog niet onder de oogen gekomen, maar ieder landbouwer kan uit do buitengewoon lage prijzen van het voorjaar 1914 zelf wel opmaken, dat het verslag over dat jaar nog veel ongunstiger moet zijn. Het moet den heer van Oyen toch bekend zijn, dat er toen fabrieken zijn geweest, die op hun binnenland- schen handel meer dan 100.000 heb ben verloren. Teekenend is ook het verslag over 1918 van de Internationale Guano en Superphaatwerken te Zwijndrecht waar staat„Yan onze plannen tot uitbreiding van het bedrijf hebben wy voorloopig afgezien. De Superphos- phaatindustrie maakt tengevolge van overproductie een crisis door en vin den wjj ons niet verantwoord door vergrooting onzer productie de markt nog zwaai der te belasten. Met zulke resultaten en toestanden voor oogen zal men toch onmogelijk tot stichting van een eigen fabriek kunnen over gaan Hierboven heb ik de oprichting van een superphosphaatfabriek in het al gemeen behandeld. Ik zal hieronder meer in het bijzonder nog een paar punten van het idee van den heer v. O. bespreken. De (heer v. Oyen stelt zich voor een fabriek te stichten met een jaar- lijksche capaciteit van 200.000 h 300.003 balen en wil over deze hoe veelheid, die ongeveer in 8 maanden moet worden afgeleverd, het gansche jaar produceeren. Wanneer de leveringen hoofdzakelijk plaats hebben in Januari, Februari en Maart moet dus de Jproductie van de overige maanden van het jaar worden opgeslagen. In die 9 maanden werden 150,000 k 225,000 balen gemaakt. Als men nu even wil bedenken welke groote berg plaats men daarvoor noodig heeft, zal men schrikken. Een bergplaats, die andere fabrie ken niet of althans minder noodig hebben, omdat zij in de tijden, dat het binnenland niet vraagt, naar an dere landen exporteeren en alzoo ge regeld blijven afleveren. De koste van deze reuze bergplaats zijn iets waarop de coop, fabriek bij de gewone fabrieken achter staat. Dan volgt hierop, dat de superphos phaat tijdens de opberging in gehalte achteruitgaat en ook dit is van geen geringe beteekenis. En dan het renteverlies van de su perphosphaat, die daar opgeborgen ligt. Ieder zal begrijpen, dat dit onkos ten ztjn, die bij een gewone fabriek niet, of in veel geringer mate, voor komen, zoodat er tegen de oprichting van een coöperatieve fabriek volgens het idéé van den heer van Oyen nog meer bezwaren bestaan, dan tegen de oprichting van een gewone handels- fabriek. Wordt de fabriek gesticht en wor den de grondstoffen aangekocht en verwerkt, dan is daarvoor natuurlijk een kapitaal noodig, dat in aandeelen bijeen gebracht moet worden zegt de heer van Oyen en hij meent dan met ƒ300.003 aandeelen klaar te zijn. Rekent men echter uit, dat men alleen voor de op te bergen 150,000 a 225,000 balen ƒ2. per baal reeds ƒ800,000 ƒ450.000 noodig heeft, dan zal het wel duidelijk zijn, dat men meer kapitaal voor het op richten en drijven van een dergelijke fabriek noodig heeft, dan door den heer van Oyen wordt opgegeven. Wannneer het werkelijk tot de stichting van een fabriek mocht ko men, zou ik mij dan ook heel wat liever bevinden onder de landbouwers, die niet hebben deelgenomen, dan wel bij de deelnemers, In het regeerings verslag van 1913 wordt reeds gesproken van overpro ductie. Door de oprichting van tal van fa brieken in het buitenland zullen de Hollandsche en Belgische fabrieken steeds meer op den handel in het binnenland worden aangewezen en als gevolg daarvan kan een grootere overproductie niet uitblijven. Die zou door het bijkomen van een Coöperatieve fabriek nog verergeren, zoodat da niet deelnemers wel ver zekerd kunnen zyn, dat ze hun su perphosphaat nog al wat .goedkooper zullen krygen dan by de Coöperatie ve fabriek. Naast de Superphosphaatfabriek wilt de heer v. Oyen een Coop, handelver- eeniging opgericht zien. Maar daar hij zelf zegt, dat die beide lichamen el kander niet kunnen missen is door hetgeen ik over de fabriek heb geschre ven ook reeds het oordeel over de handelsvereneeniging uitgesproken. Met dank voor de verleende plaats ruimte teek ent, Hoogachtend, Middelburg. M. BOOGERD. De oorlog. Er wordt op het oogenblik groote aandacht gewijd aan den stryd in Lotharingen tusschen Metz en Ver dun, waar de Fransohen een aanval op de Duitsche stellingen hebben on dernomen die zich hier over een af stand van byna 100 K.M. uitstrekken. Dit gevecht is, wegens de grootte van de aan beide zijden er bijbe trokken troepenmachten, van veel meer gewicht dan de stryd in Cham pagne van een maand geleden. De Duitsche pers zet de dagelijk- sche berichten aangaande de plaats gehad hebbende voorvallen in dit ge bied op een in 't oog vallende plaats en de Duitsche militaire deskundigen beschouwen deze actie klaarblykelijk als een ernstige bedreiging van de stellingen voor Metz. Zy ontkennen niet, dat zy zware verliezen hebben geleden, d. w. z. ongeveer 30,000 man in den loop der talrijke gevechten, maar zij verzeke ren tevefis, dat de Fransche verlie zen minstens even zwaar zyn ge weest. De Duitschers hebben in alleryi vyf legercorpsen gedirigeerd naar het bedreigde district ten einde het Fransch offensief tot staan te bren gen. Den 7den April hadden zy een he- vigen aanval te doorstaan in bet woud van La Selouse, negen K.M. ten Noorden van St. Michiel en een moorddadig gevecht had plaats by Seuzey en La Morville, in den loop waarvan beide partyen zware verlie zen leden. De Duitschers geven toe, dat zy tal van dooden en gewonden in hun loop graven moesten achterlaten, doch aan den anderen kant beweren zij twee officieren en tachtig man gevan gen genomen te hebben. Den volgenden nacht en in de mor genuren van den 8en (April werden zij op de hoogten van Combres en tusschen Regnieville en Fey en Haye door de Fransche artillefle geweldig onder vuur genomen. Op denzelfden morgen verrasten de Franschen hen in een loopgraaf by Marcheville, ten Zuid Oosten van Ver dun, een verwoed gevecht van man tegen man volgde, waarin de Duit schers zware verliezen leden. Terzelfdertijd moesten de Duitschers het hoofd bieden aan een hevigen aanval in het woud van Ailly, waar de Eranschen er in slaagden een reeks loopgraven te heroveren, die zy eenige dagen te vooren hadden ver loren. Nauwelyks werd hier de actie min der, of de Duitschers zagen zich met hernieuwde kracht, aangevallen in het Bois Brulé, waar reeds des mor gens een heet gevecht had plaats ge had. De Franschen lieten hen des mid dags niet met rust en zetten hun aanvallen in het woud van La Selou se en het Bois de Mort Mare voort. In den nacht van den 8sten April werd ook de aanval op de Duitsche stellingen by Combres voortgezet. Den geheelen volgenden dag werd hier hevig gestreden, met het resul taat, dat de Duitschers nieuwe stel- linge moesten innemen. Den 9en April werden de Duit schers ook hevig aangevallen in de vlakten van Woevre, waar den lOen April de strijd met dezelfde verwoed heid werd voortgezet en de Franschen buitengewonen moed aan den dag legden. Door het succes der Franschen in deze streken worden de Duitschers te St. Mihiel ten zeerste bedreigd en loopen zy gevaar van Etaür en Reg*

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2