<EE)> Vrijwillige Landstorm. Binnenland. Gemengd. Den laatsten tijd heeft men oen landing verdedigd op de kusten van het lange schiereiland Gallipoli van uit dn Golf van Saros, op die wijze de Kuropeesche zjjde der ver*terkin- gen nemen. Sen strijdkracht op het schiereiland xou een aanval uit de richting van Constantinop9l kunnen weerstaan. Da feiten leiden tot een conclusie, dat een bombardement uit zee slechts resultaten kan opleveren, wanneer dat gepaard gaat met een actie te land. Over het gewicht van een geslaag de onderneming zijn alle deskundigen het eens. En wjj veronderstellen, dat alle deskundigen eveneens overtuigd zul len zjjn een een krachtigen tegenstand. De Turken hebben de kern van hun troepen niet naar den Kaukasus of het schiereiland Sinal gezonden, doch men neemt aan, dat die zich in grooten getale bij de Zee van Mamo- ra bevinden en zij worden aangevoerd door bekwame Duitsche officieren. Zy hebben bijna 4 maanden tyd gehad, om zich op den aanval voor te bereiden, waarvan zij de mogelijk heid wel sedert het begin van den oorlog zullen hebben irgezien. Het bezit van de Dardanellen al leen is niet voldoende voor een vei- ligen weg naar Rusland, wanneer niet ook Constantiropel en de Bosporus in het bezit uer geallieerden z^n". Naar bekend is heeft reeds bij den aanvang der mobilisatie de rpgeering da mogelijkheid geopend voor hen, die zich gedrongen voelden door da den blijk te geven, dat het hun ernst was in tjjden van gevaar het vader land te steunen, zich in vrijwillige landstorm afdeeliDgen te vereenigen. Van oordeel zijude dat evena's in andere provinciën ook in Zeeland niet dat resultaat is bereikt, dat verwacht mocht en kon worden immers tot nu toe bestaat in deze provincie slechts éene vrijwillige landstormafdeeling hebben enkele personen zich veree- nigd, teneiDde te bevorderen, dat meerdere landstormafdeelingen word an opgericht. In eene op 1 Maart 1916 te Mid delburg gehouden vergadering heeft zich eene commissie gevormd, waar van de Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. de kolonel W. L Brocx bereidwillig het eerevoorzitterschap heeft aanvaard. De commissie is samengesteld uit de volgende heeren Luitenant kolonel A. Klontje, voor zitter, te Middelburg, luitenant-kolo nel W. H. van Wieringhen Borski, vice-voorz te Vlissingen, J. G. van Niftrik Jr., lid van Ged. Staten van Zeeland te Vlissingen, penningmeester, Mr H. Lantsheer, burgemeester van Arnemuiden, secretaris, Jos. v. Raalte, te Vlissingen, Mr F. J. N. van Deinse, en Jhr P. J. Boogaert te Middelburg, P. J. Elout te Domburg en Mr H. C. Bejjerman te Vlissingen. De commissie stelt zich ten doel meerdere bekendheid te geven aan het instituut der vrijwillige landstorm- afdealingen en zal dit doel trachten te bereiken door het bijeenroepen van vergaderingen en het houden van le zingen in Walcheren en Zuid-Beve land en indien mogelijk door geheel Zeeland. Zij verwacht, dat die meerdere be richten van vrijwillige landstormaf- deeliDgen zoodat, wanneer het uur des gevaars mocht aanbreken, ook in Zeeland de weerbare mannen, die niet door wettelijke bepalingen by het leger z|jn ingedeeld, kunnen me dewerken tot het behoud van een der kostbaarste bezittingen van een volk, zijn onaangetaste onhankelijk heid. De bevolking in de Rijkswerkin richting Veenhuizen II was in de laatste dagen wat geprikkeld, volgens hun zeggen door het onoordeelkundig optreden van een nieuwbenoemden zaalopziener. Ze beweerden, dat hij op hun had gescholden, hen slampamper enz. had genoemd, waarop eenigen van hen ook teruggescholden hadden. Genoemde zaalopziener trachtte 's Maandagsmorgens twee belhamels met behulp van de rijkspolitie, in arrest te nemen, doch slechts een hunner ging gewillig mee. De ander verzette zich en bracht, met behulp van zijD lotgenooten, den zaalopziener in het gedrang, zoodat d«ze door een rijksveldwachter moest worden ontzet. Zoodoende bleef de arrestatie onge daan. De directeur van het gesticht gaf daarop bevel, den anderen verpleegde 's middagB, als al het volk aangetre den stond, in de cel te brengen Hij begaf zich daartoe, vergezeld van zaaiopziener en rijksveldwachters, op het binnenplein, en gelastte dien verpleegde naar voren te komen, wat deze beslist weigerde. Daarop werd order gegeveD, den man te arresteeren. Deze verweerde zich echter en ver wondde een rijksveldwachter aan het hoofd. Ook de andere bevolking ging aan het opdringen om hun lotgenoot te ontzetten, zoodat daarop de directeur het noodig achtte, van zijn revolver gebruik te maken. Hij loste een schot en verwondde den verpleegde aan het achterhoofd. De kogel schampte echter af, ging door de pet van een anderen verpleeg de en trof vervolgens nog een derde in de hand. Het slachtoffer viel direct neer en moest per brancard naar het ceDtraal hospitaal worden vervoerd. Het volk was zoo woedend, dat de directeur spoedig een goed heenko men moest zoeken, anders ware hjj voorzeker op de plaats vermoord. Gelukkig kwam direct daarop de hoofddirecteur ter plaatse, aan wien het vrij spoedig gelukte, de bevolking weer tot kalmte te brengen. Hij gaf daarop bevel, öf naar het werk te gaan, öf in de zalen terug, hen- belovende, hen allen, zoodra de gemoederen wat bedaard waren, te woord te willen staan. Van elke zaal mocht n.l. tegen den avond, een drie tal mannen bü hem in de regenten kamer komen. Om half vijf ontving de hoofddirec teur dus 26 verpleegde by zich, wien hij verzocht, hem hun grieven ken baar te maken. Doch eenjarig verklaarden zij, dat hunDe persoonlijke grieven niets wa- reD, in vergelijking met hun groote grief van thans. Ze regeerden in deze zaak een zeer streng onderzoek, wat de hoofd directeur hen natuurlijk vast beloofde. Hun rechtvaardigheidsgevoel zou in ieder geval bevredigd worden. De menschen gingen daarop weer kalm naar hun zalen en gaven hun woord, dat ieder zich rustig zou hou den. Voorzichtigheidshalve heeft de di rectie een 12-tal landweermannen van het detachement bij het vluchtoord Veenhuizen ontboden. Bresken8, 5 Maart 1915. Het mag een zeer goed geslaagde avond genoemd worden dien het plaat selijk comité tot ontwikkeling en ont spanning der militairen gisteren gaf. De aanvankelijke verwachting dat een uitsluitend muzikaal ensemble, voor wat de belangstelling betreft, niet zoo succes vol zou zijn, is door de praktijk ruimschoots gelogenstraft. De vri) ruime bewaarschool, die zich in dezen tijd hoe laDger zoo meer, als een geschikte lokaliteit voor volks- samenkomsten doet gelden, was ten naaste toe vol, met een zeer dankbaar gehoor. Niet te verwonderen, daar het ten gehoore gebrachte inderdaad de moeite waard was. De mooie volle stem van Mevrouw Hendrikse-Versloot imponeerde en boeide de aanwezigenhet vioolspel van mej. Dhont was meesterlijk en de piano begeleiding van den heer Noske kon niet anders dan uitnemend zijn, waar dit toetsenspel aan zulk een specialiteit was toevertrouwd. Het doel van het ensemble is, gelijk reeds is aangetoond, de militairen een ontspanning te brengen in het min of meer drukkende van hun diensttijd. En voor die afleiding in den dage- lijkschen tredmolen bracht kapitein van Scherpenhuizen het gevierde drie tal van dezen avond recht hartelijk dank. Het was een zeer aangename af wisseling in de eentonigheid van het dienstleven, waarvoor hy namens de officieren en soldaten, en zeker ook wel als tolk van de opgekomen bur gerij 06 erkentelijkheid uitsprak. In die dank was niet minder be grepen de heer I. van Melle, die door het belangeloos afstaan van zijn pi ano, zoo zeer had bijgedragen om het welslagen van deze uitvoering te be vorderen. Met een „tot weerziens 1" waarmede de aanwezigen door warm applaus instemden, werd deze keurige soirée besloteD. Hoofdplaat. Tot lid van het bestuur der muziekvereeniging „Oefe ning baart Kunst", in de plaats van wijlen den heer A. J. P. Ego, is be noemd de heer A. Mooldijk. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op ƒ236.79 en in uitgaaf op ƒ133 06, alzoo met een batig saldo van ƒ102.73. Hoofdplaat. In deze gemeente zijn voor de lichting der nationale militie 1916, 16 personen ingeschre ven. Dinsdagmiddag zagen een drie tal zoons van den landbouwer Kas- hoek te Zierikzee, aan de kant van den zeedyk bij de Nol, een twintig minuten gaans van Zierikzee, een mijn aanspoelen en wilden trachten ze bo ven op de berm te krygen. Een van hen trok met Verburg, den 66jarigen arbeider van hun vader, en den 12- jarigen de Haan, aan den staaldraad van de mijn, de beide andere zoons duwden. Opeens sprong de mijn met een ge weldigen knal, die de huizen in Zie rikzee deed trillen, uiteen, en alle vijf personen vonden den dood. Verburg waren beide beenen afge slagen. De lijken van de beide zoons van Kashoek, die aan de mijn duwden, zijn nog niet gevonden, vermoedelijk zijn ze in de Ooster-Schelde geslin gerd. Ook te Westkapelle heeft Dins dag een mijnontplofflng plaats gehad. De bewoners in den omtrek en daar buiten werden om 10 minuten over twaalf opgeschrikt door een zwaren knal. Bi) onderzoek bleek, dat een mijn door den hevigen golfslag tegen de paalrjjen van den dijk geslingerd was. Door den schok had de ontploffing plaats. De schade die waarschijnlijk aan de palen werd toegebracht, kon men nog niet berekenen, daar het vloed was en het houtwerk dientengevolge onder water zat. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Voorts werd nog een mijn waar genomen bi) den dijkpaal 4, aan den Westkapelschen zeedijk. Het water werpt haar onophoudelijk op de glooi ing heen en weer. Waarschijnlijk is deze mijn ongeraarltjk. Als een unicum op het gebied van streng doorgevoerde militaire maatregelen mag wel het volgende meegedeeld worden. Een vrouw van Belgisch Koewacht (dorp), wier tuin, aan de achterzijde van haar woning aan de grens ligt, wilde dolgaarne op het Nederlandsche deel van het dorp eens komen; een stap of tien was daarvoor voor haar voldoendemaar die Duitschers in haar tuin 1 Ze ging naar Moerbeke en slaagde erin door tusschenkomst van Burge meester en schepenen aldaar van een Duitïch kapitein een paspoort voor één dag te krijgen. Woencdag 1.1. kon ze volgens den voorgeschreven weg gaan. Dat is in dit geval van Koewacht naar Steke- ne, van daar naar De Tromp, een wyk van Stekene, waar een Duitsche grenswacht ishier werd de vrouw door een dame aan den lijve betast en gefouilleerd. Toen deze formaliteit was afgeloo- pen kon ze verder over St. Jansteen naar Koewachthier aangekomen had ze een afstand te voet afgelegd van ruim 41/2 uur. Zoo kwam ze, in verschillende hui zen druk zaken en boodschappen doende, want ze moest vóór drie uur nam. weder te De Tromp zjjn, in de onmiddelyke nabijheid van haar wo ning aan de achterzijde. Weder die Duitsche wachters in en doer die tuinen en erven, waar langs vroeger honderden stiekem over de grens wisten te komen en zoo druk gesmokkeld werdmaar toen was er nog geen versperring in die tuinen en toen deden er nog geen Duitschers dienst. Het was wel erg meende zehaar woning ziende, tien stappen er van verwijder, is ze genoodzaakt langs een omweg van een 22, 23 K.M. haar weder te bereiken. Maar, zuchtte ze gemoedelijk het zijn ook oorlogstijden. Terwijl een schipper met zijn schip te Nijelamer (by Wolvega) lag, trok zjjn kind van 18 maanden een tets met vuur uit den tafelstoel en er op zitten, waardoor 't zich zoo deerlyk brandde, dat het per rijtuig naar het ziekenhuis te Heerenveen moest wordee gebracht, waar het is overleden. Door een koopman uit St. An- naland werd bij de politie te Rotter dam aangifte gedaan dat hij in een pand aan de Delftsche vaart beroofd werd van ƒ426. Als verdacht hiervan werden aan gehouden twee vrouwen, waarvan een bekende den diefstal gepleegd te heb ben. Het vermiste geld werd onder het bed teruggevonden. Aan de Prinsengracht te Am sterdam is sedert tal van jaren ge vestigd het logement „De goede ver wachting", gehouden door F. Heger- man, een zestigjarig, driftig man, die, naar In de buurt wordt gezegd, on middellijk „het zegel er op legt". In het legement huisvest reeds een groot aantal jaren zekere Jacob van 't Wout, een 70jarig gepensioneerd Oost-Indisch militair. 't Is niet bepaald te zeggen, dat Hegeman een wrok tegen Vau 't Wout koesterde, de logementhouder was nog al kort aangebonden, en had met zyn gasten meer dan eens 'n enkel woord. Dat schijnt hy Maandag omstreeks negen uur ook met v. 't Wout te hebben gehad. Deze kwam toen uit het logement, Hegeman liep hem na, een waker van een bouwwerk in de nabijheid zag een handbeweging en onmiddel lijk daarop iemand in elkaar zakken. Hij kwam toeloopen, waarschuwde een tweetal surveilleerende politie agenten, die vóór het logement Yan 't Wout op straat zagen liggen. Ze tilden het lichaam -op waarvan uit een borstwond, bloed droop. Voorloopig in het logement neerge legd, werd de getroffene even later door een broeder van den geneeskun dige dienst onderzocht, die slechts den dood kon constateeren. Per ziekenauto is het iyk daarop naar het Wilhelminagasthuis gebracht.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2