Binnenland. moedig gebracht door allen, die thans geroepen zijn ter bescherming der hoogste belangenivan het Vaderland. Met warme dankbaarheid en hooge waardeering hebben wij vernomen hoe allerwege op de Vloot en in Leger een uitmuntende geest allen bezielt, wier hooge plichtsvervulling de krach tigste waarborg is voor Neerlaud's toekomst. Zij allen, wij erkennen het met fierheid, vormen thans in den vollen zin van het woord, de kern van het beste deel der zonen van Nederland. Laat ons daarom de handen een drachtig -ineen slaan, en zorgen dat allen, die thans ver van huis en haard, vaak in eenzaamheid, waken dat Nederland alom geëerbiedigd wordt gedurende de a. s. Kerstdagen eene gave ontvangen, die tot hen spreekt van de waardeering en de dankbaar heid der vrouwen van Nederland voor de groote offers vol toewijding ge bracht op het altaar des Vaderlands. Steunt ons, steunt ons rijkelijk met uwe gaven. Tot dit doel heeft onderstaand Co mi té zich gevormd om uit. eventueele bijdragen een blijk van waardeering te zenden aan onze grens en kust- bewakers, indien mogelyk aan de fort- bezettingen. W(j vragen daarvoor aan een ieder, die iets voelt voor dit denkbeeld, om een gift te willen afzonderen. Als allen, die er mpde instemmen, en we twijfelen er niet aan, dat de instemming algemeen zal zijn, ons bijv. met é»n gulden zouden willen verblijden, dan zou ons doel spsedig bereikt zjjn. Grootere gaven zijn natuurlijs ook hartelijk welkom. Vriendelijk verzoeken wij u de bij dragen te willen zenden aan de Pen- ningmeesteresse van het Hoofd comité of aan eene der Penningmeesteressen der te vormen subcommissiën in de verschillende Provinciën, terwiji de overige leden van het. Hoofd comité gaarne bereid zijn, ook giften iD ont vangst te nemen. Penningmeesteresse is mej. Schel- tus, Nassaulaan 2b te 's Gravenhage. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft de volgende order uit gevaardigd Daar het niet mogelijk is alle mi litairen in de gelegenheid te stellen de aanstaande feestdagen Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar in hunne gezinnen te doen doorbrengen, wordt door my ter tegemoetkoming hieraan het vol gende bepaald Aan ieder militair, die in het tijd vak van 1 December tot en met 2 Januari op zvj n beurt met verlof gaat volgens de regelen, door my vastge steld by order van 24 September 1914, kan éénmaal in genoemd tijdvak twee etmalen langer verlof worden ver leend, dan volgens genoemde regeleD het geval zou zijn Van deze gunstige bepaling zyn uitgezonderd a. zij, aan wie in genoemd tijdvak ingevolge bijzondere beschikking van den minister van oorlog of van mij een buitengewoon verlof (of verloven) van langoren duur (of gezamenlyken duur) dan vier dagen mocht zyn of worden verleend b. zy, die wegens vervalsching van vrybiljetten voor vervoer per spoor zjjn gestraft geworden Ik behoud mij voor, bovenstaande gunstige bepaling op elk oogsnblik in te trekken, waarop de tijdsomstan- m digheden en het belaDg van den dienst zulks mochten vorderen. Bovendien zyn de korpscomman danten en hoogere autoriteiten ge machtigd by de uitvoering van be doelde bepaling zoodanige beperkingen toe te passen als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk gevorderd worden Naar de Leeuw. Crt.. verneemt zullen de dienstplichtige!) yen de lich ting van 1915 die op 15 December a. s. worden ingelijfd, niet in de garni zoenen, doch in de depots worden ge oefend. 8reskans, 24 November 1914. Zondagavond bevonden zich in een herberg een tweetal vluchtelingen, waarvan de een, nadat ze samen zich te bed hadden begeven, zijn po-te- monnaie vermiste. Nadat de politie met het geval in kennis was gesteld, werd de tweede, de vermoedelijke dader, spoedig lot bekentenis gebracht Hij werd terstond aangehouden en heden te Middelburg voor den officier van justitie geleid. Zaterdagavond is hier beslag go legd op een karretje en te voiob te Aardenburg op een paard, beide ver moedelijk afkomstig van oplichting Bjj een boer te Dudzeelo was na melyk door een Belgisch officier een paard en kar gerequireed ten einde hem en een paar dames naar een op een uur afstand gelegen station te doen brengen. Naardien hjj niets meer van zijn paard en kar hoorde, dacht hij na tuurlijk niet anders dan alles kwijt te wezen. Nu werd ten tijde dat de stroom van vluchtelingen ook over or.s dis trict en orze gemeente vheid", bier een paard en kar koor een prijsje te Jnop aangeboden en ook werkelijk van de hand gedaan. Op vermoeden dat dit stel mogelij opgelicht is, vond de inbeslagneming plaats. Vervolg van den Gemeenteraads zitting van Sluis. 7. Gemeente-begi noting 1915. De heer de Bruijne wijst er op, dat dat op zijn convocatiebiljet d't punt niet voorkomt De voorz moest dit bij onderzoek erkennen, en drukt daarover zijn spijt uit. Niettemin was toch de behande ling van dit punt aan den heer de Bruijne niet onbekend, want des mor gens is hij reeds het ontwerp wezen inzien. De heer de Bruijne heeft dan ook geen bezwaar tegen behandeling, al zal hij er niet aan kunnen deelnemen, daar hij genoodzaakt is de vergade ring te verlaten. Van de gelegenheid tot het hou den van algemeens beschouwingen, wenscht niemand gebruik te inaken, niemand verlangde artikelsgewijze be handeling, zoodat de begrooting zon der eenige beraadslaging wrrd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 24559 64 met een post voor onvoor zien van /890.»l1/2. In de begrooting is een verhoogde post opgenomen van /(O tot ƒ60 voor de vergouding in de huishuur voor den veldwachter te Heille. Verder is uitgetrokken ƒ250 voor een hulp van den stadsarbeider, ter wijl de jaarwedde van dezen met ƒ1 per week is verhoogd. 8 Het suppletoir kohier van de hondenbelasting werd overeenkomstig het concept goedgekeurd. Naar aanleiding daarvan werd de vraag gesteld of het geen ovei weging verdiende om de honden der vluchte lingen ook in de hondenbelasting op te nemen. De voorz. moest dit ontraden door dit middel zou men de mogelykheid kunnen scheppen dat de betalende vluchtelingen zich naar Oostburg ver plaatsten, hetgeen niet direct in het belang onzer ingezetenen zou zyn. De heer Janssens vraagt of de we gen niet wat schooner kunnen ge maakt worden. De voorz. zegt dat daaraan zooveel mogelyk de band wordt gi-houden maar dat met het vochtige weder de toestand niet beter wordt. De heer Metz vraagt of 't niet mo gelijk zou zyn om de schepen in de kaai wat achteruit te doen gaan. De voorz. zou dit bezwaarlijk ach ten, daar de schepen dan moeiiyker, byv. door de bakkers te bereiken zyn, Daarna ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofd, omslag. Ook Biervliet telt weldra zijn honderdjarige ingezetene A s. Vrijdag hoopt Maria de Mar- rée, verpleegde der Ned Herv. Dia conie dien zeldzamen ouderdom te be reiken. Onder de vluchtelingen in de loodsen aan het haventerrein te Vlis- singen komen gevallen van typhus voor. De territoriale 'bevelhebber in Zeeland, heeft bepaald, dat ieder, die aan de zeekust een aangespoelde zee mijn aantreft, verplicht is, daarvan onmiddellijk Kennis te geven aan den militairen commandant, en dat nade ring van een zeemijn binnen den af stand van 5C0 meter, wegens het groote gevaar daaraan verbonden, ver boden is. Vrijdagavond werd den ingeze tenen te Domburg bekend gemaakt, dat men een negental ,aan het bad strand aanae.-po.-lde mijnen zou laten springen. Daarby werd een ieder die binnen den kring van 400 meters van het strand woont aangeraden zijn huis te verlaten. Tevens werd nog verzocht, de deuren en ramen der huizen open te zetten. Voldoende aan dit verzoek vertrok ken velen uit de gemeente naar net naburige Aagtekerke, of elders. Vooral de aldaar vertoevende vluch telingen zag men vro«g hun tijdelijk verblijf verlaten. Het, wa< voor de meesten een dag van angst en spanning, vooral voir de bewoners aan den zeekant. D i genomen voorzorgsmaatregelen bleken uitstekend te zyn. Met een ontzaglijk geluid liet men de 4 mijnen springen, waarbij aan de aan zee gelegen villa's en huizen ee nige schade word toegebracht Eveneens werden enkele huizen in het dop bosehadigd. De stukken hout on projectielen der mijnen vlogen in en over het dorp heen. Het pension Zonneduin, gelegen aan den voet der duinen, a'waar en kele meters van die plaats verwij derd een mijn lag, heeft W"1 \meest te lijden gehad Behalve vernieling van alle ruiten en pannen is het huis inwendig zwaar beschadigd Eveneons is aan het strandhotel vetl schade toegebracht, ook werd nog veel schade berokkend aan de paai hoofden en bazaltglooiïng der zeewe ring Velen wa en naar de zoogenaamde „Hooge Hil" gegaan om do uitwer king te zien van het springen der mijnen. Te Terneuzen is een gepensio neerde marechaus8ée in het kanaal gevallen en verdronken. De bepalingen voor de vaart op het Belgisch gedeelte voor neutrale schepen zijn gewyzigdvoor elke reis moeten de vaartuigen voorzien zijn van een Passierschein, die kan worden afgegeven door den vice concul van Duitschland te Terneuzon. De scheepvaartrechten worden we der geheven a's voor den oorlog. POSTER IJ EN. Tot nader bericht zgn de beluch tingen voor de verzonding der post naar Vlissingen, Middelburg, Holland enz. vastgesteld op 7.40 u. voormiddags, 10.05 u 12.20 u. namiddags en 8 u. De bestellingen vinden plaats te 9 u. voorm., 1.80 nam en 6 u 's av. De openingsuren van het kantoor blyven ongewyzigd. In de woning van een der Utrechtsche doctoren waren de dienst boden Woensdagmorgen in huis aan, 't werk. 't Was tusschen 9 en half 10 het uur waarop do/geneesheer zijn ochfendpatiérten ontvangt. Nu viel het een der dienstmeisjes op, dat terwijl zij zich in de wacht kamer dor patiën'en bevond, van waar zij door do glazen ruiten het uitzicht heeft op de aan de straatzijde geh g'-n salon, de luiken van deze kamer op een kier stonden,waardoor van de straat licht naar binnen viel Deze luiken hieven anders gowoonliik ge sloten tot na afloop van het morgen spreekuur. Zij wilde zich naar die kamer begeven om de luiken te sluiten toen op het oogenblik, dht zy den salon birrentrad een man in wilde vaart de kamer uitliep, de gang door en de voordeur uit-, de s'raat op. De vluchtende persoon, die een witten doek onder den arm droeg, bleek een insluiper te zijn geweest. Want in de voorkamer waren alle voor werpen die op den schoorsteen ston den en op etagerespendule, can- delabres en kleine dingen van waar de, op den grond bii elkaar gezet, blijkbaar met de hedoeling om in eon doek te worden gepakt en meogero men. De dief had al deze voorwerpen netjes bii elkander gerangschikt, om ze gemakkelijk te kunnen meenemen. Hij is blijkbaar op het punt ge weest, den heelen boel in t" pakken in den witten doek di n hij bij zich had (vermoedelijk een kussensloop) toen de meid de kamer binnentrad en hem verraste De man is toen over haast gevlucht, alles achterlatende wat hij rends als z'n buit had ge waand. De familie bleek althans niets te vermissen uit deD salon. Op de grens te Baarle Nassau is een zekere B. uit Raevels in Bel- gië door een Holland-che pauouille soldaten doodgeschoten toen hij spiri tus over do grens trachtte te smokke len. B. was een bei oep< smokkelaar. De burgerlijke en militaire justitie hebben een onderzoek ingesteld. De oorlog, Het zware kanongebulder dat hier gistermiddag nog nooit zoo good hoorbaar was, moet afkomstig ge weest zijn van een hevige beschittir g door de Engelschen op de Belgische kust, alwaar overal zwaar Duitsch ge schut is opgesteld. Brugge is bijna geheel van troepen ontbloot on de vry zwakke bezetting bestaat byna uitsluitend uit matrozen en marine infanterie. Donderdag zijn in allerijl nog troe pen gozondoD naar Middelkerke, ten zuiden van welke kustplaats de strijd vrywel uitsluitend gevoerd wordt tus schen infanterie. Daar is het vorige week herhaal- delyk tot bajonetgevechten gekomen, waar by de verliezen beiderzijds zeer aarzi°niyk moeten zyn geweest. Groote transporten gewonden zijn weer naar Gent en verder op gezon den. De licht gewonden, die nog mar- cheeren kunnen, gaan in gelederen te voet naar Brugge. Opmerkelijk was, dat die gewonden zingende de stad binnentrokken. Van een Duitsch regiment ter ster - te van 8000 man, dat enkele weken geleden te Geut was en vandaar naar het front bij Yperen werd gezonden, zijn slechts 3 officieren en 8 man te ruggekeerd. De vroeg ingetreden winter heeft de ollende voor de strydi rs, maar ook voor de bevolking, vooral voor die v

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2