mm 'fCicttipg" en JphctfettfidHaè t>oor Woensdag 9 December 1914. 24e Jaargang. aatrêwu. Volkenrecht. Het verzet iii liet inter- neeriiigskainp te Zeist. O EED O Gelogenstraft. Ma 1998. BRESKENSCHE COURANT Aboflnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bg vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Ad verten tiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.V te Breskens. Opnieuw is liet mijnengevaar aan den dag getreden. Door net stormweer der laatste da gen zijn er weer komen aandrijven. Zoo werd er zelis een opgemerkt in de haven te Vlisaingen, juist op het moment dat de provinciale boot op het punt van vertrekken stond. Het jaargetijde brengt mee dat die gevaarlyke dingen zich voortdurend kunnen verplaatsen. Welk een gevaar I Er zijn echter omtrent het leggen dier mijnen regelen getroffen aangaan de de veiligheid voor de scheepvaart. Maar als die mijnen bij eemge be weging in de zee losgeraken, dan lig gen ze tcch niet erg vast en zyn evenmin te vertrouwen. Als nu die veiligneid gowaarborgd is bij tractaten en het gevaar, gelyk we nu al hier en daar nebben erva ren, herhaaldelijk dreigt, dan heeft men aan die geschreven bepalingen niet veel. Ze zgn een les te meer, dat alle voorwaarden van die zoodanigen, die geen wettelyke controle boven zich hebben, alleen voor zoover - worden na gekomen als hun eigen belang mede brengt. Hoe staat het met de beweerde schendingen van het volkenrecht te genover burger», vrouwen en kinde ren Te Dinant en te Taminos is, naar aan „de Tel." wordt gemeld, een on derzoek ingesteld in zake het aantal burgers, die in deze twee steden ge fusilleerd werden op den 23sten Au gustus 1.1. den dag, waarop het 86e, iUöe en 186e regiment hun intocht hielden. Mbn heeft de lijken der doodgescho ten burgers opgegraven en Zd een eer volle, waardige begrafenis op de ge meentelijke begraafplaats deelachtig doen worden. Te ihnant zijn 612 burgers gefusi- leerd onder wie 6i viouwen en ver scheidene meisjes tot 7 tot 6 jaar. Vierhonderd burgers werden gevan gen genomen en naar Cassel vervoerd, van waar zy eenige dagen goleden zyn teruggekeerd. Te Tamines bedraagt het aantal burgers die op het kerkplein werden gefusileerd, 617. De iluitschers beweerden, dat de burgers op hen geschoten Uebben, een feit, üat door de bewoners ten stel ligste wordt ontkejd. Wat hierbij ook zy, de executie heeft plaats gehad zonder voorafgaand onderzoek ol veroordeeling. Ledigheid is des duivers oorkussen en tevens een van de hoofdoorzaken van de relletjes, die plaats Padden in het kamp van geïnterneerde Belgische militairen bij Soesterberg, waar het in de laatste dagen al meer en meer giste. Woensdag trachtten drie of vier geïnterneerden hun vrouwen te ver gezellen in burgerkleeding. De dienstdoende wachtmeester der Belgische gendarmerie hield hen tegen en waarschuwde den officier der Ne- derlandsche wacht. Er ontstond tu mult de gendarme werd naderhand mishandeld, en later werden de daders gestraft. De geïnterneerden beweerden eok, niet genoeg verlof te kunnen krijgen en niet lang genoeg bezoek te kunnen ontvangen. Er hadden al eenige arrestaties plaats gehad naar aanleiding van deze ontevredenheid, maar de meeste Bel gen bloven rumoerig. Woensdagmiddag bleek alras, dat de stemming haar toppunt had bereikt. Het werd noodig gevonden om ex tra maatregelen te nemen. Eenige Hollandscbe officieren gin gen met de belhamels spreken en trachtten ze te kaimeeren. Toen zwegen de klagers en hadden ze niets te beweren. Een extra-bewaking werd daarom noodig gevonden en een sectie van 60 man onder luitenant Valkhof en Innemee hield nauwkeurig het gebouw in het oog. De officier van het piket, luitenant Mallinckroodt, gelastte scherp toe te zien. In het gebouw, tevens cantine, bleven de Belgische soldaten echter morren. Eindelyk werden ruiten en glaz >n stukgeslagen en volgde een soort van bombardement van het ge bouw. Een sectie van 25 man onder luit. Valkhof kreeg afwisselend met een andere sectie onder luit. Innemee de wacht gedurende den nacht. Herhaaldelijk werd 's avonds nog gesommeerd om rustig te blijven, üok de overste Collaard, kampcom mandant. begaf zich persoonlijk nog eens naar de Belgen en sprak ze aan. Niets hielp er moesten salvo's in de lucht worden gelost. Donderdagochtend was de toestand evenwel zoo ernstig en drongen de Belgen, meest genie soldaten, zoodanig op tegen de Nede. landt che bewakings troepen die zjj tartten, zoodat wel in gegrepen moest worden. De Belgen hielden de handen in de lucht en riepen „Bchiet maar 1" De bevelvoerende officier sommeer de eenige koeren en gaf daarna order tot vuren. Er werden twee salvo's gelost en al dadelijk vielen eenige Belgen dood neer, terwijl eenigea ge wond werden. De gewonden werden naar Amers foort vervoerd. Da rust was hersteld maar voor den nacht was er toch versterking aan gevraagd. Toch hadden daarop weer samen scholingen plaats voor de wacht. De officier van de wacht, luitenant Mal- lincrott, werd uitgejouwd en gegooid. Hij trachte de soldaten te kaimeeren maar het hielp niet. Met goede tus- achenruimte werden de sommaties gegeveD, maar men bleef opeengepakt staan met dreigende vuisten. Toen is gevuurd. En 6 dooden vielen, 16 ge kwetsten waarvan 4 zwaar. Twae hiervan zyn bij de overbrenging naar het St. Elisabethsgasthuis te Amers foort overleden. Onder de dooden is een persoon, wiens vrouw dienzelfden dag over kwam uit België eveneens een ge- interneerde, die in zyn barak kleeren zat te verstellen. Hierbij dient opgemerkt, dateen deel der wacht van oorlogspatronen was voorzien, wegens te kort aan wachtpatronen. Sedert half October heerscht onder een deel der troepen een onwillige geestdaarbij komen het gebrek aan bezigheid en het onvolledige bezoek der vrouwen. Als aanleidingegrieven zijn te noe men het meer strenge optreden van den wachtscommandant tegenover de bezoekers dan men in Amersfoort ge woon was en het hooger tarief, dat in de eantine moat worden betaald. Hollandsche militairen vertelden, dat zij gemiddeld slechts twee der den betaalden van wat van de geïn terneerden wordt geëischt. Het aan wezig zijn van regeerings rechercheurs welke voor het hek de gesprekken afluisteren, bracht mede onstemming, en bovendien is men verbolgen op de Belg. marechaussees Ook ontbreken nog de groote canfines. In het tweede kamp (commandant majoor Tuinen- berg) waar 6000 Belgen ondergebracht zyn, is alles rustig gebleven. Het „Hbld." verneemt nogEen peleton, ongeveer 20 man sterk, onder aanvoering van den luitenant Mallinc- krodt, die piketdienst had, sommeerde de Belgen viermaal om rustig uiteen te gaan. De Belgen drongen echter op en riepen den Hollandschen soldaten allerlei tartende woorden toe, hieven de handen omhoog en riepen „Gij durft toch niet te schieten I De Hollanders durven nietsToen, na vier keer gesommeerd te hebben, gaf luitenant Mallinckrodt bevel een salvo af te vuren op de schreeuwende menigte. Het 20 man sterke peleton vuurde twee salvo's af, waarop naar schatting van een ooggetuige, een 85-tal ge wonden neervielen, waaronder zes dooden. De Belgen vlogen verschrikt uiteen. Terstond, Dadat hij in kennis was gesteld met het gebeurde, bracht over ste Knel, uit Amersfoort, een bezoek aan het kamp. Na op de hoogte te zjjn gebracht van het gebeurde, betuigde hy zyn tevredenheid over de wyze van op treden in deze. Naar „de Maasbode" verneemt, zou de oorzaak van het verzet der geïn terneerden ook gelegen zyn in het feit, dat eenige Belgische officieren aldaar, door hun regeering ontslagen waren wegens laf gedrag, en daar ze dus niet meer als geïnterneerden konden worden beschouwd, zyn ze uit het kamp losgelaten. Dit schynt wre vel by de overige geïnterneerden op wekt te hebben. Naar het "Utr. Dbl.„ verneemt, werd in het kamp herhaaldelyk dief stal gepleegd op groote reusachtig whaal. Yan alles verdween er. Toen er onlangs een cantine werdt gemaakt waar de geïnterneerden gelegenheid zouden hebben hun familieleden te ontvangen, was op een goeden dag zoo ongeveer de halve inventaris van dit gebouwtje verdwenen. Bordjes, messen, kopjes en schotels het was by ritseu en tientallen verdon-i keremaand. En niemand wist er natuurlyk iets van. Hout, dat bestemd was voor denj bouw van meerdere loodsen, verdween als sneeuw voor de zon. De bezoekende familieleden zullen waarscbynlyk behoofte gehad hebben aan een souvenir uit net kunip. Ook is het herhaaldelijk voorgeko men, dat die familieleden kleeding-! stukken meebrachten, z.g. politieke, kleedij, waarvan de geïnterneerden! gebruik maakten om hun uniform tel kunnen uittrekken en ongemerkt de) controle te passeeren. Alles by elkaar was het ten allerhoogste noodzakelyk met strenge hand te regaeren. Naar aanleiding van de beschuldi ging dat Belgische vrouwen de oogeu van gewonde Duitsche soldaten zou den hebben uitgestoken is door de Duitsche overheid, door middel eener burgerlyke en een militaire commis sie, een onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat luidt, dat in alle geval-, len, door de bladen of door particu liere mededeelingen gesignaleerd, zyn onderzocht, waarbij getuigen werden gehoordaan de civiele commissie werd verklaard dat in vele, om niet te zeggen in bijna alle gevallen, da getuigen bekenden, dat zij d6 feiten slechts van hooren zeggen kenden, andere getuigen verklaarden zich niet bevoegd als getuigen te worden ge- boord, of zyn niet verschenen. Men is tot de conclusie gekomen, dat het formeels bewijs dat Belgische vrouwen gewonden of gevangen de oogen zouden hebben uitgestoken, niet is geleverd, en dat dit feit in geen I enkel geval officieël is geconstateerd.,! De doctoren en de leden van de enquête-commissie hebben verklaard, dat het, gegeven de overspannen geestestoestand van het oogenblik, heel natuurlyk was, dat door deze of gene party daden van geweld of wreedheid worden bedreveu, maar de ze feiten in het algemeen zeer zynI overdreven. Het verdichstel van het uitsteken van oogen is biykbaar ont staan door het feit, dat by een groot aantal gewonden de oogen waren ver minkt door het schioot van de kar tetsea. De Franschen en Engelscbe afbeeldingen maken dit geloofwaardig, i Men ziet daa op overal waar de gra naten ontploffen, dat de soldaten in het gelaat worden getroffen en dit werktuigelyk met de armen of handen trachten de beschermen. Het fccbynt,t dat duizenden raven en kraaien op het slagveld neerstryken en het steeds voorzien hebben op de oogen van de! dooden en gewonden. Dit kan er toe hebben bygedragen het verdichstel in het leven te roepen. In een hospitaal

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1