ïWitWtt tpeiws?" cn JlbcrtcnficBlab poor iffefeïijfi aanBcroit. Wo 2009. 24e Jaargang: Przemysl gevallen. <EE3> Niet rooskleurig <EE3> Petroleum-nood. <E=]> Beetwortelen. Zilverbons. Waterdag' 2? Maart «915 BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bg vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiên van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiên worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever O. DIFXEMAN te Breskens. De inneming van Przemysl, de Ga- licische stad met een 4600O inwoners, is een wapenfeit, waarvan de teteeke nis moeilijk overschat kan worden. Het is op een lijn te stellen met de verovering van Antwerpen door de Duitschers en is in ieder geval van veel grooter belang dan de capi tulatie der Noord-Fransche vesting Maubeuge. Duidelijk blijkt het van welk ge wicht deze Galicische vesting was, als men bedenkt, dat de pogingen tot haar ontzet maandenlang de operaties op het Oostelijk oorlogsterrein heb ben beheerscht. Een der grootste moeilijkheden, waarmede von Hindenberg bi) zijn campagne tegen de Russen rekening te honden heeft, is het ontbreken van een alles beheerschend natuurlijk oor logsdoel. Wel is waar stelt iedere veldheer zich in de eerste plaats tot taak de vijandelijke legermacht te vernietigen, maar dit neemt niet weg, dat onder normale omstandigheden een over winning van beteekenis vruchten af werpt, welke als het indirecte doel van den veldtocht kunnen worden beschouwd. Waren bijv. de Duitschers er in het Westen in geslaagd het Fransche leger te verslaan, dan zou dit onmiddellijk tot de bezetting van Parijs hebben geleid. De verovering van de Fransche hoofdstad zou voor de Duitschers het einde der eerste periode van hun campagne in het Westen hebben be- teekend. Door tegen Parijs op te rukken, waren zij er dan ook zeker van, de hoofdmacht vau het Fransche leger op hun weg te zullen vinden. Een dergelijk, de geheele campagne beheerschend, oorlogsdoel ontbreekt voor de Duitschers in het Oosten. Yandaar, dat men in hun operaties de groote lijn mist. Nu eens een uit val aan de Oost Pruisische grens, dan aan de West-Pruisische of op een der beide oevers van de Weichsel, maar steeds blijven het partieele suc cessen, die ten slotte op niets uit- loopen. Een natuurlijk, maar niet alles be heerschend doel hadden de Duitsch- Oostenrijksche troepen gedurende de laatste maanden in het ontzet van Przemysl. Inderdaad hebben zjj herhaaldelijk bovenmenschelijke pogingen gedaan, om deze vesting te bevrijden. Het jongste offensief der Oostenrij kers, dat gesteund werd door naar Hongarije overgebrachte Duitsche le gerkorpsen, had hiertoe moeten leiden. Hoewel de Russen tot 'n gedeeltelij ken terugtocht gedwongen werden, konden de bondgenooten de Galicische vesting toch niet aan hun greep ont rukken. Voortdurend hebben de Russen in Galicie een voldoend aantal troepen, om een ontzet van Przemysl onmo gelijk te maken. Vruchteloos beproefde von Hinden burg door zijn offensief ten Noorden van de Wiechsel de Russen te dwin gen, daarheen het gros van hun leger macht te zenden, maar zonder hun positie in Galicie te verzwakken, wisten zi) een nieuw leger te concen- treeren, om de bedreiging in het Noor den het hoofd te bieden Het eenige directe gevolg, dat de inneming van Przemsysl op de ope raties in het Oosten hebben zal, is het vrijkomen der Russische belege- rings-roepen. Waartoe dat leger gebruikt zal worden, werd reeds in een communi qué uit Petersburg te verstaan gege ven. De Russen zullen hun offensief tegen Krakau hervatten en tegelijker tijd trachten wederom Hongarije bin nen te driDgen. Een hevige veldslag woedt op het oogenblik in de Karpathen tusschen Dukla en Lupkof. Uit de berichten van Oostenrijksche zjjde bljjkt vol doende, dat de Oostenrijkers niet in staat zijn hier nog lang stand te hou den. Komt het vrijgekomen leger de Russen in de Karpathen versterken, dan is het niet meer twijfelachtig wie de overhand zal houden. Wj) staan dus opnieuw aan den vooravond van een bezetting van Noord-Hongarije door de Russen. Het garnizoen gaf Maandagmorgen vroeg de vesting over, nadat bij de uitvallen gebleken was, dat de Rus sen de omsingelingslinies, bij wijze van vestingen, hadden uitgebouwd, zoodat een doorbraak onmogelijk scheen. Nadat, alle kanonnen onbruikbaar gemaakt, de kruitmagazijnen opgebla zen en alle forten tot puinhoopen ge worden waren, verscheen vroeg bij den commandant van het belegerings leger een parlementair, om omtrent de overgave te onderhandelen, daar de voorraden geheel opgeteerd waren en het garnizoen, dat sinds maanden een verkleind rantsoen ontving, door ziekten en ontberingen verzwakt was. De Russen maakten 9 generaals, 93 officieren van den generalen staf, 2500 officieren en 117.000 soldaten krijgsgevangen. 't Ziet er bü onze Oostelijke na buren in vele opzichten allesbehalve rooskleurig uit schril ft men aan de Crt. In de meeste fabrieken is het aantal werkkrachten zeer verminderd. Pogingen, om uit het Nederlansch grensgebied nieuwe arbeiders te ver krijgen, hebben weinig succes, daar er tegenwoordig naast de vrij hooge loonen, welke er worden betaald, ook allerlei bezwaren aan het werken in het buitenland verbonden zijn: groot verlies door den lagen koers van 't Duitsche papierengeld in ons land, allerlei ongerief bij het zich verschaf fen van levensmiddelen, uiterst stren ge controle bij het op de daarvoor speciaal aangewezen plaatsen passee- ren der grenshet mondje dicht over alles, wat den Duitscher op oor logsgebied onaangenaam kan zijn, enz. Van daar dat dus slechts ten deele in de behoeften van leger en volk door du textielindustrie kan worden voorzien. Te Zevenaar passeeren de laatste dagen talrijke Hollanders, werkzaam in Duitschland, die echter dat land den rug toekeer.in wegens de onvol doende voeding Maandagmorgen kwam te Zevenaar wederom een groot aantal arbeiders terug. Door de te Emmerik wonende con ducteurs der Staatsspoor is bij den minister van Landbouw een verzoek ingediend, om, in afwijking van, het uitvoerverbod, voor persoonlijk gebruik brood en dergelijke te mogen mede- nemen voor hun gezin. En op landbouwgebied is het nog veel treuriger gesteld Hier ontbreken ten eenen male de noodige arbeids krachten, zoo zelfs, dat in tal van plaatsen de grootere leerlingen der scholen zich met de bewerking van akkers en tuinen onder deskundige leiding gaan bezighouden, om toch door den verbouw van vroege aard appelen en groenten in de eerste be hoeften van het land te kunnen voor zien. Maar lang niet iedereen zal zich, evenmin als bij ons, die vroege, dus dure aardappelen en groenten kunnen aanschaffen. Voor het bewerken van uitgestrekte akkers heeft men slechts jonge paar den en pouny's, daar alle andere paar den voor 't leger zijn opgeëischt. Met 't voeder voor deze dieren is het eveneens treurig gesteld. Do eige naar eener groote boerenhoeve over de giens, veitelde, dat hij voor zijn zeven jouge paarden nergens haver kon bekomen en zoo was het elders eveneens. En het brood en meel, dat per hoofd verschaft wordt, is verre van tosreisend voor de menschen. De varkensteelt heeft zoo goed als geheel opgehouden, een gevolg van de uiterst lage prijzen van spek en vleesch bij een voortdurende stijging in prijs van de voederartikelen. De opgewekte stemming, welke in het begin van den oorlog bij onze naburen heerschte, is dan ook gaan deweg veranderd in een soort gela tenheid en berusting en op het plat teland by velen in neerslachtigheid. Toch zijn er ook velen, die alles voor den keizer van het vaderland over hebbenals treffend staaltje hier an 't volgende: een paar jonge boerinnen, grensbewoonsters, wier mannen mede ten strijde zijn getrok ken en van wie zjjjin geen 8 maanden iets hebben gehoord, verklaarden nog dezer dagen, zich wel in het verlies harer mannen te kunnen schikken, als de keizer den strijd maar wint 1 Het beste achten dezulken dus voor den keizer niet te goed. Het schjjnt dat het Amerikaansche ondersteuningskomiteit onlangs nieu we pogingen heeft aangewend bij de Engelsche regeering, ten einde vrijen toevoer in België te verkrijgen van de noodige hoeveelheid petroleum om aan de bevolking van stad en dorp de verlichting hunner woningen, en aan de gemeenten die harer straten en wegen te kunnen verzekeren. De Duitsche overheid had voor de zen invoer denzelfden waarborg ge geven als voor de levensmiddelen, welke thans uit Amerika aangevoerd worden Zij beloofde namelijk dat de aldus ingevoerde petroleum noch naar Duitschland opgestuurd, noch voor het leger zou aangewend worden, en voor dit artikel hetzelfde recht van contro le zou toegestaan als aan het meel van het Amerikaansche komiteit, dat is, het recht van toezicht bij den verbruiker. De Engelsche regeering heeft dit nieuwe verzoek echter niet ingewil ligd en houdt hare vroegere weige ring staande. De Nederlandsche regeering, even eens over deze kwestie getoetst, heeft, verklaard, hoe gaarne zij zulks ook zou doen, den uitvoer van petroleum van Holland naar België niet te kun nen veroorloven, daar Engeland haar bedreigd had in dit geval de petrole um bevoorrading van Holland te doen ophouden, zelfs als zij de verzekering gaf dezen wederuitvoer slechts naar België toe te laten. Op dit oogenblik is België totaal van deze nuttige brandstof beroofd. Door het bemiddelings-bureau voor den landbouw in Zeeland, is aan den Bond van Beetwortelsuiker-fabrikan ten gevraagd, den voor dit jaar vast- gestelden bondsprijs van ƒ18.50 te verhoogen op ƒ14.50. Met net oog op de omstandigheden meende men, dat die prijs voor dit jaar zeker niet te hoog geacht moet worden. Blijkens het ontvangen antwoord is het bestuur van dien bond na rijp beraard tot de conclusie gekomen, dat de bietenprüs, welke ƒ2 hooger gesteld werd dan verleden jaar niet nader verhoogd mag worden. Blijft de prijs dus officiel vastge- gesteld op 13.60, toch mag wel als overal bekend geacht worden, dat al gemeen reeds Diet onbeduidend hoo- gere prijzen besteed worden. Velen hebben reeds gecontracteerd voor ƒ14 en hooger. Het bemiddeliDgs-bureau meent dan ook den landbouwer den raad te moe ten geven, niet op den prijs van ƒ18.60 in te gaan, doch minstens ƒ14 te eischen, in verband met de suikerprijzen en met de vooruitzich ten voor den suikerhandel kan die prijs zeer goed besteed worden. De Staats-Courant bevat het be sluit tot intrekking der zilverbons van 5, en wel met iDgang van Donderdag 25 Maart.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1