mun (n ,^l6öcrfcrtfic£la& POOT iP&êMijfi ^."1ïraan6orcH Wo 2005. Zaterdag 13 Haart 1915 24e Jaargang De opyoeig in schooi en in huis. <EE1> Suikerbieten. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. jP'v plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Abonnementen worden mede aangenomen bij Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag boekhandelaren en brievengaarders. irVA en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELEMA.» te Breskens. Het zy mi) vergund aan uw ge trouw en bondig verslag van de laatst gehouden algemeeie vergadering van „Volksonderwijs" ©n en ander toe te voegen, voornatneljk voor wat betreft de rede van den hor KI. do Vries over het bij uitstel belangrijk onder werp, dat hierbovei staat. Deze redevoering heb ik met de meeste aandacht atigehoord en zjj heeft mij heel wat ©rinneringen uit mijn onderwjjzerslevn voor den geest geroepen. Met veel kunde a welbespraakt heid heeft de redenar de noodzake lijkheid aangetoond 'an de samen werking van ouders n onderwijzers voor wat betreft de opvoeding der jeugd. Nuttige wenken ei wij e lessen, doorspekt met treffene voorbeelden, gegrepen uit het daelijksch leven, heeft hij aan ouders o opvoeders ge geven. Zjjne woorden zjjn ay en wel licht ook al de aaniezigen diep in de ziel gedrongen, en omdat zy van zoo groot belangen heb ik het voornaamste deel zynr rede in dezer voege saamgevat Opvoeders en kindesn zijn twee groote machten in g wereld. De eene zijn de macht oer de kinderen op heden de kindera zjjn de macht voor de toekomst. VI men die macht ten goede brengen, in moeten de opvoeders, welke thas de machtheb bers over de jeugd ;n, aan deze eene goede en degeiyke oeiding bezorgen. Dat is vast niet gnakkelyk. De kinderziel kenin met al haar doen en laten, met aare geheimste dryfveeren, is eene oeiiyke kennis deze ziel bewerken de dryfveeren eene degelijke richtij geven, eene moeilijke taak. Kinderen zyn als roene knoppen, die zich tot bloemenn vruchten voor de samenleving moen ontwikkelen. De groene knop oiplooit zich niet voor zynen tijd. Datoe zyn noodig een vruchtbare bo>m, koesterend zonnelicht en milde gen. Dien vruchtbaren )dem bezit het kind in zich zelf. De koesterende zoieschyn is het vriendelyk, aanmoedsnd en verkwik kend woord van deppvoeder. De milde regendrpelen zyn de degeiyke, ingrijpenddessen, die hy het kind geeft. Wy moeten van kinderen goe de burgers vormen,ol karakter, be wustzyn van eigemarde, plichtge voel en zelfwerkzasheid. Daarom moeten 1 zeiven dat al les in hooge mate zitten. Tusschen ons en de jeugd mt een sterke band van wederzljdsch vtrouwen bestaan. Kinderen zyn klimopranken, die den sterken eitot steun behoe ven. Zonder dien ain vallen zy te gronde, worden V-rapt of vergaan tusschen het onkri. Wy, opvoeder, oeten de sterke eiken zyn, die hurot steun dienen, zoo lang zy die n<Ug hebben. In 's menschen leven loopt niet alles naar wensch af. De mensch, on dervindt vaak ontgoochelingen en teleurstellingen, die hem het leven zouden verbitteren, zoo hy daartegen niet verstaald, niet opgewassen is. Daartegen moeten wy de kinderen wapenen door hun wilskracht te oefenen en te versterken. De kinderen zien ons recht in 't hart. Zij kennen ons zoo gauw en zoo goed. Wy bedriegen ze niet ongestraft. Het wtrk der opvoedirg is oen werk van geduld en onverstoorbare volhar ding. Wat wy zaaien, zullen wij oogsten. Ook bij de jeugd is zulks het geval. Daarom moeten onze lessen immer klaar en waar wezen onze houding, onze taal, onze manieren, gansch ons uiterlijk moet op de kinderen opvoe dend inwerk n, opdat wij eere oogsten van onzen arbeid opdat die arbeid verzachtend en veredelend weze. Deze waarheden mogen wel in het gulden boek van school en huis ge schreven worden. Zij zyn als de korte inhoud van een prachtwerk, dat wy over de opvoeding zouden kunnen schryven. Deze beschouwingen geven my voorts aanleiding tot enkele kantteekenic- gen. „Kinderen zyn als groene knoppen, die zich tot bloemen en vruchten voor de samenleving moeten ontwikkelen" zegde de heer de Vries. „De groene knop ontplooit zich niet vóór zynen tyd". Hebt gij, ouders, wel eens nage dacht, hoe gij allen samen medewerkt tot den voorspoed en de macht van het lieve Vaderland? Hoe gij ieder afzonderiyk uw deel hebt in zynen bloei, zijnen vooruit gang? Het Vaderland is een groot gezin en gy zyt de hoofden der duizenden kleine gezinnen, die dat groot gezin uitmaken. Als meesters over uwe kinderen, moet gy die leiden, bewaken, onder richten, hen met goeden raad en daad vóó gaan om er verdienstelyke bur gers van de samenleving, waardige kinderen van het groote Vaderland van te maken. Zoo gy dat doot, hebt ge ruim uw aandeel in het edel werk van groot heid en beschaving, waarover uw Vaderland zoo fier is. En als ge dat alleen niet kunt om dat gy daar den noodigen tyd niet voor hebt, vertrouwt Z9 dan toe aan den onderwyzer of de onder wy zeros, die daar de aangeduide personen voor zyn werkt men hen samen opdat uwe lievelingen eene doelmatige opleiding genieten, waarvan gy vaak de eersten zyt om er de vruchten van te pluk ken. En die groene knoppen ontplooien zich niet vóór hunnen tyd. Wat al zorg is er niet noodig eer de tengere plant tot een goed en kostbaar gewas gedyt? De hovenier, die er zich op beroe men kac, een schoonen tuin te heb ben, weet hoeveel arbeid, zorg en vol harding hy daaraan besteden most. Niet alleen is er een vruchtbare bodem, koesterende zonneschijn en milde regen noodig, maar de planten moeten vrij gehouden worden van on kruid en alles wat haar in groei en bloei sehaden kan. Aan die tengere gewassen zijn de kinderen gelijk. De lessen, de raadgevingen, de vriendeiykheid en de vermaningeu van den onderwijzer zijn niet voldoende, zoo gij met hem niet medewerkt om uw kroost te genezen van de slechte gewoonten, de kwade neigingen en andere zedelijke gebruiken, die zijn hart en zijnen geest bederven en het schadeiyke onkruid zijn, dat zyn ze delijken groei en bloei belemmert. Leert uwe kinderen oprecht, eerlijk, werkzaam, ordelievend zyn. Maakt er geene huichelaars van, die van jongs af aan u beliegen en bedriegen en, grooter geworden, alle middelen ge bruiken om anderen ongestraft pogen te bedriegen en te belasteren. Leert hun, dat alle kwaad uitkomt en zijne welverdiende straf oploopt, of liever, leert hun het goede doen om het goede. Van eenen anderen kant, geeft hun karaktersterkte en wilskracht om met goed gevolg te kunnen kampen tegen alle wederwaardigheden, die het le ven soms vergallen. Vertroetelt ze niet en weest ook niet overdreven in uwe straffen en vermaningen. Toont u nooit zwak tegenover hen. Zy zien u recht in 't hart en ken nen u zoo gauw en zoo goed zegde, de heer de Vries. Laat ze nooit meester over u zijn, want dan worden zy dwingelanden. En uwe meesters worden ze gau wer dan gy zulks vermoedt. Het werk der opvoeding is een werk van geduld, heeft de redeDaar ook gezegd. Ik voeg er bij dat kinderen goed opvoeden een kunst is. Gepaste lessen, een bestendige op merkzaamheid, een gedurige consequ entie in al ons doen en laten en veel geduld zullen ons helpen om die kunst met góed gevolg te beoofenen. Intusschen, beste ouders, gaat met den onderwijzer, die een vakman is en deze kunst goed verstaat, hand in hand om uwe kinderen te leiden. Gy in de eerste plaats zult de wel doende gevolgen van eene degelyke leiding van uw kroost genieten. R. P. Dinsdag werd te Goes een belang rijke vergadering gehouden van bet Provinciaal Bemiddelings bureau voor den Landbouw in Zeeland met ver schillende Zeeuwsche bietenverbou wers. Het doel der vergadering was een gezamelyke actie op touw te zetten, teneinde te bereiken, dat meer reke ning gehouden worde met de belan gen van de landbouwers. Reeds eenige weken geleden ver scheen over dit onderwerp een arti kel van de band van den heer I. G. J. Kakebeeke, Secr. van genoemd bu reau, waarin gepleit werd, dat wij ziging in de contracten hoogst nood- zakeiyk is. Zeer is dit punt op den voorgrond getreden door de vele moeiiykheden, die de Zeeuwsch Vlaamsche landbou wers verleden najaar ondervonden- hebben. De heer I. Kakebeeke zet deze za ken nogmaals uiteen en spreekt als zyn meening uit, dat de volgende punten op de vergaderingen nader on der het oog moeten gezien worden en wel eersten de prys der bieten, die de fabrikanten wenschen te besteden in 1916, en tweedens de aanvulling van het contract in dien zin, dat de fa brikant niet willekeurig kan optreden by het bepalen van de leveringsplaats en dat bovendien SGherper omlijnd worden de bepalingen betreffende de leveringsvoorwaarden. Door den Bond van Suikerfabrikan ten is vorige week bepaald, de prys die besteed zal worden in Zeeland, bedraagt 3.50 Nu is hst zeer eigenaardig, dat in het noorden van ons land de prys 14.60 is, ondanks de hoogere trans- portkoston, die op deze bieten komen. Op het eerste gezicht lijkt dit wel licht een weinig zonderling, doch daarvoor zullen wel bepaalde gron den aan te voeren zyn. Staat dit misschien in verband met de concurrentie der nieuw opgerichte Coöperatieve Suikerfabriek Voorts deelt de heer Kakebeeke mede, dat de fabrikanten het voor schot dit jaar weer zullen verstrek ken evenals vorige jaren en zij maken er bovendien by bekend, dat dit be drag in handen der verbouwers blijft indien door oorlogstoestand in het aanstaande najaar onverhoopt niet kan geleverd worden. Het wordt den landbouwers dus zeer mooi voorgehouden. Het contracteeren met Belgische fabrieken blyft uiteraard zeer gevaar- lyk indien deze fabrieken geen vol doende zekerheid stellen wat betreft de betaling der bieten. Het is dan ook zeer aan te beve len, dat de landbouwers in Z. Vlaan deren hierop wel degeiyk letten en hun eischen stellen. Tot zoover de heer kakebeeke. Uit de besprekingen die hierna over en weer gevoerd werden, mogen de velgende punten nog worden aan gestipt. In de eerste plaats werd de op merking gemaakt of de bepaling in zake het niet terug vorderen van het voorschot by mogelijkeoorlogstoestand misschien ook als lokmiddel gebruikt wordt om de landbouwers er toe te brengen te contracteeren tegen den prys van 13.50, een prys die toch werkeiyk hoog genoemd mag worden. Dit zal wel zoo beschouwd moeten worden, dat wanneer de fabrikanten dezen maatregel niet getroffen hadden, de oorlogsrisico wat den verbouw der bieten betreft alleen zou neerkomen op de landbouwers. Hoe staat het nu met aantal H.A. bieten, welke dit jaar uitgezaaid zul len worden?

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1