ffll Ie Cmede. Een Woonhuis Dondeidag ?5 Maait Weijtan k Hammacher, afpfiaste Eordijin m. se Handelsberichten. Uiv Zaterdag 27 Maart 1915, ontvangen. In voorraad: Ontvangen MATTEN, gingen de kapitein, de matrozen en de stoker. Het vijftal bleef ODgeveor tien mi nuten op den onderzeeör en vernam, dat de boot naar Zeebrugge zou wor den opgebracht. In de terugkeerende sloep zaten, behalve de vijf man van de Zaanstroom een officier en een matroos van de duikboot, beiden g wapend. By het voortzetten van de reis naar Zeebrugge bleven officier en matroos gewapend op de brug. Aanvankelijk ging het nu in deze solgordevoorop de Batavier V, dan do onderzeeör, daarachter de Zaan- vtroom. Bij de Belgische kust, waar in het diepe vaarwater tusschen de banken Duitsche mijnen zijn gestrooid, ging de onderzeeër vooraan en kwamen in eikaars kielzog de Batavier V en de Zaanstroom. Bij de Wielingen gingen de sche pen ten anker, een als oorlogsvaar tuig ingerichte trawler, W 3 gemerkt, kwam de Zaanstroom langszij en bracht tien gewapende matrozen aan boord, die ter bewaking op de boot zijn gebleven. Met den scheepsroeper kreeg de bevelvoerende officier op de trawler instructies van den commandant van de U 28de trawler voer in de rich ting van Zeebrugge, om na een kwar tier terug te komen. Na een half uur voor anker te heb ben gelegen word het gelicht en de schepen voeren de pieren van Zee brugge binnen. Op het havenhoofd krioelde het van Duitsche marinesoldaten, die den binnengebrachten buit met groote belangstelling gadesloegen. Een eind voorbij den ingang der pieren, landwaarts, ligt een breede dam, waarop een groote houten loods. Zaanstroom en Batavier V werden aan de kade vóór de loods gemeerd. De bemanning der schepen mocht wel de trossen uitgooien, doch de Duitsche marinesoldaten maakten ze vastde Hollandsche zeelui mochten zich met het vastmaken niet bemoeien. Toen de Zaanstroom gemeerd lag dat was ongeveer kwart voor éenen Donderdagmiddag kwamen eenige Duitsche officieren aan boord. Op hun bevel begaven de passagiers, twintig in getal, waaronder een vrouw en een kindje, zich aan stuurboord. De passen werden nauwkeurig ge visiteerd. Den Hollandschen reizigers werd medegedeeld, dat zij, indien ze aan wal gingen, niet weder op het schip mochten. De Franschen en Belgen beneden de 45 jaar daarentegen wer den naar de hutten geleid en moes ten daar verder verblijf houden. Onderwijl had men de bemanning aan bakboordzijde doen aantreden. Toen bleek, dat het allen Neder- landsche onderdanen waren, werd ook hun aangezegd, dat zij, indien ze niet in Zeebrugge wenschten te blij ven, voorloopig het schip niet moch ten verlaten. Het tiental Duitsche marinesolda ten, van den trawler op de boot ge bracht, werd op gezette tijden afge lost, doch de strenge bewaking bleef gehandhaafd des nachts sliepen de van de wacht komenden in de mess- room. Vrijdagochtend deelde de hofmees ter den kapitsin mede, dat de provi and voor de bemanning begon op te raken. Kapitein Visser bracht den Duitschen officieren de boodschap over met het ge'olg, dat van den wal door de Duitschera 20 K.G. kleine, harde, zwarte brooden aan boord werd ge bracht. Aardappelen kon men de Zaanstroom niet verschaffen. We hebben ze zelf niet, werd er gezegd. De toestand bleef onveranderd tot Zaterdagochtend. Toen kwam een groot aantal Duitsche soldaten, om de kranen, die bi) de loods stonden, te verschuiven. Intusschen had de kapitein in den salon een onderhoud met eenige Duit sche officieren. Omstreeks negen uur in den och tend werd den hofmeest.ersbediéndn gelast een achttal der bemanning bin nen to roepen. Zy bleven ongeveer een kwartier ln den salon en toen zij er uitkwa men, deelden zy de rest der heman- ning mede dat schip en lading ver beurd verklaard waren. Intusschen waren de Duitsche mariniers reeds begonnen de lading te lossen. Om één uur Zaterdagmiddag werd aan den achtrrmast de Duitsche oor- logsvlag, een wit veld met den ade laar er op, en in den linker-bovenhoek de Dationale kleuren zwart, wit, rood geheschen. Even later is deze vlag verplaatst naar den vlaggemast, van waar te voren de Nederlandsche driekleur was noergehaald. Te half vier ongeveer kregen de bootsman, de tweede machinist, de hofmeesterebediende, de timmerman, acht matrozen, éeo lichtmatroos, twee stokers en éen tremmer bevel het schip te verlaten en zich met een trein, die Vlak voor de loods ge reed stond, naar de Nederlandsche grens te begeven. De Duitsche soldaten verleenden den Hollanders alle mogelijke hulp en droegen zelfs hunne plunjezakken van boord. Met denzelfden trein werden ook de passagiers van de Zaanstroom, voor zoover men ze niet aan boord qad gehouden, alsmede de menschen van de Batavier V, vervoerd. In iedere coupé nam een Duitsch soldaat met geladen geweer plaats, die tot aan het grensstation Selzaete meder eed. Toen de trein de* U 28 voorby stoomde, zagen de reizigers, dat men zich aan boord van den onderzeeër reeds te ged dsed aan Hollandsche paling paling en bier. De Duitsche matrozen waren in fidele stemming stemming en wuifden den reizigers toe. Ze waren allen vol lof over de be leefde manier, waarop niet alleen de Duitsche soldaten, maar ook hunne superieuren optraden. Het bleek, dat men aan boord van de U 28 volkomen op de hoogte was van alles wat de schepen der Hol landsche Stoombootmaatschappij be trof. Zoo wist de Duitsche officier, die het eerst aan boord van de Zaan stroom kwam, precies te vertellen, hoe laat dit schip en de Eemstroom Woensdagnacht de haven van IJmui den verlaten hadden. Toen men te Zeebrugge aankwam, zeide een Duitsch officierZiezoo, vandaag hebbsn we jullie, de volgen de week krygen we de IJstroom en de Rynstroom ook. Inderdaad hebben deze beide sche pen gisteravond de Amsterdamsche haven verlaten. Naar de bemanning ons mededeel de, heeft de U 28 eenige malen van uit de haven van Zeebrugge tochten ondernomen zonder echter eenigen anderen buit binnen te brengen. De matrozen van den onderzeeër vertelden aan de Hollanders, dat zfj, na Woensdagmiddag 17 Maart de Leeuwarden getorpilleerd te hebben, de duikboot tot op den bodem der zee lieten zakken, om in de onmid deiyke nabyheid van ons territorium een tukje van enkele uren te pakken. Te omstreeks zes uur Donderdag morgen d.a.v. weer aan de oppervlak te gekomen, was de eerste buit de Batavier V, nummer twee de Zaan stroom. Be oorlog. Zaterdagnacht tnsrehen 1 en 8 uur naderden vier Zeppelins Parys uit de richting van Compiègre Zy volgden het dal van de Oise. .Twee werden gedwongen terug te keeren voor zjj de stad bereikten, de een te Ecouen, de ander te Mantes. De andere twee werden, na langs den buitenkant der stad gevaren te heb ben, door hevig geschutvuur ook tot den aftocht gedwongen. De zoeklichten beschenen de lucht schepen onafgebroken. Op hun te.ugweg lieten de lucht schepen brandbommen vallen te Com- pifigne, Ribecourt en Droslincourt Er werden acht bummen geworpen in Asnières, waardoor dm menschen werden gewond Te Neuilly stichtte een bom brand in een huis dichtbij het Amerikaansche hospitaal, dat er hevig van schudde. De hoofddokt.er werd uit zpn bed geworpen. Te Le- vallois vernielde een bom een huis en begroef twee menschen onder de wrakhoopen, waar zy later voorschijn werden gehaald. De bommen, in de buurt van Pa rys en Poissy geworpen, maakten geen indruk op de bevolking. Zy bleef er volmaakt kalm onder Volgens niet officieele berichten uit Parijs zagen twee territorialen, die te Compiègne den spoorweg bewaakten, de Zeppelins het eerst door de maan beschenen. Ze sloegen dadelijk alarm Het bericht werd dadelijk naar Parijs gezonden, en vandaar telefonisch door heel het versterkte kamp verbreid. Een luchtschip was klein en be woog zich op een hoogte van 800 M. De anderen waren reusachtig groot en waren op een hoogte van 150 M. Hun verschijning boven Neuilly werd door tw. e hevige ontploffingen gevolgd. De bommen verspreidden een bitteren, kwalijken reuk. Twee bom men barstten te Courbevoie. Ze waren gemikt op fabrieken, waar 's nachts wordt gewerkt en die voor de Zeppelins zichtbaar waren door het licht dat door het glazen dak scheen. Een gebouw werd geheel vernield In den grond werd een gat geslagen zoo groot als een huis. Er waren slechts vijf arbeiders aan het werk. Een werd er gewond. De bommen hebben merkwaardig weinig menschen gedeerd. Te Parijs viel er een door een huis tot in den kelder en kwetste slechts twee kin deren Een andere viel in een gebouw, waarin 70 menschen waren niemand werd gekwetst Een ander s loeg in een blok huizen, bewoond door 200 menschen. Het dak werd doorboord, maar niemand kreeg er letsel. Rotterdam 22 Maart Tarwe, puike f 16 - a f 17.40 8ew- f-.- a f .- Chevaliergerst f12 75 a f 13.25 Winter- en Z. Gerst f 12.75 a f 13.25 Haver f 14.— a f 14.60 Aardappelen Z. Eigenh. f 3 a f 3.25 Spuische f 8.20 a f 8.50 Zeeuwsche blauwe f 8.90 a f 4 30 dito bonte f 8.90 a f 4.20 Poters f 0.- a f 0.- Bravo's f 8.50 a f 4.— Ajuin 2000 H.L. ƒ7.50 a ƒ7.70 per 60 K.G. Mêt verwijting naar de gedane openbare kennisgeving KIEZERSLIJST. De herziene kiezersiyst met de op gemaakte suppletoire lijst voor het jaar 1915—'16 liggen van den 28 Maart tot bn met den 21 April a s. op de Secretarie ter inzage. Tot en met 15 April a s. kan ieder verbete ring di«r lijsten vragen. VRIJSTELLIMG MILITIE LICHTING 1916. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst, eigen vrijwilli ge dienst of kostwinnerschap moet men zich tusschen 21 en 31 Maart a.s ter secretarie alhier aanmelden. Hetzelfde geldt voor aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broe ders of halfbroeders, tusschen 10 en 18 Juli a.s. VERGOEDING. Uitbetaling der vergoeding op 26 Maart, des namiddags to 2 uur INENTING EN HERINENTING. Morgen, Woensdag 24 Maart n. m. 1 uur, teejgemeentehuize, koste loos vaccineeren en revaccineeren. Om 2 112 uur aan de N. Sluis. Trouwboekjes medebrengen aagBBL""- Bij dezen betuigen wij on- 1?^* zen hartelijkere dank voor de vele bewijzen van deelne ming ontvangen bij de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader JAN DE VUIJST Uit aller naam, WILHELMINA DE VUIJST. Groede, Maart 1915 Hot BESTUUR van h"t ZIEKEN FONDS te BRESKENS herinnert do leden, da' betalen wan oontri- butiën eerstkomende 27 Maart op het gewone tm- bij den Penning meester wederom^een aanvang zal nemen In vrband voor de geregelde ad ministratie worden de leden verzocht daaraan te voldoen. J. M. H. VAN DE SANDE, Voorzitter. A BR" DU BURCK, Seeretaris Breskens, Maart 1915. De Notaris L. G. James te Sluis is voornemens op des namiddags ten 6 ure ten huize van den Heer H. van Pbenen te Zuidzande ton verzo ke van den Heer P. DU RIE te Zuidzande in eene zitting publiek te verkoopen met TUIN te Zuidzande jMjiMop den Akkerput, kad sec- j&Mtie B no. 324, groot 3 A. 24 c A. Te aanvaarden 15 Mei 1915. Breskens. A I CORNELIS. WEIJKMAN SCHIPPERS, Breskens Blokjes-, Biezen-, China en Japan- Waschdoek, Tafelkleeden, VITRAGE, Aanbevelend, P. J. WESDORP-v, d. Linde, Breskens.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 3