Wo 1990. Woensdag tt November 1914. 24e Jaargang. Ic^uwn vfrtnmvs- ctt JjpwtrfattfklHrtÊ» bOóf sSFtöfcfijK aanK'Vcn. Geen leening. In België. BRESKËNSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgié ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 6 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHA3 te Breskens. Dr Bos, de leider der vrijvinn'g- democraten in de Kamer, bepleit, ten einde uit de moeilijke flnanciöele om standigheden te geraken, een oorlogs belasting te heffen, tegenover het plan der regeering om door middel eener gedwongen of vrijwillige leening de door de oorlogscrisis gevergde uitga ven te dekkoD. Hij wijst er onder mner op, dat de schade van dezen oorlogstijd voor een overgroot deel neerkomt op de in komsten van de arbeidende klasse en van den middenstand en ziet op de volgende wijze de vraag naar de mo gelijkheid van bedoelde heffing onder de oogen Het uedrag der vermogens, in 1912- '13 aangeslagen in de vermogensbe lasting, was 7.478 millioen Het ac- erès beliep in dat jaar 192 millioen, in de laatste zes jaren g' m'ddeld 163 millioen. Volgens dit accrèi zou het vermogen op 1 Moi 1915 bedragen rond acht milliard Nu heeft men aan de oene zijde rekening te houden met de waarde daling van effecten, het eenige deel van het maat-chappelijk vermogen, waarbij dat, ten deele nog slechts, in eenigszins belangrijke mate het geval zal zijn. Aan den anderen kanteven wel zal uij de heffing inrens geen ge noegen kunnen worden genomen met de tegen wooidige waardeschatting van onroerende goederen. Man mag zeker de waarde van de ongebouwde eigendommen op 2 mil lioen hooger schatten, dan wanneer men den regel volgt, die thans bij de vermogensbelasting geldt Welk gedeelte daarvan onder d.e belasting zou vallen of onder een hef- ÖDg in eens, is niet na te gaan. Bij de 192 millioen belastbare op brengst van het gebouw mag zeker ooi de waarde daarvan wel op een milliard meer worden gerekend op grondslag der vermogensbelasting. Wanneer men op grond hiervan en in aanmerking nemende het verlies op de waarde van effecten, het be drag van die vermogens, wilke in aanmerking komen, zon stellen op een negen en een half milliard, zal dit zeker niet te hoog zijn. Verdeelt men dit bedrag over ruim 100000 contribuabeien en trekt men voor eiken aanslag ƒ10 000 af, dan zou acht en een half milliard gulden belastbaar blijven, dat gemiddeld nog geen 8 procent zou moeten bedragen om de geh»ele som van 2r0 millioen op te brengen. Wanneer voorts een eukel jaar een exrta inkomstenbelasting werd gehe ven volgens het thans door de Twee de Kamer aangenomen schema, zou het bedrag daarvan voldoende zijn om het maximum dsr heffing op drie pro cent te laten en voor de vermogens büv. beneden ƒ100 000 aanzienlijke ontheffing te geven. Het ligt voor de hand, dat een der de oorlog8hefflng eerst dan moet wor den betaald, wanneer weder regelma tige handel in fondsen plaats vindt en ook aan buitenlandsche beurzon weder geregelde handel is geopend, zoodat van hier verschillende fondsen kunnen worden uitgevoerd. Ook is het by een dergelijke hef fing noodig een geruimen tijdvoorde voldoening daarvan toe te laten, met een aanzienlijke disconto voor vroe gere letaling. Verg dijkt men de economische ge volgen van de beide dekkingen, dan zal een heffing in eens de geheele economische constitutie van ons volk onaangeroerd laten. Niet voel meer dan de aangroeiing van de vermogens der in de vermo gensbelasting aange^lagenen over hot vorige jaar, zal dan voor dat doel zjjn vereischt. Op het crediet kan dan voor Indiê in volgende jaren regelmatig een be roep worden gedaan, zooals noodig is teneinde het spoorwegnet daar uit te breiden, de havens te verbeteren, de geheele welvaart door de doeltreffen de middelen, welke in de laatste ja ren ziju aangewend, te verheffen. Daarvan zal ook het Nederlandsche kapitaal rijke vruchten trekken. Elke zware leening thans maakt evenwel deze poging moeilijker, zoo niet onmogelijk. Toch zijn ze voor de economische ontwikkeling, dat is voor het behoud vaD Indiê, noodzakelijk. Iu ons laud kan met volle kracht aan de algemeene en algeheele ont wikkeling van het volk worden voort- gewerkt. Daarvan worden nu reeds de gunstige gevolgen gezien en vooral in volgenle jaren zal onverminderde kracht in dezen een voortdurend was sende welvaart in alle kringen betee- kenen. Ook hier zal in volgende jaren be roep op het staatscrediet herhaalde lijk en voor groote bedragen noodig zijn. Men denke aan werken als de droog making der Zuiderzee, een herovering in vrede, welke den naam en de wel vaart van ons land duurzaam zou ver- hoogen. Ook dit zal ondoeDljjk zijn, wan neer thans het crediet te veel in be slag wordt genomen. Wordt echter ons budget geduren de vele jaren met zware oorlogskos ten belast, dan is, gezien de tegen woordige toestand en van ons staats crediet en van ons budget, te ver wachten dat zoowel in Indiê als in Nederland het werk, dat thans met zoo goed grvolg aan de economische verheffing wordt besteed, verminderd of stop gtzet wordt, terwijl de mingegoede klassen door zwaardere heffingen t aar beneden zullen wor den gedrukt. Wie in den laatsten tijd met vreug de de verheffing van de volksklassen, niet in de laatste plaats onder den invloed der toegenomen welvaart heeft waargenomen, die ziet met schrik hoe dit alles thans in de waag schaal kan worden gesteld, wanneer de vereischte waakzaamheid en werk zaamheid niet wordt betracht. Voor eiken democratisch voelende is thans ten aanzien van de lasten, die de oorlog op ons legt het parool in eens er af." Een inzender in de N. R C. gevoelt voor het denkbeeld van dr Bos zeer vei 1 en acht dan ook een spoedige afbetaling de beste weg, indien de daarvoor noodige heffingen slechts naar beginselen van rechtvaardigheid en draagkracht geschieden. Die beginselen zullen echter z. i. verzaakt worden als nitvoering mocht worden gegeven aan het plan om door een extra vermogensbelasting de mid delen te vinden. Tot staving daarvan haalt hy het voorbeeld aan van eene hem bekende weduwe die een vermogen van ruim 100.000 bezit en groote moeite heeft om met de uit dat vermogen voort vloeiende inkomsten van vier èi vijf duizend gulden hare vijf kinderen groot te brengen. Maar hij kent ook een notaris die uit zijne prakfjjk jaarlijks ruim 20000 gulden maakt, overigens weinig ver mogen heeft en nog maar op weg is om rijk te wtrden. Nu zou hy het toch onduldbaar vin den de weduwe door middel vau de bijzondere oorlogsheffing 2 of 8 pCt. van haar vermogens af te nemen en don notaris vrij te laten uitgaan. Wellicht is er iets op te vinden den notaris die van zijn inkomen be ter iets kan missen dan de weduwe van haar vermogen, naar billijkheid ook iets te doen bijdragen. Met naast de speciale vermogens- heffing een ex tra-in komsten heffing te doen plaats hebben raar het thans door de Tweede Kamer aangenomen schema zal echter de onbillijkheid niet opgeheven zijn. Daarin zal de weduwe immers ook getroffen worden. Omtrent het plan van dr Bos, dat instemming vindt bij de verschillende fracties der vrijzinnigen en ook bij de katholieken, had meD nog niets ver nomen van de gezindheid der overige rechtsche partijen, tot nu de Stand aard in een driestar de denkbeelden van het plan-Bos, op zich zelf uit nemend achtende, in den huidigen toestand en op dit oogenblik niet ge schikt vindt voor toepassing Zelfs de vei koop der losse of vaste goederen om een eenigszins groote hoe veelheid uit te kunnen betalen, zou, in den nu bestaanden toestand van de Beurs, op te groote, tot niets dienen de verliezen neerkomen. Wie op dit oogenblik verkoopen moet, kan zeer groote schade lijden. En vooral, de maatregel zou te onge lijk werken. Wie zijn bezittingen be legd had in de fondsen van een land, dat goed was, maar door den oorlog kaduuk werd zou allicht een 10 k 20 pCt schade lijden, die hem nooit vergoed werden. Stel, hij moest 40.000 storten, zoo zou hij geheel noodeloos ƒ4000 a ƒ8000 inbrokkelen. Juist dit gevaar nu bestaat bi] een leening niet. Mits goed opgezet, kan een leening ten slotte alle schade doen ontloopen. Het verheugt ons daarom, dat, naar algemeen verluidt, de regeering van belasting afzag, en leening koos. En nog meer verblijdt 't ons, dat ook onze andere wensch, een leening op niet te langen termijn te krijgen in vervulling zal gaan. Wjj stelden 't tusschen 10 en 20 jaren. Daarop sprak 't gerucht van 50 jaren. Doch nu gaan we al op 15 jaren terug. Uitnemend. Van het oorlogsterrein uit onze buurt vernemen we niet veel. Het sluiten der grens by Knocks en Westkapelle geschiedt om spion- nage togen te gaan, lezen we in de „Tel.". De Duitschers houden hun varrich tingen langs de kust gpheim. De grachten, overdag in de duinen ge dolven, werden in den nacht weer gesloten. Het volk meende, dat er lijken van Duitsche soldaten begraven werden. Dit klinkt onwaarschijnlijk, daar 't slagveld minstens 80 K M. van daar verwijderd is. Anderen spre ken van ondermijning met dynamiet. Intusschen wordt men niet bij die werken of op den zeedjjk toegelaten. De huizen in de nabijheid zjjn ontruimd. Sensatieberichten als de totale ont ruiming van Heyst en Blankenberghe zijn uit de lucht gegrepen. Alleen de woningen bij den dijk moesten ver laten worden. Ook van een algeheele uittocht te Ostende kan men niet spre ken. Deze stad is nog in handen der Duit«chers. Men spreekt er van dat de Duitschers onderzeeërs naar de haven van Zeebrugge brachten. Te Ostende waarschuwt de Duit sche overheid dat met de doodstraf zal worden gestraft ieder, die met den vfiand heult, alsmede ieder die dit van anderen wetende, niet mede deelt met den vijand wordt natuur lijk Engeland bedoeld. Te Brugge werden vele geestelijken aangehouden. Verscheidenen vluch ten er in burgerkleeding over de grens. De levensmiddelen worden er duur. Aardappelen kosten 10 fraDc de 100 kilo. Er komt gebrek aan suiker, zeep 6D chocolade en in de omliggende dorpan is er gebrek aan zout en kof fie, petroleum en steenkolen. Kan de geheimzinnigheid langs de Belgische kust ook voedsel hebben ge geven aan de hersenschim van den Duitschen soldaat, die gaarne spreekt van eeD bombardement van Engeland, liefst van Londen, niet met Zeppelins, maar van de Fransche, liever van de Belgische kust af. Al is 't du zoover nog niet, toch behoeft zoo'n hersenschim nog niet een te ver gedreven vertrouwen op de wonderdadige prestaties der tech niek te zijn. Vooreerst is het nog niet te voor- zieD, waar de grens zal zijn van de vergrooting van draagkracht en kali ber der vuurmonden. Nauwelijks 8 maanden na het eerste bericht over de 42 cM. mortieren be reikt ons dat van de eerstvolgende in grootte: 52 c.M. Kanonnen van 50 c.M. kent men al lang. Natuurlijk is het wal wat

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1