vliegtuig is in beslag genomen. De vliegmachine heeft een tijdlang boven Zuid-Beveland en ook boven Walcheren gevlogen. Boven Middelburg is zij een half uur geweest en ook hier is druk op de machine geschoten. Men zag iets naar beneden werpen maar weet niet wat. De een zegt, dat het een papier was, de ander poeder. Enkele personen meenen twee ma chines te hebben waargenomen, maar dit wordt officieel tegengesproken. Voor de rechtbank te Arnhem hebben Dinsdag terecht gestaan oeni- ge smokkelaars uit Groesbeek, die worden verdacht van diefstal van paarden, verboden uitvoer van paar- deu, heling enz. In den vroegen morgen van 3 Maart werden uit een Weide onder Driehui zen by Groesbeek twee kostbare paarden vermist, die elk ongeveer 2000 waard waren. Uit het door de marechaussee in gestelde onderzoek bleek, dat de paar den naar Duitschland waren uitge voerd en in Kleef gestald waren. Spoedig werden eenige verdachten aangehouden, van wie enkele een vol ledige bekentenis aflegden, waaruit het volgende bleek. Een drietal hunner hadden afge sproken de beide paarden te stelen en die dan over de grens naar Duit schland te voeren. Om hen bij den uitvoer te helpen, hadden zij de hulp ingeroepen van een bekend smokkelaar, en eeD voer mansknecht. Op 2 Maart, 's avonds, begaf men zich op weg De beide helpers werden op eenigen afstand van de weide op post gezet, terwijl de anderen de paarden uit de weide haalden. De helpers waren in de meening, 'dat de paarden op last van een an der daar gehaald moesten worden. Het gezelschap ging daarna met de dieren in de richtiag van de grens. Dicht bij de grens gekomen ont moette men den vader van de ge broeders K., die meedeelde, dat de baan vrij w&3. Door bossen en binnenpaden kwam men dan ook zonder ongeval over de grens, waar de paarden werden afge leverd aan oen blijkbaar vooruit ge waarschuwd persoon. Ieder van de beklaagden kreeg voor zijn aandeel in de zaak onge veer 225 piark, terwijl het restand waarschijnlijk in handen is gekomen van den ouden K. dit is evenwel niet ontdekt geworden. De gebrs. K. ontkenden pertinent den diefstal, zij zouden hebben gehan deld op last van een onbekende, die hun de paarden had aangewezen. Een ander beklaagde verklaarde evenwel, dat de diefstal te voren was beraamd en in onderling overleg uit gevoerd. Hij had als zijn aandeel in de buit ruim 600 mark ontvangen. Het O. M. eischte voor de onder scheidene beklaagden gevangenis straffen van 2 jaar tot 6 maanden. Breskens, 16 April 1915. Morgen, Zaterdagavond, zal in de Schouwburg onder directie van den heer Stips, o.m. de dramatische schets „Vrede op aarde" worden opgevoerd, waarmee het toch reeds goode gezel schap elders een groot succes had. Het gelegenheidsstuk moet ook op zich zelf een uitstekend geslaagde al gemeens schets zijn op de huidige tijdsomstandigheden. Gedurende de maanden Febr. en Maart zijn in deze gemeente inge komen A. Licok, van Groede, J. van Poel je van Hoofdplaat, J. Verdujjn, van Groede, L. Koene, van IJzendjjke, Jac. Verpoorten, van Groede, van de Velde, van Oost- en West-Souburg, D. C P. de Smit, van Rotterdam en J. F. Boutons van Groede. Vertrokken zijnP. de Smit en gezin Daar Ver. St. van Noord Ame rika, C. J Ritico naar Schoon dij ke, Adnana Sol naar Neuzen, C. J. Neo- le naar Schoondijke, A H van Luijk naar Dordrecht, J. Slager naar Niouw- veen, M. Frangoiso naar Hoofdplaat, J. M. van de Sande naar Groede, J. G. Woittiez naar St. Annaland, W S. van de 'Sande, (wed. S L Mascldi naar Vlissingen. Hoofdplaat, 13 April HedeD is een landbouweiskDecht, die graan naar de haven aanvoerde door het af glijden der zakken van den wagon gevallen en overri den de ongelukki ge werd in de Directiekeet van den polder godragen de geneesheer die spoedig ter plaatse was constateerde ernstige kneuzing. Tot kweekeling bij de Rijks kweekschool te Middelburg is o m. door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd J. Dirks te Aarder- burg. Biervliet, 10 April. Heden werd door het Gemeentebestuur alhier aan besteed het verleggen van eon grind weg en tot het begrinden van een nieuwen weg aldaar, waarvoor werd ingeschreven door F G. Hoevenagel, Biervliet 1623 Iz de Ruisscher, ƒ1534 30 Hoofdplaat. Bij de door het'he- stuur der waterkeering van de Cala- miteuse polders Hoofdplaat- en Tho maes- gt houden aanbesteding der on derhoudswerken tot 30 April 1916 werd ingeschreven door E. van don Bossche te Philippine, 10468 Th. Camhier, Breskens 9884. J. F. Comelis, Hoofdplaat 9743 J. D. J. Maes, Biervliet 9666 A. la Gasse, Cadzand 9490. H. Kareis, Groede 9024 A. Risseeuw, 9028. - Tot lid van het Zeeuwsch Ge nootschap van Kunsten en Weten schappen is om. brnoemd do, heer A. Mijs, notaris t6 Oostburg. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland stelt van af 13 April de na volgende verordening vast Art 1. Aile ingezetenen, niet tot het Leger, de vrijwillige Landstorm, of tot de Politie behoorende, zich op houdende op het eiland Walcheren, of Zuid-Beveland, of in Zeeuwsch Vlaanderen zijn verplicht alle in hun bezit zijnde wapenen en ammu nitie in te levereD op eene plaats door den Burgemeester van elke ge meente te bepalen. De inlevering moet binnen twee maal vierentwintig uren, nadat deze verordening op de in elke gemeeDte gebruikelijke wyze behoorlijk zal zijn afgrkondigd, plaats hebben gehad. Art. 2. De Burgemeesters der bti- trokken gemeenten zullen van deze verordening onverwijld afkondiging doen 6D de onder hunne bevelen staan de Politie opgedragen aan de nale ving streng de haDd te houden. Art. 3. Overtreding van deze ver ordening wordt, ingevolge art 49 der der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsbld. no. 128), gestraft met hechtoois van ten hoogste drie maanden Door bovenstaande verorderiug ver valt de Publicatie van den 28 Au gustus 1914 betrekkelijk de inlevering van vuurwapenen. Te Vlissingen worden don laat.- sten tijd herhaaldelijk vrouwen en meisjes door een onber- end jongmenscb op donkere, abacs minder verlichte plaatsen, aangehouden en met een scherp voorwerp verwond, voooral in het gelaat. Een vrouw is aan de lippen ver wond, een ander kreeg een grooto snjjwond in de wang, torwjjl ook een geval bekend is, dat de aanrander zijn slachtoffer alleen in hot gelaat sloeg. Geneeskundige hulp werd in enke le gevallen noodzakelijk geacht. De politie is met een ander in ken nis gesteld' Sedert de vorige opgaaf omtrent de op Nederlandsche kusten aange troffen mijnen kunnen thans de vol gende bijzonderheden worden gemeld. De opgaven loópen tot 1 April j.l. Benoorden Den Helder werden 4 mijnen in den grond geschoten en 9 op hot strand vernietigd. Hiervan waren 5 van Engelschen en 1 van Duitschen, de overigen van onbekenden oorsprong. Tusschen Den Helder en den Hoek van Holland werden er 44 in den grond geschoten en 22 vernietigd. Van dat getal waren 41 van En gelschen, 1 van Franschen on 5 van Duitschen oorsprong. Van de overige bleef de oorsproDg onbekend. Sedert het uitbreken van de vijan delijkheden zijn thans in het geheel 487 mijnen op onze kust aangetroffen aldus naar oorsprong verdeeldEn- gelsche 269, Franxche 54, Duitsche 28, onbekende oorsprong 146. S^reiSiktoeaartn-n. Zondag 18 April. Ned. Herv. Kerk. Breskens v, 91/, u de heer v .Belleghem. n. 2 u geen dienst. N-Sluis n. 2 u de heer v. Belleghem. voor militairen en andere belangstellenden. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 u ds Bleeker, van Middelburg. Gemengd - Dinsdagnacht is aan de grens te Valkenswaard de milicien Ds Groof, terwijl hij op wacht stond, door een smokkelaar, dien hij wilde aanhouden in de kuit geschoteD, waardoor een ernstige schotwond ontstonden. Hij is in het Roode Kruishospitaal opgenomen. - In den herfst van 1914 had het zaaien der wintergewassen onder gunstigo weersomstandigheden plaats. De winter was zeer zacht, zoodat de planten daarvan niet te lijden had den. De na win tor kenmerkte zich ech ter door grooten regenval, waardoor, speciaal in streken waar de afwate ring te wenschen overlaat, nogal na deel aan de te velde staande gewas- i sen is toegebracht. Ook de strenge nachtvorsten in Maart werkten nadeelig. Ten gevolge van een en ander zijn de gewassen en ook de graslanden op lage gronden vooral achterlijk. De vele regens werkten voorts be lemmerend op den voortgang der voorj aars werkzaamheden. Men verlangt sterk naar mooi, dro gend weer, te meer daar de weinige beschikbare arbeidskrachten het toch al moeilijk maken met den arbeid tijdig klaar te komen. - Als een bewijs hoe ook het stroopersbedrijf aan de tijdsomstan digheden kan aanpassen, diene het volgende De beruchte broeders Driessen, uit Didam, stroopers van beroep, s-ingen Zondagavond onder Beek op pad, toen zij plotseling twee mannen zagen, die een tweetal paarden over de grens wilden smokkelen. De gebroeders stelden zich verdekt op, doch de smokkelaars hadden hen reeds gezien en in de meening dat het soldaten waren, kozen ze het hazenpad, de' paarden in den steek lateDd. De gebroedeis namen nu de paar den mede en verkochten ze deu an deren dag voor 400 aan oen be rucht smokkelaar. De marecbarssee te 's Heerenberg, die van het gebeurde de lucht kreeg (in beschonken toestand had de D's het avontuur verteld) nam de paar den te Webl en Keppel in beslag en bracht ze naar 's Heerenberg. Het eigenaardigste is nog wei, dat de oorspronkelijke eigenaar der paar den zijn eigendom niet durft opeischen, omdat dit hem met den strafrechter in aanraking zal brengen wegens po ging tot verboden uitvoer. De winkeliers te Bergen op Zoom kregen deze week bezoek van een jonge dame, die zich uitgaf als dienst bode komende -uit Rotterdam. Zij logeerde in een der beste hotels to dier stede en deed voor ƒ169 inkoo- pen, in hoofdzaak mode artikelen die in gemeldhotel bezorgd moesten wor den. Haar doen kwam echter vreemd voor, zoodat een der begunstigden er mededeeling vaD deed aan de politie te dier stede, die onmiddellijk een onderzoek instelde en het meisje in gemeld hotel arresteerde. Bi) onderzoek bleek, dat zij te Rot terdam verdacht wordt van diefstal. Heden werden do verschillende winkeliers met het meisje geconfron teerd. Zij had de buit in een geldkistje zitten en was daarmede van Rotter dam gekomen, althans alvorens haar wandeltocht door Bergen aan te van gen, had zij het geldkoffertje bij den smid J. doen openbreken en den in houd overgedaan in een nieuw geld kistje. In verband met de Duitseh-Ne- derlandsche scheepvaart-incidenten is men in wel ingelichte kringen te 's Gravenhage van meening, dat de Duitsche regeering, zoowel wat de „Medea" als de „Zaanstroom" en „Batavier V" betreft, zich op het standpunt der Declaratie van Londen zal stellen. Ons gouvernement zal echter de wettigheid van dit standpunt betwis ten en in geen geval met een on gunstige uitspraak van een Duitsch prjjzenhof geniegen nemen. Mocht jeen Duitsch prijzenhof op grond der Declaratie van London tot de „Zaanstroom" en „Batavier V" verbeurd verklaren en het in den grond boren van de „Medea" sanc- tïoneeren, dan zal onze regeering voorstellen, deze kwesties na afloop van den oorlog voor een Hof van Ar bitrage te brengen. Daar naar alle waarschijnlijkheid Duitschland een dergelijk voorstel zal aanvaarden, is het thans reeds zoo goed als zeker, dat de veel besproken sch. pvaart-incindenten «p vredelie vende w\jze zullen worden bijgelegd. <1C=3!> De oorlog. Woensdagavond is boven Engeland wede een Zeppeling luchtschip ver schenen. Acht bommen zjjn geworpen in de streek der kolendistricten van Chop piDgton, Bedlington en Seaton Dela- val De eenige schade is een in brand geraakte houtmijt. Het luchtschip koerste daarop naar de Tyne en liet 2 bommen vallen op Bentop. Zij vielen in een veld en sloegen een rijwiel aan stukken. Een splinter verwondde den fietser licht. De Zeppelin verscheen daarna bo ven Wallsend (t, O. van Newcastle a,'d Tyne,) waar zij 6 bommen wierp, welke vier kleine branden deden ont staan. Een der bommen viel op een huis en vernielde het dak. Een andere veroorzaakte brand aan den spoorweg, waardoor het verkeer enkele minuten werd gestoord. Hot luchtschip vloog' d6 Tyne over, liet weer 2 bommen vallen zonder schade aan te richten, en keerde toen naar zee terug. Behalve dat in het geheele district de lichten waren uitgedraaid, hadden de trams hun dienst gestaakt en was de telefoondienst geschorst. Om 11 uur 's avonds was alles weer normaal. Geen menscheDlevens zijn verloren gegaan. Na verscheiden dorpen in het ko- lendistrict en het zuidelijke gedeelte daarvan te hebben overgevlogen, ver toonde de zeppelin zich. naar de Ti mes meldt, boven Wallsend, een be-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2