Binnenland. Gemengd, Na de groote leening van 275 mil- lioen is er eene gevolgd voor Indie, die wel veel kleiner was, 621/2 mil- lioen, doch niettemin een groot succes opleverde, ondanks dat de koers drie procent beneden pari was. Hiervan doet niets af, dat voor de ze leening de groote trom was ge roerd. BD het belang, dat Indiö ook in principeel opzicht bil het welslagen van dn leening had, was het vorklaar- baar, dat in de Kamers en ook daar buiten eenige koloniaal-patriottische en nationale klanken werden verno men, die mee konden werken, om het vertrouwen van het publiek in de leening te stijven. En het viel evenzoo 'e waardeeren, dat de hauto finance, met eene tege moetkomendheid tegenover de pers, die er van die zijde niet dikwiils is, de organen der publieke opinio in de gelegenheid stelde, van hun kant tot het succes van de uitgifte mede te werken. Dit alles is aan het krediet van den Indischtn staat ten goede geko men, en heeft bijgedragen tot de verwachting, dat eeno volgende Id- dische leening niet meer zal behoe ven te worden uitgegeven tot een koers, die volle drie percent beneden dien van eene staatsleening blijft Daar komt in eens een bericht als antwoord van den minister van ko loniën op de vragen van het lie ka merlid Van Vuuren dat onder dit al les een groot deel schijn is verborgen. De geheele Indische leening is ge plaatst was op het oogenblik, dat de publieke inschrijving werd geopend, reeds geplaatst tegen den koers van vijf-en-negentig percent, en alle pa triottische propaganda heeft direct slechts gediend, om het consortium, dat de leening tegen dien koers had opgenomen, daar onmiddellijk weer met een anderhalf percent winst een half percent werd voor provii-ie aan commissionairs enz gereserveerd en waardoor een winstje maak ten van niet minder dan een en ren kwart miljoen. Een muisje dus met een staart. In een Nota naar aanleiding van het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over bestendiging van den staat van beleg, deelt de rege ring mode, dat zij zich aanvankelijk bepaald heeft tot het in staat van oorlog verklaren van gedeelten dos rijks, behoorende tot enkele verdedi gingsstellingen en verdedigingswer ken, alsmede van een deel van ons zuidelijk grensgebied, teneinde hut militair gezag in staat te stellen al daar de maatregelen te treffen, wel ks tsr voorbereiding eener krachtige verdediging geen uitstel gedoogden. De loop der gebeurtenissen noopte echter de regeoring al spoedig verder te gaan. B(j Kon. Besluit van 29 Augustus 1914 werden eenige grensgemeenten in Zeeuw8ch-Vlaanderen, Noord Bra bant en Limburg in staat van beleg verklaard. De toestrooming van Belgische uit gewekenen op ons gebied maakte het toch noodzakelijk aan het militair gezag bevoegdheden te verleenen, die het in staat zouden stellen maatre gelen te treffen om te voorkomen, dat van uit ons land handelingen zou den kunnen ondernomen worden, wel ke met onze onzijdigheid in strijd zouden zijn. BI) Kon. besluit van 8 Sept. d. a. v. werden in staat van beleg vei klaard het verdere gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen, het grootste deel van Noordbrabant en het overige deel van Limburg, alsmede enkele gemeeeten van Gelderland aan den Boven-Rljn mot het doel met meer kracht te kunnen optreden tegen den smokkel handel, en den doorvoer te water te kunnen beletten van krijgsvoorraden of van goederen, door oorlogshande lingen verkregen. Voorts werden bj] hetzelfde besluit alle zeehavens en eenige gemeenten aan de groote scheepvaartwegen bin- nonslands in staat van beleg verklaard, ten einde den uitvoer te kunnen be letten van schepen of vaartuigen, die aan een oorlogvoerende mogendheid zijn verkocht en waarvan ondersteld wordt, dat zij voor militaire doelein den zullen worden gebruikt. Bovendien had deze maatregel ten doel, conti öle te kunnen oefenen op on? land verlatende vreemdelingen van dienstplichtigen leeftijd, van wie handelingen zijn te vreezen in strijd mot de art. 4 en 5 van bet verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden'In gjval van oorlog te land. Eindelijk konden door het in staat van beleg verklaren van genoemde gebiodsdeelen meer doeltreffende maat regelen worden genomen tegen het ontvluchten van geïnterneerde mili tairen, behoorer.de tot de legers der oorlogvoerende rijken, tegen welke handeling de regeering van den on- zijdigen staat gehouden is te waken. De toenemende smokkelhandel in paarden en in verschillende andere artikelen, waarvan de uitvoer verbo- ben is, maakte, bahalve strengere grensbewaking, ook verschillende an dere maatregelen in het grensgebied noodzakelijk, o. a ontröle op aanwe zige voorraden en op het vervoer verwijdering van ongewenschte per sonen en toezicht op de corresponden tie van verdachten. Breskens, 13 April 1915. Gisterennamiddag kwam de gemeen teraad in voltallige zitting bijeen. Na de lezing der notulen merkte de heer de Hullu op, in de vorige zittiDg, in zake de afwatering bene- dendjjks, niet te hebben gezegd, dat daarover al eens was gesproken, maar dat tot verbetering wel ter dege was besloten. Daarna werden de notulen goed gekeurd. De heer Dieleman gaf in overwe ging de notulen, die op dit punt be trekking hebben, te raadplegen, op dat er uit kan blijken, wat in dezen de zaak is, daar het toch feitelijk een al te eigenaardig figuur is, als uit den boezem van een college eener- zijds het nemen van een besluit be paald woidt bevestigd en dit ander zijds wordt ontkend. 1. Mededeeling werd gedaan van de volgende ingekomen stukken a. missieve van Ged. Staten tot goedkeuring van het suppletoir ko hier van den hoofd, omslag 1914 b. jaarverslag van de Zeevaartschool te Vlissingen c procesverbaal van kasopname by den gemeente-ontvanger waarbij aan wezig ƒ2850 66 of door onbekende oorzaak ƒ0 611/, te veel. d verslag omtrent den toestand der gemeente over 1914 e. rekening van de Gezondheids commissie te Oostburg over 1914, aanwijzende een batig saldo van 449.71 en deszelfs begrooting voor 1915 tot een bedrag van ƒ1545, waar in het aandeel dezer gemeente ƒ6218 beloopt. Alle voor kennisgeving aangenomen. II Vastgesteld werd hst kohier der schoolgelden over 1916, als voor de dagschool I ƒ499.68. Fransche taal 69.10. dagschool li 63 60. herhalingsschool I 8.70. II 1-80. III. Voor de eventuöol te houden stemming bij de periodieke verkie zing voor den gemeenteraad werden aangewezen de heeren C. Dieleman en A. du Burck en als Se lid J. de Hullu. Na afhandeling der agenda vroeg de heer Salomé, in verband er mee dat de kinderen van den molenaar Risseeuw oven buiten de gemeente de school hier bezoeken, of op soort geiyko aanvragen van anderen in de omgeving afwijzend is beschikt. De vuorz antwoordde hierop dat van andeien nooit dergelyke aanvra gen zyn ingekomen en ze dus niet kunnen zyn afgewezen. Verder wees de heer Salomé op de verharding van de beide Zandstraten, die nu wei worden aangelegd zooals aanvankelijk de bedoeling was, maar integendeel veel beter, daar ze nu geheel zyn beklinkerd, in plaats van slechts ten deele De heer du Burck voegde er aan toe uu ook maar voort te gaan met de bekeilng van de Eerste Zandstraat, zoodra er beschikbaar zullen zyn. De heer Roest wees op een aan de school liggende vuilnishoop, die den kerkgangers op Zondagmorgen on aangenaam aandeed, en zag gaarne dat deze voortaan bp het ophalen van het straatvuil niet bleven liggen. De voorz zeide dat van Hulle ove rigens zyn werk goed uitvoert en Za terdagvoormiddag geregeld het vuil haalt. De heer de Hullu had die hoop ook zien liggen, doch op een tyd dat van Hulle reeds lang was geweest. De heer Dieleman zeido dat die hoop er nu nog ligt en dat ze af komstig is van de centrale keuken waar geregeld elke dag geschuurd wordt. De opvolgende bewoners ve gen die goot door, tot 't zich aan de school ophoopt en blpft liggen. Al mag er slechts éénmaal in de maand geschuurd worden, is 't toch noodig die goot elke dag schoon te maken van wage het vele vuil. De voorz. zal er zijn aandacht aan wyden. Daarna ging de openbare zittiog over in eene met gesloten deuren ter behandeling van het primitief kohier van den hoofdeiyker. omslag 1915 By de gisteren gehouden verkie zing van een lid van het college No tabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer P. J. Lako-Ris- seeuw met 8 van de 13 stemmen. Op de heeren Joh. Leenhouts, 3. Lako en A. Leenhouts waren respec tievelijk 2, 2 en 1 st. uitgebracht, gg Groede, 12 April. Hedennamid- dag had de jaarvergadering plaats van de alhier gevestigde Onderlinge Brandwaarhorg Maatschappij, die door eeu 30-tal deelnemers werd bijge woond. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op ƒ6080 57 en in uitgaaf op ƒ4146.76. De maatschappy werd dit jaar niet zoo door ernstige rampen getroffen, als waarvan in de laatste jaren zwa re offers waren gevergdde brand en bliksemschade beliep thans slechts ƒ37. Als directeur-voorzitter werd her kozen de heer Iz. Becu. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland bericht dat, biykens mede deeling van den Directeur van Hoogst- derzelver Kabinet, Hare Majesteit de Koningin wenscht, dat er met het oog op 'de tydsomstandigheden, gee nerlei openbare feesteiykheden zullen plaats hebben ter gelegenheid van de eerstkomende verjaardagen van de Le den van het Koninklijk Huis. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland maakt bekend dat het ver boden is om personen voor een oor logvoerend land te doen aanwerven voor een arbeid, welke strekken moet voor oorlogsdoeleinden, dus in stryd met de neutraliteit kan worden geacht. Het vertrek van voor dit doel ge huurde werkkrachten moet worden belet en den betrokken personen hier van mededeeling worden gedaan. By voorkomende aangelegenheid ter zake, verwacht ik hiervan ten spoedigste bericht, met de noodige toelichting, om de zaak te kunDen beoordeelen, c. q. vergezeld van voor stellen. Is het vertrek van vorenbedoelde personen belet kunnen worden, dan mag dit niet het gevolg hebben, dat men deze lieden verder steeds belet het land te verlaten, met het doel werkzaamheden in den vreemde te gaan berichten, wanneer ten minste niet kan worden bewezen, dat dit vertrek nog in verband staat met de werving, waarvan men kennis droeg. Ik roep uwe medewerking ter za ke in, ter voorkoming van eene ver zaking van de verplichtingen, die on ze neutraliteit ons oplegt. Vanwege de directie van den Landbouw, wordt het volgende mede gedeeld De vraag is gesteld, of in den aan staanden herfst de uitvoer van sui kerbieten weder geoorloofd zal zyn. Met het oog op de onzekerheid van den toestand, moet de regeering zich omtrent de beslissing dienaangaande, de volle vrijheid voorbehouden. Aan belanghebbenden, in het by- zonder de verbouwers van suikerbie ten, wordt echter in overweging ge geven rekening te houden met de waarschynlijkheid, dat de uitvoer niet zal kunnen worden toegestaan zoo lang de oorlogstoestand blijft aan houden. De sleepbooten Engineering en de boer, beide van de naamlooze ven nootschap Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, zouden gisternamiddag het uit Vlissingen te Rotterdam bin nengekomen stoomschip Tjisondari, van de Java—China-Japanljjn, naar de Maashaven helpen brengen. Dit geschiedde op de rivier naby boei 17 recht tegenover de Petroleum- kade. De Engineering" lag een weinig dwars voor den kop van de Tjisondari en wilde het roer omhalen om recht vooruit te komen en dan een tros uit te hangen. Hierbij liep z\\ tegen de sleepboot de Boer en kwam vlak voor den ste ven van het zeeschip, dat onmiddel lijk dwars over haar heenging. KapiteiD J. C. Braams, die aari het roer stond, de machinist P. Storm, de verhaalder J. van Dam, de stoker E. Kramers en de dekknecht A. Jon ker die zich allen aan boord van de sleepboot Engineering bevonden, ver dwenen met deze in de diepte en zyn niet weder gezien. De rivierpolitie heeft gedurende geruimen tyd doch tevergeefs naar hun ïyk gevischt, alleen een tros is opgehaald. De kapitein, de machinist en de verhaalder zyn gehuwd. De gezonken sleepboot is ruim 21 ton groot. Terwijl dit gebeurde, kwam het stoomschip Batavier IV aangestoomd en daarmede in aanraking kwam met de sleepboot de Boer, waardoor zy aan den voorsteven sohade bekwam. De Batavier IV kreeg geen avery. N. R. Ct. In den viinkel van perceel 23 2e Boerhaavestraat te Amsterdam is de modistezaak van mej. A. W. ge vestigd. Zaterdagmiddag viel 't den buren op, dat de wiDkel gesloten bleef en toen bovendien een sterke gaslucht uit het huis naar buiten drong, aoh- te men het raadzaam, de politie van een en ander in kennis te stellen. De deur werd opengebroken en in de kamer vond men de beide bewoon sters bewusteloos te bed liggen. Onmiddeliyk werd geneeskundige hulp gehaald. Het bleek, dat het 16-jarige zusje van mej. A. W., dat Donderdag met deze uit Duitschland naar hier was gekomen om bij haar in de huishou ding te komen, reeds overleden was. De 20 jarige mej. A. W. is Zater dag in den loop van den avond in het O. L. V.-gasthuis overleden. Vermoed word dat het ongeval te wijten is aan onvoorzichtigheid. Het schynt dat mej. A. W. de gewoonte had des avonds alleen de hoofdkraan van het gas te sluiten en de kleine kraantjes open te laten staan. Toen de recherche de woning bin nenkwam stond er een gebroken flesch melk op tafel, en op het gas-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2