Soiree Hale SiflTil list rpiwi ra Paral». 3 Witte Krnis-Biiefjes 800 r stall ei 140 U3 OnMoaispiit, TIJDGEEST OBLIGATIËN PwMiip volgens aanwijzing te Itelaicle Staatsloterij, Burgerl. stand. Handelsberichten. n Advert^ntiën. geven groote winstkansen D. A. CRINCE, Breskens. PROVINCIALE COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING DER GEMOBILISEERDE TROEPEN IN ZEELAND. Donderdag 4 Maart 1915, Mevr. Hendrikse-Versloot, Mejuffrouw Dliont den Heer A. Noske schudden en trillen. Kort daarna begon het voorschip te zinkenhet bleek, dat de boot op een mijn geloopen was. Door de ontploffing werd er een gat van ongeveer 4 meter middellijn in stuurboordzij geslagen waardoor ruim I aan de voorzijde, geheel vol water liep. De houten timmering aan de zijde van het schip werd aan splinters ge slagen. Terstond werden de noodsei nen opgezet en het signaal met de vuurpeilen geheven. Een trawler, in de nabijheid, kwam op het schip aan. De bemanning ging in de booten. Het schip voer den trawler tegemoet en wachtte vandaar af, of het schip al of niet zou ziDkea. Toen dit niet het geval was ging men weer aan boord. Men sleepte het schip naar IJmuiden, vanwaar men het naar Amsterdam ln het 'droogdok bracht Op dek werd nog een scherf van de mijn gevonden. De politie te Haarlem werd Don derdagnacht gewaarschuwd dat drie personen een tuinschutting van een onbewoond perceel in de Leeghwa- terstraat waren overgeklommen Een inspecteur en twee agenten begaven zich derwaarts en vonden in de Leegh- waterstraat, drie bekenden van de justitie, die juist uit den bedoelden tuin kwamen door overklimming van de schutting. De mannen werden naar 't politiebureau gebracht en gaven daar voor op de kattenjacht geweest te zijn, maar bij nader onderzoek bleek dat in den tuin van de Leegh- warerstraat in den grond gestopt wa ren een stuk papier met groene zeep en twee breekijzers. Be oorlog. Men heeft eenige hoop dat tusschen China on Japan een schikking cal worden getroffen. De gevoerd wor dende onderhandelingen wijzen eenigs- zins in die richting. Uit het Fransche hoofdkwartier wordt gemeld Een aanval der Duitschers op Bé- court bij Albert werd onmiddellijk gestuit. De vijand heeft 200 granaten in Soissons geworpen. Wij hebben beslisten vorderingen gemaakt op het geheele front in Champagne. Over winsten van giste ren ten noordwesten van Beau Sé jour z(jn 2000 meter loopgraaf. Die aanwinsten zjjn heden nog vergroot. In een enkele loopgraaf werden 200 doode Duitschers gevonden In Argonne hebben wij 300 M. loopgraaf ten westen van Bourevilles genomen en tevens den zoom zan het plateau van Vanquois bereikt. Een aanval der Duitschers op Cha- pelette in de Vogezen werd afgeslagen. Van het Duitsch hoofdkwartier wordt gameid Bjj Wervicq ten Moorden van Rlj- sel is een Engelsch vliegtuig door onze beschieting gedwongen om te landen. JJjOp een plaats van ons front heb ben de Franschen weer, gelijk reeds eenige maanden geleden het geval is geweest, projectielen gebruikt, die bij hun ontploffing kwalijk riekende ver stikkende gassen ontwikkelden. De stellingen in Champagne zijn gisteren herhaaldelijk door ten min ste twee legerkorpsen aangevallen. De telkens opduikende kwestie der Dardanellen, die voor Rusland immer eene belemmering zjjn voor zjjn oor logsvloot, is nu met geweld aan de orde gesteld. Het is de Turksche zeeéngte die de Egeésche zee met de zee van Marmo ra verbindt, welke weer door de Bos porus of straat van Konstantinopel met de Zwarte zee in verbinding komt, en voor de Russische Zwarte zee-vloot steeds gesloten is. De ingang der Zeestraat, genaamd Hellespont of Dardanellen wordt be waakt door vier forten, namelijk het fort bij Kaap Helles en de forten Sed- dil-Bahr, Orkhanisk en Kum Kalessi. Een Franscb-Engelsch eskader heeft er het vuur op geopend. De Queen Elisabet, Agamemnon, Irresisitible en Gaulois bombardeer den de forten en versterkingen bi) Kaap Helles, die antwoordden. Een granaat, op 11000 yards af stand afgeschoten, trof de Agamem non, doodde drie manschappen en verwondde er vijf ernstig. De Irresistable en Gaulois deden uitstekend werk tegen de forten Ork- hanieh en Kum-Kalessi, terwijl de Queen Elisabeth met groote juistheid haar vuur concentreerde op het fort Helles, waarvan het geschut gede monteerd werd. Daarop voeren de Vengeance en Cornwallis de zeestraat in en namen van nabij bet fort Helles onder vuur, zoodat dit geheel vernield werd. In- tusschen openden de forten Orkhanieh en Kum Kalessi een onregelmatig en slecht gericht vuur. De Suffreu en de Charlemagne de ren nu een aanval op Orkhanieh en Kumkalessi en naderden tot binnen 2000 yards Toen men bemerkte, dat de forten niet in staat waren weer stand van beteekenis te bieden, werd aaa de Vengeance, de Triumph en de Albion gelast de vernieling te vol tooien. Dit geschiedde om kwartover vijf des namiddags. Het smaldeel slagschepen en tor pedojagers begon onmiddellijk z(jne operaties. De vijand stak het dorp bjj het invallen der duisternis in brand. Den 26sten Februari werd de straat tot vier mjjlen van den ingang ge forceerd. De Albion, schitterend gesteund door de Vengeance, voer tot aan de grens van het schoongeveegde gebied en begon het fort Dardanus aan te vallen en de nieuwe batterijen, die opgesteld waren aan de Aziatische kust. Het vijandelijk vuur was zonder uitwerking. Na gebombardeerd te zijn van uit de Dardanallen, trok de vijand van de forten aan den ingang terug. Des namiddags landden troepen van de Vengeance en de Irresistible bij Kumkali en Sidil Bahr. De forten Helles, Sedil Bahr en Orkhanieh wer den geheel vernield, Kum Kalessi ge deeltelijk. De vijand, die in de streek van Kumkali werd aangevallen, werd over de Mendererbrug gedreven, die ge deeltelijk werd verwoest door de 10 c.M. kanonnen, die verborgen waren opgesteld. Na deze operatie werden op beide oevers troepen aan land gezet, die waarschijnlijk zullen moeten mede werken bi) de verovering der tweede verdedigingslinie van de zeestraat, een reeks forten, die by Kale Sulta nie begint en op beide oevers van da Dardanellen gelegen is. De operaties tegen de Dardanellen en direet tegen Constantinopel hebben niet alleen een militair, maar vooral ook een politiek doel. Indien de geallieerden er in slagen Constantinopel te bezetten, worden een aantal kwesties aan de orde ge steld, die zoowel de Balkanstaten als Italië zullen dwingen, ten gunste der Trinle-Entente partij te kiezen. BRESKENS Huw.-Voltr. 26 Febr. P. J. den Outer, 26 j., jm. en M. Frangoise, 21 j., jd. 26, A. P. Haart- sen, 18 j., jm. en A. S. Koste 20 j., jd. 27, C. J. H. Krekels, 68 j., en A R. Jacobsen, 40 j. Geboorten. 7 Febr. Laurina Corne lia, d. van I. C. Pletjs en M. Bertou. 10, Maria Elisabeth Wilhelmina, d. van A. A. Quittre en J. Lorent. 13, Julianus Albertus, z. van J. F. de Bel en A. M. Deroo. 12, Karei Jan Léon, z. van P. E. de Wit en M. T. Sas. 17, Germaine Adólphine Marie Henrietta, d. van C. J. v. d. Winckel I en L. M. Adam. 16, August, z. vau A. de Caluwé en M. F. Verduijn. 24, Neeltje Adriana, d. van P. J. J. Jan sen en M. F. van Gejjten. 26, Camiel, z. van G. Vercamer en E. Dewulf. 26, Marie Alice, d. van Ed. Beauprez en M. L. Pardaen. 28, Adriana Su sanna, d. van J. P. Moggré en J. J. du Mez. Overlijden. 12 Febr. Catharina Ver- planke, 88 j., wed. van Abr. van de Sande. 21, Amelia Blondina Wage, 78 j., wed. van B de Broek 26, Jo zef Antoon Geraid, 7 jz. van A. J. K. Rheinhard en C. M. S. Peeters. GROEDE. Huw.-Yoltr. 4 Febr. I. J. Verduijn, 27 j., jm. en A. C. Nee- Ie, 26 j., jd. 11, Adr. Vermeulee, 20 j., jm. en D. J. van Laere, 22 j., jd. Geboorten. 9 Febr. Francois Pleter, z. van B. I Christiaansen en S. de Hullu. 14, Anna Helena, d. van J. Bliek en M. P. Dieleman. 23, Johan nes Pieter, z. van J. C Risseeuw en A. Salomé. 28, Gudala Maria, d. van A. A. Quataert en J. C. Cuelenaere. Overlijden. 12 Febr. Een als leven loos aangegeven kind van E Roets en C. J. J. Raa. 16, M. C. Festu, 87 jwed. van F. van Luijk. NIEUWVLIET. Geboorten. 1 Febr. Adriaan, z. van F. D Clarisse en W. Fremouw. 8, Pieter, z. van P. Kraajj- mes en M. Burgel. Eierveiling der V. P. N. Amsterdam 26 Feb. Aangevoerd 80853 eieren. Kipeieren ƒ6.00 7.75 per 100 Eend ƒ6.85- -ƒ5 90 Wilde eenden ƒ0.80 -ƒ0 90 Jonge hanen ƒ1.17 -ƒ2.10 Kalkoenen ƒ0.— Konynen ƒ0.— IJzendijke, 27 Feb. Nieuwe tarwe f 17.- i. f 18.25 Rogge f—.- a f -.— Wintergerst f 14.00 a f 14.20 Zomergerst f 14.00 a f 14.20 Haver f 14.25 a f 14.76 Paardeboonen f14 26 a f 14.75 Bruine boonen f— f -.— Groene erwten f-.— a f—.- Kroon erwten f a f Rotterdam 1 Maart Tarwe f 17.60 a f 18.36 Chevaliergerst f 14.— a f 14.26 Winter- en Z. Gerst f— a f Haver f 14.50 a f 15.- Aardappelen Z. Eigenh. f 2.90 a f 3.20 Spuische f 8.- a f 8.20 Zeeuwsche blauwe f 8.90 a f 4.80 dito bonte f 8.90 a f 4.20 Poters f- 0 a t 0.- Bravo's f 8.60 a f 8.80 Ajuin 8000 H.L. ƒ7.60— per 60 K.G. Veemarkt: Koaien en Ossen 84—48, Kalveren 4757, Schapen 2840, Lammeren 80—87, Varkens 46—47, voor export 29—81, alles per 1jt K.G. N. R. C. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 8 Mrt. 1.66 2 19 Donderdag 4 2.37 8.01 Vrydag 6 8.18 3 42 Woensd. 8 Mrt. Zonsondergang 5 42 Voer- ea rjjtuigea moeten dus 6.42 en rijwielen 6.12 's av. gfln verlicht. Laatste Kwartier. Maandag 8 Maart 12.47 u. nm. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervon den bij het overlijden van onze in nig geliefde Eehtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder SUZ. VAN DER MEULEN betuigen wij onzen welgemeen- den dank. Uit aller naam, J. A. RISSEEUW. Groede 28 Februari 1916. Ondergeteekende houdt zich nog steeds aanbevolen tot Groede. P. BRUIJSSCHAART. en zijn wederom van af heden ver krijgbaar bij den Agent OP des avonds 8 uur in de Wilhemina-Bewaarschool te BRESKENS, te geven door (zang) (viool) en (piano) allen van Middelburg. ENTREE 50 CENTS. Kaarten voor gereserveerde plaatsen te bekomen by den Boekhandelaar C. DIELEMAN tot des avonds 7 uur van den dag der uitvoeringdaarna te 73/4 uur aan de zaal. Het Bestuur der Afd. Breskens, D. H. VAN ZUIJEN, Voorzitter. G. MATHON, Secretaris. Het BESTUUR van het Water schap GROEDE EN BAANST te Groedevraagt vóór 13 Maart 1915, aan het adres van den Dykgraaf, prijsopgave van te leveren langs de wegen. Inlichtingen te bekomen by den Ontvanger-Griffier. P. LOMBAARD, Dykgraaf. J. L BOONE, Óntv.-Griffler. 2.50, 5.- 10.- 20.- 25.- Volgestort (wettig geoorloófd). Verkrygbaar aan het HOOFDKANTOOR Wynhaven 16 te Rotterdam en bij H. H. Agenten.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 3