Gemengd. Wel zijn de g|jzeiaars in vrijheid gesteld, dooh de opgelegde boete is nog niet betaald en allen moeten om 6 uur binnen zijn. Breskens, 19 Maart 1915. Aan het verslag van het 28e boek jaar der Stoomtram Maatschappij Bres- kensMaldeghem over 1914 is hot volgende ontleend De financieels resultaten van het bedrijf over het afgeloopen jaar zijn gunstig. Was in het eerste halfjaar eene slapte in het goederenvervoer te con- stateeren, zoodat de resultaten van dit vervoer, niettegenstaande een groot beetwortelen vervoer en abnormaal groot vervoer van andere goederen in het tweede halfjaar plaats vond, belangrijk minder zyn dan die in het voorafgaande jaar toeh is het totaal cijfer der ontvangsten van het be drijf belangrijk hooger dan in de voorgaande jaren. Deze stijging van ontvangsten is te wijten aan den grooten vooruit gang van het personenvervoer, dat zijn oorzaak vinde in het vervoer van militairen, vervoer van tijdelijk gevestigde gegoede vreemdelingen en van in de eerste maanden van den oorlogstoestand reizeDde betalende uitgewekenen. Wij hebben gemeend sinds het be gin van den oorlogstoestand on- en minvermogende vluchtelingen gratis te vervoeren. Geeft de flnancieele uitkomst reden tot tevredenheid, toch mo«t niet uit het oog worden verloren, dat vele bezwaren voor ome onderneming aan wezig zijn. De verbindingen met België zijn alle verbroken. Op 13 Oct. jl. werd Maldeghem door de Duitsche troepen bezet en voor zichtigheidshalve werden onze treinen op Nederlandsch grondgebied gehou den. Inmiddels werd op 10 November vanwege de Duitsche militaire auto riteit de brug over het Leopoldkanaal opgeblazen, waardoor de hervatting van den dienst op dat gedeelte onzer lyn bjjna onmogelijk werd. De verbinding met Brugge en de Belgische kustplaatsen via Sluis werd verbroken op 8 November en die via Aardenburg—Brugge op 8 November daaraanvolgende. Waar vóór den oorlog in deze grens streek veel verkeer met België werd onderhouden, is het nu uitsluitend met ons land mogelijk, zoodat nage noeg het geheele verkeer op Breskens is aangewezen. Heeft die concentra tie over het vervoer naar één punt nadoelen, toch is hieraan voor onze onderneming het voordeel verbonden, dat over langere afstanden vracht wordt ontvangen. De baan werd op deugdelijke wijze onderhouden. Aan de lijn van Breskens naar Maldeghem werden belangrijke ver beteringen en vernieuwingen aange bracht. De in 1909 aangevangen verzwa ring en vernieuwing der lijnen is thans voltooid en verkeeren onze lij nen in uitstekende bedrijfswaardigheid. Voor deze uitgevoerde werken, ver meld onder „Tramweg- en Kunstwer ken," werd een bedrag ad ƒ19458,986 b|j geboekt. De opbrengst van het personen vervoer is ƒ17278.30 hooger dan in 1913 Was tengevolge van den in getreden oorlogstoestand het vervoer van badgasten zeer gering, daarente gen werd in de maanden September, October en November zeer druk ge reisd per tram. Tal van uitgeweke nen uit de streken van Luik en Ant werpen reisden voornamelijk over Sluis naar de Belgische kustplaatsen, terwijl later, tijdens het voortrukken der Duitsche troepen naar Brugge en de Belgische kust, vandaar een groote uittocht naar onze streek en verder over Breskens naar Vlissingen enz. plaats had. Duizenden, die niet of raeeilijk kon den betalen, werden op onze lijnen gratis vervoerd. Overigens heeft het vervoer van militairen en de aanwezigheid van groot aantal gegoede Belgen in dor pen langs onze lijn bijgedragen tot de stijging der ontvangsten. In de le klasse reisden 21881, in de 2e 275437 personen. In 1913 waren deze cijfers respec tievelijk 19980 en 230258. Er werden door 38492 reizigers van couponboekjes gebruik gemaakt, waar van 6420 in de le klasse en 32072 in de 2e klasse. In 1913 bedroegen deze cijfers 8107 in de le en 38624 in de 2e klasse. Als gewoonlijk werden gezelschaps- kaarten afgegeven en kaarten in recht streeks verkeer met de Staatspoor- wegen en met den Provincialen Stoombootdienst. Het goederenvervoer bracht 2286 minder op dan in 1913 Minder vervoer van grind, steenslag en an dere artikelen waren oorzaak, dat de ontvangsten in het le halfjaar be langrijk lager waren dan in hetzelfde tijdvak van 1918. Een groot beetwor- telenvervoer en transport van andere artikelen deden een belangrijken ach terstand inhalen, doch niet genoeg om de ontvangsten te doen stijgen tot het opbrengstcijfer van 1913 Het beetwortelenvervoer oudervond dit jaar vele bezwaren. Door den oorlogstoestand moest nagenoeg het geheele quantum over één haven, Breskens, worden verzon den, wat een groot ongerief is door dat noch haveninrichting noch los- personeel voer dergelijken abnorma- len aanvoer berekend is. Onvoldoende lossing der wagons, waardoor deze niet voldoende werden benut, waren mede oorzaak, dat de bietencampagne, welke in den regel half December geëindigd is, voor on ze Maatschappij tot einde van Janu ari j.l. duurde. Het doorgaand goederenvervoer met de lijn Sluis Brugge Hejjst ligt sinds 3 November stil. De totale opbrengst is 65126,90 met een vervoerd gewicht van 66414671 KG. Do opbrengst van het bietenver- voer was 38645 ton a ƒ26880, tegen 28167 ton k ƒ19579 in 1913. Het totaal der exploitatie ontvang sten bedroeg ƒ139777.30 en dat der uitgaven ƒ68675,76 zoodat een winst uit de exploitatie is verkregen van ƒ71101.55, waarvan wordt voorge steld ƒ37000 aan aandeelhouders uit te keeren, zijnde 9 pCt. van het maat schappelijk kapitaal. Nieuwvliet. Bij de gehouden stemming voor een lid van den Ge meenteraad zijn uitgebracht 77 stem men, waarvan op de heeren A. Sch|j- ve 81, J. Sonnevylle 26, P. Bouwens 10 en Iz Moggré 7, zoodat tusschen de twee eerstgenoemde eene herstem ming moet plaats hebben. - B|j Kon. besluit is met ingang van 16 April, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ammerstol, de heer D. Akrijn, thans in gelijke betrekking te IJzendijke. Bij het te 's Gravenhage gehou den examen voor het politie-diploma is dat met handteekening o. m. be haald door H. Dierx, thans Maréchaus- sée te Zundert. IJzendQke. Aan het verslag over 19 .4 van de Vereeniging het „Groene Kruis" alhier ontleenen we het volgende Het ledental steeg van 274 tot 296, dus met 22 vermeerderd. Van de artikelen uit het magazijn werd 61 maal gebruik gemaakt. Andere benoodigdheden zooals een bed met rektoestel, windkussens, armbaden zullen aangeschaft worden. De ontvangsten bedroegen ƒ368,958 de uitgaven ƒ124,87 een goed slot dus van ƒ244,685. Ook de begrootiug voor 1915 zal vermoedelijk een batig saldo aanwij zen. De opkomst was gering Bestuursverkiezing behoefden nog niet gehouden te worden. In de gisteren gehouden open bare zitting van den Raad van Be roep voor de ongevallenverzekering is o. m. de vordering van F. C. H. te Oostburg om ouderdomsrente ont zegd. De kerk van Eecloo moet ge reed gemaakt worden voor 't ontvan gen van gewonden. In verschillende dorpen van den omtrek kregen de boeren bevel, dat hun schuren ledig gemaakt moeten worden. Men meent, dat dit voor inkwartiering is. Dergelijke maatregelen wekken heel wat verwondering en zelfs onrust. Het volk ziet er een toekomstige verplaatsing en van den strijd in, maar niemand weet er iets zekers van. Ook te Ostende kwamen weer gewonden aan, wat ook óp strijd in de buurt van Nieuwpoort wjjst. Te Ostende is men voor 't eerst na den oorlog begonnen met 't ver strekken van onderwijs, De scholen waren wel niet beschik baar, want ze zijn door militairen ingenomen, maar men vereenigde de kinderen in bijzondere lokalen, als dans- en cinemazalen. De kinderen van de straat te hou den men weet, dat de Duitschers zich al meermalen ergerden aan de en liedjes der jeugd zal wel meer het doel van dezen maatregel zijn, dan ernstig 't onderwijs in te rich ten. Veel leden van het personeel zijn trouwens weg. Dit was 't eenig teeken van een poging om 't normaal leven te her stellen in de stille bedrukte stad, waar het in den laatsteu tijd zoo kalm bleef, dat menigeen zijn uitge weken familie terug haalde. Maar 't kanon buldert opnieuw he viger in Vlaanderen, ook langs do zee. Herhaaldelijk verschijnen Engelsche vaartuigen voor de kust, gewonden komen te Ostende aan... en 't tafe reel der badstad kan dus gauw ver anderen. Men denke slechts aan de dagen van October. Sommige onderwijsinrichtingen heb ben van de Duitsche overheid bericht gekregen, dat een Du ïtsch inspecteur hun school zal bezoeken. Al meer en meer verduitschiug dus. Men schrijft van de Zeeuwsch- Belgische grens aan de N. R. Crt. Wat er eerstdaags staat te gebeu ren in België weet men niet, maar dat er iets zal gebeuren wordt ver wacht. In alle grensgemeenten en omgeving worden toebereidselen gemaakt voor het inkwartieren van vele soldaten. Te Maldeghem, waar anders gere geld zoowat 200 soldaten ingekwar tierd zijn, komen er nu een 600. Ook in het naburige Middelburg in Vlaanderen, Westkapelle, Knocke en Heijst worden veel soldaten verwacht. Ook de vliegmachines wjjzen er op, dat er wat op til is. Zaterdagnamiddag is hoogstwaar schijnlijk weder een Duitsch vlieg tuig langs de kust en over de Schel de komen vliegen. Tot die veronderstelling komt men omdat toen de vliegmachine over Knocke kwam, de Duitschers er niet op geschoten hebben. Dit vliegtuig werd ook waargenomen te Terneuzen en het is over de Schelde en Bres kens langs de kust gevlogen naar België. Zondagavond omstreeks half acht hoorde men weder het geronk van een vliegmachine of luchtschip, maar door de duisternis kon men niets on derscheiden. Wel werd maar altijd door met het zoeklicht gewerkt in de richting van Heijst, ook Zaterdagmiddag werd te St. Kruis een luchtschip waarge- genomen Zondagmiddag hoorden w|j op den weg van Aardenburg naar de grens steeds kanongebulder. En onophoudelijk werkte men met het zoeklicht en hoorde men kanon vuur. School- en kerknieuws. Benoemd tot hoofd der openbare school te Nieuwvliet de heer H. J. Hardon te Groede. Examens nuttige handwerken. Geslaagd mej. C. J. Vader te Schoondijke. In Pai|js is de aandacht voor de oorlogszaken een oogenblik afge leid door een opzienbaren moordaan slag. Een bekende en rijke Amerikaan- sche dame, mevrouw Fennel, werd 's morgens vroeg in de Avenue Kléber aangevallen door haar gewezen chauf feur, een 29jaiigen Belg, Jennessen genaamd, die haar met een scheermes aan den hals verwondde en daarna zichzelf een dergelijke verwonding toebracht. Het geval, waarbij allerlei bijzon derheden komen k|jken, heeft een ge weldige beroering gebracht onder de te Parijs vertoevende Amerikanen. Mevrouw Fennell, die Griekscho van geboorte is, bewoonde met haar echtgenoot, een Amerikaan en haar 18jarige dochter een van de deftige huizen in de buurt van de Champs Elysées. Uit hare mededeelingen bleek, dat Jennessen dreigbrieven had geschre ven aan haar echtgenoot en aan haar, nadat hij uit zijn dienst was ontsla gen en dat zij had besloten hem een onderhoud toe te staan om hem een goeden raad te geven. Gedurende dat onderhoud had hij haar aangevallen. Jennessen daarentegen doet een heel ander verhaal en verklaart, dat hij tot mevrouw Fennell in een lief desbetrekking stond. H|j was tot z|jn wanhoopsdaad ge bracht door haar steeds toenemende onverschilligheid en had haar met 't scheermes verwond, toen zij 's mor gens om zes uur hem verliet, zeggen- da, dat het nu tusschen hen alles uit was. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur is het Engelsche stoomsehip Leeuwarden van Londen naar Har- lingen, ongeveer elf mijl uit den wal door een Duitsche onderzeeboot in den grond geboord. De bemanning van 17 koppen, die zich in twee sloepen bevond, is door de Stoomloodsboot no. 9 -te Hoek van Holland opgepikt en hier geland. Door den timmerman van de Leeu warden werd het volgende meegedeeld: Wij hadden de onderzeeboot, de U 28, niet gezien, daar deze in de scha duw van het vuurschip Maas lag. Te 4 uur werd den onderzeeër een schot gelost, dat voorlangs ging, waar op de Leeuwarden stopte. Van de U 28 werd geroepen, dat de bemanning 6 minuten tijd kreeg om het schip in de sloepen te verla ten, aan welk bevel direct gevolg werd gegeven. Bijna allen hebben hun geheele uitrusting verloren. Nadat het schip was verlaten, werd het in den grond geschoten. De U 23 nam de sloepen toen op sleeptouw en bracht hen b|j de loods boot, die hen hier landde. Zij zijn in het loodsenhotel overbracht en ver trokken om 9 uur 30 naar Rotterdam. Zaterdagavond werd door de grenswacht te Beek (gemeente 's Hee- renberg,) een bende smokkelaars overvallen. In beslag werden genomen twee paarden, terwijl 7 personen werden aangehouden. Vier paarden kwamen over de grens een persoon werd in het been ge schoten, terw|jl vermoedelijk ook paarden aangeschoten zijn. Volgens geruchten verleent de Duitsche grenswacht de meest moge;

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2