Binnenland. Gemengd. al wie ons zonder vooroordeel en zon der erg willen beoordeelen. Het is heel vriendelijk van Wells om ons grondgebied als schadever goeding aan te bieden, maar wij slaan met allen eerbied zoodanige be looning af voor een soort aanval, die zeer in den smaak was in de dagen van den ouden Machiavelli. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters de volgende circulaire ge zonden Bij de debatten over den economi- schen toestand, onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden, zijn verschillende wenschen, verband houdende met de prijsstijging van de levensmiddelen, kenbaar gemaakt. De nadere overweging van deze wenschen ge6ft mij aanleiding u het volgende mede te deelen. Ik ben bereid ten behoeve van de on- en minvermogenden in uwe ge meente tarwemeel, tarwebloem, var- kensvleesch, spek, vet, groenten en aa- dappelen beschikbaar te stellen tot prijzen, welke in uw gemeente voor de maand Augustus 1914 als normale prijzen golden. Ik laat aan u over te bepalen, welk deel der bevolking uwer gemeente als on- of minvermogend moet worden beschouwd en in verband daarmede het vaststellen van de hoeveelheden der genoemde waren, die beschikbaar gesteld moeten worden. De beschikbaarstelling zal gebonden zijn aan de volgende voorwaarden lo. de uit de beschikbaarstelling voortvloeiende kosten worden voor de helft gedragen door het rijk en voor de wederhelft door uwe gemeente 2o. de distributie onder de verbrui kers zal zooveel mogelijk geschieden door bemiddeling van de winkels, waar zij gewoon zijn hunne waren te betrekken 80. namens ondergeteekende mag op de distributie die controle worden uitgeoefend, 'die door hem wensche- lijk wordt geacht. Wanneer door u de beschikbaar stelling van éen of meer der genoem de waren wordt gewenscht, verwacht ik daarvan mededeeling, met opgaaf van de verlangde hojveelheden en het plan der distributie. Breskens, 23 Maart 1915. Zaterdagavond gaf de humorist P. Leenhouts van Groede alhier eene soirée, die zeer goed was bezocht. De verschillende stukjes werden met een goede mimiek voorgedragen en brachten de lachspieren herhaalde lijk in beweging om de geestige zet ten die in menige voordracht lag op gesloten. Zondagvoormiddag landde in on ze omgeving andermaal eene Engel- sche aêroplane, thans onder de ge meente Waterlandkerkje, nabij Oost burg. De inzittende officieren werden door militairen hunne wapens, waarvan ze goed voorzien waren, in ontvangst genomen. Beiden werden naar Middelburg geleid en van daar naar het internee ringsdepot te Groningen. Groede, 22 Maart. In voltallige zitting kwam hedenavond de gemeen te raad voor het eerst in dit jaar bijeen. De voorzitter nam deze gelegenheid te baat om den heeren een goed en gelukkig jaar voor zich en hunne gezinnen toe te wenschen, maar ook voor de gemeente, in de hoop dat het goed moge afloopen voor wat betreft de drukkende tijdsomstandigheden Menigeen is wel uit zijn werkkring gerukt, doch toch zijn we nog ge spaard gebleven voor de wreede ge volgen van den oorlog, en geen wensch kan beter gemeend zjjn, dan die, dat we er ook, verder voor gespaard blij ven. Na lezing en goedkeuring der no tulen van de vorige zitting werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, als a. Missive van den Comm. der Koningin houdende mededeeling van de herbenoeming met ingang van 5 Febr., van den heer J. M. van Oost- rom Soede als burgemeester dezer gemeente b. het bekende adres van fabri kanten van en handelaren in bouw materialen c. het jaarverslag der Ambachts school 'e Oostburg; d. procesverbaal van kasopname bij den gem. ont vanger, waarbij aan wezig bleek ƒ10.061.26. Alle voor kennisgeving aangenomen. Aan het adres van den Gemeente raad van Hoek aan den Minister van Financien, om gedeeltelijke bedijking van den Braakman waardoor tevens een verbindingsweg tusschen Ooste lijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren zoude verkregen worden, werd adhaesie betuigd. Burg- en Weth. stelden voor aan J. de Bliek restitutie te verleenen van zijnen aanslag op het suppletoir kohier van den hoofd, omslag, omdat deze reeds was aangeslagen op het primitief kohier h ƒ4 05, welk bedrag reeds in Sept. is voldaan, doch bo vendien op het suppletoirs voorkomt k 16.92. De oorspronkelijke aanslag is gele gen in het aanvangen van zijn bedrijf waarin natuurlijk nog niets was ver diend. De heer Lombaard vroeg of de sup- pletoire., aanslag niet kon worden ge handhaafd. De voorz. antwoordde hierop ont kennend. Daarop werd de bedoelde aangesla gene van het suppletoir kohier ge royeerd. Van H. J. Hardon onderwijzer met verplichte hoofdacte is een verzoek ingekomen om hem eervol ontslag uit deze betrekking te verleenen met in gang van 1 Mei a s wegens zijne be noeming tot hoofd der school te Nieuw- vliet. Hoewel dit verzoek wat laat is in gekomen, dat het niet op het oproe pingsbriefje kon worden geplaatst durfde de voorz. toch wel voorstellen dit verzoek in te willigen, omdat, als we de wettelijke termijn zouden hand haven en hem eerst met Juni ont slaan, toch niet kunnen ontkomen aan eene tijdelijke waarneming, daar het niet gemakkelijk is onderwijzers met hoofdacte te verkrijgen. De heer van de Plassche vroeg of 't geen hinder zou veroorzaken bij het onderwijs. De voorz. kon nat niet ontkennen maar dat zal 't evenzeer met Juni als met Mei. In elk geval zal men na afloop der voorjaars examens spoediger een tij delijk onderwijzer kunnen aan stellen en dan is 't beter zulks te doen met Mei dan met Juni, omdat verschil lende gemeenten die examens af wachten om vooral tijdelijke krachten aan te stellen daar zooveel onderwij zers door de mobilisatie aan hun werkkring zjjn onttrokken. Bovendien is het nieuwe hoofd te Nieuwvliet zeker noodig. De heer van de Plassche vroeg 't niet zoozeer om het niet toe te staan, dan wel, omdat destijds bij de ont slag aanvrage van Theri 't wel be zwarend leek om het vroeger toe te staan dan de wettelijke termijn. Daarop werd het verzoek zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Aangezien verschillende bouw aan nemers den voorzitter hebben ge vraagd waaraan ze zich nu hebben te houden ten opzichte van het riolee- ringsplan en ook de Prov. Waterstaat weten wilt welk plan de Raad zal vaststellen, wenschten Burg. en Weth. thans eene definitieve beslissing. Het oorspronkelijke plan van B. en en W. om de rioleering aan de rech terkant te maken handhaven zij. De heer Lombaart bleef bij zijn destijds gedaan voorstel om van af de door Van Roo aan te leggen en door de gemeente te onderhouden zinkput buizen te leggen onder de de straat naar de sloot bij Basting. Wanneer die sloot tot aan de schaapstal vrn Van Waes goed schoon gehouden en de planten uitgemaaid, opdat ze daar niet meer kunnen ver rotten en de waterloop tegenhouden, dan is die zaak het beste opgelost Deze sloot dicht te maken en er een riool in te brengen is onnoodig men spreekt in de stad altijd van rioolen en er is geen grootere stink- boel. Hij bedoelt niet dit alleen nü te te maken waardoor de afvoer van uit het dorp zou komen te vervallen doch dat dan daaraan later aan te sluiten. Evenwel iB 't nu geen tijd om wer ken aan te vangen. De voorz. zeide dat B. en W daar aan ook niet denken, doch alleen de zaak wenschen uitgemaakt te zien. Met 5 tegen 2 stemmen, die der beide wethouders A. Salomé en I. Becu, werd het plan volgens het voor stel-Lombaard aangenomen.} De rekening van het A.lg. Burg. Armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op ƒ229.301/2 en in uitgaaf op ^12.28Vj, alzoo met een batig slot van ƒ117.17. In de begrooting van 1914 werden eenige af- en overschrijvingen tot een bedrag van ƒ207 28 en eene wijziging goedgekeurd. Als leden van het stembureau voor de eventueele periodieke raadsver kiezing werden benoemd de heeren I. Becu, J. van de Plassche en als 3e lid J. de Vlieger, met de overige leden als plaatsvervangers. In verband met de te wijzigen ligger der wegen en voetpaden gaf de voorz. in overweging eenige namen die door hunne verbazende lengte nooit ingang hebben kunnen vinden in den volksmond mee in overeen stemming te brengen met de traditie en met de door de bevolking ge bruikte namen. Aan het eind der zitting wees de heer Lombaard op de vervuiling van de achterstraat, waaraan de voorz. zijne aandacht zal wijden. De heer Van de Plassche vroeg naar de tijd der opneming van den schoolbouw. De voorz. zeide dat de scholen wei door den districtsschoolopziener zul len worden opgenomen en na goed keuring kan de vereischte afwikkeling volgen. Daarna ging de Raad over in co mité-generaal tot vaststelling van de kohieren van den hoofd, omslag en de hondenbelasting. Sohool- en kerknieuw s> Benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School te Biervliet de heer M. E. Pruijssen, te Kruiningen. Het Zondagavond omstreeks elf uur te IJmuiden van Rosario binnenge komen Nederlandsch stoomschip Ze venbergen van de reederij Furness Scheepvaart en Agentuurmaatschappij te Potterdam heeft een vreemd avon tuur op zee beleefd. De kapitein T. Jaski, de eerste stuurman Coerkamp, de tweede stuur man H. Verhagen deelden aan het Hbl. het volgende mede Zondagmiddag halftwaalf waren wij acht mijlen W. van Noord Hinder vuurschip, toen wjj opeens een gesDor van een vliegmachine hoorden. Wij stonden toen op de brug, ke ken naar boven en ontdekten een Taube. De machine vloog omstreeks 250 M. boven ons schip en wierp twee bommen achtereen naar ons, welke echter vóór den boeg aan stuurboord op een afstand van pl. 7 M in ze# ontploften. Daarbij vloog het vliegtuig in de richting van de Engelsche kust verder. Wij schilderden toen onmiddellijk de Hollandsche driekleur benevens de woorden Zevenbergen, Rotterdam Holland op vóór en achterdek. Toen do aanval gebeurde, woei de Hollandsche vlag aan den stok. Ten tweede male kwam de Taube echter terug, na eerst eenigen t(jd boven twee Engelsche stoomschepen met witte pijpen, vermoedelijk Cork booten gevlogen te hebben. Ook op deze schepen werden door de Taube bommen geworpen. De uit werking konden wij echter niet be speuren. Wel zagen wij, dat door de Engel sche schepen op de Taube werd ge schoten, doch of deze schoten doel troffen, konden wjj evenmin consta- teeren. Toen het vliegtuig voor de tweede maal boven ons was, trok de kapi tein eenige malen aan den stoomfluit en waren de drie Hollandsche vlag gen, die in den mast geheschen wa ren, benevens het geschilderde op het dek goed zichtbaar voor de Tau be, waarop deze verdween en spoe dig uit zicht was. De oorlog heeft velen tot koop man gepromoveerd brave, beste, eer zame burgers, die van den handel niet het kleinste stukje kaas hebben gegeten, zijn sinds de oorlog woedt in den handel getreden en verkoopen thans kaas, cacao, zeep, petroleum, kaarsen, kortom allerlei zaken, waar mee aardig wat te verdienen was. Zekere B. uit Den Bosch zou zjjn geluk ook eens gaan beproeven, en na lange overpeinzingen was hij tot de conclusie gekomen, dat de handel in francs, hem geen windeieren zou leggen, gezien den lagen koers in ons lieve vaderland En op een goeden dag komt de Brabantsche heer in Maastricht, om zich per stoomtram naar België te begeven en er de francs, die hi) bij zich had en buitengewoon goedkoop had gekocht, met een zoete winst van de hand te doen. Eilieve wat 'n toeval I In bet tramstation zat reeds sen heusche Belg, met wien de Meiereier een praatje aanknoopte. En de Bosschenaar, óók niet van vandaag of gisteren, had het geluk het gesprek te werpen op de francs. Ja zeide de Belg, die doen bjj ons in Belgie minstens 44 cent. De brave Bosschenaar stond paf, liet niets van zjjn ontroering blijken, en stelde na eenig gepraat den Belg ongeveer drie duizend francs ter hand. De arme refugé had natuurlijk niet zooveel honderden guldens bij zich, doch na zijn terugkeer uit Belgie, na zijn terugkeer uit Belgie, na er de francs duur te hebben verkocht, zou hij wel afrekenen. Dit vond de Bosschenaar opperbest, die uitstekend tevreden was met een ontvangen schuldbekentenis. Sinds zijn eenige weken, voorbj) prompt op tijd was de Bosschenaar weer in Maastricht, om van den Belg de guldens in ontvangst te nemen, doch van dézen is geen spoor meer ontdekt. In den nacht van Woensdag 17 Maart j.l. is de Zaanstroom van Amsterdam, met Londen als bestem mingsplaats, vertrokken en passeer de de binnenkomende Waalstroom, die het in den grond boren van de Leeuwarden had gezien. Te 7 uur Donderdagmorgen j.l. zag de bemanning, terwjjl het schip op ongeveer 13 mijlen voorbjl het Maas vuurschip gekomen was, de Batavier V, in wier nabijheid de Duitsche duik boot U 28 lag. Nauwelijks werd men op den on- derzeeSr de Zaanstroom gewaar, toen de matrozen met de Duitsche vlag zwaaiden en het sein gegeven werd, dat de kapitein een sloep zou doen strjjken en met de scheepspapieren naar de U 28 moest overkomen. Aan dat bevel werd voldaan, In de sloep

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2