Binnenland. Gemengd. Frankfort waren 29 gewonden, die naar het scheen allen uitgestoken oogen hadden. In geen enkel geval konden deze verwondingen aan iets anders dan aan het ontploffen van kartetsen worden toegeschreven. On danks deze conclusies blijft het ver- dichtstel beslaan men verzekerd evenwel in ofiicieele kringen, dat de wreedheden, welke aan de Belgen werden toegeschreven, formeel zijn geloogenstraft. In de laatste weken is op een twintigtal boerderijen, hoofdzakelijk in het oosten van ons land en vrij zeker in rechtstreeksch verband met de veeziekte in Duitschland, mond- en klauwzeer onder het rundvee uitge broken. Van regeeringswege wordt het voort woekeren dezer gevreesde ziekte krach tig bestreden. Breskens, 8 December 1914. Met ingang van 4 dezer is tot we deropzegging benoemd tot rijkskeur meester in bijzonderen dienst alhier veearts L. Louter, te IJzendyke. St. Nicolaas heeft zich ook niet onbetuigd gelaten voor de kinderen der vluchtelingen. Zaterdagavond verscheen hy in de Bewaarschool waar aan elk der kin deren een geschenkje werd uitgereikt. Natuurlijk vond dat ook elders plaats. Kn voornamelijk te Amsterdam werd door een der vluchtelingen kinderen een liedje ten gehoore gebracht dat wel overal van toepassing iscuriosi- teitshalve laten we 't hier volgen. Ons, kinderen van België, Trof de oorlog al te zeer, Wij hebben noch school, noch boekje, Noch eigen huis, noch hoekje, Noch kameraadjes meer. ThaDs diep en eeuwig dankbaar, Vermogen wij slechts, helaas, Een simpei vers te zeggen, Hoe wy onz' wenschen leggen Bij deze Sinterklaas. Qy, kinderen van Nederland, Begaan met onze smart, Deedt al wat kinderen kunnen Door ons een plekje te gunnen In uw stad, in mw school, in uw hart. Blijft gt) gespaard voor oorlog, Dat harde, zware kruis, Kome weldra de vrede Dan reist gij met ons mede, Naar België, naar ons huis. In den Dijkraad der waterkee- ring van het Calamiteuse Waterschap Oud en Jong Breskens zijn twee va catures ontstaan, daar de heeren H. G. Hammaeher te 's Gravenhage en H. Weijkman Sr. alhier wegens bloed verwantschap met den nieuwbenoem- den secretaris-ontvanger hun ontslag moeten nemen als afgevaardigden in dien raad voor het Waterschap Oud en Jong Breskens. Als men over het algemeen op de postkantoren eene mindere ver zending van St. Nicolaas pakketten heeft geconstateerd, dan meenen we dat het kantoor alhier eene uitzonde ring moet maken, althans nagaande dat het plaatselijk bedienend perso neel tot niet minder dan 18 was uit gebreid. Naar wy vernemen zijn hier een 10-tal bivakmutsen voor de soldaten vervaardigd, De collecte voor de Kerstgave aan de militairen heeft alhier /58.021/a opgebracht. Teneinde het personenvervoer met de booten van den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde zoo ge regeld mogelijk te doen plaats heb ben, zijn per dag twee diensten in gelegd, uitsluitend voor bet goederen vervoer» Het Provinciaal bemiddelings bureau voor den landbouw in Zeeland, secretaris de heer L G. J. Kakebeeke, rykslandbouwleeraar te Goes, heeft de vorige week, ten behoeve van de Zeeuw- sche landbouwers 8.129.775 K.G. chi- li-salpeter besteld, welke hoeveelheid door het centraal bureau uit het Ned. Landbouwcomité te Enschedee zal worden geleverd. Schoondijke. In de Maandag gehouden raadszitting werd de heer J. Fraser herbenoemd als gemeente-ge neesheer en de neer A. Wisse als lid der commissie tot wering van school verzuim. Weder is verschenen het van ouds bekende practische 10 cents zak- almanakje van den uitgever Roelants te Schiedam. Benoemd tot directeur der am bachtsschool en avondteekenschool te Oostburg de heer G. W. J. Cock, thans leeraar aan de ambachtsschool te Har- lingen. De katholieke kerk te Koewacht staat op Belgisch grondgebied. Toen nu het laast der vorige week ver schillende personen ter kerke wilden, werd hun medegedeeld, dat zij er wel heen mochten gaan, maar met terug. Daardoor verkeeren alle katholieken in de onmogelijkheid bun godsdienst plichten te vervullen. Waarom deze strenge maatregelen eensklaps door het Duitsche bestuur genomen zyn, weet niemand. Het toezicht aan de grens aldaar wordt met den dag scherper. Thaus zijn hier een 1Ó0 h 2 .0 DuitbCho sol daten van Postdam aangekomen on der aanvoering van een Haufsman, die nu de wacht aan de grens zullen houden op de diensplichtige Belgische jongelingen. De Beieren zijn vertrok ken. lederen dag sluipen uog Belgische jongens van 18 tot 25 jaar langs bin nenwegen en paadjes naar de Neder- landsche grens. Vrijdag is de geheele grens langs deze gemeente door Duitsche soldaten met yzerdraad en paalwerk afgeras terd. Niets mag meer uit België zon der toestemming van het Duitsche bestuur. Paarden, rytuigen en rijwielen mo gen in 't geheel niet meer naar Ne derland. Volle wagens met pulp van Nederlandsche landbouwers, die van de suikerfabriek van Moerbeke kwa men, werden na veel moeite Vrijdag nog doorgelaten. De volgende dagen mag geen pulp meer gehaald worden. Alle verkeer met Belgis is gestaakt. Nader meldt men dat door toedoen van de Nederlandsche geestelijkheid thans door het Duitsche bestuur is toegestaan, dat des Zondags de Ne derlandsche katholieken ter kerke gaan. In de week mag alleen hy naar de kerk, die een bewijs heeft van den pastoor. De Nederlanders moeten echter zoomin mogelijk met de Belgische be volking in aanraking komen en voor de Belgen moet een afzonderlijke dienst worden gehouden. Zondagmiddag is plotseling een van de drie mijnen, die des mor gens aan het strand te Vlissingen zyn aangespoeld, ontploft. De stukken hout uit de zeewering kwamen in de Badhuisstraat neer. Honderden ruiten van hotels en villas aan de strandzijde zijn gebro ken. Een dame werd aan het gezicht gewond. Een mijnlegger had, toen de mijnen het zeegat binnendreven, onophoude lijk daarop geschoten, zonder ze ech ter te treffen. Een mijn ligt vlak voor het Grand Hotel, op 50 meter afstand, een twee de ligt onder het badpaviljoen. Door stukken bout zjjn er in twee cafés gedeelten van den inventaris vernield. De aanblik der verwoesting deed schrijft de VI. Ct., als het ware de gruwelen van den oorlog zelf voor OOgen zien, daar wy toch in vele illustraties platen zagen van verwoe ste gebouwen, welke ongeveer over eenkwamen met den aanblik op on zen boulevard. Vooral de kolossale groote gaten in de ruiten der groote hotels, waar door de storm de gordijnen geheel gescheurd Uadderden, verhoogden den triesten aanblik. Ook vele perceelen in andere deelen der gemeente, vooral in de Badhuis straat hebben het nadeel der ver woesting mede ondervondoo, doordat de ruiten sprongen, vooral in de villa's achter het strand. De ontploffing van de mijn hebft gelukkig geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Wy vernemen dat de onplofte mijn een Fransche was. Dadelijk na het ongeval is de bou- lovard Evertsen vanaf het fort de Nolle tot den Spuiboezon door mili tairen afgezet en werd niemand toe gelaten, vooral niet omdat bleek dat nog twee mijnen, resp. gelegen voor het café Wiihelunna en het Grand Hotel, waren aangespoeld^, zonder tot ontploffing te komen, wat echter me de gevaarlijk werd geoordeeld in ver band met hot stormachtige weer. Naar aanleiding van het feit dat voor onze gemeente de staat van be leg is afgekondigd, werd door den commissaris van politie, handelend op militair gezag, gelast dat vanaf 6 ure s'avonds al de woningen vanaf de villa links van het Grand Hotel tot aan hot café Eepérance geheel ont ruimd moesten worden en hebben de bewoners dier huizen eu hotels on derdak gevonden bij vrienden en ken nissen in de stad wonende. De ontruiming geschiede op bevbl van den commandant van Vlissingen voor den tijd van 24 uur, in welken tyd getracht zal worden de twee nog aangespoelde, niet ontplofte mijnen, onschadelijk te maken. Dat deze maatregel tot ontruimen geheel genomen is in belang der be- wouens van den boulevard .Evertsen ligt voor de hand, daar naar wy ver namen, gevaar voor hen die in de woningen ziuden achterblijven niet. buitengesloten was, in aanmeiking nemende de kracht welke de ont plofte mijn heeft ontwikkeld, welke ontploffing tot zeer ver in den om trek werd geboord. Dat de ontruiming door de politie een groote consternatie teweeg bracht, behoeft zeker goen betoog, in aan merking nemende toch dat de meeste bewoners juist aan tafel zaten of zich aan tafel zouden begeven. Voor al de ontruiming van het Grand Hotel, alwaar nog circa 69 families vertoeven, leverde uit den aard der zaak, moeilijkheden op, daar het zoe ken van logies voor deze personen niet gemakkelijk ging, daar alle hotels te dezer stede steeds cog overvuld zijn met bemiddelde Belgische refugié's Toch vernamen wy dat de last tot ontruimiug door allen dadelyk is op gevolgd geworden, zonder dat dit tot onaangenaamheden aanleiding gaf en het was ons aangenaam ie vernemen dat allen voor dezen nacht behoor- lyk logies hebben gevonden. Aan het strand tegenover de Dyk- straat is ook een inyri aangespoeld, doch deze is verzekerd kunnen wor den. Daar voor de bewoners der Dyk- straat minder gevaar was, indien de ze myn mocht ontploffen, daar de woningen achter den dyk gelegen zyn, is niet tot ontruiming dezer woningen overgegaan moeten worden. Het spreekt echter vanzelf dat door de militairen alle nadering van nieuwsgierigen en onbevoegden wordt tegengegaan. Van du twee audere aangespoelde mynen is een van hel strand in zee gesleept en op ongeveer lüoO Meter van den wal onschadeiyk gemaakt, door het gevaarlyke projectiel te la ten zinken. De tweede myn ligt nog op het strand, doch getracht zal worden ook deze te verwyderen. De bewoners jan den boulevard Everstsen vanaf het café Ëspérar^l tot het paviljoen „Wilheinina" mogi hun woningen weder betrekken, te wijl daarentegen de bewoners vi het overige deel van den boulevai Evertsen nog niet mogen terugkeere voor ook de tweede myn onscbadelj is gemaakt. School- en kerknieuws. Geslaagd voor de acte vrye- t orde oefeningen der gymnastiek heeren A. J. de Bliek te Groede, A Bruijnooge te Schoondyke, P. J. La se te Oostbuig, F. A van- Roseve te Schoondyke en E. A. Versaevel I IJzendyke. De voordracht ter benoemin eener onderwyzeres aan de schooi i de kom der gemeente Hoofdplaat bi slaat uit de dames G. de Schepper t Vlissingen, P. van Eeneunaam t Middelburg eu F. S J. Leeflang I Vlissingen. Schoondijke. Bij de Ned. Her Gem alhier weid gekozen tot oudei ling de heer Jac. Risseeuw Pz. en tc diaken de heei Anth. de Hulster Ji in plaats van de heeren Johs Risseeu' en Joz van Rosevelt, die periodic aftreden. In September j 1. had het maand blad tegen de Vervaischingen gelegen heid te waarschuwen tegen de aan bieding op groote schaal van cacaodop pen, ten gebruike der bakkery, en dank zij het bekendmaken dezei waarschuwing door de Ned. Pers, zyi wij in ons land gelukkig verschoon! gebleven vah een cacaoschillen-houdun! baksel. Het blykt nu echter dat dt knoeiers, dank zy dezen demoralise» renden oorlogstyd, niet spoedig kamj geven, en waar de aanval aan dt eene zijde afgeslagen wordt, zoo spoe dig mogelyk een ander terrein kiezen Eu het lag voor de hand, dat d< cacao zelve, het beste materiaal vai "bewerking,, opleverde. Waar het nie aanging natuurlyk de schillen ah zoodanig, a's cacao aan den man t< nrengen, werd een andere truc gebe zigd. De gewone zuivere cacao var den handel met een gemiddeld nor maal vetgehalte ongeveer 25 pet weid eerst nagenoeg geheel berooft van het kostbaarste bestandeel n.l cacaoboter, en het restant gemengc met de noodige sdhillen als "cacao, aangeboden. Wy constateerden in ta. van dergeiyke monsters bedragen vai plus minus 4 pet. vet en daarónder zoodat er geen bprake van kon zyi een dergelijk ontvet, sterk schillen- houdend knoeiproduct als cacao te mogen veikoopen. Dit geschiedt in- tusschen nog dagelyks, en wel bj zeer groote partyen, soms var 100.000 K G. tegelyk. Het spreek van zelf, dat degelyke Nederlandsche cacaofabrikanten hun hier en in het buitenland zoo gunstig bekende na men en producten met in de waag schaal stellen, door zich met derge iyke praktyken in te laten, doch er scbynt een geheele „bende" zoo zouden wy hen het liefst willen noe men - van „handelaren" te bestaan, die zich met dezen zwendel bezig houden. En de verontschuldiging, dat het export geldt, is slechts geschikt om den zoo gouden naam van onze ca- cao-industrie ernstig in het buitenland te benadeelen. In verband met de door ons ge constateerde en hierboven vermelde feiten, is het van veel belang op te merken, dat herhaaldelyk groote par- tjjeu cacao dezer dagen in de dagbla den gevraagd worden, en waarby voor het eerst hier te lande de ver- valsching rondweg geviaagd wordt, door de toevoeging "niet zuiver„ Wy achten het ten zeerste wen- schelyk in hut algemeen belang, dat langs officieelen weg aan dezen schan- delyken „groothandel" die ten slot-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2