Binnenland. Gemengd. <[=]>- vleugels en aan het type, vloog zeer laag over ons heen. Plotseling weer dat verschrikkelij ke gesuis. Een bom te midden der soldaten 1 Een vreeselijke ontploffing, stof en rook, een oogenblik stilte en daarna hoorde men plotseling het gekerm en geschreeuw van de ge wonden. Er waren vier dooden en eenige gekwetsten. Toon ik naderbij kwam, zag ik vier kameraden liggen, in stukken ge scheurd, verschrikkelijk 1 Hot waren oude reservisten, die eerst veertien geleden bü ons waren gekomen Maar het drama was nog niet ge ëindigd Inmiddels naderde weer de eerste vlieger, die ons reeds een bom had geworpen. Weer het suizend geluid van den vallenden bom, daarop de oorverdoo- vende ontploffing. Ik kon den val van den bom volgen in de batterij 1 Snel liep ik er heenzes paarden dood, vier gewond en vier man ge kwetst. Gelukkig drie er van zijn niet ernstig. Het paard van mijn oppasser stond nog, hoewel alle ingewanden uit den buik hingen. Vlug greep ik mijn re volver een kogel en het arme dier was uit zijn lijden verlost. Dinsdagmorgen verscheen een En- gelsche vlieger boven Brugge en wierp twee bommen op het atelier Sint Michiels, alwaar 300 Duitschers wer ken, in het magazijn van benzine voor vliegtuigen. De bommen misten en vielen op eenigen afstand van den spoorweg BruggeKortrijk, waar zij terecht kwamen op twae buitenplaatsen. In den namiddag verscheen er weer een Engelsch vliegtuig boven Brugge. Op dezelfde hoogte wierp het an dermaal drie bommen uit aio weder doel misten. Echter werden nu 2 Duit- sche soldaten en 1 burger gedood, terwijl een kind werd verwond. Een troep Fransche vliegers bom bardeerde het hoofdkwartier van den koning van Wurtemberg. Koning Albert heeft een villa ge huurd op Fransch grondgebied, zonder' dat de plaats bekend was gemaakt. Intusschen schijnt de verblijfplaats door middel van spionnage toch uit gelekt te zijn, en zoo wierp Dinsdag, een Duitsch vlieger twee bommen op de villa, die ech'er mislukten, door dat ze in den tuin terecht kwamen er werd geen noemenswaardige scha de aangericht. Een Spaansch blad meldt dat een der drie 42 c.M.-kanonnen op den rechtervleugel der Duitschers in ge bruik ontploft is, welkn ontploffing een vreeselijke ramp teweeg bracht. De kanoniers en 260 manschappen werden vreeselijk verminkt. Eenige boerderijen in den omtrek werden geheel vernield en het kanon verdween in een groot gat, door de ontploffing geslagen. Zeven mijlen van de plaats v in 't onheil werden nog soldaten door stuk ken ijzer gedood of gewond. Uit Den Haag wordt gemeld dat, behoudens onvoorziene omstan digheden, de regeering in het begin der volgende week aan de meelmolens zal toestran weer tarwebloem te fa- briceeren. De bakkers zullen dan spoedig op nieuw in de gelegenheid zijn witte brood te bakken. De meelmolens zouden van de helft van hun te vermalen tarwe bloem mogen maken, terwijl de andere helft der te verwerken tarwe moet worden verkocht in den vorm van het thans bekende tarwemeel. In vervolge op het bericht der ontdekking van valsche zilverbons, kan dienen dat het voorshands niet in de "bedoeling ligt om vergoeding van rijkswege te weigeren aan hen, in wier handen deze valsehe bons blijkbaar ter goeder trouw zyn geko men, Aangezien echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hierop moet worden teruggekomen, zal het publiek in zijn eigen belang goed doen op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij ue bovenomschreven kenmerken vertoonen, te weigeren, of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij dm agent van het ministerie van financiën te Amsterdam of bij onzen betaalmees ter aan te bieden. Op zekeren avond zou de veld artillerie een opfening maken in de duinen Er was al een poosje te voren een fluistorgerucht gegaan, dat de Konin gin onze oefeningen in hoogsteigen persoon zou bijwonen. Eerlijk gezegd. heel veel geloof had men er niet aan geslagen. Zulke nachtelijke oefeningen brengen nu eenmaal haar eigera rJig ongerief mede en men kan me levendig voorstellen, dat, wanneer men er niet onmiddellijk bü betrokken is, men de stille rust der legerstede verkiest boven de vermoeienissen van een urenlange beweging te paard in de duinen. Echter bleek men niet genoeg rekening te hebben gehouden m"t de zeer groote belangstellng die H. M. ten allen 'tijde voor het leger heeft getoond te gevoelen. Immers... onze battel ij was rog niet larg in Btelling gebracht of de Koningin verscheen te paard, gekleed in amazone-hoed stevig vastzittende met een breeden band onder de kin door. Ze werd begeleid door den regi mentscommandant, met wien zij zich telkenmale opnieuw over de beteeke- nis en den aard der oefenin en on derhield. Men behoefde waarlijk niet overdreven oranje lievend gezind te zijn om tot de overtuiging te komen, dat het geen „noodzakelijk belangstel lingsvertoon" was, dat H. M. deze oefening deed bijwonen. De opmer kingen, welke men van tijd tot tijd U t den mond van H M. opving, toon den allerduidelijkst hi t tegendeel en bewezen niet alleen de oprechte be langstelling, maar ook het zeer zaak kundig oordeel van H. M. Onze batterij had tegen een duin helling een pracht van een dekking. Maar H. M. wa3 er blijkbaar van doordrongen, dat men in oorlogstijd zulke stellingen allerminst voor het kiezen heeft en wilde zien, of do batterij, wanneer ze in het open veld moest werken, ook haar dekking zelf zou kunnen rcaken. Men hoorde dat zij haar verlangen den kolonel mede deelde, en wij kregen bevel een dek king te maken, dus zand voor de bat terij op te hoopen. 't Was een stoer karweitje, maar het weik scheen tot volle tevredenheid van de Koningin te worden verricht. Ge'urende den arbeid der manschappen wendde H. M. zich tot een stukrijder om hem te examineeren. Hoe breed moet zoo'n dekking in oorlogstijd zijn? Drie meter, Majesteit. Goed. En in gewo en tijd om te oefenen Een meter, Majesteit. Goed. De Koningin reed verder. Tot in den morgen bleef Zij bij de oefeningen aanwezig, de vrij gevoelige nachtelijke koude trotseerende, her en derwaarts lijdende, don kolonel in lichting op inlichting vragende Een poos ra onze terugkomst in onze kazerne wij kwamen eerst des middags om 12 uur wepr binnen kregen men de tijding, dat het dtn commandant genoegen zou doen, wanneer zij een glaa:-je bier dronken en een sigaartje rookten op de ge zondheid van d) Ko ingin en dat zij daarvoor ieder een kwartje kregen. Het gezamenlijk bedrag was door H. M zelf beschikbaar gesteld. Men meldt ons, dat het de be doeling is, den termijn, gedurende welken de rondo stuivertjes in omloop kunnen blijven als wettig betaalmid del, te verlengen, totdat door vol doende aanmunting van vifrkante stuivertjes en andore pasmunt in de behoefte aan kleingeld op afdoende wijze zal zijn voorzien. Ook na 1 Januari zullen dus de ronde stuivertjes voorloopig nog gang baar blijven. öreskens, 7 November 1914. Gedurende de maand October zijn uit deze gemeente vertrokken A. Schaap en gezin naar Groede, A. I. Leijs naar 's Gravenhage, L M. de Die naar Biervliet, J. W. Woit- tiez naar Sas van Gont, S. Tromp naar Wiasek* rke en M Riemens naar Schoondijke. In een geheel vrijstaand hui'je aan ddn Oost-Varkonoordscheweg te Rotterdam, ong-veer een honderd me ter van de grens van IJselmonde, woonde de 61 jarige kolenwerker K. Hagendijk met zyn vrouw en een 16 jarigen zoon. Daar ij in den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 2 uur inge- brokeu. De inbreker heefi, na oen luik verwijdeid te hebbin een raam opge- bchoven en i3 daardoor gekomen in de kamer waar bet gezin sliep. Toen hij bezig was een kabinet te openen, waarop de sleutel stak, werd Hagendijk die alleen in eeu bedstede sliep, wak- xer. Hij sprong zijn bed uit en greep d n inbreker. Bjj de worsteling, die to^n in het donker ontstond het nacui lichtje was uitgegaan -- wist de inbreker zich los te rutken. Hij moet toen weer door het geopende raam zyn gospro'gen en, staaude voor dat raam, twee revolverschoten hebb n gelost. Een kogel trof Hagendijk iu de hartstreek, waardoor de dood vrijw>l onmiddellijk intiad eeu tweede kogel veroorzaakt een schampschot aan den rechterslaap Deze tweede kogel is lattr in de kamer teruggevonden. De vrouw van Hagendijk, door de worsteling en het daarop gevolgde schieten gewek', sprong haar bed uit zy het ft haar man een paar malen hooren zuchten, doch van den inbiektr niets gozitn. Hulp roepende is zij het hui.-j uitgeloopen naar haar, een eind verder wenenden, buurman Velthoen. Niemand in de buurt heeft, door den zwaren mist, ie Land kunnen zien alleen eeu seinnuiswachter van de Staatsspoor, bij een overweg in de nabyheid dienst doend", verklaard op het tydstip, waarop de inbraak plaats had, in den mist twee mannen te hebben zien loopen. De 16 j.rrige zoon heeft niets ge hoord en is blijven doorslapen. Ver mist wordt er niemendal en in het kabinet, door den inbreker geopend, lag slichts ƒ10. Een commissaris van politie, is met den inspecteur terstond naar de plaats van den moord gegaan. Ia de kamer, waar de worsteling plaats greep, wer den gevonden een lichtgryze jookeypet en een zilveren remontoiihorloge, in de kast daarvan staat gegraveerd A. van Helderen, 28 April lyO* ach ter op het horloge, aau de buitenzydo, staat een tijger, die zijn p ooi be- spriDgt. Deze beide voorwerpen zyn van aen inbreker afkomstig. Buiten voor het raam is een niet afgeschoten patroon gevonden, die doet denken, dat het wapen, waar mede geschoten werd, een Browning is. Ingeroepen geneeskundige hulp kon slechts den dood van Hagendyk vast stellen. Intusschen blijkt het horloge met den gegraveerden naam toe te behoo ren aan een varensgezel op de H.-A. boot Potsdam, die evenwel op het oogenblik niet hier te lande verto-.ft. Bovendien is by het horloge re6ds eenige maanden kwyt. Te Rotterdam is aangehouden een 19 jarig jongmensch, die liefdes betrekkingen had aangeknoopt met drie meisjes, met het doel dezen van haar goud en zilver te berooven. Die [voorwerpen had hij in de bank van leening beleend tot een waarde van ƒ100. Ook had hij niet minder dan 10 rij wielen verduisterd, die hy bij ver schillende personen gehuurd had en te gelde gemaakt. Te Sneek is op een boerdery onder het rundvee mond- en klauw zeer uitgebroken. Het hoornvee zal worden afge maakt. Zaterdagmorgen is te Utrecht een oude man door de electriscbe tram aangereden. Overgebracht naar de rijkskliniek is hij aan de uekomen verwondingen overleden. In de Bildtsche Grift te Utrecht geraakte een schipper te water en verdronk. Bij twee kinderen, 4 en 5 jaren, wonende te 's Gravenhage, deden zich Vrijdagavond plotseling vergiftigings verschijnselen voor. Beiden werden in het gemeente ziekenhuis opgenomen, waar de jong ste die in direct levensgevaar ver keerde, reeds aan de gevolgen is over leden. De toestand van het andere kind is thans gunstig. De oorzaak van het plotselinge ziektegeval is onbekend. Tot hot nagaan daarvan zijn de spiizen, Vrijdag in het g»zin gebruikt, in beslag genomen, alsmede de kle dingstukken. Maandag is te Hoek van Hol land binnengekomen de sloep Pernis i', waarvan een öljarige matroos uit Pernis, door een overkomende stort zee was doodgeslagen. Te Prinsenhage is een auto in volle vaart tegen een boom gereden. De inzittende, de heer Kkreeg een zeer ernstige hoofdwonde en is reeds aan de gevolge.i ov rieden. Hoewel inderdaad de oorzaak van den brand in de twee petroleum- tanks te Antwerpen onbekend is, wa ren de Duitschers, toen zij denïbrand ontdekten, woedend Uit angst voor weerwraak begon opnieuw een vlucht van do inwoners en verlieten een 15000 Antwerpena ren verlieten in allerijl de stad. Alle door de Duitschers uitgegeven passen zijn thans weer ingetrokken. Zy die de stad willen verlaten moe- ton een nieuwe pas zien te krygen, doch voor mannen moet het nu ech ter zeer moeilijk zijn zich een pas te verschaffen. Het optreden der Duitschers wordt strenger en aanmatigender. In de ouderlijke woning te Rot terdam kreeg een tweejarig knaapje een ketel vol kokende koffie over het hoofd, de borst en den rug. Het kind werd met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Terwijl Maandagmiddag het man telmagazijn van de firma Voss en Zo nen te Rotterdam vol stond met da mes viel een dienstbode, die op het dak kleedjes klopte, door een glazen lantaarn midden in den winkel, wat een groote consterratie verwekte. Het ongelukkige meisje werd op genomen, en had een schedelbreuk, terwyl verschillende ledematen waren gebroken. Na voorloopig te zijn verbonden is zij naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst was zy echter reeds overleden. De oorlog. De gevechten in Noord West België duren met onverminderde hevigheid voort en de verliezen worden steeds schrikkelijkei. Brugge gelykt éen groot lazaret. De gewonden loopen in besiykte klee- ren rond en degenen die aan de voe ten gewond zijn, loopen op de kou sen Het stationsemplacement is ge heel door politie en militairen atge-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2