Woensdag 2 December 1914. 24e Jaargang. St. Nicolaas. -«[=]>- Een streng vonnis. Tarwebloem. No 1996. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentisn van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentisn worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den nitgever C. DIELEMAN te Breskens. Korten tijd terug was 't bij lange na Diet zeker of het oude en toch altijd nieuwe feest ditmaal wel zou kunnen gevierd worden. Van wege de tijdsomstandigheden natuurlijk. Inderdaad, ja. Ziet, om St. Nicolaasfeest te vieren heeft men precies hetzelfde noodig als voor wat men behoeft om een „pbilip en philipine" aan te gaan, na mely k amandelen. Niet waar, een St. Nicolaasfeest zonder boterletter of speculatie is niet deDkbaar. En beide deze dingen zonder amandelen is niet mogelijk. En nu waren er juist geen aman delen. Hun groeiplaats was beperkt. De amandelooom komt alleen voor in enkele landen aan de Middellaud- sche Zee, hoofdzakelijk op Sicilië en voor een deel in het zuiden van Span je. In de laatste dertig jaren, bij de toenemende welvaart in alle landen, was deze vrucht zeer duur geworden scheepsladingen bijv. gingen naar Zuid- Amerika en toen de oorlog kwam, met zyn geweldige stagnatie in het verkeer, ook ter zee, steeg de prijs van /I70 per iOO kilo tot ƒ240 en hooger. En weldra hield de toevoer geheel op De geheele maand October heersch- te er bepaald amaDdel nood. 't Zag er dus voor het Vaderlandsche gebak hopeloos uit. Maar als de nood 't hoogst klimt, is de redding naby. In de eerste dagen van November was het „Zie, ginds kwam de stoomboot Uit Spanje weer aan". Zy voerde voor Nederland een goe de 3000 balen of 800.000 K.G. mee, wel niet de hoeveelheid van andere jaren, maar toch genoeg om in dit opzicht het feest te doen slagen. Een tweede boot is toegezegd, maar 't laat zich aanzien dat die pas arri- riveeren zal als de Sint-Nicolaasdag reeds achter den rug is. Nv wordt het hoofdbestanddeel by de St. Nicolaasbakkery gevormd door Zeeuwsch tarwemeel, dat er genoeg is. Althans voor wat er gedurende de Sint Nicolaasdagen gebruikt wordt is de verhouding tot den geheelen voorraad slechts van zoo'n omvang, dat de overheid 't gansch niet noodig heeft geoordeeld, om ook voor het zoogenaamde St. Nicolaas „deeg-goed" een bepaalde en in de gegeven omstandigheden minderwaardige bereidingswyze voor te schreven. Hierby komt nog dat, hoe andere zaken ook door de mobilisatie om per soneel mogen verlegen zitten, 't in de St. Nicolaasbakkery niet aan hulp be hoeft te ontbreken. Immers, de opperbevelhebber heeft aan ieder die wat in de St. Nicolaas bakkery te doen heeft, in deze week Vry gegeven. Maar al die voorkomendheid en me dewerking kan echter niet wegnemen dat St. Nicolaas dezen keer niet ieder zal kunnen bevredigen. Ten minste de menschen met erg verwende smaken zullen 't met wat minder moeten doen dan gewoonlijk. Bijzonder fijn uitgedachte SDoepe- ryeD, byv. bonbons in prachtdoozen enz, zijn er ditmaal niet. Deels hebben de winkeliers ze af besteld, wel begrijpende dat er toch weinig vraag naar zou zyn, deels zijn ook hier de gebrekkige spoorwegver bindingen en het verbod van uitvoer van suiker de oorzaak. Memge winkelier in weelde- en speelgoedartikelen was van meening dat 't voor hen geen Sinterklaas wor den zou. Verleden jaar waren er al sporen van achteruitgang opgemerkt. Toen werd gehoopt op het voorjaar maar ook dit ging voorby zonder dat de uiterst geringe kooplust by het publiek iets aangewakkerd bleek. 't Was of de menschen onbestemd al voorgevoelden dat er iets ernstigs in aantocht was, totdat het uitbreken van den oorlog aan alle nog gekoes terde illusies den bodem insloeg. Mooie, dure luxe dingen zullen de zen keer met St. Nicolaas niet veel cadeau gemaakt worden. Door het verbod van uitvoer uit de oorlogvoerende landen zijn vele arti kelen schaarsch geworden. Duitschland houdt den uitvoer van aluminium, lood, tin en gummi tegen, waarvan veel kinderspeelgoed en ar tikelen van huishoudelijken aard ge. maakt worden. Deze dingen zyn dus zeldzamer en duurder geworden. Ook zyn tal van fabrieken in beslag genomen door groote orders voor het leger, dat ze buitendien niets ter markt konden brengen. Om eens een voorbeeld uit vele te noemenhet artikel zaklantaarns, waarvan ieder Duitsch soldaat er een mott hebben, is hierdoor zoo schaars geworden, dat men er byna met een een lantaarntje naar moet zoeken. In heel Amsterdam byv. is nage noeg geen eDkel dominospel meer te krygen. En dit geldt in meer of min dere mate ook voor tandenborstels, bytiingen, fiches, in een woord voor alle voorwerpen van been vervaardigd. Daarvoor is weer een andere reden. De geheele industrie, welke deze grondstof verwerkt, is verbonden aan éen bepaalde plekde stad Boulogne en omstreken. 't Is huisindustrie, welke in de wintermaanden wordt uitgeoefend door vïsschers, die in het gunstige seizoen hun brood met de vischvangst ver dienen. Die menschen zyn thans onder de wapenen en de verzending speelt nu ook een rol mee. Alles byeen genomen ziet 't er naar uit, dat 5 December ditmaal zyn oor- sproDkelyke bedoeling zal hebben en in hoofdzaak een kinderfeest zal zyn. Al zal 't voor de groote menschen ook nog wel losloopen. Mag 't dan al geen tyd zyn voor kostbare din gen, Sint kan zich ook bepalen tot bruikbare geschenken. De krijgsraad in Frankrijk heeft een vonnis geveld, waarvan de op spraak minstens denken doet aan die welke destyds Dreyfus' veroordeeling ten gevolge had. Het liep over het navolgende. In het dorp Lisy sur Ourcq, dat eerst door de Duitschers was bezet, maar later weer door dezen ontruimd moest worden, was in een schoolge bouw een ambulance voor gewon den ingericht, die onder beheer en toezicht stond van Duitsche genees- heeren. Toen de Franschen de plaats weer bezetten, troffen zy in de ambulance aan, een paar okshoofden wyn, ver scheidene flesschen fijnen wijn, likeu ren, alle afkomstig uit de kelders van het kasteel daar ter plaatse, een paar wagens, een rijwiel en een koe. 't Bleek bij de behandeling van de zaak o. a. dat de Duitsche doktoren, toen zij in het dorp kwamen, daar reeds een hospitaal vonden met ver scheidene gewonden en verschillende voorraden, ook de koe, die echter geen melk meer gaf. Ten behoeve van de gewonden, on der wie ook meer dan honderd Fran schen, waren later nog een paar vaten wyn uit de kelders van het kasteel gerequireerd. De maire van het dorp had voor den krygsraad verklaard, dat de Duit sche officieren zich correct gedragen hadden en de gewonden goed hadden behandeld, maar niettemin velde de krygsraad een vonnis, dat ook in Frankryk zelf het rechtsgevoel niet bevredigt en van verschillende zyden aangevallen wordt. Men krygt den indruk dat de leden van den krygsraad zich hebben laten vervoeren door een zucht tot wraak neming, waarmee ze den Franschen naam geen goed hebben gedaan. De Yereeniging van Duitsche art sen heeft tegen dit vonnis met alle kracht geprotesteerd, er by voegende dat zy ieder woord van rechtvaardi ging tegenover de ongehoorde beschul diging van plundering en vergrypen tegen burgers en verwaarloozing van gewonden, zouden beschouwen als etn verkleining van hun beroep en van hun stand, maar dat zy van oordeel zyn dat Duitschland dezen vuistslag niet zonder meer zich moet laten wel gevallen. Een zekeren Di Ahrens, die het zwaarst van allen getroffen is en tot twee jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, had te voren al in een der Duitsche bladen geschreven over de moeiiyke posite waarin hy verkeerde, toen bevel gegeven werd uit een stel ling by Meaux te trokken, waardoor 150 zwaargewonden zouden moeten worden achtergelaten. Na het vertrek van het veldhospi taal bleef hy achter met vier man als hulp voor 180 gewonden. Na acht moeilijke dagen kwam er reddiDg ea werden allen per auto naar Lisy sur Ourq overgebracht. Later werden zy naar Parys ver voerd en om onbegrijpelijke reden in de Prison Militaire gevangen gehou den, waar zy tevergeefs op hunne uit: levering wachtten. Het was tot hen doorgedrongen dat een onderzoek aan den gang was over onregelmatigheden, doch daarvan in 't minst niet afwetende, dachten ze niet anders dan een gunstigen afloop. Evenwel hebben de feiten anders geleerd en is deswege een vonnis ge veld, zoo streng, dat de beschaafde wereld er van opgeschrikt is. Met ingang van 1 December zal de aan de meelfabrikauten verleende be voegdheid tot het vermalen van re- geeringstarwe tot bloem aldus wor den uitgebreid, dat zy behalve aan de bestellingen voor onge build meel, waartoe zij in de eerste plaats ver plicht zyn, ook zullen mogen gevolg geven aan die voor bloom, zonder verplichte bylevenng van ongebuild meel.. Als gevolg hiervan zal de maximum- prys van wit brood met 1 cent wor den verhoogd. De maximum-prys van bruin brood zal dezelfde blyven. Naar aanleiding hiervan zegt de Nederlandsche vereeniging van han deren in buitlandsch meel in een aan den minister van landbouw, nyver heid en handel gezonden adres, dat zy tegen de in het vooruitzicht ge stelde verhooging van de brood- en meelprijzeD, krachtig wenscht te pro testeeren, en wel op de volgende gronden Noch de prijzen der tarwe, noch die van meel zijn in den laatsten tijd noemenswaardig gestegen, zooals blykt uit de inkoopen van 's ministers ge volmachtigden. Dezen koopen dagelijks Amerikaansch meel tot pryzen van 15 pCt. beneden den prijs van inlandsch meel. Indien Uwe Excellentie, zoo zegt adressante verder, deze inkoopen even wel niet als basis wenscht te nemen, afkeurende de bedenkelijke wyze, waarop verkoopers door uw gevol machtigden gedwongen worden ver beneden den marktprijs te verkoopen, dan nog is inzage vaD vakbladen, welke uw adviseurs u niet zullen onthouden, voldoende om te consta- teeren, dat de tarwe-pryzen sinds meer dan 1 maand vrywel onveran derd zyn. Verder wenscht adressante de vol gende feiten onder 's ministers aan dacht te brengen a. Het departement vraagt een crediet van 21/, millioen gulden voor verlies op graan en meel. Dat verlies had niet mogen geleden worden, om dat de prijzen van in- en verkoop hiertoe geen aanleiding behoefden te geven. b. Verschillende importeurs hebben aangeboden, den invoer van meel ter hand te nemen onder haDdhaviDg van de controle van het departement, maar dit is niet aanvaard, niettegen staande de schatkist hierdoor gevry- waard zou zyn tegen een verlies als in sub a. genoemd.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1