Zaterdag 11 April 1915. ïlqmectt 1ËÜ* cn ^wtUriWMah boor Mtihtcn. Krij gsgevangenen. -<EE1>- Duitschland-Amerika. Waar moet dat heen? <]|=J>- Binnenland. De oorlog ter zee. No 2014. 24e Jaargang BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden f 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België f 0.75 en 1 dollar 3 kwartalen by vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naai plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Diusdagr en Vrpdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den njticever C. DlKLEMAi* te Itreskens. Door het Duitsche ministerie van buitenlandscbe zaken is de aandacht van den Amerikaanschen gezant ge vestigd op berichten in de Engelsche pers, volgens welke de Engelsche ad miraliteit als haar voornemen had te kennen gegeven, den in krijgsgevan genschap geraakten officieren en man schappen van Duitsche duikbooten niet de hun als krijgsgevangen toe komende behandeling deelachtig te doen worden en in het bijzonder den officieren niet de voorrechten van hun rang te verleenen. Het ministerie van buitenlandsche zaken verzocht het gezantschap der Vereenigde Staten om langs telegrafi- schen weg door tusschenkomst van het Amerikaansche gezantschap te Londen aan de Engelsche regeering de vraag te richten, of de op welke wijze de gevangen genomen officieren en manschappen der Duitsche duik booten slechter behandeld zouden worden. Mocht dit het geval zijn, zoo werd verzocht namens de Duitsche regee ring tegen een dergelijke optreden bij de Engelsche regeering krachtig te protesteeren en haar mede te deelen, dat voor elk in Engelsche krijgsge vangenschap geraakt lid van Duitsche duikbootbemanningen een officier van het Engelsche leger in Duitsche krijgs gevangenschap dezelfde behandeling zou ondervinden. De Duitsche regeering nam er met verbaziDg en verontwaardiging ken nis van, dat de Engelsche regeering de krijgsgevangen gemaakte officieren en manschappen van Duitsche duik booten niet beschouwt als eervolle te genstanders en hen dientengevolge niet behandelt, als de overige krijgs gevangen doch als arrestanten. Deze officieren en manschappen handelen als dappere mannen en uit voering van hun militaire plichten. Zij hebben dus volledige aanspraak op dezelfde bejegening als die, welke de overige krijgsgevangenen krachtens de volkenrechtelijke verdragen genie ten. Het Amerikaansche gezantschap te Berlijn heeft daarop aan genoemd ministerie medegedeeld dat de geredde officieren en manschappen van de on derzeebooten U 8 en U 12 wegens de noodzakelijkheid van hun afzondering van andere krijgsgevangenen zijn over gebracht in strafinrichtingen der ma rine. De Duitsche regeering protesteert dus door dezen zoo scherp mogelijk maar tezelfdertijd ziet zij zich tot haar leedwezen genoopt, nu ook on verwijld tot de door haar aangekon digde vergeldingsmaatregelen over te gaan en een overeenkomstig aantal krijgsgevangen officieren van het En gelsche leger met gelijke hardheid. Waar, ten slotte, de Engelsche re geering, naar uit de bewering aan het eind van haar betoog schijnt te blijken, meent, dat de Duitsche ma rine in tegenstelling met de Engel sche het redden van schipbreukelin gen van de vijandelijke marine heeft nagelaten, moet de daarin opgesloten liggende veronderstelling, als zou het uitvoeren van reddingen aan de Duit sche oorlogsschepen mogelijk zijn ge weest, doch met opzet nagelaten, met afschuw worden afgewezen. De staatssecretaris verzocht den Amerikaanschen gezant een mededee- ling van bovenstaande strekking aan de Engelsche regeering te doen toekomen en er voor zorg te willen dragen, dat een lid van het Amerikaansche gezant schap te Londen zich in persoon nauwkeurig op de hoogte zou stellen van de behandeling, de wijze van huisvesting en de verpleging van de manschappen van Duitsche duikboo ten in Engelsche gevangenschap on dervondeD, en daarover verslag zou uitbrengen. De behandeling, die de Engelsche officieren in Duitschland, welke voor- loopig in officiersarrest zijn gesteld, in het vervolg zullen ondergaan, zal dan met die welke de duikboot-ge- vangenen in Engeland ondervinden, in overeenstemming worden gebracht. De Duitsche gezant in de Vereenig de Staten van Amerika heeft een scherp schrijven gericht tot het Ame rikaansche volk waardoor hj] de Amerikanen ten zeerste heeft geprik keld. De Vereenigde Staten schrjjft hij zijn het eenige land, dat in staat is, wapenen en oorlogsmateriaal uit te voeren. Dit feit geeft aan het begrip neu traliteit een nieuwe beteekenis. Die nieuwe beteekenis is afge zien van het formeele recht in tegenspraak met den waren geest der neutraliteit. In de Vereenigde Staten is een reusachtige nieuwe nijverheid voor de vervaardiging van oorlogs tuig ontstaan. Niet enkel hebben de bestaande fabrieken druk werk gekregen en worden die voortdurend vergroot, doch ook worden nog telkens nieuwe fabrieken van oorlogstuig gesticht. Indien het Amerikaansche volk de ware neutraliteit zou willen inacht nemen, zou het de middelen weten te vinden om den uitsluitenden uit voer van oorlogstuig naar de enten- temogendheden te beletten Of op zijn minst zou het van de zen handel partijtrekken om af te dwingen, dat zijn recht matigen han del met Duitschland, speciaal die in voedingsmiddelen, onbelemmerd bleef 271, zegge twee honderd een-en ze ventig candidaten hebben alleen te Groningen het schriftelijk gedeelte van het onderwijzers examen afgelegd. Dat wordt voor alle proviciën zoo'n drieduizend. Stel, daarvan 50 procent slaagt, maar het is wel meer dan wordt straks het korps jeugdop- voeders vermeerderd met ongeveer 1500. En er is nog zoo'n reusachtig overcompleet van 1914, Nog t en3, waar moet dat heen 't Is waar, velen van het contingent van het vorige jaar zijn door de mobilisa tie in tydeljjken dienst, maar wat zal het zjjn, indien straks de vrede her steld zal zijn en onze thans gemobi liseerde onderwijzers in hun vroegere functie terugkeeren Lazen we niet voor enkele dagen nog, dat voor één enkele betrekking van onderwijzeres zieh niet minder dan 68 dames aanmeldden En zelfs voor de kleinste gehuchten, waar zich voor eenige jaren na her haalde oproepingen geen enkele solli citant aan gaf, kan men thans een keuze doen uit soms moer dan 40 gadingmakenden. Zoo is de toestand by het open baar onderwijs, en bij het Christelijk onderwas zietbij er volstrekt niet beter uit. Ook daar een enorme overzloed. Wanneer zal die steeds wassende stroom van overtollige onderwijskrach ten beginnen te ebben Spoorwegwerken in de Stelling Amsterdam. Het heeft de aandacht getrokken, dat by de door de H IJ. S. M. ge houden aanbest-ding voor het maken en stellen van twee vaste bruggen voor dubbei spoor, waarvan een met drie overspanningen, over het zy- kanaal E by Halfweg, de laagste in schrijver de firma Brandt una Söhne te Dortmund is voor ƒ60 000. De Nederlandsche firma De Vries Robbe Codie reeds meermalen groote werken voor de H IJ. S M. uitvoerde, heeft voor slechts ƒ1400 meer ingeschreven. Er is voor zoover men weet, nog geen beslissing omtreut de gunning genomen, doch het komt ons voor, dat de directie der H. IJ. S M. de gelegenheid om het haar van regee- ringswege verstrekte extra crediet voor het doen uitvoeren van spoor- wegwerken, ter bestriding der werk loosheid, nuttig te besteden, niet zal laten voorbygaan en de Nederlandsche firma, die slechts voor een luttel be drag hooger inschreef, met de uitvoe ring van het werk zal belasten. Afgescheiden nog van deze andere overweging, dat het in deze tyden niet wenscheiyk is, Duitsche inge nieurs in het hart van de stelling van Amsterdam aan het werk te zetten. ontwijken en schoot daarop een tor pedo op de Homer af, die echter geen doel trof De Homer werd nog korten tijd door den onderzeeër achtervolgd, doch deze gaf ten slotte de vervolging op. De kapitein van de Homer meldde bü zijn aankomst in Engeland, dat de Fransche bark vermoedeiyk tot zinken was gebracht. Dit is echter niet het geval ge weest, want de General Sonis is vol gens een Havas bericht veilig en wel te Dungeness, bij Folkestone, aange komen. De Engelsche sleepboot Homer uit Southshield bevond zich Vrydag met de Fransche bark General Sonis, wel ke met graan geladen was, op om streeks 15 myien ten Zuiden van het eiland Wight, toen een Duitsche duik boot verscheen, die aan den kapitein van de Homer bevel gaf, het vaartuig dat hy sleepte, los te laten. De kapitein wachtte tot de onder zeeër gepasseerd was, haalde toen het sleeptouw in, en stoomde met volle vaart op de onderzeeër af. Deze wist op het juiste moment te Het Duitsche stoomschip „Main" dat sints het uitbreken van den oor log in de binnenhaven te Vlissingen lag gemeerd, is Maandag van daar vertrokken De Engelsche Daily Telegraph brengt dit vertrek in verband met de ont dekking van een toestel voor draad- looze telegrafie aan boord van het schip.. Op eon van de Nederlandsche draad- looze telegrafiestations 'was, zoo schrijft het Engelsche blad, een tele gram onderschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoe wel in codetaal, wees het op eeniger- lei wijze er op, dat het betrekking had op de bewegingen van schepen en duikbooten. Bovendien hadden de autoriteiten redea Ie gelooven, dat het was gea dresseerd aan een te Vlissingen lig gend schip. Er werd een onderzoek ingesteld, en aan boord van de Main werd een telegrafietoestel gevonden, dat. geheel in gereed zgnden staat om te wer ken verkeerde De ontvangdraden waren op een vindingryke wijze verborgen langs de masten, ladders en ander scheepstuig gestrengeld do dynamo was in de machinekamer. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is dit bericht in zooverre juist, dat, zoowel om de hier opgegeven als om andere redenen, de aanwezigheid van het koopvaardyschip Main te Vlissin gen door onze marine-autoriteiten niet langer wenschelijk werd geacht. Nadat kort geleden reeds een wacht op het sohip geplaatst was, is het daarna aangezegd, dat, indien het nog langer in een Nederlandsche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. Het schip heeft er de voorkeur aan gegeven naar Antwerpen te gaan. Dinsdagmorgen, omstreeks half twaalf, vloog een tweedekker over het land van Goes. Na het lossen van een drietal scho ten werd het vliegtuig getroffen-; bet daalde ongeveer twintig minuten gaans van Goes, in het polderland. Het bleek een Duitsche tweedek ker te zyn, waarin twee officieren, op weg naar Brussel. Zy werden gelnterneeid, en het

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1