Gemengd. <3EE1> otelingen toegewezen aan de regi menten huzaren 2o. de lotelingen toegewezen aan de regimenten veld artillerie en aan het korps rijdende artillerie 80. de lotelingen toegewezen aan het regiment genietroepen, voor zoo ver zij als ambtenaar bij de post en telegrafie belast zijn met den toestel- dienst begin Maart en ongeveer half April telkegs een derde gedeelte van het getal der lotelingen toegewezen aan de regimenten huzaren. Om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook stndie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven lotelingen uitstel van eerste oefening worden verleen d, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (on gezegeld) verzoekschrift aan den mi lister van oorlog te kennen geven, net overlegging van een deugdelijk oawijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage Di dienstplichtigen zullen echter ■ek -ning moeten houden met de mo gelijkheid, dat het uit'tel wordt in getrokken, zoodia de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. IjinTUfMiliiTid. Breskens, 8 Januari 1915. Aan de beweging op het post en telegraafkantoor alhier is over 1914 let navolgende ontleend Er werden 15595 postwissels ge stort tot. een bedrag van ƒ242277 74 3360 postwissels uitbetaald ten be drage van ƒ117009 46^2 in de spaarbank werd ingelepd ƒ126405 98, terugbetaald ƒ151688 166 Aan quitantiêD Ingevoiderd pen be- Irag van ƒ234388.726. Met bewaargevers afgerekend 27669 805. De totale ontvaDgst bedroeg 341 B39.82t/2 Er werden 8071 telegrammen be handeld en 7992 telefoongesprekken gevoerd. Er werd een bedrag van ƒ31256 wegens renten ingevolge de Invalidi teit'.wet uitbefaald. Hedenmorgen oveileed alhier op 71 jarigen leeftijd de heer P. Risseeuw, oud wethouder dezer gemeerte en lid van het college van noi abelen der Ned. Herv. Kerk. Er is onder de te Sluis vertoe vende welgestelde vluchtelingen uit Heyst, Knocke, Brugge, enzoovoort grcote onrust gewekt door de vrrba- en over de wijze, waarop de Duitsche oezettingstroepen vaak huishouden in run verlaten villa's en patricische wqnlngen. Een vluchteling uit Brugge had verlof gevraagd en gekregen van den Duitschen commandatur om zich te jvertuigen van den toestand van zyn woning. Met de motorboot vao vier lur was hij er Dinsdagavond door het Kanaal heengegaab, onder militair ;eleide. Hij vond de benedenverdieping loor officieren, de bovenverdieping loor soldaten bewoond. Diefstal of opzettelijke vernieling ronstateerde hij niet, wel leefdeD de ïeeren in zya salon met zoo weinig igards, dat weggeworpen brandende ligaren en sigaretten gaten in de ta- fijten hadden gebrand. Ook de loopers varen gehavend door de soldaten, die >p hun met penoen beslagen laarzen le trap op en neer gingen. De wijnkelder bleek duchtig te zijn iangesproken, vooral het champagne rat Als souvenir werd den eigenaar ion foto van zijn salon aangeboden, vaar een kleine kerstboom voor de )uitsche bewoners had gebrand. ,Weihnachten 1914", schreef een der ifficieren er achter I Het verzoek van den eigenaar om ;yn schoonouders, die raast hem wo- ipd, te bezoeken, werd aanvankelijk .fgeslagen. Later kreeg hij verlof om ir te gaan eten, mits in gezelschap 'aD een Duitschen wacht. 's Nachts werd hij weer onder ge leide teruggebracht, Zijn huis ligt huis ligt buiten de stad Brugge. Van hoe het daar toegaat had hij niets kun nen hooren of zien. Een villabewoner, die hier onk ver toeft, kwam een paar dagen geleden tot de overtuiging, dat men zijn heele huis, zijn wijnkelder, zijn bedden enz. leeggehaald had. Daarna waren de interieurs vrijwel vernield. Duitsche soldaten hadden, om aan geld te ko men, zijn kolenvoorraad verkocht aan de arme menscheD. In het naburig Vlaamsche dorp Middelburg heerschte groote versla- genheie, omdat vrijwel alle voorraden levensmiddelen, paarden en vee wer den opgeëischt. De Tel correspondent uit Sluis schrijft „Jantje van Sluis", h-t houten man neke, dat in een der galmgaten van den Sluisch.-n toren mot zijn hamer tje op de klok staat, had pas de Ou- dejaars avond kwart, na elven aange ven, toen in Noord Vlaanderen bij de grens een geweersalvo werd gelost. En dat salvo liep voort langs de gan- sche lijn van de zee tot Watervliet- Een Ned.irlandsche schildwacht, ginds op een eenzame post Oostelij ker, meenend dat de viiand aanrukte, loste vijf patronen, ,,'t Was geen der snuggerste manschappen", zei een der oversten „en we zullen hem maar van de grens weghalen" Twintig over elven Amsterdamsche tijd, maar daar over de grens, waar de Duitschers met hu 1 gezag, ook hun uuraanwijzig de bevolking op drongen, was het midd irnacht, begon 't nieuwe jaar, en ter eere van 1915 werden die salvo's gelost. Och, is er iets veranderd? 1914 eindigde met kanongebulde. De le Januari, die ons koud, maar helder weer bracht, was nauwelijks aan 't bekken, toen van de Yser 't geschut klonk heftiger nog dan den vorigen dag, ja schier 'even geweldig als in October, toen de Duitschers kost wat kost naar Duinkerken wildea. „Een goed zalig Nieuwjaar, wenscht men elkaar in Vlaanderen. En 't mag wonderlijk schijnen, maar dat kanongebulder heeft de ge drukte oudejaarsst.emming weggeno men eu nieuwe hoop gebracht 't Is of men dien morgen weer nieuwen moed vatte, en overtuigd was 1915 brengt ons de bevrijding. Den ganscben daa hoorden we de stem van de Yser De Belgen en hun verbondenen worstelen voort om den weg naar Westende. Op Nieuwjaarsavond was het aan Brugge's station weer somber. Met dof gerommel reden treinen binnen en de weinige voorbijgangers op 't plein of op de Vrijdagmarkt, of mijmerend langs 't altijd indrukwekkend Minne water wandelde, en de vrouwtjes op 't BegijDhof, daar dicht bij de spoor lijn, ze wisten dat er in die wagens weer brijzelde en gewonde mannen lagen, aan den Yf.er getroffen. Aan de grens z If werd Nieuwjaar in stilte gevierd door de Duitsche soldaten. Die aan de stroobrug bij Maldegem, waren zelfs nijdig. Toen menschen 't kanaal naderden om dorpsgenooteil aan den overkant een „goed zalig Nieuwjaar" toe te roepeD, werden ze kwaad door de militairen teruggejaagd. Vlaanderen blijft voorloopig nog onder het militarisme der Duitschers. 'k Hoorde hiervan nog een staaltje uit Brugge Een burger komt haastig om den hoek van een straat en botst tegeneen officier Hij werd aan gehouden naar deu Komandatur ge leid en tot vier dagen opsluiting ver oordeeld Ja zulke zeden kende meD vroeger in België niet. Kapitein Van den Berghe, met de, voor Rotterdam bestemde stoom boot Telegraaf V, van de firma H. Braakman pd Covan Brussel geko men, is op de Schelde bij fort St. Marie door de Duitschers aangehou den. In den blikken koker met scheeps papieren bevond zich ook een brief, van welks bestaan, naar beweerd wordt de kapitein niets af wist. De Duitschers vonden er echter aanleiding in, de boot onder militaire geleide naar Brussel terug te voeren en daar den kapitein gevangen te nemen. De boot is later met een anderen kapitein te JHausweert aangekomen. Te Amsterdam is een aanzien- postdiefstal ontdekt. Er was name lijk dezer dagen een postt,rommel die aan specie en bankpapier ƒ0232.37 bevatte aan het hoofdkantoor door een postbeambte in ontvanst genomen die, naar gebleken is, daartoe niet be voegd was. Deze onbevoegde zou door een ge mobiliseerd osstbeambte voorzien zijn van een oud post-uniformpak en al dus brutaalweg den trommel hebben afgohoald. De arrestatie 'van den by de troe pen vertoevende postbeambten moet reeds hebben plaats gehad. Omtrent den moord te Kame- rik deelt men het volgende mede Zondagmiddag maakte de landbou werszoon J. Maaien een praatje met de dienstbode van den heer K. Dit werd gezien door den molenaarsknecht B., die met het meisje omgang had.g In een vlaag van jalouzie greep hij zijn geweer en schoot Maaien pardoes eeD kogel in het lijf. Hij was niet onmiddellijk dood en in' dezen toe stand wierp B. den ongelukkige te water. Van dit drama was de dienst bode getuige. Zii werd door B. be dreigd te worden doodgeschoten indien zij hulp zou roepen of ook maar een woord van het gebeurde vertellen. Het meisje vluchtte naar huis en sloot daar alle deuren af Een knecht vond den andertm morgen alle deu ren op slot. De politie werd hiervan in kennis gesteld en deze bracht een en ander in verband met de vermis sing van den landbouwerszoon M., wiens verdwijning inmiddels door zijn familie was medegedeeld. Men had n.l. Maandagmorgen het bed onbesla- pen gevonden. De dienstbode van K. werd hierop in verhoor genomen en deelde al hetgeen zij gezien had aan de politie mee. De dader werd kort daarop gear resteerd. Hij ontkent echter alles ten stelligste. Hy werd onmiddellijk in het politie bureau te Kamerik opgesloten. Het geweer heeft hy vermoedelijk te wa ter geworpen. Het lijk van M. is door de politie Maandagmorgen uit de Grachtkade opgevischt en naar het gemeentehuis gebracht. M. was een ryke landbouwerszoon, die een groote veestapel had. De molenaarsknecht had reeds meermalen bet de familie van het meisje lastig gemaakt. Zondagnamiddag ongeveer half vier is even voorbij de statie Capel- len de trein, die de verschillende for ten aan elkaar verbindt, dwars op den reizigerstrein van Esschen ge- borst. Een wageD, waarin zich een der tigtal menscheD, deels handelsreizi gers, deels terugkeerende vluchteliD- gen, bevonden, werd in splinters ge drukt. Meer dan honderd Duitsche solda ten waren kort na de ramp ter plaat se, om de slachtoffers te verbinden en te vervoeren. Een koopman uit Roosendaal ver telde dat, terwijl hjj in gesprek was met een ander koopman, het ODgeluk zich voordeed enjhy.onder zyn wagen lag, die als eeu sigarenkast ineenge- drukt en verbrijzeld was „Ik waande me verloren, toen ik opeens tot bezinning kwam en tot mezelven zeiGoddank, ik leef Dog." De man, die voor zaken naar Brussel reed wrs aan harden en hoofd licht gekwetst, en achtte zich gelukkig, er nog zoo goed vaD afgekomen te zijn. Met andere gekwetsten werd hij, Da eirst in het lazarel van de Statie straat voorloopig verbonden te zijn, per auto raar het gasthuis van Ant werpen overgebracht. Een vrouw, wier kind aan haarzij de bezweek, zat met de beenen tus- schen de overblijfselen van den ver brijzelden wagen en riep hartverscbeu- rend om hulp Met bijlen werd het klemmende hout verwijderd, zoodat de ongelukkige nog met geen al te erge wonden verlost kon worden. De meeste gekwetsten hebben slechts lichte wonden. De bevolking van Cappelen bleef niet ten achter, om een behulpzame hand toe te ste ken en bijstand te yerleenen waar zulks nooaig bleek. Een knaapje te Amsterdam had het ongeluk met zijn fiets in de Da Costakade te rijden. Onmiddellijk was 'n groote menschenmassa op de been. Na tien minuten dreggen slaagde de politie er in, het knaapje op het droge te brengen. Een heer paste gerpimen tijd de kunstmatige ademhaling op het slacht offer toe en inderdaad wist hij de levensgeesten op te wekken. Tjjdens het vervoer naar het Wil- helmina gasthuis is het knaapje echter overleden. Een Belgische mijnwerker is in een mijn te Kerkrade, onder een in storting van het gesteente geraakt en op de plaats gedood. Zondag giDgen drie Belgische jongelui, vluchtelingen die te Brum- men vertoeven, pea rijwiel een bezoek brengen aan familieleden in het in- terneeringskamp te Hardewijk. Door eeen ODgeval met zyn fiets werd een hunner op den terugweg gedwongen raar Hardewijk terug te koeren, waar hij den nacht overbleefde beide an deren vervolgden hun toch ten wer den bij de brug over het Kanaal bij Beekbergen, toen zij afgestapt waren om hun lantaarns op te sseken, door drie militairen overvallen, die zich in de str-tiiken langs den weg verborgen hadden. De een zag, na een pak slaag op- geloopen te hebben, kans te ontvluch ten, de ander werd evereens mishan deld en de aanranders namen hem bovendien een bedrag van ongeveer 15 af, Toen zij verdwenen waren, zette de laatste, na tevergeefs moeite gedaan te hebben om zijn vriend te vinden, alleen de reis met de twee fietsen naar Brummen voort. Bij de aankomst waarschuwde hy den rijksveldwachter, die met hem per fiets naar Beekbergen vertrok. De andere Belg was in een woning gevlucht, vanwaar men bem Daar den gemeente-veldwachter te Beekbergen bracht. Een onderzoek, door beide politie mannen ingesteld bij de te Beekber- liggende veld-artilleristen, leidde al spoedig tot de aanhouding van drie hunner, die laat waren thuis gekomen na verscheidene café's te hebben be zocht. Bjj een voorloopig vehoor vie len zij al spoedig door de mand en bleken de aanranders te zijn. De oorlog. Kardinaal Mercier, aartsbisschop van Meehele/n is wegens de rondzen- ding van een herderlijk schrjjveD, ge vangen genomen. Ook de drukker van het rondschrij ven, hetwelk Z Em. kardinaal Mer cier heeft uitgevaardigd, is door de Duitschers gevangen genomen, doch later weer vrijgelaten onder beding dat hij zich ter beschikking' van de justitie blijft stelleD. Hy zal zich hebben te verantwoorden. Deze drukker is de heer H. Des- saiD, de bekende uitgever der breviers en katholieke kerkboeken, die van den Paus het recht verkreeg, den titel „Drukker van den H. Stoel" te voe ren. De heer Dessain was sedert eenigea

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2