Binnenland. i Het Handelsblad verdeemt dat militaire autoriteiten maatregelen ne men om de scheepvaart op het Suez- kanaal te staken. De kanaalmaatschappij neemt geen i verantwoordelijkheid voor Bchade en uitstel. Na den middag kan geen enkel schip het Suez kanaal binnengaan. Naar de directie van de Stoomvaart maatschappij Nederland te Amsterdam meedeelt, neemt .zq voorloopige geen buitengewone maatrelegen in verband met de sluiting van het Suez-kanaal. De passagiersboot Oranje, die Za terdag moet vertrekken, vaart op den j gewone tyd af en zal de gewone route volgen. N i aankomst aan het Suez-kanaal zal naar omstandigheden worden ge handeld. Wordt van de zjjdevan het de- parkSKBt van financiën het mogelij- ka gedaan om da storting bi] de ®roote Staatlaaaing 1914 aan regolma- tig varloop te doan hebben ook de di roaaia vaa de Naderlandsche Bank poogt zooveel mogelijk bevordering en opeenhoping van werkzaamheden te vermijden. Zoo zullen diseonteeringe,n waar van het proveau bestemd is tot de aterMag op de leasing, reeds van 1 Jetarnari ef worden afgedaan, terwijl •sa rente ia mindering aal worden Ceh acht ale ware de post op 8 Fe bruari gediseonteerd. Op desa wijze behoevende insehrjj vers, die aieh voor de Korting door diaeonteering middelen wenscben te verechaffen niet ter besparing van rente te wachten tot 8 Februari, en kunnen de diseonteeringen aver een week worden verdeeld zonder verschil van rente Behalve de sehatkistpromessen ver vallende na 8 Februari a s., kunnen ook de 41', pet. schatkistbiljetten vervallende 1 Baart a. s., in disconto worden gegeven, echter zonder de I haljaarlijksche rentebewijzen. De ren- tecoupens moeten afzonderlijk op jde gewone wjjze verzilverd worden, i Schatkistbiljetten en schatkistpro- I messen, welke op 8 Februari a.s be taalbaar zijn, kunnen van 1 Februari af zonder renterekening worden gebe zigd tot storting op de Staatsleening bij de Hoofdbank van de Nederland- sche Bank. Ook bij de Bijbanken en agentschappen wordeD z« aangenomen voor betaling van Surplus in geld bij de Staatsleening door middel van be- leei'ing. De rentecoupons moeten af zonderlijk op de gewone wijze verzil- veid worden. Voor do storting op de Staatslee ning bjj de Hoofdbank van de Neder- landsche Bank te Amsterdam zullen bij de firma J. H. de Bussy Rokin 60, kosteloos formulieren verkrijgbaar zijn, I waarin o. a. de coupures moeten in gevuld worden, die de inschrilvers verlangen. Dit formulier wordt bij de storting overgelegd met het biljet van toewijzing of de verklaring van af gifte (z.g. volgbriefje.) Dit volgbriefje moet het nummer dragen van de oorspronkelijke biljetten van toewijzing, ten name van den tusschenpersoon, die het volgbriefje heeft afgegeven. Slechts met overleg ging van deze stukken worden de stortingen aangenomen en de obliga ties afgegeven. Het verdient ton zeerste aanbeveling, bjj de storting een specificatie van de aangeboden gelden sn andere waarden te voegen, waarwoor formulieren ten kantore van de Bank gereed liggen. De aandacht van het publiek wordt erop gevestigd, dat de obligaties bij de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank moeten worden afgehaald. De Bank verzendt geen obligaties tegen obligaties tegen remises, en opdracht om een andere wijze van de voorge- schrevene bij storting te bewerkstel lingen, kan zij niet aanvaarden. De Bank neemt slechts bekentenissen der Staatsleening 1914 als onderpand aan welke voorzien zijn van zg. „bewijs van storting", gehecht aan elke schuld bekentenis «n daarmede een geheel vormende, aangezien aan de schuld bekentenis, om ter Beurze verhandel baar en leverbaar te zijn, genoemd bewjjs niet mag ontbreken. Breskens, 29 Januari 1915. Door de alhier gedetacheerde mili tairen is eone vereeniging opgericht onder den naam Militairs Vereeni ging Breskens, zich ten doel stellen de meerdere kameraadschap aan te kweeken, o. a. door het houden van vergaderingen en gezellige bijeenkom sten. Leden kunnen zijn alle te Breskens gedetacheerde militairen en als do nateurs worden aangenomen die mi litairen en overige ingezetenen, die de vereeniging financieel willen steu nen en met haar doel instemmen. Het bestuur bestaat uit de heeren Jac. Punt, voorzitter, J, van der Zee, penningmeester, H. M. Markusse, F. de Hullu en A. van Coevorden, secre taris, p/a P van Meenen Manneke, alwaar zich leden en donateurs kun nen opgeven. Sluis, 28 Jan. De hedenmiddag onder voorzitterschap van burg. Boo gaard gehouden zitting van den ge meenteraad werd door 6 leden bijge woond afwezig de heer P. J. de Brui)- ne. I. Na lezing en goedkeuring der notulen der zittingen van 19 en 27 Nov. werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, ab a. een schrijven van de heeren F. M van Heemshuizen'ea E. A. Bufisse dat zij hunne benoemingen tot leden resp. van het Armbestuur van Sluis en regent van het weeshuis aannemen. b. missive van God. Staten, dat de gem.-begr. voor 1915 nog niet kan worden goedgekeurd doch dat wordt toegestaan te beschikken over de helft der geraamde sommen. II. Aan den heer L F. van Dix- hoorn werd op zijn gedaan verzoek eervol ontslag verleend als keurmees ter van vleesch, sp«k en visch. In het veeartsenijkundig weekblad zal eene oproeping ter vervulling de zer vacature worden gedaan. III. Als leden van de commissie tot wering van schoolverzu'm wer den benoemd in de vac -Croin mej. J. J. Feij met 5 st., (1 briefje was on leesbaar) en de heeren H. M. Kerpe- stein, H. A Grahame en A. Hubregt- se, aftredende leden. IV. Tot regenten van de Godshui zen (weeshuis) werden benoemd in de vacature A. Beun, do heer P. J. Beun- Lako en in de vacature J F. HeDne- quin de heer I. C Leenhoutsbeide candidaten bekwamen éene stem, ter wijl telkens 5 stemmen blanco dus van onwaarde waren uitgebracht. V. De begrooting van het Weeshuis werd goedgekeurd op ƒ2666 481/2 en die van het Gasthuis op ƒ4839,38, beide in ontvang en uitgaaf. V. De gem begrooting ondergiDg eene kleine wijziging doordien op de rijksbijdrage voor het onderwijs als te veel genoten en alzoo in uitgaaf was gebracht op ƒ58,335, terwijl op de jaarwedde van het hoofd der school ƒ50 meer rijkssubsidie wordt geno ten, zoodat het. bedrag der ontvang sten wordt verhoogd tot ƒ24439 8:6 en dat der onvoorziene uitgaven tot ƒ547. VII. Toen bfi de opname der hoo rnen die voor rooiing in aanmerking komen een ontvangst van ƒ5000 was geraamd, was niet voorzien dat er een oorlog zou uitbreken, en werden verschillende buitengewone werken uitgevoerd, die uit deze ontvangst zouden worden gekweten. Inmiddels zijn de boomen niet kun nen worden verkocht, zoodat Burg. en Weth. een leening wenschen aan te gaan tot betaliDg dezer kosten, na melijk voor de restauratie van het stadhuis, de bank om de Wilhelmina- boom, de put op de markt en andere kleinere zaken Aan eenige bankiers in ons district i en daarbuiten is geïnformeerd naar mogelijke sluiting dezer leening, doch de koers was 97 pet. en de rente 6 pet. Toen is eene vrijwillige leening uit geschreven waarvoor tot ƒ2900 dus verre boven het gevraagd bedrag is ingeteekend tegen 6 pet en pari. Deze leening is een noodmaatregel die in den kortst mogelijken tijd zal worden afgelost, zoodra de oorlog klaar zal zijn en de boomen zullen kunnen verkocht worden. De vergadering hechtte hieraan zon der discussie zijne goedkeuring. VIII. Goedgevonden werd voor de Belgische kinderen die hier onderwijs zullen ontvangen en krachtens de wet zullen worden gevaccineerd een be drag van ƒ5 per dag, gedurende 14 dagen toe te staan aan den gem. ge neesheer. IX. Naardien op de gedane oproej ping voor hoofd der school te Heille nog geene sollitaties zijn ingekomen ondanks dat de wedde reeds ƒ50 hoo- ger is dan het wettelijk minimum, stelden Burg. en Weth. voor, dit als nog met ƒ50 te verhoogen. De wet eischt dat alle middelen moeten worden aangewend om solli citanten te krijgen en wanneer blijkt dat niet het uiterste is beproefd, staat het geheele rijkssubsidie van ƒ5486 op het spel De Districts-schoolopziener vraagt naar de resultaten van de aangewende pogingen waaromtrent hem nog niets bekend is. De voorz. raadden den heeren die in dezen in de contramine zijn hun steun aan dit voorstel te verleenen opdat de gemeente niet de kans loopt haar rijks subsidie over 1916 te zien ontglippen. Als er zich sollicitanten aanmelden komt de ƒ100, desnoods als er nog ƒ50 bij moet, de ƒ160 laste der ge- gemeente. Zonder hoofdelijke stemming werd dienovereenkomstig besloten. X. Het plan en de begrooting der verbouwing van de school te Heille zal met inbegrip vak honorarium enz. van den architect k ƒ145, ƒ2303 be- loopeD, de uiterste raming die te ma ken is en waarmee de districts-school- opzieners zich vereenigde. De heer Aernouts vroeg of de ver bouwing moet doorgaan, ook als er geen sollicitaties voor hoofd in ko men. De voorz. antwoordde hierop beves tigend. En op de vraag van den heer Jans- sens wat er zou gedaan worden, als de Raad dit plan en begrooting niet goedkeurt, zegt de voorz. dat dan een nieuwe school zal moeten wor den gebouwd. Daarna vereenigt zich de vergade ring met het desbetreffend voorstel van Burg. en Weth. Bij de rondvraag vestigden de hee ren Buijck en Brevet de aandacht van het Dag. Bestuur op een paar wegen die dienden te worden schoongemaakt. De voorz. zal dit overbrengen by het Belgisch comité dat zich belast met werkverschaffing onder hunne landgenooten. Daarna werd de zitting gesloten. Het getal vluchtelingen in Z. Vlaanderen begint langzamerhand te verminderen. Velen keeren naar Bel gië terug en anderen worden overge bracht naar Nunspeet. Zoo is thans door den gedelegeerde voor Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk Deel) besloten, Oostburg geheel van onvermogende vluchtelingen te ont lasten en zullen in de eerstvolgende dagen alleen uit die gemeente een 400 menschen worden weggebracht. Te Eede, vlak aan de Belgische grens, stelde men de ongeveer 200 arme vluchtelingen die daar nog ver blijven, voor de keuze naar Nunspeet te gaan of naar België terug te kee ren. Zy verkozen eerst noch het een noch het ander. 't Gevolg er van was, dat de ge meente op last van hooger hand ver dere voeding weigerde. Dit bleek echter geen bezwaar. Velen zijn nu bij particulieren op genomen en zorgen voor eigen onder houd doorsmokkelen van petro leum en meel. der discussie zijne goedkeuring, zoo dat de eerst-ingekomen inschrijvingen zullen worden toegewezen Van de „Administrateur de Badts" die gisterenmiddag van Ant werpen te Vlissingen is aangekomen zijn twee personen van de equipage aangehouden. - Ter viering van 's Keizers ver jaardag werd Woensdag ochtend te negen uur, Duitsche tijd, in de St. Salvatorkerk te Brugge een Luther- sche godsdieustoefening gehouden wor den voor de militairen. Belangstellen de burgers konden toegangskaarten krijgen aan de kommandantur. 's Mid dags werden er op de markt, op het plein voor de Bloedkapel en in den Plantentuin concerten gegeven. Met vreugdeschoten werd 'e nachts om twaalf uur het verjaarfeest inge leid. Inmiddels was als straf voor ze kere buitensporigheden de soldij van de bezettingstroepen te Brugge voor een week op de helft verminderd, wat ontevredenheid onder de manschappen gewekt heeft. Sedert eenige tijd zijn do aanschrij vingen aan de bergery te Brugge uit sluitend in het Duitsch en in het Vlaamsch gesteld. Verzoekschriften aan de kommandantur mogen ook nog maar alleen in een van deze talen ge redigeerd zijn. By deze bepaling wordt opgemerkt dat Duitsch de voorkeur verdient, omdat beschikkingen op Vlaamsche rekwesten door de vertaling vertraging ondergaan. Brieven in het Fransch blijven onbeantwoord liggen. Deze manifesten zyn mede door den burgemeester van Brugge ondertee kend. Sinds 15 dezer heeft de stad Brug ge behalve de briefjes van 1 en 2 franken nu ook biljetten van 20 en 50 frank uitgegeven, betaalbaar in 1917. De eerste worden gegarandeerd door de Godshuizen en door de pro vincie, de laatste alleen door de Gods huizen. Het bedrqfsleven der stad staat grootendeels stil. Alleen koffiehuizen, restaurants, banketbakkerswinkels en barbiers maken goede zaken door de klandizie van het garnizoen en van de doortrekkende troepen. Vooral de middenstand lijdt onder de slapte. Verschillende groote winkels zyn reeds gesloten. Elders ziet men de wonderiykste combinaties om nog wat te verdienen. Zoo stalt bijvoorbeeld een groot meubelmagazyn kofifie, ha ring en kaas uit in de winkelkast. Zoowel de groot- als kleinhandel in levensmiddelen gaat gedrukt onder de door het Duitsche bestuur bij plak brieven vastgestelde prijzen, die zoo laag zouden zijn, dat de ondernemers er op verliezen. Maar op overschryding van deze maximum-pryzen is als straf gesteld boete van 10.000 tot 500 mark, inbe- slagnemen van de voorraden en slui ten van Jiet bedrijf. De kosten, die op de levensmiddelen komen, zijn echter hoog door de moeiiykheden van het vervoer nu de treinen geen goederen meenemen en een ieder voor het pas- seeren van poortea ed bruggen tel kens een pas moet koopen. Om met paard en wagen de stad binnen te komen moet men twee mark betalen, voor het overige geschiedt het vervoer alleen door de zeer on geregeld ry dende trams. Buitenlandsche passen kosten van 6 tot 12 Mark. Dinsdag moesten alle automobielen, motorrywielen, gummibanden en ver dere onderdeelen ingeleverd worden by den commandatur. Te fiecloo wer den viej honderd paarden opgeëisoht. In de behoefden van de arme be volking wordt uit de stadkas voldoen de voorzien door de uitdeeling van soep, brood, steenkool, aardappelen. Voor den burgerstand maakt het Groene Kruis zich zeer verdienstelijk, in navolging van de Nederlandsche organisatie bestaan er hier afdeelingen

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2