Binnenland. Gemengd. nader betoog behoeven dat onze ge meentekas dit niet lijden kan, wan neer dat. slechts eenigen tijd mocht aanhouden. Dan werk verschaffen. Maar wat Aan het dempen van den oostspui- boezem worden niet anders toegela ten dan Middelburgsche werklui, van wege het plaatselijk comité aldaar, die hen nog met 25 pCt. steunt van wat ze krijgen terwijl er 25 pCt. komt van het Son. Alg. comité. De gemeente heeft nog uit te voe ren de bestrating van de zandstraten en daartoe zouden ze grond- en graat- werk kunnen verrichten. Maar om in hoedanigheid van werk verschaffing steun vin dat algemeens comité te verkrijgen zou er moeteD zijn een plaatselijk steuncomité. Tot dusver heeft dat alg. comité alleen met plaatselijke comité's en niet met gemeentebesturen in verbin ding gestaan. Mitsdien st9lde de voorz voor, dat de geheele vergadering zich als zoo danig zou constitueeren. Men zou dan bijv. een secretaris buiten ons, in dit comité kunnen be noemen. Het zou voorts overweging verdie nen om een algemeens oproep in en kele dagbladen te plaatsen, doch daar aan zou dan dienen vooraf te gaan het circulesren van een lijst in de ei gen gemeente, opdat zij blijk geve te doen wat zij vermag. De heer de Hullu vindt de toestand ook niet zoo rooskleurig. Als derde punt zou zelfs kunnen gelden, dat voor het weinige dat gevangen wordt niet die afvoer plaats heeft gelijk an ders het geval is. Er moet dus wat gedaan worden. Met een lijst bij de ingezetenen aan te kloppen is weinig aanlokkelijk. De een geeft meer d»n de ander en er zijn er ook die niets geven. Bij slot van rekening moet men toch terecht komen bij de ge meentekas. Daarom is 't beter niet met een lijst te gaan, dan vindt later ieder zonder onderscheid 't wel op zijn belastingbriofje terug. De heer Dieleman acht de vorming van een comité niet de juiste weg. Indien het uitsluitend uit leden van het Gemeentebestuur bestaat met raadsleden en secretaris, waarbij zich bovendien wel niemand zal voe gen, zoo zij zich zelf moeten aanmel den, dan lijkt het wel wat verdaeht, als zoo'n comité een werk zou laten uitvoeren dat anders door de Gemeen te moest geschieden Zoo zou er ongetwijfeld weinig van de 50 pet. steun terecht komeD. Laat ons daarom eene algemeene vergadering uitschrijven, dan kan iedor komen die wil, en laat dan de aanwezigen zelve een comité kiezeD, dan staat met op een zuiverder stand punt. Voor een lijst gevoelt hij niet veel. De voorz. kon zich wel vereenigen met dat denkbeeld. Alleen aan een lijst moet hij vasthouden, wil men elders-een beroep op de liefdadigheid doen. De heer de Hullu heft, als een blilk van geldelijke steun vanwege de in gezetenen noodzakelijk is voor de 50 pCt. van het Alg. Steuncomité zijn bezwaar tegen een lijst op. De heer Beou beveelt een lijst zelfs ten zeerste aan. Daarop is het laten circuleeren van een lijst in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 2 stemmen voor de hh. de Hullu en Becu, tegen de hh. Dieleman, Salomé, van de Sande en du Burck. Aangezien verder werd goedgevon den dat een algemeen® vergadering zal worden uitgeschreven tegen Za terdag 13 Februari en daar op een comité zal geformeerd worden, zoo meende de heer Becu dat deze stem ming eigenlijk waardeloos is, aange zien het dan te vormen comité over een lijst zal te beslissen hebben. De vergadering vereenigde zich daarmede tengevolge waarvan die stemming als niet gedaan werd be schouwd. De kwestie der werkverschaffing werd daarna in den breede besproken, waarbij men tot de conclusie kwam dat het bedoelde bestratingswerk ten spoedigste diende aan te vangen. Da heer du Burck dacht zoo om die personen die nu voor dat vluch telingen comité te Vlissingen werk zaam zijn, eens te doen vervangen door andere visschers van hier. De voorz. zeide dat dit toch zeker niet zou gaan; die zijn daar nu vast werkzaam en men kan hen nu niet terug roepen en andere sturen trou wens dat zou toch ook niet eene op lossing voor de werkeloosheid zijn. De heer du Burck gaf in overwe ging in elk geval te beproeven de 50 pCt. van het Steuncomité te beko men. Verder zal het vervoer van de klin kers aanstaande Maandag worden aanbesteed en kan er voorts weldra eon aanvang gemaakt worden met het grondwerk. Bij de omvraag informeerde de heer de Hullu naar de sollicitanten naar werkvrouw voor de school Vrouw Haartsen heeft toch haar ontslag ge nomen en daar het hem bekend is dat er sollicitatiën ingekomen zijn, zoo dient er toch oene afdoening van deze zaak te komen Na eenige deliberatie werd uit de drie sollicitanten vrouw Abr. Hoog stad Klaaijsen benoemd met ingang van 1 April. De heer Dieleman wijst er nog even op dat thaDS weer niet een ontwerp van het suppletoir kohier wordt aan geboden dat is toch inderdaad ab normaal. Op den duur loopt het sup pletoir en het primitief kohier in el kaar §n zouden zij die op het eerste worden aangeslagen twee biljetten kunnen krijgen. Zij die zich nog in de gemeente zouden vestigen kunnen niet meer op het kohier worden geplaatst, om dat men minstens 90 dagen in de gemeente moet wonen om te kunnen worden aangeslagen De heer de Hulln sluit zich hierbij ten volle aan. Over de koop door den Baarszande- polder van een niet gebruikt wor dende ladder in het brandspuit huis zal met B. en W. onderhandeld worden. Daarna werd de zitting gesloten. De nog loopende aardappelconsen ten, recht gevende tot den uitvoer van aardappelen, zijn geldig tot 27 Februari. De provincie Zeeland is thans in zijn geheel in staat van beleg ver klaard Breskens, 12 Februari 1915. Tengevolge van het besluit van den territorialon bevelhebber in Zee land waarbü het aan Belgische vluch telingen verboden is zich op te hou den binnen een rayon uan 2 Kilome ter van de Belgische grens zjjn de uitgewekenen van uit Sluis vertrokken. Een deputatie uit het Gemeente bestuur heeft eene audiëntie bij den minister de vraag voorgelegd om de ze bepaling niet, van toepassing te doen zijn op de gegoede vluchtelingen- die in pensioen zijn bij de ingezetenen. Inmiddels is onze gemeente rijke lijk gezegend met een twintig tal woonwagens die alle in een kamp in de duinen zijn samen gebracht. Groade. Het in 1897 opgerichte tweede Ziekenfonds onder den naam van „Helpt Elkander" is wegeDS ge brek aan deelneming ontbonden. Biervliet. Daar de oproepingen voor hoofd der school in de kom der gemeente tot dusver geen voldoend resultaat hebben opgeleverd, heeft de Raad de minimum jaarwedde thans opnieuw verhoogd tot ƒ1100.—. IJzendijke. De loop der bevolking was in deze gemeente over 19'4 als volgt Op 81 Dec. 1918 bestond zij uit 1862 m. en 1844 vr., samen 2706. Zij vermeerderde door geboorten met 88 m. en 32 vr. en door vestiging met 118 m. en 82 vr., totaal 265 perso nen zjj verminderde daarentegen door overlijden met 28 m. en 17 vr. en door vertrek met 124 m enlOOvr., totaal 264. Alzoo bestond zjj op 81 Dec. 1914 uit 1866 m. en 1341 vr., samen 2707 zielen en vermeerderde alzoo met '1 Er werden 29 huwelijken voltrok ken. Schoondijke. In de Woensdag jl. gehouden vergadering der muziek- vereeniging was de opkomst tamelijk gering. Misschien was het magere menu er de oorzaak van, want slechts reke ning, begrooting en verkiezing be stuursleden stonden op de agenda. De rekeniDg over 1914 sloot met een goed slot van ƒ3.981/'2, wat niet het geval zou z(jn geweest als het afgeloopen jaar onder normale om standigheden was geëindigd. De ontvangsten bedragen ƒ245, de uitgaven 241.051/2. De aftredende bestuursleden M. A. Bleiker, J. A. Bosdijk en J. Castelejjn werden herkozen. De aftredende secretaris werd la ter in zijn functie herbenoemd. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur is een vliegmachine over Vlissin gen gevlogen, welke een bom heeft laten vallen, welke is terecht geko men op de steenglooiïng van het ka naal by de Keersluis. Gelukkig werd slechts onbeduiden de schade aangericht daar alleen een klein gat werd geslagen in de steen ing Een tweede bom welke geworpen werd, kwam in het water terecht. De vliegmachine, welke zeer hoog vloog, was van onbekende nationali teit en verdween in O.Z.O. richting over de Schelde. Het gerucht dat hier een vliegma chine zou zijn neergeschoten berust zeker wel op fantasie, want er is hier heelemaal geen motorgeraas ver nomen dat zelfs aan da aanwezigheid van een luchtmonster zou doen Jden- ken. Bij den Deyl, op den Leidschen straatweg te 's Gravenhage, reden gisterenmiddag, door verkeerd uit wijken, drie auto's togen elkander op, tengevolge waarvan er twee totaal vernield werden en van de derde een wiel af liep Een bejaard heer, die in de nabijheid fietste, raakte tus- schen de auto's zoodanig gekneld, dat hij in hoopeloozen toestand er tus- schen uit gehaald werd. Van de chauf feurs kwamen er twee goed af, de derde brak een been en verwondde zich ernstig. Zaterdag stormde het buitenge woon aan de Engelsohe kust. Een bergingssleepboot, de „Savor No. 1", aan een Hullsche firma behoorende was op weg naar Huil, toen zij door den storm naar Peterhead werd ge dreven. Zaterdagmorgen meende de schipper de vluchthaven aldaar te moeten verlaten. Nauwelijks was de boot in zee, of zij werd door drie on metelijke golven aangevallen. De eerste schoot haar tot od aan- merkelijken afstand voorbij de pier, de tweede overspoelde haar en deed haar b(jna kapsijzen, de derde beslis te over haar lot, door de boot te doen omslaan en zinken. Het wrak van de boot werd op de riffen ge worpen ongeveer 800 meter van de haven. Men dacht, dat de bemanning verdronken was, maar omstreeks 8 uur zag men uit een der patrijspoor ten een hand wijven. Daar de ope ning slechts weinig centimeters was, scheen redding onmogelijk. Maar zekere Francis Mc. Robbie, een jonge ketelmaker, slaagde er in met een cylinder zuurstof en een cy linder acetyleen, terwijl hij een uur lang tot aan den hals in 't water stond, een opening in den ijzeren wand van de boot te smelten, groot genoeg om den gevan zeeman te red den. 't Was de kok die zij n leven te danken had aan de vindingrijkheid van den smid. Onder St. Michiels-Gestel kwam een werkman met de tram in botsing, met het noodlottig be volg dat hij werd overreden en spoedig daarna overleed. De man laat een vrouw en vier jeugdige kinderen achter. Probleem no 57. Zwart 9 schijven en 1 dam. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 9 schijven en 1 dam. Oplossing van probleem no 56. Wit 87-32, 43 89, 30 24, 23-19, 83-29, 28:6, 44:241 Goede oplossing ontvangen van J. K. te B., J. W. L. te D. en D. d. H. te O. De oorlog. Op het oostelijk terrein heeft zich een ontzettend bloedige slag afge speeld De Duitschers wilden een onver wachte aanval doen op Warschau. Versche troepen met treinen, auto's en alle mogelijke transportmiddelen werden langs den spoorweg naar Warschau snel vooruitgebracht. Ongeveer de helft van deze troepen werden verstrooit. De vijand deinsde voor geen opoffering die denkbaar is, terug. Men had te Humin uitgelezen troepen, die tot op de hoogte van hun oogen toe verschanst waren, maar nog rukten de Duitschers voor, het eene regiment na het andere, onder den kreet„Op naar Warchau 1" En kele kwamen 45 M, verder nadat zij zich blootgegeven baddenanderen liet men dichterbij komen, maar nooit dichter dan 90 M., opdat de schoots- verheid van onze maxims niet veran derd behoefde te worden. Een bataljon van de Pruisische gar de liep storm onder den kreet„Prui sen boren alles!" Arme kerels, zij zagen er zoo kranig uit. „Er waren ook Oostenrijkers, of ten minste Oostenrijksche uniformen, wat in dezen oorlog van listen niet hetzelfde is. De slachtoffers in deze uniformen kwamen ten slotte op het denkbeeld, om de Duitsche dooden hun onzicht bare grijze uniformen uit te trekken en zich te midden van de hopen lij ken te verkle6den. Het was een echt doodstoilet. Op een punt kwamen de Duitschers aan, twintig gelederen diep, elk ge lid een meter van het andere, maar slechts honderd van het geheels ba taljon van duizend man brachten er het leven af. Zoodra wij in een na burige loopgraaf in Veiligheid waren, werden zij door een van onze mijnen aan stukken gescheurd. Overal langs den weg naar Warschau zag men het zelfde. „Vele Duitschers droegen dames bonden, die zij geplunderd hadden uit de poolsche landhuizen en die in militair snit waren bijgewerkt Een officier, werd stapelgek van het werk in den vroegen ochtend. Hij had het commando over een maximum en vuurde als hij maar teekenen van beweging zag of hoor de. Toen de dageraad aanbrak zag htj hoopen petten en een ware bank;

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2