Binnenland. Ijemengd. gemakkelijk kon geschieden, zyn na ook daaraan hinderpalen in den weg gelegd. Waar tot voor eukole dagen hat verkeer nog zonder veel formaliteiten gemakkelijk kon geschieden, zijn nu ook daaraan hinderpalen in den weg gelogd. Alle overgangswegen van Belgisch naar Nederlandsch gebied, zijn met prikkeldraadver-perringen afgezet., die nauwelijks zooveel opening hebben, dat een voertuig er doorheen kan rijden. Het personenverkeer is gedurende de laatste dagon zoo goed als stop- gezut, doordat alleen personen met een Duitschen pas worden toegelaten. Alle mannen van 17-tot 65 jarigen leeftijd worden binnen het grensgor- don gesloten, want aan deze lieden wordeD geen passen verstrekt. Ook is de steenweg aan de wijk Posthoorn, die verbinding vormt voor voertuigen en au'omobielen, tusschen het Oostelijk en Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, door de Duit- 8churs met prikkeldraad afgesloten, zoodat niemand meer voorbij mag. Onder deze omstandigheden komt het gemis van een weg over Neder- landsch gebied duidelijk aan het licht. Het verzoek van het gemeentebestuur van Terneuzen dat door vele gemeen- tén in Z euw ch-Ylaanderen werd gesteund en deze week door de Prov. Staten zal worden behandeld, blijkt, hoewel reeds voor deu ooi log gedaan, nu ten zeerste alle reden van bestaan te hebben. 't Is aan onze grenzen al niet be ter. Bij de verscherping der bevelen om niemand door te lateD, was er eenige opschudding aan de grens bij Sluis, St. Anna ter Muiden, RetrancöemeDt. Zeker, schrijft de Tel -co-respondent, het consigne luidde reeds lang„Nie mand doorlaten". Maar voor de eigen lijke grensbewoners sloot men een oog. Nu niet meer Daar stonden twee kinderen. Ze waren van Westkapelle naar St.Anna ter Muiden om een kan petroleum gekomen. De Nederlandsche soldaat moest ze gebieden de olie terug te dreigen verbod van uitvoer. Maar de kinderen mochten nu met hun ledige kan Diet meer naar buis terug. Zoo juist was de afsluiting strenger geworden. Wat verder jammerde en schreide een viouwtje 1 Ze had nog wat kolen liggen op Nederlandsche gebied en was er om gekomen een klein klutsje tegelijk. Dat ging goed Toen plots de schildwacht zei: "Nicht passieren,, En tranen hielpen niet 1 Ja, de afsluiting is nog scherper, de posten zyn verdubbeld I Twee man, ieder met een paspoort van deu Duitschen coosul, waarvoor ze acht blanke guldens hadden neer gelegd. Nicht passieren "Maar weet uw consul dat dan niet I ls dat eerlyk Acht gulden laten betalen, om hier te verneineD, dat dit papier geen waarde heeft „Nicht passieren 1 De bevelen zyn verscherpt Te Sluis lag een oude man ziek. Zijn dochter verbleef te Knocke. Hij verlangde naar haar Men schreef een verzoekschrift io 't Duitsch en in Duitsche letters aan deu commandant te Westkapelle hem beleefd verzoe kend den drager die boodschap te laten afgeven of anders iemand naar Knocke te sturen. De drager gaat op weg De grens post leest den brief en laat den man door. Alles gaat goed. Aan Schapen- brugge het tolkantoor, waar de douane rentenieren mag, geen militairen. Ginds ligt het dorpje al, dat wel nooit zal gedroomd hebben, nog een Duitsche commandatur te krijgen. Even vóór 't dorp komt een auto met Duitsche officieren aangesnord, 't Voertuig stop. Waarheen? klinkt het. De burger laat den brief zien. De heeren lezen hem. En schudt het hoofd. Nein I verbiedt hij. Daar En hij wyst den man een plaatsje aan bij den chauffeur. Terug naar de grens met alle eer... En de post kreeg dear een geducht standje. Aangenamer nog was het avontuur van een ander Nederlander. Hij trok de grens toch op een punt over,waar zelfs de tram nog rijd, n.l bij Water vliet. Hij had de brieven bjj zich, heel onschuldige. De Duitsehers onderzoch ten hom en... de verbluf<e man mocht gebonden den nacht in 't wachtlokaal doorbrengen. Den volgenden morgeD liet men hem vrij. Breskens, II D.cember 1914. Schoondijke. Ter aanvulling van het behandelde in de laatstge houden raadsvergadering kan vermeld worden, dat met algemeene stemmen adhaesie is betuigd aan een ingeko men verzoek vaD de onderwijzers aan de normaallessen te Oostburg, om eene gunstiger regeling in den trei- nen-loop te krijgen, dan die 23 Nov. jl. door de tramdirectie is vastgesteld. Moge het eene opwekking zijn voor andere gemeenten om dit alleszins billiik verzoek te steunen, waar het beslist een algemeen belang geldt. Aan don reserve le luitenant J. W. C. Ort, laatst predikant bij de Nod. Herv. Gem. te Aardenburg, thans predikant by de Prot. Gemeente te Paramaribo, van het 6e reg. infantere, is vergunning verleend zich tot 1 De cember 1916 buiten Europa op te houden. Door Ged. Staten is besloten de jacht op klein wild in Zeeuwsch- Vlaanderen op Maandag 14 December a.s. met zonsopgang te openen, met uitzondering van eene strook ter breedte van 5 K M langs de Belgi sche grens de jacht op waterwild op genoemd tijdstip te heropenen en bei de jachten te sluiten op 31 Dec. as. met zonsondergang, met deze uitzon dering, dat het vangen van waterwild niet slagnetten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daar mede gelijkstaand toestel tot nader order geoorloofd zal blijven. IJzendijke. De vyf procents geldleeniug groot ƒ15000 ten laste dezer gemeente is toegewezen als volgt ƒ14000 aan de Firma J. Th. Hen- drikse tegen een koers van 10 jl.031/.; ƒ1000 aan Vict. Haverbeke tegen een koers van ÏOO1^, beiden aldaar. Meerdere ïnschrijvingsbiljetten wa ren niet ingekomen. Te Sluis is een ernstig conflct uitgebrokau tusschen de burgemeester en het Comitó voor de Belgische vluchtelingen. Het Handelsblad verneemt daarover het volgende Di oorzaak is min of meer van formeeleh aard. Alvorens verdere Rijkssubsidie aan het comité der be schikking te stellen, erzocht de bur gemeester, ingevolge een aanschrijving van den Minister, van de reeds ver sterkte 300J rekening en verant woording te willen overleggen. Het comitk meende eerst Da afloop van de crisis volledig rekening en verant woording te moeten doen de burge meester regelde inmiddels eenige aangelegenheden ten opzichte van het verblijf der vluchtPiingeD, met het gevolg dat het comité dit beschouwde als een ingrijpen in zijn werkzaam heden; den 4den December berichte het dat het met ingang van den vol genden dag de zorg van voeding, kleeding, huisvesting enz., van de 1400 behoeftige, vluchtelingen die nog in het stadje vertoeven aan den bur gemeester overliet. De twist was ech ter zoo hoog geloopen dat de volgenden dag de burgemeester bedreigd werd met twee martchameess uit het lo kaal, waar de voeding plaats heeft, te stilbn worden verwijderd. Zooveer is het gelukkig niet gekomen en alles marcbeort zooals tot dusver, zij het onder leiding van andere personen, door deu burgemeester uit zyn vrien denkring gereci uteerd. De zaak zelf, gofundamenteerd door vroegere peis.iODlijke quaesties, wordt nog verwarder door andere geschillen. Zoo zou het comité het ziekenhuis hebben gem< ubileerd terwijl dit, uit drukkelijk tot de taak van den bur- gemeestor behoorde; was de ve pleeg- ster van een Joods, waarin zieke vrouwen vertoeven uitgenoodigd op een St. Nicolaasfeest te verschijnen zonder dat de burgemees'er onder wiens beheer die loods staat in koDnis was gesteld, enz. De Minister en de Commissaris der Koningin zyn van een en ander op de hoogte gesteld. Het is zeker jammer dat het zoo ver gekomen is, want het comité heeft heel wat zorg en moeite besteed aan hot verblijf der vluchtelingen, van wie alleen 900 opjde in de haven liggende schepen zijn ondergebracht. Deze schepen er liggen hier onge- veer 60 behooren byna allen aan Belgen. En de schippers, zelf tot stil stand in hun bedrijf gedwongen, zijn al even armlastig geworden als de menschen wien zy huisvestig verleencn Op last van den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid is thans last gegeven om de ijzeren schepen, waar het stroo te vochtig wordt, te ont ruimen. In de houten sdhepon is ech ter nog voldoende plaats. Maandag heeft zich bij Biervliet, lezen we iu het Handelsblad, weder een Duitsch soldaat over de grens begeven, en zich aan de Hollandsche grenswacht overgegeven. De man, 39 jaar oud, gehuwd en vader van3 kinderen, hing den passagiers van de tram, waarmede hij heden vervoerd werd, vei schrikkelijke tafereelen op van ds gevechten, die hy in het begin van den oorlog in Noord-Frankrijk en de laatste waken bij Yperen had medegemaakt. Steeds wordt er ge vochten, zeide hij, en steeds wordt opnieum voorwaardts gecommandeerd. De Duitsche verliezen zyn ontzettend. Ten laatste besloot hij liever' dan zelfmoord te plegen, zooals vele ka meraden doen, een poging te wagen om te ODsnappeD. In volle uniform ben ik van Yperen naar de grens komen loopen, zonder de aandacht, te trekken. Ouderweg schrok ik een oogenblik hevig, toen een officier mij aanriep. Hij gelastte mij echter slechts zyn paard op stal te brengen. Te Vlissingen breidt de typhus zich nog steeds onder de vluchtelin gen uit, zij het ook langzaam. De besmettingsborn scbynt te zetelen in se oude loods op de haventerreinen en in het Belgische schip van Charles. De in de stad voorkomende gevallen z^jn van die plaatsen afkomstig Op verzoek van de plaatselijke genees kundigen is dooi- de tusschenkomst van den inspecteur van de volksge zondheid, dr. Oosterbaan, van regee- riugswege een geneesheer, dr. van Eyk, uit den Haag aangesteld, om met de hem toegevoegde off. v. gez. van land en zeemacht de noodige maatregelen te nemen ter bestrijding van de ziekte. De armlastige vluchte lingen worden nu ondergebracht in twee nieuwe groote loodsen en de verdachten onder hen worden in ob servatie gehouden in eeDe andere loods. De lijders zyn gehuisvest in een barak, de gewine zieken onder de Belgen kunrien worden opgenomen in eene nieuwe door het ryk gezonden ziekenbaiak. Onder de Vlissingsche ingezetenen komt tot heden nog geen enkel geval voor. Onder de vluchtelingen, die naar HonteniBse zjjn gezonden, zyn ook 10 gevallen van tyhus vastgesteld. Vrydngavond om vijf uur had te Brugge een terechtstelling plaats van oen persoon, in Frankrijk gebo ren, en in dierst bij de staalfabriek La Brugoise. Hy is doodgeschoten on der beschuldiging van spionnage, De Duitsche overheid eischte, dat hij gefusilleerd werd in tegeuwoor- boid van den burgemeester don tach tigjarigen heer Visart de Bocarna en twee wethouders. De veroordeelde, van vier kinderen, bleef moedig tot het laatste. Hij viel onder do kogels van di.rt'g, iu een halvon ciikol op gestelde soldaten, onder den kreet „ik sterf voor het Vaderland Nog een andere executio had dien dag plaats, nl. van oen marinier, die geweigerd had naar het front te gaan. School- en kerknieuwsi Acte-examens. Vrije- en orde oefeningen der gym nastiek Geslaagd te Venlo de dames C. M. de Klerk, J. S. Kools, A. Lombaard, M. C. Rosendaal, J. A Janssen en S. P. Beerens, allen Normaallessen Oost burg. Onder Breukelen is een 72 jari ge man, die aan toevallen leed, over boord gevallen en verdronken. Maandagnamiddag had een rei ziger de onvoorzichtigheid, een flesch met licht ontplofbaren inhoud met zich mee te voeren Op het oogenblik, dat de reiziger op het W.P.-station te Amsteidam een derde klas coupé van don tieiu naar VJissingen wilde binnengaan, ontplofte de flescb, met het gevölg, dat het rijtuig beschadigd werd. De ruiten sprongen, en de zoldering werd voor een groot deel weggeslagen. In den coupé bevonden zich reeds eenige passagiers, die verwondingen opliepen. Tegen het onvoorzichtige heerschap werd procesverbaal opgemaakt. Nader leest men bi. rover in het Handelsbl. nog het volgende: Een kantoorbediende van de Pope- mefaald raad lampen fabriek te VenJo moest voor zyn patroon een metalen bus doen vullen met vloeibare lucht iu de fabriek Ëicctro aan den Cruquius- Wcg. Deze vloeibare lucht wordt by het luchtledig maken van gloeilam pen gebruikt. Reeds meermalen waren, zonder ongelukken, hoeveelheden vloeibare luchi per spoor getransporteerd. Het wareu dan echter steeds hoe veelheden van enkele liters. Ditmaal moest de bediende 20 a 25 liter halen, De bussen zyn zooveel mogelyk ge ïsoleerd om den invloed van de tem peratuur van de buitenlucht te weien. (Vloeibare lucht heeft een tempera tuur vau 180 h 190 gr. C onder nul.) Toch verdampt, ondanks de isolee- ring, de vloeibare lucht in 17 a 20 dagen, doch dit levert, naar men aan neemt, geen gevaar voor springen op. Uit vooizorg had uien, naar de di recteur van de fabriek meedeelde, aan de fabriek de bus niet geheel geslo ten, omdat het hier een buitengewoon groote hoeveelheid betrof. Daardoor ontsnapte de lucht in gas vorm en dit gaf een suizend geluid. Vermoedolyü. bevreesd, dat dit ge luid in den trein de aandacht zou trekken en wellicht Lot verkeerde conclusies zou leiden, had de bedien de der Veniosche fabriek, naar de di recteur van Electro vertelde, de bus geheel gesloten. Door do warmte in den coupé schynt er van de vloeiba re lucht een meer dan Dormale hoe veelheid verdampt te zyn, met het gevolg, dat de bus tprong. Het gezin van den melksiyter C. Kwak had Zaterdagavond de wo ning aan den Liudengracht te Am sterdam verlaten ten einde in de Willemstraat, ten huize van een ge huwde dochter, deel te nemen aan een familiefeest. De vreugde duurde den geheelen nacht door en pas Zon dagochtend keerde men huiswaarts, Toen de familie by de melkslytery aaEkwam bleek de deur opea te

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2