1 $mm H^rnm- m ^bmUntiékb poot Wo 2000. De dure tijd. Verkeer met België. Woensdag 24 Februari 1915. 24e Jaargang BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIF.I.EMAN te Breskens. Van alle kanten hoort men jeri- miades over de duurte in dezen tijd. En onmiddellijk paart zich daaraan de verzuchting dat alles maar uit het land gaat en dat we later, zoo al geen gebrek, dan toch peperdure prjjzen zullen moeten betalen voor die arti kelen, welke we nu, dag in dag uit, in torenhooge vrachtladingen zien wegtrekken. Thans is door de regeering een wetsontwerp ingediend over de geno men maatregelen in verband met de tijdsomstandigheden. Van zeer groot belang acht de heer Schaper de maatregelen nopens de voeding en de prjjzen van de levens middelen, een zaak, die niet alleen arbeiders en militairen aangaat, die worden worden geholpen, doch geheel het volk. Met die wijze van levensmiddelen hangt al het andere samen, immers ook al dadelijk de grootte van de ondersteuning, die gegeven wordt aan gezinnen Tan onder de wapenen zijn de personen en aan werkloozen. De nood moet worden gelenigd, maar hij erkent, dat de rege rir g niets kan doen aan den duur van den oor log en dat zij niet kan heksen Nu heeft meu hulde gebracht aan den tegenwoordigen minister van Q nanciön, vroeger van landbouw, maar met die hulde heeft hjj niet steeds kunnen instemmen, al begrijpt hij ook, dat de minister niet steeds alles kan zeggen, ofschoon men maar zoo min mogelijk geheimzinnig moet doen. Er zijn maximumprijzen vastgesteld, die in Groningen niet konden worden gehandhaafd Hij vreest, dat aan het departement van landbouw, nijverheid en handel de afdeeling landbouw wat erg domineertmen had de kleine boeren meer moeten helpen aan zaad, enz. Ben andere grief is hem dat de natie niet genoeg op de hoogte wordt gehouden van hetgeen er geschiedt. Er is geen sprake van wantrouwen in de regeering, maar blind vertrou wen is toch ook van de Kamer niet te eiscben. Dan zou men haar wel naar huis kunnen sturen. Ten onrechte wordt er over ge klaagd dat de boeren te weinig voor hun rogge krijgen. De maximumprijs is ƒ7. terwijl er in gewonen tijd maar ƒ4.60 wordt gemaakt. Voortdurend wordt de prijs hooger voor dit zeer goede volksvoedsel. Zeer hoog in prijs is ook de tarwe en nogtans wordt ze aldoor hooger, waarvoor nu al 65 cent per kilogram wordt betaald. Groote oorlogswinsten moeten er zjjn gemaakt, maar toch vragen de hoeren die onder de wapenen zijn, vrll reizen, omdat ze minvermogend zouden zijn. Weldra zal men de voeding met aardappelen zien toenemen ten koste van het veel betere broodvoedsel. Waarom koopt de regeering geen koren arn, desnoods met een verlies ran een 21/, mjllioen De regeering schijnt in did richting nog niets te hebben gedaan. Da maat regel dient nu te worden gscomen. Men kan hier niet spreken van „be deeling". Daarvan moest men in de zen tijd heelemaal niet gewagen. Men neme eenvoudig tijdelijk een „sooialistischen" maatregel. In Duitschland heeft men de zaak ook in het groot geregeld. Kan dat hier niet In deze richting moet ook meer gebeuren. Uit het Noorden komt al de bedreiging, dat men geen rogge meer zal uitzaaien. Daarmee kan de regeering geen genoegen nemen. Zij moet zorgen, dat ei rogge wordt ver bouwd, wij staan er hier niet beter voor dan Duitschland. Alles stijgt in prijs, zeep is van 20 op 25 cent gekomen, zout van 8 op 9, sago, erwten, siroop, enz., alles is in prijs gestegen. Is nu de politiek van de regeering ten aanzien vao de prijzen van den kleinhardel voldoende? Om dat te beoordeeleD, weoscht hij meer inlich tingen te hebben. Waarom ook wordt de groothandel vrijgelaten Men eischt, dat de kleinhandel de prijzen van den groothandel zal vol gen, maar dat is niet altijd te dosn Hij waarschuwt tegen het zoet ge fluit van de vrije liberalen, die zeg gen, dat al de maximumprijzen maar moesten vervallen. De regeering geve daaraan geen gehoor Thans verkeert men in de grootste ongerustheid. Mon weet niet, waaraan zich te houdeo. H\j vraagt krachtige maatregelen tegen smokkelarij. Alleen inbeslagne ming is niet voldoende, de schuldigen moeten in de gevangenis. - Groote hoeveelheden vlaesch gaan Duitschland en Engeland. Duitschland neemt alles aan met het oog op de toekomstige uithongering, en wij le veren maar, doch zal men genoeg overhouden Het is zeer te vreezen. Zeker mag de uitvoer van groenten, waarvan de prijs zeor is gestegeD, niet doorgaan. Hij kiaagt verder over den enormen uitvoer van varkens naar Duitschland, die vermeerderd is met 60 pet. Hij gelooft nje% dat de maïsprijs daarmee zoo rauw veband houdt. Hier is iQ de eerste plaats een uitvoerverbod noodig. Het is wel meer gebeurd, dat de maisprijs hoog, de varkensprijs laag was. De regee ring ga eens nauwkeurig na, hoe de verhouding is tusxehen den prijs van veevoeder en dien van vee. De uitvoer van aardappelen is ver boden, maar aardappelmeel gaat in kolossale hoeveelhedei over de gren- Z6D, en dat komt op het zelfde neer. Na is er een commissie, die den minister adviseert ten aanzien van de voeding van mensch en dier. Maar wat zjjn dat voor menschen Er zijn eerlijke menschen bij, brave kerels, maar men vergete niet, dat het sla gers, bakkers, 6dz. zljr, personen, die zelf belang hebben by de prijzen. Zouden zij zich daardoor niet laten beïnvloeden Zij kunnen moeilijk on partijdig zhn. Dat zou het geval zijn, wanneer irr-n alleen te maken had niet verbruikers. Nogmaals waarschuwt spreker te gen het sirenegeza g van hen, die den minister aanraden, maar alle maximumprijzen te laten loopen en alles over te laten aan de „vrije wer king van het maatschappelijk leven". Wanneer men dat doet, komt er zeker niets van terecht. Dat blijkt in gewone zaken, maar zeker nu. In Duitschland schreeuwt men moord en brand over het dure var- kensvleesch, maar het is er toch veel goedkooper dan hier. Dat teekent. De heer Smeenge heeft een bezoek gebracht aan de provincie Drente, aan die streek, waarin men iets kan zien van den veestapel. Hij heeft de borr n irachten te overtuigen, dat de genomen maatre gelen in het noodzakelijk belang wa ren van de voeding van de menschen, doch de 1 oeren blijven klagen, dat dan toch btloofd was, ook voor vee voeder te zorgen, en dat de beesten nu loeien van den honger. Lang geleden, namelijk in Decem ber, heeft men geld moeten betalen voor mais, terwijl er nog heelemaal geen mais is gekomen. Weliswaar heeft men haver, doch die kost r.u ƒ7, terwijl hij vroeger ƒ4.60 kostte. Die haver kan men nu toch niet aan het vee geven. Hy vraagt nu, hoe het staat met de mais. Wanneer zal die komen Er valt te vreezen, dat vooral door de maatregelen, die Duitschland neemt, vrije aanvoer wordt bedreigd, en dan heeft men geen eten meer voor de menschen. Het is nu verleidelijk voor de ver bouwers van aardappelen. Waai voor vroeger ƒ0.80 werd betaald, biedt men nu ƒ1.25 Da regeer ing neme daartegen maat regelen. Het is noodig, dat de regee ring de teugels in handen houde. Concenten voor uitvoer van aard appelen zijn ingesteld doch het komt voor, dat personen, die geen aardappelen verbouweD, die consenten koopen. Dat zijn speculanten, die thans ƒ110 betalen voor zulk een consent, waarschijnlijk om het later veel hooger te verkoopen. Waarom duift de miniater nu den uitvoer niet te beletten Omdat hy dan de fokkery stop zou zetten maar spreker meent, dat in de bizondere omstandigheden ook daarentegen wel is op te treden. Men zou dit betoog nog kunnen aanvullen met wat in slagerskringen de stemming bekeerscht. In de eerste plaats acht men het bestaande verbod om geen levend vee meer uit te voeren, van weinig succes daar men nu de geslachte dieren over de grens brengt. Het gevolg daarvan is een hevige styging der vleeschpryzen, waardoor de comsumptie zeer verminderd is en in het slagersbedryf veel slapte is gekomen. Zoo is het debiet der varkensslagery in de volksbuurten tot een derde van den oorspronkelijken omzet terugge bracht. Het aantal geslacht wordende run deren is met een vierde verminderd. Wanneer nu de prüzen dalen wat een direct gevolg van het uitvoerver bod of de uitvoerbeperking zou ziin zal het publiek dat ten goede ko men, zoodat het meer zal conaumee- reti waardoor het slagtrvak aanmer- keiyk zal opleven. De vrees is geopperd, dat de vee houders niet meer in staat zullen zyn de voedigslasten te dragen wan neer de pryzen dalen, aangezien ook hot veevoeder zeer duur ie. Deze vrees echter is overdreven. De pry- z»n, die door het buitenland voor het vee gegeven worden, zyn zoo hoog, dat die prijzen wel kunnen dalen, zonder dat de boeren dan verliezen. Zelfs voor 72 ct zouden zy oog kunnen fokken. Sprekende cyfers betreffende de prijzen geeft de Rott-rdamsohe markt waar in Augustus, dus direct na het uitbreken van den oorlog, ongeveer 36 cent voor varkens betaald werd, ter- wyi de pryzen in Februari 90 somt zelfs 92 tot 94 cent bedroegen. De gewone pry* is 60 tot 55 cent. Verleden week werden te Amster dam 1883 varkens aangevoerd, waar van 800 voor het buitenland beetemd waren. De boeren brengen zooveel ter markt, dat er groote vrees bestaat dat onze veestapel zoodanig zal uitgeput wor den, dat er in de volgende jaren een langdurige vleeechduurte het gevolg Waren de betrokken autoriteiten oorepronkeiyk niet ongeneigd een der- geiyk verbod uit te vaardigen, later schijnt men van meening te zyn ver anderd. Een der oorzaken hiervan is wel het vermeende gebrek aan veevoeder en de angst dat men daartoe andere grondstoffen zou moeten gebruiken, van zou kunnen zyn. Een krachtig en anel ingrypen der Regeering is in da betrokken kringen voor het algemeen noodz&keiyk. Daarover werd reeds herhaalde ma len met de regeering geconfereerd. Die angst is ongegrond en om de ze artikel te besparen mag volstrekt onze veestapel niet worden uitgeput. De meeste voorkeur wordt gegeven aan de beperking van den uitvoer van lichte varkens, schapen of kal veren, waarnaar hier toch weinig vraag is, zou men den uitvoer kun nen toestaan. De afvaart met de salonboot Ad- mistrateur de Badts van Ylissingon naar Antwerpen is voorloopig ge staakt De toegang tot Antwerpen ia aan de boot ontzegd, zoolang de directie geen verdere toestemming heeft van den gouverneur te Brussel. Ook moet de geheele bemanning zich voorzien van den Duitschen pas. Daar vóór 1 Maart vele Balgen van deze reisgelegenheid willen gebruik maken (met het oog op verhoogde belasting) zal aan de Duitsche lega tie te 's-Gravenhage voorloopig toe stemming om toch te varen worden gevraagd.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1