m U$mm en JptwfettfwBla5 uoor ^.-^ïaanUnn Mo 2016. Zaterdag 24 April 1915 24e laargang De toestand. <[=]>- Lichting 1916. <!=]>- De oorlog in de lucht. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschyiit eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den nitgeveT C. DIELE1HAN te Breskens. De Londensche Times vindt in de laatste zes maanden de toestand haast niet veranderd. Op 20 October waren de Duitschers 7 dagen geleden meester van Rijssel geworden, en dat zijn ze nog. Rawlinson kon de Leie bij Meenen niet aanvallen en Haig was juist in ge vechten gewikkeld, die op den slag bij Yperen uitliepen. Op 20 October waren de Russen juist hun groote beweging begonnen, waardoor de Duitschers Polen uit werden gedreven, maar de vijand kwam weer terug en het is opmerke lijk hoezeer, trots de golvingen heen en weer, de loop van het front in het Oosten op den 20sten April gelijkt op dien, welken het op 20 October had. In het Westen is de voorbereiding tot een inval van de bondgenooten in Duitschland ternauwernood begon-, nen. In het laatste halijaar is het front zoo weinig veranderd, dat een kartograaph de wijzigingen nauwe lijks zou opmerken. Dit moest de regeering voortdurend aan de natie vertellen, in plaats van uit te wijden over punten van onder geschikt belang, die aanmoediging kunnen geven. Dat Nieuw Capelle dit en dat en weet ik veel wat bewijst, is geen antwoord. In waarheid bewijst Nieuw-Capelle hoe groot onze taak is, en de snel heid waarmee de best overwogen plan nen schipbreuk kunnen lijden. Over de Dardanellen constateert de Times, dat de ondernemening haastig en met onvoldoende overleg is onder nomen, dat zij niet goed was ont worpen, dat groote fouten zijn ge maakt, en de eigenlijke operatie nog beginnen moet. De Times wil zich er niet over be klagen, dat er geen berichten worden uitgegeven over een operatie, die nog in voorbereiding is, maar wel over de lichtzinnige wijze, waarop voor den aanval, daarover als over een reeds gelukte onderneming werd ge sproken. Een goed voorbeeld, hoe de offici- eele berichten de natie misleiden vindt de Times de berichten over hetgeen in de Perzische Golf geschiedt. Do jongste gevechten daar zijn als groote overwinningen uitgebazuind. De ware beteekenis ervan is echter dat, terwijl men in Engeland dacht dat de Engelschen meester waren van bene- den-Mesopotamië en men luchthartig sprak over een opmarsch naar Bag dad, de Turken met een sterke strijd macht bezig waren in de buurt van Basra een flankaanval uit te voeren op den sleutel van onze postie. Nooit is ook in de officieele com- muniqué's Nooit is ook in de officieele com- muniqué's gebleken dat wij in deze streek in het defensief zijn gedrongen en slechts aanvallen om des te beter te verdedigen. En wat gebeurt er in Oost-Afrika Terwijl de Indische pers gezellig er over discuteert, of Duitsch Oost-Afri- ka al dan niet tot een kolonie voor de Sikhs zal worden gemaakt, blijkt niet dat we er een duim breed van hebben bezet. Daar groote gebeurtenissen te wach ten zijn en het publiek geneigd zal zal zijn elk succes als het begin van het einde te beschouwen, is het bjj uitstek noodig om nu de waarheid te zeggen. Sinds wij in September van de Marne naar de Aisne kwamen, heb ben we feitelijk geen stap voorwaarts gedaan. Een voorbarige actie te be pleiten is verre van ons, zegt het blad, maar wij eischen dat de regee ring uitlegt hoe weinig nog is be reikt, wat een opofferingen nog noo dig zijn. De vloot kan niet genoeg geprezen worden voor het feit dat zij de zee ën over de heele wereld heeft schoon geveegd, maar bij die lof behoort de erkentenis, dat de Duitsche slagvloot nu sterker is, dan toen de oorlog be gon. Tot de indiening van het wetsont werp met betrekking tot de lichting 1916 werd aanleiding gevonden in de omstandigheid, dat eerlang alle bij de onbereden korpsen ingedeelde militie- plichten der lichting 1915 zullen zijn ingelijfd van de lichting 1914 be hoeft nog slechts een kleine groep eerstdaags te worden ingelijfd en dat, om desvereischt zoo vroeg mo gelijk de lichting 1916 voor inlijving gereed te hebben, met het oog op de volgens de wet te verrichten werk zaamheden, latere indiening niet raad zaam voorkwam. Het naar huis, d.w.z. met verlof, zenden van een gedeelte der onder de wapenen zijnde treepen met name van de oudste landweerlichting houdt met het doel, waarmede dit wetsontwerp is ingediend, geen recht- streeksch verband. Wanneer naar de meening der re geering de omstandigheden van dien aard zijn, dat aan de oudste landweer lichting verlof kan worden verleend, zal dit geschieden overeenkomstig de toezegging, door den ministor van oorlog in de vergadering van 26 Ja nuari j.l. gedaan. Omtrent den vermoedelijken loop van de inlijving der lichting 1916 kunnen op dit oogenblik nog bezwaar lijk met stelligheid mededeelingen worden gedaan. Deze hangt geheel af van het ver loop der gebeurtenissen. Indien de oorlog blijft voortduren zal de inlijving zoo spoedig doenlijk behooren te geschiedenof de lich ting in haar geheel dan wel bij ploe gen zal worden ingelijfd, kan eerst later worden beslistbestaat er ech ter gegrond uitzicht op het sluiten van den vrede, dan zal do inlijving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschillende ploegen. Het bezwaar als zouden de dienst- plichtigen der lichting 1916 nog te jong zijn om in dienst te treden, wordt door de regeering niet gedeeld, aangezieD zelfs, als de inlijving zoo vroeg mogelijk geschiedt, deze slechts 5 maanden voorafgaat aan het tijdstip waarop in normale omstandigheden de eerste ploeg der lichting onder de wapenen zou komeD. Aan den aanmaak van militaire kleeding wordt onafgebroken met kracht gewerkt. Er is in de verloop9n maanden een moeilijk tijdvak geweest, waarin de vrees gewettigd scheeD, dat de benoodigde wol, voor het ver vaardigen van laken, zou komen te ontbreken. Gelukkig is sinds dien we der wol ontvangen. Ondergoed is in ruime hoeveelheid voorhanden. Inbeslagneming van voorraden der lakenfabrieken in Noordbrabant heeft slechts op zeer beperkte schaal plaats gehad, toen de kleeding voor geïn terneerden dringend noodig wasde door die fabrieken vervaardigde voor raad is op de gewone wijze aan het rijk geleverd. Omtrent den duur van het eerste verbljjf onder de wapenen der lichting 1916 kan eerst eene beslissing wor den genomen wanneer tot demobili satie kan worden overgegaan. Wanneer de omstandigheden dit niet onmogelijk maken, zal het stre ven op den voorgrond staan den nor malen termijn niet te overschrijden. Zeer waarschijnlijk zal het daartoe noodig blijken later ook voor de lich ting 1917 uitzonderingsmaatregelen te nemen. Vrijdagmorgen om half twee ver scheen een vijandelijke stuurballon boven Straatsburg en wierp, in een boog zwenkend, ongeveer acht bom men van zeer groot kaliber naar om laag. Alle bommen, op éen na, ont ploften op binnenplaatsen, straten en pleinen en richtten betrekkelijk ge ringe schade aan. Voor zooverre tot nu toe kan wor den nagegaan, zijn er ongeveer zeven personen gewond. De Straatsburgers sliepen, maar het militaire Straatsburg waakte, met het oog op den helderen lentenacht, met verdubbelde opmerkzaamheid en de zoeklichten dwaalden onvermoeid langs het firmament. Het was even na half twee, toen luide ontploffingen de Straatsburgers uit hun slaap opschrikten. De ernst van den toestand bleek spoedig. De weinige personen, die zich op straat bevonden, hadden het snorren der schroeven van een stuurballon gehoord en zich voorzichtig onder dak begeven. Door de snel opengestooten vens ters en deuren vernamen spoedig ook de opgeschrikte burgers het schroef- gegons. En daarop begon het knallen der mitrailleurs, het dreunend gebonk der ballon-weer-kanonnen,-- terwijl de lichtkogels en de zoeklichten een stuurballon van de grootte van een Perseval belichtten. Toen volgden er vijftien opwindende minuten, gedurende welke de grond schokte van het kaDongedaver en de ontploffingen der uit het Fransche luchtschip geworpen bommen. Angstig klommen de arbeiders, die aan de kanalisatie werken, uit hun holen, daar zij zich zelfs onder den grond niet veilig waanden. Nadat dit woest getier ongeveer 20 minuten, geduurd had, waagden zich hier en daar nieuwsgierigen op straat, die eens gingen zien, of en welke schade was aangericht. Volgens algemeen inzicht viel de eerste der zware bommen op het hel verlichte station en het Stationplein. De bom, blijkbaar een brandgranaat in den vorm van een stuk kachelpijp, uit gietstaal, zou een machinist ge wond hebben. Gemakkelijk zichtbaar was de uit werking van de tweede bom Jop het Stationsplein vlak voor ;het postkan toor. Z(j sloeg een gat in den grond, on geveer zoo groot, dat men er een vijtig-liter biervaatje in had kunnen plaatsen. Een dichtbij staande postauto werd tot splinters geslagen, en tot op hon derd meter afstand bleef door den luchtdruk geen vensterruit heel, ter wijl ook veel ramposten en deurpa- neelen het zwaar te verantwoorden badden. De volgende bom is waarschijnlijk diegene geweest, die 150 meter ver der in de Kronenstrasse viel. Hier werd de grootste schade aangericht. Over een breedte van 4 meter is de straat totaal vernield, de tramrails zijn verbogen en geknapt. De zware keien waren ver in het rond geslin gerd en hadden aan de overzijde van de straat alle ruiten verbrijzeld. Een andere bom viel op een bin nenplaats en wondde twee dames. In een huisje van twee verdiepin gen, waarvan de bovenste door een emballeur met zijn talrijk gezin wordt bewoond, sloeg een bom, zonder te ontploffen, door het dak en de boven ste verdieping, rakelings langs het bedje van het jongste kind. Het staartstuk van de bom, een halven meter lang, en nog met spij kers gevuld, bleef in de bovenste ra men steken. Verder ontplofte een bom op de Kleberplatz tusschen het monument en het hotel Zum Roten Haus, die eveneens een vrij groot gat in do straat sloeg en in het hotel geen ruit heel liet, waardoor de vele gasten, waaronder talrijke officieren, een on- rustigen nacht hadden. Een reiziger uit Neurenburg trad juist de vestibule van het hotel bin nen, toen de bom ontplofte. Een scherf raakte hem en verbrij zelde zijn arm^zoodat hjj dadelijk naar het gast huis moest worden ge bracht. De portier werd licht gewond. De laatste twee bommen vielen op straat. Een er van beschadigde ern stig de kleine schilderachtige huisjes in de Nicolausstaden, die tot de oud ste van Straatsburg behoorden. Maar toen werd het vuur der ka nonnen ook zoo dreigend, dat de stuur ballon moest vluchten.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1