Binnenland. Men is van meening, dat dit gerin ger zal zijn als vorige jaren in ver band met de zeer goede prijzen, die verwacht kunnen worden van de verschillende andere artikelen. Het aantal Hectaren suikerbieten, d it gecontracteerd wordt dóór de speculatieve fabrieken is achteruit- glande tengevolge van het meer door dringen der coöperatie en niet gelij- ken tred houden hiermede van de uitbreiding der cultuur. Wanneer dus de bieten verbouwers zich solidair verklaren, dan kan van een actie ter verk ijging van betere voorwaarden met recht iets verwacht Worden. Men moet komen tot een geheel andere inrichting der contracten, het telquel contract moet op den duur de wereld uit. We moeten de richting uit, dat de procudent betaald wordt naar gehal- t en suikerprijs. Eerst dan komen we op een zuiver standpunt te staan. De tijd is evenwel te ver verstre ken om daarvoor dit iaar nog werk te maken. Het kan nu alleen in de bedoeling liggen om met de fabrikanten te over leggen en een hoogeren prijs te be- dingn dan 13 50. Rekent men nu rog daarbij de prijs van 3.25 voor de pulp, dan vraagt men zich onwillekeurig af. Of deze hooge prijs een ge olg is van het duurder worden der grond stoffen, die in de suikerfabricage ge bruikt worden, of is dit een me,gaan met den gewonen handel. In herinnering worden nogmaals terug geroepen de suikerbietenbonden in de jaren 1896 en ls97. Verschillende van die vereenigin- gen zijn toen opgericht om zich schap te zetten tegen de pree fa brieken. Een nieuw leven hierin te blazen was zeer zeker gewenscht. Een landbouwer uit Z Vlaanderen deelt mede, dat de Belg. fabrieken evenals vorige jaren zullen contrac teeren onder de gewone voorwaarden. De meecing wordt nog uitgespro ken dat de fabrikanten zelf den prijs, zullen verhoogen omdat de oppervlak te bieten dit jaar aanmerkelijk inge- kiompen zal zijn. Dat nei mt evenwel niet weg dat van den kant der landbouwers in vloed moet worden uitgeoefend op den prijs der bieten. Het resultaat kan dan ook niet anders zijn dan Contracteert geen bieten dan tegen ƒ14.50 en let daar bij op den prijs der pulp. De heer W. Kakebeeke, voorzitter der coöp. suikerfabriek te Dinteloord meent te mogen zeggen, dat de fa brikanten een slechten prijs bieden en steunt zijn bewering door de vol gende motieven. In de eerste plaats heerschte- er onder de fabrikanten ook al oneeDig- heid hierover, er was een gedeelte dat meer wilde betalen. Verder laat de toekomst in de sui kerwereld zich gunstig aanzien, een gevolg van de bepalingen in Duitsch- land en Oostenrijk Hongarije waarbij de suikervoorraad is onteigend en ge bruikt zal worden voor legerdoelein- den. In Frankrijk zit men met te wei nig bietenzaad, daar de zaadcultuur juist het meest verbreed is, waar thans het kanon spreekt. Men behoeft ook niet te vreezen, dat de rietsuiker in grootere massa's aangevoerd zal worden, wat in ver band staat met het vroeg snijden van het riet o.a. op Cuba, en de achter uitgang in opbrengst die hiervan het gevolg is. De vergadering, neemt als eind conclusie aan, dat het Provinciaal- Bemiddelings-bureau stappen zal doen bij den Bond van Suikerfabrikanten om te komen tot een hoogeren sui- kerbietenprijs voor het jaar 1915 en de aanwezigen zeggen toe zooveel mogelijk propaganda in eigen kring te zullen maken om geen bieten te contracteeren vooraleer de besprekin- gon tot een go.d eind zullon zijn gekomen dreskens, 12 Maart 1915. Nieuwvliet, 9 Maart. Bij de ge houden verkiezing-voor een lid van den Gemeenteraad ter vervulling vaca turo wijlen J. Naaije, zijn candidaat gesteld de heeren P. Bouwens, lz Moggré, lz. Scheve en J. Sonnevylle. Cadzand, 5 Maart. Heden kwa men een 80-tal personen samen om de mogelijkheid te bespreken van het oprichien van een koienbond. De heer A. I Tavenier hield een korf- maar krachtig pleidooi voor het vereemgingsleven en leidde de verga dering, die na verschillende bespre kingen tot oprichting van zulk een bond besloten, waartoe staande de vergadering 75 leden toetraden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren A I. Tavenier, A. Bril, B. de Ridder, A. van Dale, Jac. Faro, lz. Toussaint en W. de Die, die al len hun benoeming aanvaarden. Een Engelsch vliegtuig heeft Woensdagnamiddag in den Elizabeth pol onder de gemeente Biei vliet, een noodlanding gedaan lu het vliegtuig zaten de kapitein der artilleiie Francois Edward Fryer en de tweede luitenant Geoffry Hugh Eastwood, van bet vliegerskorps. Volgens bun opgave waren zij 's morgens halfzes nabij Yperen opga stegen en eerst ovtr het oorlogsveld gevlogen Daarna waren zij door het mistige weer uit hun kners geraakt Toan kun benzine voorraad opraak te, en zij voorzagen, vermoedelijk verplicht te zullen zijn iu de Duit- sche linie te dalen, besloten zij te trachten, de Nederlandsche grens te bereiken. De grenswacht had het vliegtoestel beschoten, en enkele schoten hadden doel getroffen, maar de beide vliegers waren niet geraakt. De beide Engelsche officieren zijn geïnterneerd en zijn gisteren naar Groningen overgebracht. N. R. C. Groede. Naar wij vernemen zal dit jaar de gewone kermis met Pa- schen niet gehouden worden. De korporaal der marine, die door een matroos ernstig was mis handeld, is in het ziekenhuis te Vlis- smgen overleden. Te Domburg heeft men Dins dag een nieuwe wyzn van vernieti ging van mynen toegepast. In plaats van ineens de geheele mijn tot spriDgen te brengen, iaat men een deel vau den zijwaad sprin gen en vervolgens den inhoud der myn opbranden. Dit heeft ton gevolge dat de slag veel minder .hevig is en ook, dat de schade aan gebouwen in de buurten aan de oever verdediging veel minder wordt. Wel ontstaat veel ro k, maar dit is natuurlijk van minder belang. Deze eerste proef met tweemjjnen is goed geslaagd. School- en kerknieuws. Bij het te Rotterdam gehouden examen in de nuttige handwerken zjjn o ra geslaagd de damns S F. Beeren» en A C. Rozendaal te Groe de, C. M. de Klerck te Cadzand, J. A. Jansen te Zuidzande en J. S. Kools te Aardenbuig In Autwerpsn is Dinsdagmiddag in het zuider arsenaal aan de Her- bouvillekade (de z.g. pyrotecbnische school) een ontploffing voorgekomen, waardoor drie man zijn gedood en zeven gewond. Het opgeval geschiedde in een lo kaal waar soldaten onder toezicht met opruimingswerk bezig waren. Den Nederlanders, die in België reizen willen, kunnen we niet sterk genoeg aanraden, goed de passen na te zien, die hun door de Duitsche overheid verstrekt worden, en {zich strikt naar de letter der Jdaarop ver melde voorschriften te gedragen. Door de geringste afwijking stollen ze zich aan da grootste onaangenaam heden bloot. Dat ondervond nog de vorige week eerzaam Amsterdammer, die voor zaken naar Luik moest, en zijn weg over Maastricht had genomen. Te Mouland, aan de Belgische grens, waren zijn papieren nagekeken en volkomen in orde bevonden, zoodat hij meende, in volle gerustheid naar een vervoermiddel te mogen gaan uitzien. In het dorp stonden rijtuigen van verschillenden vorm, met een paard er voor en ook een automobiel. 't Viel onzen Amsterdammer erg mee dat de man met den auto voor een tochtje naar Luik niet méér vroeg dan de koetsiers, en al dadelijk vond hii die persoDen, die met hem mee in het land gekomen waren, be reid om de drie andere plaatsen in den auto te zetten. Pas waren ze ingestapt, of daar verscheeo een Duitsch officier, die hun toesnauwde „Papiere vorzeigen 1" De vier reizigers haalden dan hun passen voor den dag en wat bleek er Dat op alle vier de „Scheine" slechts verlof gegeveD werd om in „Wagen" te reizen of over de „Bahn", d.w.z. te voet 1 Geen sprake van een auto. Uitstappen en naar de Komman- dantur te Lixhe I.... Daar aangekomen, was de overste er niet, en moest er méér dan een halven dag, letterlijk in gevangenschap, zonder eten nf drinken, gewacht worden op ditHerr- schaft. Het eind, na al dat tijdverlies was een flinke boete, eD dan mochten onze Hollanders nog blij toe zijn, dat het zoo goed was afgoloopen 1... Oms rent den te IJmuiden ge- pleegden manslag meldt men aan de „de Tel" nog het volgende De post, waar de geslagene op schildwacht stond, in de zoogenaam de voorpost van de wachtpost bij 't station, waar 't verdedigingswerk is opgericht. Ongeveer tweehonderd meter van den wachtpost verwijdere, gelegen tegen den duinrand, tusschen den in aanbouw zijnden nieuwe watertoren van de rijkswatervoorziening aan de vissehershaven en de toren van de visschershaven. In de nabijheid van de post is een keet, waarin polderwerkers gehuis vest zijn De post is een zoogenaamde dub belpost, d.w z. dat steeds twee schil wachten io eikaars nabijheid moeten zijn. Zaterdag te 10 uur werden de ver- slagene en zjjn mede post op wacht gezet. De mede post, een gewoon mi litair, is toen met de aflossing eon gedeelte van den weg naar den wacht terug geloopen. Hoe de man zijn post heeft kunnen en mogen verlaten, is zeer raadsel achtig en nog niet opgehelderd. Plotseling hoorde men kort achter elkaar twee schoten valleD uit de richting van de betrokken post, die dus een oogenblik door den versla- gene alleen bezet is geweest. De. z g. dubbele post keerde daarop in draf naar de post terug, cn vond den ver- slagene met verbrijzeld hoofd dood op den grond liggen. De verslagene Pieter Jules Verha gen oud 22 jaar, woonachtig te Rot terdam, van beroep timmermansknecht is uit een gezin -van acht kinderen. Gisterochtend is een polderwerker, zekere de Jals verdacht van den moord niet onkundig te z\jn, gevan kelijk naar Haarlem overgebracht. - Het hotel „de Roskam" te Ny- kerk kreeg dezer dagen bezoek van een heer, die zich aan de eigenaar voorstelde als „mijnheer van Beugel, oud burgemeester, thans ambtenaar bij het departement van binnenland- sche zaken." In opdracht van minister Cort van der Linden moest hij in Nykerk en omgeving quaesties en moeilijkheden oplossen, die zich onder deze tijds omstandigheden hadden opgedaan tusschen het gemeentebestuur eener- zljds en den minister anderzijds, De heer Vau Beugel vroeg en ver kreeg logies voor een onbepaald aan tal dagen. Hij was een welkome gast en werd op zijn wonken bediend. Na een verblijf van bjjna een week is de gezant van den minister weggegaan en seinde elders niet te komen di- neerenden volgenden dag zou hij weer de gast van „De Roskam" zijn. Den volgenden dag stond het diner klaar, doch mijnheer liet op zich wachten en tot heden wacht de ho telier nog op hem met de rekening. Maandagmiddag liep in de Wil- helminastraat te Haarlem een onge veer 9 jarig knaapj) spelende tegen een atax, die in natigen gang reed. De jongen werd door een der spat borden gegrepen en raakte onder de auto. De dood volgde spoedig. De vader van den knaap kyam juist ter plaat se van het ondeva en moest het aan zien dat zijn kmd let slachtoffer werd. Aan de Diitsch Limburgsche grens komen nogiteeds zoogenaamde paardendiefstallen voor. Dezer dagen (Bed de landbouwer W., te Nieuwst,dt by Sittart, aan gifte van een dsfstalin den paar denstal had hij 300 mark gevonden. De marechausee te Bittart stelde een onderzoek li en heeft de 1300 mark in beslag «nomen. In 1913 wonde te Zeist een oude juffrouw, 4e in haar huisje aan de Slociaan eensenzelvig leven leid de en ais bemideld bekend stond. Toen bedoeldijuffrouw in genoemd jaar overleed, vnd men het reeds bevreemdend, dt in de woning zoo weinig geld aawezig weid gevonden. Thans heeft d politie te Zeist aan gehouden het ehtpaar 8., den broe der en een neeivan 8. Het moet ge bleken zijn, da 8. en diens vrouw, die de oude vrew indertijd verpleeg den, zich een elangryk bedrag uit de nalatenscha der vrouw hebben toegeëigend, aiaede dat een aantal voorwei pen spodoos uit de woning waren verdwene. Het viertal is,er beschikking van den officier van istitie gesteld. De Admirateit deelt mede, dat Dinsdagmorgen )t Britschs stoom schip „Tangista" by Scarborougd getorpineerd wei. Vau de bemaling van 38 koppen is één man gerei Veruer is de jlackwood" by Has tings getorpilleei De bemanning van zeventien koppe werd gered, even als de uit 34 kppen bestaande be manning van de Princess Victoria", die by Liverpooljetorpilleerd werd. Er werd scho uiigekeken of er geen ouderzeeërsn de buurt waren, doch hoewel ht weer zeer helder was, werd geen ikel vijandeiyk vaar tuig waargenona, tot de stuurman om half tien 's orgens een torpedo recht op het scb zag afkomen. Een aevigo oploffing werd ge hoord, waarna t schip begon over te hellen. Twee oten werhen neer gelaten en de boinning roeide naar de MerSey, waan een kleine sleep boot hen vorder jepte. De „Princess ictoria" zonk bin nen 15 minuten. De bemanning n de „Blackwood" is door een vissersboot te Newha- ven aan land gezt De „Blackwood'werd des morgens om 6 uur getorpibrd. Het weer was slecht en het snetwde vrij hard. Aan boord wan alle booten ge reed om uitgezet wosden, in geval een duikboot eenanval zou onder nemen. De grootsbemanning voer 2li2 uur in de boen rond, alvorens opgepikt te worde.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2