en ^nerfentteBla^ noor ifkéffcftfi ^.-^fann^eren. Mo 1939. Katerdag 12 December 1914. 24e Jaargang. fS Steun aan België. Geïnterneerden. <3EE1> Filiaal afgesloten. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bp vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager taiief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELBMIN te Breskens. De Amerikaansche steuncommissie voor België die ouder toezicht van den gezant der Vereenigde Staten te Brussel, werkt, heeft tot doel voedsel te verstrekken aan de ruim 7 mil- Jioen Belgen die met hongersnood worden bedreigd. Zij tracht 20.000 ton voedsel per week te verstrekken, zijnde de min ste hoeveelheid, benoodigd om de menschen In leven te houden. De Duitscbe autoriteiten in België steunen dit werk en verleenen in sommige gevallen hun medewerking. De commissie heeft kantoren te New-York, Londen, Rotterdam en Brussel en opent bij Kantoren in ver schillende Belgische plaatsen. Voor de vergemakkelijking van het transport van levensmiddelen naar de streek om Luik is ook een bijkantoor in Maastricht geopend. Op 7 November is de eerste scheeps lading levensmiddelen voor België uit Amerika ontvangen Sedert dien da tum is er in 't geheel 29.a31 ton le vensmiddelen onder de Belgen ver deeld. Waren deze voorraden er niet ge weest dan zouden zonder twyfel duizenden Beigen zijn gestorven van gebrek, en wanneer de commissie niet voor de eerstvolgende 8 maanden in Btaat wordt gesteld wekelijks 20.000 ton te verstrekken, zal dit lot hen nog wachten. In Amerika is reeds 100.000 ton levensmiddelen bijeengebracht om naar Rotterdam te worden verscheept. Er zyn daarvoor Bi schepen aangenomen terwjjl er bovendien reads 20 ouder Weg zyn. Zijn deze voorraden eenmaal hier, dan zyn de grootste moeilijkheden overwonnen. In de afgeloopen week zag 't er echter zeer somber uit. Vescheideue steden zouden bericht dat er voor geen dag levensmiddelen meer in voor raad was. De commissie is uit deze moeilykheid gered door de edelmoe digheid der Nederlandsche regeering. Vrydag der vorige week begaven zich enkele vertegenwoordigers van de commissie naar Den Haag op audiën tie bij de regeeiing. met het verbly- dend gevolg dat zy 10.0-ü ton tarwe aan de commissie leende. Die tarwe is reeds op weg naar de gebreklyden- de millioenen in België en de com missie kan niet genoeg deze waariyk jnenschlievende daad van de Neder landsche regeering roemen. Ook door de Duitsche militaire au toriteiten in België is, zoouls gezegd, steun verleend. Nadat de commissie den treurigon toestand onder de aandacht van het Duitsche bestuur te Brussel had ge bracht, is order gegeven dat de helft van de levensmiddelen in heel België, waarover de militaire overheid be- Bchikking bad, aan de commissie zou Worden gegeten ten behoeve van de Belgen. De commissie zal hiervoor later an dere levensmiddelen in de plaats ge ren, doch brengt hulde aan de Duit- schers voor een handelwijze waartoe de Haagsche Conventie hen strikt ge nomen niet verplicht. Een centrale commissie te Brussel zorgt voor de verdeeling van de le vensmiddelen over de 9 districten, waarin men België heeft ingedeeld. Elk district zendt den vertegenwoor diger van een sub comité, dat weer uit afgevaardigden van de gemeenten is samengesteld, naar de centrale com missie, zoodat men een goed overzicht heeft van de plaatselijke behoeften. Gemiddeld wordt per dag en per persoon 226 gram brood verstrekt en verder andere levensmiddelen als spek, boonen, erwten, rijst, zout, al naar gelang van den voorraad. Er is door 't heele land een soort communistisch stelsel ontworpen waar bij de bakkers in dienst zyn van de gemeenten. Rijken en armen krygen precies evenveel. De commissie spreekt beslit tegen dat de Duitsche overheid op eeniger- lei wyze dit soort werk tegengaat ot er vyandig tegenover staat. Er zyn geen rechten van de levensmiddelen, door de commissie aangevoerd, gehe ven, en alles is zonder oponthoud of hinder doorgelaten. By vervoer per spoor is zelfs geen vracht berekend. Eveneens spreekt de commissie tegen dat Duitsche soldaten, ingekwartierd by Belgen, van de Amerikaansche le - vensmiddelen gebruiken. Er zyn in 't geheel g-en Duitsche soldaten by Belgen ingekwartierd. De bewering dat de styging van den broodpfys van 80 tot 40 centi mes per brood het gevolg zou zyn van een recht, geheven van Ameri- kaansch meel door de Duitsche over heid in Brussel en andere plaatsen, is al even onjuist. De prysstyging is het gevolg van een ryzing van de makt. Een tiental studenten in t bezit van een Rhodesbeurs, waarvan de strekking is de bevordering van goede betrekkingen tusschen Engeland, Duitschland en de Ver. Staten, zijn in Nederland aangekomen om de commissie in haar werk behulpzaam te zijn, en er zullen er nog veertien volgen. Behalve de bydragen, die de steun- comité's in alle deelen van Amerika reeds byeenbrengen, zal er nog door elk der Amerikaansche staten een schip met levensmiddelen naar Belgie worden gezonden. Bovendien zendt het Rockefeller- fonds alleen 10,000 ton voedsel per maand. <Q>- De oud-minister van oorlog gene raal Staal, wydt, naar aanleiding van het gebeurde in het interneerings- kamp te Zeist, eene beschouwing aan de positie der geïnterneerden. In de eerste plaats laat een militair zich interneeren uit eigen keuze, om dat hy liever niet krygsgevangen wil «th. Als hij dus zich laat interneeren, dan bewijst de neutrale staat hem op zijn verzoek een dienst. Maar hij laat zich ook interneeren om zich aan den stryd te onttrekken, waardoor hij zich onder de bescher- •mende vleugelen van den neutralen staat bergt, in weerwil dat hy aan dien staat veel last, zorg en moeite veroorzaakt. Vooral des winters zullen het huisvesten, het verplegen en het kleeden van een groot aantal geïnter neerden tot veel bezware aanleidii g geven, welke niet worden vergoed door eene eventueele restitutie der gemaakte kosten. Inzonderheid kan de bewaking van zooveel geïnterneer den, voor een kleine staat, die boven dien voor de handhaving der neutra liteit zijne troepen in actie heeft te stellen aan de grenzen en aan de kust, of ze beschikbaar heeft te hou den op gewichtige punten, een be zwaar opleveren dat de nauwernood overwonnen kan worden, terwijl iu ieder geval het personeel, voor dien bewakingsdienst aangewezen, een zware en hoogst onaangename taak heeft te vervullen. Uit een en ander volgt zyns inziens dat aan ben die zich aanmelden om te worden geïnterneerd, als eisch wa re te stellen, zich te verbinden om verder niet aan den oorlog deel te nemen en geen poging te zullen doen om uit de iuterneeringsplaats te ont vluchten. Wie die belofte niet wil afleggen blyft vry om naar het eigen land terug te keeren. Wel zal hem dan krijgsgevangenschap bedreigen, maar tegenover het harder lot dat hem daarin wacht, staat, dat hy vry blijft in een pogen om te ontvluchten. Ook al wordt die eisch niet gesteld, heeft de geïnterneerde te beseffen, dat hy den hem beschermenden onzijdigen staat ernstig benadeelt en bezwaart door eene poging tot ontvluchten. De geinterneerde heeft de weldaad van de interneering, hem na eigen keuze en als 't ware op zyn verzoek bewezen, te erkennen door zich trouw en stipt te onderwerpen aan de in- terneeringsbepalingen en geen aan spraak heeft op weelde, gemakken, amusementen, enz., die hy zeker ook niet zou hebben genoten als hy de krygsgevangenschap had verkozen bo ven het geïnterneerd worden. Terwyl geen burger van de onzy digen staat er aan m ig en zal den ken, de geïnterneerden noodeloos te plagen, overdreven streng te behan delen, otmenschlieveud te bejegenen, zou het van zyn kant een misplaatste menschlievendheid zyn, als hy voor het gemak, de behoeften, de amuse menten van de geintei neerden meer moeite en offers over had dan voor dm van zyn medeburgers, waarvan zoovelen geheel van een en ander zyn verstoken. By aldien geïnterneerden het den onzijdigen Staat, die hen welwillend opnam, lastig maken, zy zich tegen de orde en de bepalingen verzetten, zy het Staatgezag aantasten en be- leedigen in den persoon der Staats ambtenaren, zy onrechtmatige eischen stellen en geweld gebruiken om deze voldaan te krygen zij zich schul dig maken aan een misdaad tegen den Staat onder de meest verzwaren de omstandigheden en die dus met de uiterste strengheid en zonder genade moet worden bestraft. Het kwam hem in deze dagen niet overbodig voor, hierop eens te wyzen. Naar zyne meening zou het een gru welijke misvatting zijn, als ons volk bij incidenten of accidenten, die zich met geinterneerden mochten voordoeD, 't vorenstaande uit 't oog verloor en door eeu verkeerd geplaatste humani teit gedreven, de geinterneerden wil lende helpen en beschermen, het ge zag van den Staat en zelfs het leven van onze militairen die by hen den bewakingsdienst verrichten, in gevaar bracht. „Grenssperren" noemen de Duit- schérs in hunne passen thans officieel de prikkeldraadversperringen, die zich overal langs de gemeenschapswegen bevinden en waarbinnen zy de Bel gische bevolking opgesloten houden als in een interneeringskamp. Wie zich eenmaal binnen de „grens- sperren" bevindt, moet het al zeer handig aanleggen om er weer uit te komen. Zulks ondervonden o. a. een drie tal Nederlandsche kaaskoopera, die zich te Selzaete, over de grenzen naar Gent wilden begeven, ten einde daar hunne loopende zaken af te te wikkelen. Gewapend met hunne Nederland sche passen, die alle mogelijke stem pels en cachetten droegen, dachten deze heeren zonder verdere plichtple gingen hunne reis te kunnen voort zetten. Doch zy hadden buiten den waard gerekend. Aan de grenzen werd het veto uitgesproken en verschwunden waren alle uitgaven aan handteeke- ningen en stempels van consuls en consulaten. „Sie miLsen sich von ei- nem deutschen Passlerschein verse- heu", was de raad van de wacht. En werkelyk 1 tegen betaling van sechs Mark werd hun esn nieuwe pa3 naar Gent verbtrekt. Maar als je je geld gestort hebt om ér in te komen, dan ben je er nog niét uit. Eeu Duitsche pas moet voldoen aan de voorschriften van denétappendienst, Eu wie nu het geduld en het geld beeft en bovendien de noodige bewy- zen kan leveren dat by geen spion is, die kan zich natuurlyk weer tegen storting van „Sechs Mark baar" weer van een nieuwen pas vo -rzien. Geduid 1 in do eerste plaats. Want een kattengeduld i3 er noodig om uren en uren lang op dezelfde plaats te stanu wachten om het begeerde papier machtig te worden. Raak je door omstandigheden van den voorgeschreven weg af, dan wordt je "eingesperet,,. "Eingesperrt„ wordt je ook als je al of niet door omstandigheden een dag te laat bent. Van dag tot dag neemt echter de isoleering van België vaster vorm aan. Waar lot voor enkele dagen het verkeer nog zonder veel formaliteiten

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1