mm IfÊkitp)#- en jp^pdTfdnfidBlaè hoor BERICHT. N ieuwj aars-ad v ertentiën Ufo 1984. Woensdag: 30 December 1914 24e Jaargang. <[=]>- BRESKENSCHE COURANT. aairèmtt. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bg vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrp&jfaïoaiJ by den uitgever DIELEMilV' te Breskens. Het eerstvolgend nummer van dit bind Ml, in plaats van Vrijdagavond, dm ochtends verschijnen, waarin hls naar gewoonte h 25 cents kunnen worden opgenomen waarvan de inzending wordt inge wacht tot uiterlijk Dotiderdagnamid- dag 1 uur. De Uitgever. Donderdagavond hield de te dezer plaatse gevestigde afdeeling dier ver- eenigiDg, onder voorzitterschap van den heer P. C. Roest, hare algemeene vergadering, die door een dertigtal leden werd bygewoond. Tot de ingekomen stukken behoor den o. m a. een schrijven van de directie van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, in zake de klacht nopens het snelle binnenkomen in de haven, dat de kapiteins van dien dienst opdracht hebben om hun vaart niet sneller te nemen als voor een goed op de haven komen te Bres- kens met hun schip noodzakelijk is. De huven te Breskens is echter door grootte en vorm zoodanig, dat, in verband met de grootere schepen, die we tegenwoordig hebben, met geen kleine vaart der schepen gemanoeu vreerd kan worden en kan het dus voorkomen, dat als ur weinig water in de haven staat, groot is, waar door het water in de haven heftig heen en weder gaat. Van onzen kant zullen we alles in 't werk stellen om de vaart onzer schepen by het binnenkomen te Bres kens niet grooter te doen zijn, als noodig is, om het schip zonder kans om door den stroom op de haven hoofden gezet te worden, behooriyk binnen te brengen. b. van den minister van water staat op het gedaan verzoek het daar heen te willen leiden, dat eerstens voor het vervolg tijdens het bieten- vervoer niet de geheele kade langs de haven te Breskens, waar de tramlijn ligt, voo^ bietenschopen beschikbaar worde gesteld, maar dat ook aan an dere schepen gelegenheid zal wor den gegeven, daar te lossen en dat tweedons verbetering worde gebracht in den slechten toestand waarin het haventerrein verkeertdat voor wat het eerste punt betreft, dat steeds, ook gedurende de bietencampagne, zooveel mogelijk wordt gezorgd, dat alle schippers in de haven van Bres kens geregeld kunnen lossen en laden en aangaande het tweede dat aan de haventerreinen en de opslagplaatser, zooveel de beschikbare gelden dit toe laten, de noodige zorg wordt besteed. c. van de inspectie van bet Loods wezen in het zesde district houdende mededeeliDg dat van eenige schippers bet verzoek was ontvangen om de spitse, groene wrakton, die ter aan duiding van het ingeloopen Sluisje tusschen Breskens en Nieuwesluis, uitgelegd is, ter gelegener tyd door een kleinere wrakton te doen ver vangen. Alvorens aan dat verzoek ge volg te geven zou zij gaarne van U vernemen, of het grootste deel der schippers Uwer afdeeling daarmede accoord gaat. De verzoekers geven als reden van hun wensch op, dat zy veelal gevaar loopen, om avery te bekomen, als zij de thans uitliggende ton aanzeilen. Hoewel ik die reden wel eenigszins zonderling vind immers men be hoeft de ton niet aan te varen, ten zij bü 'Stilte, en dan kunnen de ge volgen niet ernstig zyn hen ik niet ongenegen, om aan den wensch der verzoekers tegemoet te komen, indien het meerendeel der schippers uit de omgeving dien dtelt. Naar aanleiding daarvan berichtte het bestuur, dat het grootste deel der schippers van de afdeeling, daarmede niet alleen niet accoord gaat, doch zelfs de toestand gaarne zagen be stendigd gelijk ze nu i». De resening, waarvan de beschei den werden geverifieerd door de hee- ren E. Klaassen en H. van Haneghem werd goedgekeurd in ontvang op ƒ181 685 en in uitgaaf op ƒ71.90, al- zoo met een batig saldo van ƒ59.785. De voorzitter leidde daarna de vraag in of er ditmaal naar de te Deventer te houden algemeene vergadering af gevaardigden zullen worden gezonden. De heer S. M. de Vuyst zag er de noodzakelijkheid thans niet van in nu door de tijdsomstandigheden het meerendeel der voorstellen, waaronder ook dat van deze afdeeling, aanhau- gig is gebleven. De voorzitter moest dat wel ten deele beamen, doch bet contact met zusterafdeelingen, waarvan men af gevaardigden op zulk eene vergade ring ontmoet, is altyd nuttig. Boven dien moet worden voorzien in de va cature van vice voorzitter, ontstaan door het overiyden van den heer Ter Wal, op welke keuze ook onze af deeling eenige invloed kan uitoefenen, te meer daar er steeds een wrfifpunt is tusschen de Noorder- en dn Zuider afdeelingen en men dus pogen kan een keuze te bevorderen in het be lang der laatstbedoeld en. Bij omvraag verklaarden zich 25 leden voor het deelnemen aan de al gemeene vergaderingen twee er tegen, teiwyl met 24 tegen 4 stemmen werd bepaald dat weer twee leden de afd. zullen vertegenwoordigen, wien elk een bydrage van ƒ15 uit de kas werd toegekend. Bij meederheid van stemmen wer den daartoe aangewezen de heeren M. Vroon en J. J. Hoogstad, waarvan eerstgenoemde onder dankzegging wel, doch laatstgenoemde deze opdracht niet aanvaardde. In diens plaats trad thans de heer P. C. Roest. Als plaatsvervangers wees de stem- lyst vervolgens aan de heeren J. P. Salomé en D. H. van Zuijen. De laat ste maakte aanvankelijk bezwaai om, mogeiyk, zoo lang uit de gemeente te zyn, doch nam ten slotte, indien noo dig, de functie aan, nadat de voor zitter had gewezen op bet nut dat ook in deze vergvdering gelegen kan zijn voor een burgemeester uit een drukke hav nplaats. By de gewone omvraag werd door den heer J. W. van den Heuvel an dermaal de aandacht gev -stigd op het innemen der plaatsen in de haven al waar de visschersvloot gewoon is te meeren. Gaarne zou hü opnieuw bij de autoriteiten willen v rzoeken dat haar een vaste aanlegplaats werd ge waarborgd, omdat zij tocb ook heeft te lossen, wil men niet zien dat op den duur de vloot dezer scheepjes heelemaal uit de haven wordt gedron gen. De voorzitter gaf in overweging dat de vis-chers een zelfstandig adres tot den minister richten, waaraan desnoods bet bestuur der afdeeling adhaesie zou kunnen betuigen. Door den betr P. Krijger werd ge klaagd over de willekeur van bevoor rechte plaatsen bij het ontladen van schepen in de haven. De voorzitter achtte 't niet op den weg van Schutte/aêr te liggen om met deze klacht de bevoegde autori teiten te doen bereiken, zijnde tnkel een Tiersoonlijke zaak Niettemin zal het bestuur gaarne zijne particuliere medewerking verleenen. De heer B. F. de Pauw wenschte gaarne een paar verzoeken te zien overgebrach'. Ten eerste om eon betere verlich- tiug nabij Stavenisse en ten tweede om de tyd van uitklaring van sche pen te Bath, die van België komen, te verlengen, daar het meermalen ge beurt, dat men 's zomers een paar mi nuten na zessen te Bath komende, de vlag ziet binnen gehaald en ge noodzaakt is, als de weergesteldheid het toelaat, te ankeren tot den vol genden uiorgen. De voorzitter beloofde_dat het ba stuur zich in verbinding zal stellen met de zuster-afdeeling te Stavenisse, ten einde zoo mogelijk te verkrijgen, dat in het licht van Stavenisse een groen sectortje wordt geplaatst, waar door aan het geopperde bezwaar kan tegemoet gekomen worden, terwijl voorts het bestuur het tweede ver zoek ter bevoegder plaatse zal be vorderen. De heer A. H Schippers vroeg of het bestuur dan heer de Muralt heeft geadviseerd tot de klacht in de Ka mer over de havenautoriteiten in ver band met de slechte regeling. De voorzitter wist van een zooda nig advies niets af, doch vermoedde dat de heer da Muralt uit eigen er varing zal hebben gehandeld. Inderdaad vermeenen wy, dat het door dan heer de Muralt ter plaatse medegedeelde, nauw verband houdt met hetgeen hi zag en ondervond by zyn jongste bezoek aan onze gemeen te en wy vestigen er de aandacht op, dat onze afgevaardigde opmerkte 't er voor ditmaal by te laten, voor zoo verre betreft het toezicht, om, indien noodig, het volgend jaar er op terug te komen. We kennen onze afgevaardigde nu al in zooverre dat hy niet gewoon is een blad voor zijn mond te nemen, indien het noodig is laakbare toestan den voor het voetlicht te brengen Men kan dus de toekomst met ver trouwen afwachten, teoordeelen naar de wijze waarop hij deze zaak in de Kamer heeft aangevat. Met genoegen toch, had hy gezien hoewel noch in het voorloopig verslap, noch in de memorie van antwoord, over de haven te Breskens iets is medegedeeld, dat de Minister de nood zakelijkheid heeft ing -zien, om in die haven meadere gelegenheid te geven voor lossen en laden van echepen. In zonderheid juicht hij het toe, dat de tijdelijke steiger zal worden vervan gen door een permanente. Ook juicht hy zeer toe, dat deze steiger te vens geschikt zal worden gemaakt, voor laden en lossen van kleine zee schepen waarop door hem ook is aan gedrongen. Intusschen betreurt hy dat slecht een bedrag van ƒ40 000 wordt voor gedragen. Het kan niet anders, of de lengte v in den steiger, nu voorgenomen om te maken, is veel te kortEn dan Dog wel in twee jaar aan te leggen 1 De toestanden die in de haven van Breskens voorkomen zyn onduldbaar. Een adres van Schuttevaér hitrover bereikte reeds in Mei jl. den minister. In den bietentyd, nu, en ook vori ge jaren, b'ykt, dat de schippers die het geheele jaar op do haven varen, eenvoudig geen behoorlijke ligplaats kunnen krygen en hun bedryf niet kunnen uitoefenen. De haventerreinen zyn schier on- begaa baar en de zorg daarvoor is in alle opzichten onvoldoende. Hij acht het hier niet de plaats om over ambtenaren te klagen, maar toch vindt hy in de wyze, waarop het toe- zichthebbend personeel van de haven van Breskens optreedt, zoowtl uit technisch oogpunt als tegenover 't publiek beschouwd, reden geeft de aandacht van den Minister er op te vestigen, dat juist die opzichters, die belast worden met een havenbeheer, moeten zyn mannen met eenige men- schen kennis om met publiek om te gaan, en vooral met werkkracht, om spoedig en goed te werken. Hy zou het er voor ditmaal bij laten voor zooverre het toezicht be treft, om, indien mogelijk en noodig, het volgende jaar daar breeder op terug te komen. Wel hoopt hy dat do Minister het daarheen doet leiden, dat voor de ge wone schippers. ook in den bietentyd een behoorlyke ligplaats wordt ge waarborgd. Dringend verzoekt hy den Minister de uitbreiding van los- en laadplaat sen krachtiger ter hand te nemen dan deze begrooting doet vermoeden. Hy verlangt absoluut op dit oogen- blik geen antwoordt op zyne beschou wing, want hy bemerkte dat deze zaak veel in de stukken behandeld is. Hy hoopt, dat de Minister hem ten goede zal houden, dat hy desniette genstaande haar thans behandeld heeft en beveelt haar in 's ministers belang stelling aan. Aan het eind der vergadering bracht de.voorzitter zyn dank aan den eere-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1