Binnenland. Gemengd. Burgerl. stand. Terug ontvangen op 5 December 1914 van den Burgemeester 40 stroozakken, 16 gewatteerde de kens, 20 bruine dekens, 40 tweeper soons beddenzakken. Nu de kolenaanvoer zoo beperkt is, gaat men aan turf als brandstof denken, gezien de groote voorraad turfveen in ons land. Zoo heeft de electrische centrale te Yetndam turf als brandstof gebruikt, en met zeer goede resultaten en zelfs bij voorkeur, omdat de Iurf beter voldoet en goed- kooper is dan kolen. Bij de Nieuw-Buiner glasfabriek heeft men eveneens (na het invallen van den oorlogstoestand) turf inplaats van steenkool gebruikt om te stoken. Eerst was men bevreesd dat de- ovens niet heet genoeg te krijgen zouden zynechter was het re sultaat dat inplaats van 4 vuren met steenkool, nu aan 2 vuren van turf genoeg had. Hierdoor dus werd de verwachting dat deze inrichtingen in dezen tyd zouden moeten staken, ge lukkig niet verwezenlijkt. Reeds wordt, turf bij 't stoken der machines in aardappelmeelfabrieken, in stroocartonfabriek en in tal van steenbakkerijen met succes aangewend en mag men aannemen dat het gebruik dezer brandstof nog veel meer uitgebreid zou kunnen worden. Brsekens. 2 Februari 1915. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Deeember in de spaarbank ingelegd ƒx0068.02 terugbetaald 156S6.97. Hieronder is begrepen een bedrag van ƒ408.08, terugbetaald op Belgi sche boekjes. Het laatste 'door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6882. - Zaterdagavond hield het Zie kenfonds hare algemeene jaarverga dering, dis door ruim 80 leden werd bijgewoond. Met een enkele herinnering dat de vereeniging haar 20 jarig bestaan her dacht, heette de voorzitter de heer J M. H. van de Sande, alle aanwe zigen welkom, en sprak de hoop uit dat de vereeniging evenzeer in bloei mocht blijven toenemen, gelijk ze tot dusver had gedaan. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, de heer A. du Burck, is ontleend dat de vereeniging in de kom der gemeente 108 en op de Nieuwesluis 29 leden telt, waar van ditmaal wel als bijzonderheid kan gelden dat zich onder deze laatste geen enkel ziektegeval heeft voorge daan. Door hen werd respectievelijk ge contribueerd f 296 10 en ƒ62 80, de gekweekte rente beliep ƒ61.61 en het maatschappelijk kapitaal op 31 Dec. 1918 ƒ217).55, terwijl de uitgaven ƒ8OO.9OV2 hadden bedragen, zoodat het kapitaal tot ƒ2280.651/a was ge stegen. De rekening waarvan de bescheiden werden geverifieerd door de leden P. J. Dierx, H. F. Meijer, P. A Jansen en J. Wisse, werd aldus accoord be vonden en goedgekeurd. De uitkeering by ziekte werd we der met ingang van 1 April a.s. be paald op ƒ1,— per werkdag. In zeer goede aarde viel het voor stel van het bestuur, om het oudste lid in jaren, zynde P. van Houte, tot eerelid der vereeniging te benoe men, daardoor dezen vrij te stellen van Contributie en hem overigens in alle rechten der leden te doen deelen. Genoemde van Houte, aanwezig zijnde, dankt het bestuur en de leden van harte voor deze gunstige beschik kingen te zjjnen opzichte. Alle bestuursleden werden herbe noemd de heeren W. Woittiez met 71, Jac. Keijmel en J. J. Hoogstad met 70 en W. Versluis met 69 stem men, die, voor zoover aanwezig, dit hernieuwd blijk van vtilrouwen, onder dankzegging, weder aanvaarden. Na afhandeling der zaken vroeg het lid Ding. de Visser of er niet be sloten was het 20 jarig bestaan eenigs- zins feestelijk te gedenken. De voorzitter zeide dat zulks in derdaad het geval was, maar het bestuur had overwogen, dat de tijds omstandigheden er niet naar waren om feest te vieren. Men kan het evenwel in herinne ring houden, zoo mogeiyk tot het 26-jarig bestaan, hetgeen toch al tijd een mooier jubileum is. Het bestuurslid I. de Koker gevoel de zich gedrongen voor te stellen om ook aan Jac de Kubber Sr. vrijstel ling van contributie te verleenen. De vergadering vereenigde zich daarmede terstond volkomen, in de overturning een goede en billijke zaak te hebben betracht. De oude man dankte allen, werke lijk ontroerd van aandoening, voor dit blijk van medegevoel. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering met den wensch dat dit jaar onder gunstiger omstandigheden moge eindigen dan het is aangevangen. Met ingang van 6 Febr. a s. is herbenoemd tot burgemeester der ge meenten Groede en Nieuwvliet de heer J. M. van Oostrom Soede en tot burgemeester van Schoondyke de heer I. Schel tus. By de door notarissen Dreg- mans te Axel en Adama Zijlstra te IJzendijke gehouden verkoop van on roerende goederen te Axel en Ter Neuzen, ten behoeve van den heer A. E. C. Kruysse te Axel, werden o.a. koopers van de bierbrouwerij en de daartegenover gelegen schuur, de hee ren R. Blankert en S. Dieleman al daar voor ƒ3050. Da twee opvarenden van de „Administrator de Badts", die te Ant werpen zyn gearresteerd zjjn C. C. en L. P., beiden te Vlissingen woon achtig. Zij hadden in het volkslogies on geveer 800 brieven verborgen, die zy voor verschillende Belgen hadden medegenomen en dan zouden bezor gen. Toen de Duitsch'ers te Antwerpen aan boord kwamen btgaven zy zich onmiddellyk naar het bedoelde logies en vonden daar de brieven, waaruit valt op te maken dat zy op de hoog te waren gesteld. De opvarenden waren streng ge waarschuwd vooral geen brieven mede te nemen, doch het „zoete winstje" had de aangehoudenen verleid dit toch te doen. Zij zyn thans tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld De „Administrateur de Badts" is Vrydag wel van Vlissingen naar Ant werpen vertrokken en zal dit voor- loopig de laatste reis zijn, daar het aantal passagiers wegens de moeiiyk- heden aan he* reizen verbonden, steeds minder wordt. Zaterdag 20 dezer overleed te Sas van Gerit zekere J. de M., Schip per, vermoedelijk tengevolge van het gebruiken van kruidensiroop die hij aldaar by een winkelier had gekocht. Daar deskundigen by onderzoek in derdaad schadelijke bestanddeelen in de siroop aantroffen is het het ïyk met de siroop op last der justitie in beslag genomen en heden naar Mid delburg overgebracht ten einde aldaar garechterlijk geneeskundig te worden onderzocht. Aan de wyk „De Valk", te Sas van Gent, is Zaterdagnacht door een Duitschen schildwacht doodgeschoten een smokkelaar, die niet voldeed aan de 'herhaalde sommatie om te blijven staan. In de van Boetzelaerlaan te 's Gravenhage had Donderdag een ernstig ongeluk plaats. Een auto, be stuurd door den eigenaar, den heer v. Vliet, architect, kwam de Boreel- straat uitrijden, met flinke vaart. Hy bemerkte schynbaar niet, dat van de richting Scheveningen de stoomtram der H. IJ S. M. naderde, tenminste de auto botsing tegen de tram aan. De heer v. V. werd uit de auto ge slingerd en kwam onder den tram wagen terecht, waaronder hy zwaar verminkt werd van daan gehaald Een inmiddels ter hulp gesneld ge neesheer kon slechts den dood consta- teeren. Een ander persoon in den auto gezeten, kwam er zonder ongelukken af, De auto werd zwaar beschadigd. Op de wacht te Millingen ge beurde een ongeluk dat nog vry goed is afgeloopen. Een soldaat, die meende dat hy zijn geweer ontladen had, trok dit af. Een patroon was echter biyven zit ten 't schot ging af en doorboorde den voet van een dienstmeisje, dat in de keuken boven de wacht aan 't werk was. 't Meisje is dadeiyk naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagnacht omstreeks half éen wilde te Leiden een tiental per sonen toegelaten worden tot een ca fé in de Agnietenstraat, maar men wilde hen niet toelateD, waarop het tiental zyn woede koelde door de deur te rammeiën. Om hun schrik aan te jagen, heeft van W. door een spleet in de deur, een revolver afgeschoten en den 26- jarigen schipper A. van Gemert te Leiden in de hartstreek getroffen. Binnengebracht in een nabijgelegen school, die als kazerne in gebruik is, gaf deze weldra den geest. De dader is nog denzelfden nacht gearresteerd. Op bevel van de rechtbank te Rotterdam heeft de rechterlijke macht aldaar huiszoekingen gedaan by eeni- ge cacaofabrikanten in verband met leveringen van groote paityen cacao poeder, welke na scheikundig onder zoek van ondeugdeiyke samenstelling bleken te zyn. Deze partijen waren vermengd met cacao schillen, meelsoorten enz Een aantal monsters is in beslag genomen. De levering loopt over par tyen van 80 tot 60 000 K.G. Proces-verbaal is van een en ander opgemaakt. In den van Zaterdag op Zondag omstreeks half één wilde te Leiden een tiental personen een bezoek bren gen aan het café van den opperman Van Weeiy in de Lange Annieten- straat, waar dikwijls gelegenheid be staat om dames van verdacht allooi te ontmoeten. Aangezien er reeds personen binnen waren, wilde van Weeiy hun geen toegang verschaffe. Daarover waren de heeren zoo ver bitterd, dat zij met een ijzeren kolk- rooster en andere voorwerpen de deur gingen rameien. Om hem schrik aan te jagen, schoot van Weelij toen een revolver af door een spleet van de deur. Vermoedelijk heeft hij te laag gericht, althans hy trof een d6r bel hamels, den 26 jarigen gehuwden schipper Anthonius van Gemert uit Leiden, in de hartstreek. Binnenge dragen in een in de nabyheid liggen de tydeiyk als kazerne in gebruik zijnde school gaf hy kort daarna den geest. De dader is nog denzelfden dag gearresteerd. Donderdagavond ontstond een begin van een brand in de Willems kazerne te Gorinchem. De schildwacht aan de poort der kazerne zag het hevige vuur door de ramen. Het bleek in het arrestantenlokaai te zyk ont staan. Onmiddellyk werd alarm ge maakt. De vlammen hadden overvloed van voedsel aan de stroozakken, doch vöór het vuur de houten betimme ringen bereikte, had men met de kazernespuit de vlammen gedoofd. Naar de oorzaak wordt een streng onderzoek gedaan. Toen de oorlog uitbrak, wilde een meisje uit Bochum, mejuffrouw Aust, als vrijwillige verpleegster mee naar het front. In stilte, zonder toestemming van haar ouders, reisde zij te midden van een groote schare vrijwillige verpleeg sters naar het oosten, werd daar aangenomen en toonde zich een van de dapperste en beste zusters. De strijd by Warschau in het begin van November heoft ze meegemaakt. By Gombin, ten zuicen van Plock en noordelijk van Rutno, volgde zy de soldaten in de slag, haalde gewonden uit de vuuriyn en verbond ze gedeel- teiyk op het oorlogsterrein. Zelf is zy tweern ml gewond geraakt- Voor haar dapperheid heeft zy het yzeren kruis gekregen. Hindenburg zond de jongedame de onderscheiding en betuigde haar in een persooniyken brief zyn dank. Behalve het yzeren kruis staat de jonge Westfaalsche nog een ander zeldzaam eereteeken te wachten. Aan de Silezische grens heeft zy met eigen levensgevaar twee kinderen uit de Oder gered. Als loon hiervoor zal zij de reddingsmedaille krygen. Een zevenjarig knaapje te Am sterdam is onder een motorwagen ge raakt en gedood, Een rondreizend molensteen- scherper uit Woert, kreeg te Cuyk (N.-Br.) een zwaren molensteen, waar- aan hij werkte, doordat deze kantel de, op zijn hoofd en borst, die vree- selijk gekneusd werden. De ongelukkige is inmiddels, onder vreeseiyk lftdeu bezweken. By een overweg van de staats spoor te Harlingen werd een man door een rangeerende machine gegre pen en ongeveer acht meter meege sleurd. De man die ernstig gewond werd - moest naar een gasthuis worden ge bracht. Te Appingedam is een arbeider in een stroocartonpapierfabriek onder de kokers geraakt. Men wilde hem per auto naar het ziekenhuis te Groningen brengen, doch op weg daarheen is hy overleden. De wed. Maree te Biervliet, die kort geleden haren lOOsten jaardag vierde, i9 Zaterdag plotseling over leden. BRESKENS. Geboorten. 80 Jan. Pieter Jacobus, z. van Is van de Velde (overleden) en A van der Linde. Overlyden. 8 Jan. Pieter Risseeuw, 71 j., echtg. van Suz. Poissonnier. 14, Sara Pieternella, 2 jd. van P. J. Collemeyer en J. Hermenet. NIEUWVLIET. Huw.-Voltr. 14 Jan. Jacobus Cornells Heule, 89 j., jm. en Sara Janna Tiersen, 23 j., jd. De oorlog. De vesting Antwerpen, waaraan de Duitschers nu sinds drie maanden dag in dag uit gewerkt hebben, is weer voorzien van al de mogeiyke versterkingswerken, die de moderne oorlogstechniek vereischt. De honderden werklui, die tegen 40 centiemen per uur aan de zuidelyke forten maanden lang 8 uur per dag werkten, hebben de sporen van de beschieting doen verdwijnende me tersdiep omwoelde aardwallen zyn weer haaksch geëffend, de stukgescho ten stalen koepels zyn verwyderd, de opengereten betonmuren door nieuw pantserwerk vervangen. In de forten van Waelhem en van St. Kathelyne, in de forten van Lie- zele en Breendonck, die ten Zuid- Westen der stelling de Rupel en de Schelde beheerschen, is reeds sinds eenigen tyd het zwaar geschut ge plaatst, dat gedurende de laatste maand is aangevoerd. Maar vooral de forten ten Noorden van Antwerpen gelegen zijn duchtig versterkt, 't Is opmerkelijk, dat de

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2