Binnenland. Gemengd. noodig, dat by elkaar gebracht moet worden door het plaatsen van 80.000 aandeelen a 10 of 20.000 aandeelen a 16. Aan ieder aandeel moet de voor waarde verbonden worden, dat het verplicht tot het jaarlijks aankoopen van een zekere hoeveelheid. Een coöperatieve fabriek in Zee land is voor de landbouwers van zeer groot belang, daar ieder jaar het ge bruik van superphosphaat toeneemt. Het plan is, een fabriek te stichten met een capaciteit van 20 tot 80 millioen E.G. De aandeelen moeten door de ver schillende Zeeuwsche vereenigingen worden genomen. Een landbouwer, die 20 balen noo dig heeft neemt 20 aandeelen voor 200. Iedere vereeniging moet lid worden voor zooveel aandeelen, dat dit het quantum vertegenwoordigt, dat zij jaarlijks noodig heeft, met een spe ling van 10 pet. De vereenigingen, welke willen deel nemen, moeten rechtspersoonlijkheid bezitten of coöperatieve vereenigingen worden. Besloten werd een commissie van 6 personen te benoemen om de plan nen nader uit te werken. In deze commissie werden benoemd de hee- ren Vorsterman van Oyen, Linden- bergh, van der Slikke, Boogaert en van den Dries. Inwisseling van onde zilverbons Naar men mededeelt ligt het in de bedoeling om degelegenheid tot it- wisseling van de oude zilverbons, welke nog in de circulatie zijn ge bleven, binnenkort wederom open te stellen, en wel voor eenige maanden. De inwisseling zal echter uitslui tend kunnen plaats bij den agent van het ministerie van finantiën te Am sterdam, tot wiens kantoor mitsdien, zjj, die nog zilverbons bezitten, zich persoonlijk of schriftelijk zullen heb ben te wenden. Door bijvoeging van een postwissel met postzegel aan zijn eigen adres zal men de toezending van het be drag, waarop men recht heeft, zeer vergemakkelijken. - Aangezien blijkt, dat in sommi ge de6len van ons land alle houders van aardappelen geen kennis hebben genomen van den oproep tot aangifte van hun voorraden aardappelen ten verkoop, is besloten de ljjst van aan gifte heden Dinsdag 20 April te slui ten. De directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen vestigt er voorts voor zoover noodig, nog de aandacht op, dat alle soorten aardappelen dienen te worden opgegeven. Binnenkort zullen van het ver bod van uitvoer van hoenders, voor zoover betreft levende en geslachte hanen ontheffingen worden verleend. Overwogen wordt, de grenzen ook weer open te stellen voor den uitvoer van volwassen hennen. Breskens. 20 April 1915. Gedurende het tydvak van 19 April tot 16 September a.s. zal de tweede postbestelling in de buitenwijk aan de Nieuwesluis, plaats hebben des namiddags ten 4.80 nk aankomst van de boot van 4.10 De dramatische schets „Vrede op aardedie Zaterdagavond in den Sehouwburg-Stips is opgeroerd en waarvan een zekere roep was vooraf gegaan, is inderdaad een prachtstuk gebleken dat onder de uitnemende opvoering onder ademlooze stilte werd aangehoord en met een welverdiend en uitbundig applaus werd beloond. Hedenmiddag bracht de heer Poulet, Belgisch minister van Kun sten en Wetenschappen een bezoek aan deze gemeente, alwaar nog heel wat Belgische vluchtelingen vertoeven. Z.Exc. ontvangen door het algemeen steuncomité voor vluchtelingen, welks leden door den voorzitter aan Z.xc. werden voorgesteld, met wie de mi nister zich even onderhield en dank zeide voor de hulpvaardigheid die in Nederland en ook hier aan zijne land- genooten is getoond. Daarna gebruikte Z.Exc. op de „vil la Bresaens" een lunch, waaraan naast genoemd comité mede aanzaten ds J. N. Patist van Aardenburg, de gede legeerde van den regeerings commis saris, alsmede vertegenwoordigers van het Belgische comité van hier en van het algemeen comité in dit district. Aanstaande Maandag zal de Commissaris der Koningin in deze provincie de gemeenten Waterland kerkje, St Kruis, Eede en Oostbnrg bezoeken. Vrijdag is een vreemdeling,ver dacht van spionnage, door het maken van teekeningen, in de nabijheid van den Sloedam gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht. De Zondagnamiddag te Oost burg gehouden algemeene vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging was door een ruim 40-tal leden be zocht. Veel was er dan ook niet te doen. Na de rekening restte de verkie zing van drie bestuursledende hoe ren G. A. Vorsterman van Oyen en P. Erasmus werden als zoodanig her benoemd terwyl in de plaats van den heer P. Adama Zijlstra, die ontslag genomen werd benoemd de heer Iz. Schyve te IJzendyke. Het meerendeel der leden had reeds in de onderscheidene afdeelingen ge stemd. Alleen de afdeeling Breskens had daaraan geen deel genomen. Het Grieksche stoomschip „Ellis Pontos", dat Zaterdag van IJmuiden is vertrokken met bestemming naar Montevideo, is in de Noordzee getor pedeerd. De bemanning, sterk 21 koppen, en de Nederlandsche loods hebben zich kunnen redden op het lichtschip „Noordhinder". Zondagmiddag te half drie is te Vlissingen aan de Buitensluis het transportvaartuig „Vlissingen" met de bemanning van het Grieksche schip Ellis Pontos, dat toebehoort aan de reederij Embarquio, en uit Andros afkomstig is, gemeerd. Na geschut te zijn, voer de Vlis singen naar de stad, waar de ernstig aan het hoofd gewonde kapitein, Mi chael Artemmis, per brancard van het schip werd gehaald eu naar het St. Josephs ziekenhuis werd gebracht. Hij had een groot stuk hout in het hoofd boven het rechteroog, soodat directe operatie noodzakelijk was. Van een lid der bemanning, die 12 jaar lang te Rotterdam heeft gewoond en door den slechten tijd voor het eerst weer was gaan varen, verneemt men de volgende bijzonderheden om trent het torpilleeren van het schip De Ellis Pontos passeerde Zater dagmiddag te 8 ure de Noordhinder. Op vijf minuten afstand nam het schip toen een duikboot van onbe kende nationaliteit waar. Een uur daarna, te ruim 4 uur, werd op de Ellis Pontos een torpedo afgeschoten. Het schip werd in ruim 2 getrof fen. Het kaartenhuis, waarin de ka pitein zich bevond, sprong hierbij in de lucht en de heer Artemmis werd aan het hoofd gewond. De geheele bemanning begaf zich onmiddellijk in de twee booten, die eveneens thans hier zijn en bleef in de nabijheid van het drijvende schip, totdat om 6.20 een tweede torpedo het schip midscheeps trof en 't deed zinken. Om 6 minuten vóór 6 uur was de Ellis Pontos in de diepte verdwenen. Er was geen enkele waarschuwing van de duikboot aan de torpilleering voorafgegaan. De bemanning moest 2^ uur roei en alvorens ze de Noordhinder be reikte. De mannen hadden niets kunnen redden dan hetgeen ze aan hadden en verder de scheepspapieren en een hondje, dat van het schip af omlaag was geworpen. Zij wachten hier thans op de aan komst van den Grieksche consul, dio te half zes wordt verwacht. Zij zijn van den Noordhinder afge haald door den vice-consul van En geland, den heer P. de Bruyne. School- en kerknieuws> Acte-examens Zeeland. Onder meer zijn geslaagd de heeren W. J. Kouwe te Retranche- ment, J. P. Cornelis te Ritthem, A. Lombaard te Zuidzande. Tot hoofd der openbare lagere school te Heille (gem. Sluis) is be noemd de heer F. A. Roosendaal, hoofd der openbare school te Sint Anna ter Muiden in diezelfde ge meente, tengevolge waarvan die school zal worden opgeheven. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Terwolde door ds G. W. Kobus te Oostburg. Naar de N. H. Crt. verneemt is een der beambten van het postkan toor in Den Haag Donderdagavond op heeterdaad betrapt op diefstal van poststukken. Tegen bedoelden beambte bestonden reeds geruimen tyd zware vermoe dens van oneerlijke handelingen, te meer, omdat hij zeer onsolide leefde. Opzettelijk is in éen der bijbussen een brief gepost, waarin onder getui gen een muntbiljet van ƒ10 was ge borgen, terwijl op de enveloppe stond „aanteekenen". Bij het gereedmaken voor verdere expeditie werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek vermist te zijn. Onmiddellijk werd het personeel gelast het lokaal niet te verlaten de besteller die bedoelde wyk gereden had, en tegen wien de vermoedens van diefstal bestonden, poogde zich onder een of ander voorwendsel te verwijderen, doch hem werd op dui delijke wijze te verstaan gegeven dat zulks overbodig was. De recherche, die reeds aanwezig was, ging n.l. dadelijk bij bedoelden besteller tot fouilleering over en vond spoedig het biljet van 'ƒ10. De dader wilde eerst nog ontken nen, dat het geld van diefstal afkom stig was, maar de nummers van het verzonden biljet waren genoteerd en kwamen geheel overeen met de num mers van het biljet dat op den be steller gevonden werd. De verdachte viel daarop door de mand. De enveloppe had hij ver scheurd. 't Echtpaar W. C. aan de Piet- Gijzenlaan bij de R.-K. kerk te Noord wij kerhout, woonachtig, dat hierbij betrokken is, leefde reeds geruimen tijd allesbehalve vreedzaam, wat het gevolg was van vriendelijkheden, die de vrouw, veel jonger dan de man, bewees aan zekeren K. W., bijgenaamd „de Kierie*, denzelfden persoon, die in den avond van 81 October vorig jaar, te Voorhout, waar hij woonach tig was, door zekeren K. werd gesto ken. Door den man, die overigens als een oppassend persoon bekend staat, werd in verband daarmede dan ook reeds een proces tot echtscheiding aanhangig gemaakt, wat blijkbaar naar den zin van den ander een te traag verloop had, want de man werd on langs ziek, en kwam onder behande ling van dr. Q., te Sassenheim, wien het geval verdacht voorkwam en die verschijnselen van vergiftiging meen de te constateeren. Op dit vermoeden is de man door zijn zoon, H.-C., die schipper is, in diens vaartuig opgenomen en wordt hij daar verder verpleegd. De politie vond termen om op te treden en een onderzoek in te stellen ten huize der vrouw, waarbij onder een bedstede verschillende artikelen, als aardappelen, brandstoffen en kip pen, van diefstal afkomstig, gevonden werden en daarbij ook de vermoede lijke dader dier diefstallen, de persoon, op wien de vrouw zoo gesteld is. Dit gaf de ^politie voldoende aan leiding den persoon te arresteeren en naar Den Haag, naar het Huis van Bewaring, te transporteeren. Bijzondere omstandigheden déden besluiten, de vrouw voorloopig nog op vrije voeten te laten, doch haar vier kinderen werden direct ondergebracht in het gesticht „De Voorzienigheid". Nadere bijzonderheid over (het ge rechtelijk zoowel als over het genees kundig onderzoek, schijnen nog niet bekend te zijn, doch de gearreesterde W. wordt nu verdacht van verschil lende der veelvuldige voorkomende diefstallen. Te Zwolle werden des nachts in de Veenestraat donderbussen afge stoken. De daders werden den volgenden dag door de politie opgespoord. Het waren jongelieden, die een vroolyken avond hadden doorgebracht en meenden dien met eenig knalef fect te moeten besluiten. Zeker hadden zij niet berekend welk een uirwerking hun bedrijf, juist in dezen tijd van bommen en granaten moest of althans kon hebben. Vele eerbare burgers zijn hevig ge schrikt en'ontsteld, sommige families zocht ijlings een toevlucht in den kelder, waar zij bange oogenblikken doorbrachten. In andere huisgezinnen schreiden de kinderen in koor en zochten een toevlucht bij de ouders in bed. De moedige huisvader, die, trots de smeekbeden van vrouw en kroost, zijn hoofd buiten het raam waagde, merkte een sterken kruitdamp op, wat de ongerustheid nog vermeerderde. Gelukkig is al deze verschrikking nu geleden en zullen de slachtoffers, er wel het hartelijkst om lachen, zegt de Zwolsche Ct. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, gelet op een mede- deeling van den directeur van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst naar aanleiding van Tiet voorkomen in die gemeepte van gevallen van vergiftiging, als gevolg van het ge bruik bij het bereiden van spijzen van geëmailleerde kookpannen, waarvan de bodem bij reparatie was vervan gen door een van gegalvaniseerd', dat is verzinkt ijzermeenen de ingeze tenen met aandrang te moeten waar schuwen tegen het repareeren van hun geëmailleerde kookpannen door het aanwenden van gegalvaniseerd ijzer; en bevelen aan het herstellen te doen geschieden door het aanbren gen van een bodem van met zuiver Bank-tin vertind plaatijzer, die ge felst en van buiten vast gesoldeerd wordt. De politie te Utrecht hield des nachts een kellner aan, die bezig was in een telefoonpaal te klimmen in den omtrek van de Neude. Op de vraag van den politie agent, waarom hij zulks deed, kreeg deze ten antwoord, dat by van den tele foonpaal in de dakgoot van zyn wo ning wilde stappen om vervolgens via het dakraampje zijn woning bin nen te komen. Dit leek hem de geschikste manier om de nachtrust van zyn vrouw en kinderen niet door zijn laat thuis komen te storen 1 In de gemeente Schil op Geulle (L.) had een droevig ongeval plaats. De ongehuwde werkman M. was bezig een heg te snoeienop een ge geven oogenblik viel hy van de lad- dei en kwam terecht met een been in het geopende snoeimes. Langen tyd bleef M. liggen, zonder opgemerkt te wordenhet lichaam

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2