Binnenland. Gemengd, kadron Duitsche dragonders een weg vlak bij af rennen. De Engelsche aan voerder beval de bestuurders van de auto-vrachtwagens, meest Londensche autobussen, om zich met hun gewe ren in den greppel aan den kant van den weg op te stellen. Infanterie kwam hun te hulp. Een bataljon Fran- sche infanterie, kwam op het schie ten aan, waarop een scherp gevecht ontstond. De Duitscherg trokken met verlies terug. Het konvooi zette daarna zijn tocht voort. De hinderlaag was mislukt. Yan af 24 October mogen Hol- landsche auto's de Belgischs grens niet passeeren zonder pas, afgegeven door een Nederlandsch Inspecteur der directe belastingen. Deze pas is dan slechts enkele da gen geldig. B\j *on. besluit is op zijn daar toe gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. G. Bertling als minister van financiën en is in zijne plaats benoemd mr M W. F. Treub, minister van landaouw enz. die thans eervol van deze functie is ontheven, doch het departement tijde lijk zal blijven beheeren. Bresksns, 27 October 1914. Blijkens een bericht in de N. R. C. heeft de directie van de stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem al hier van de Duitsche overheid in Bel gis verlof ontvangen om tot Malde- ghem door te rilden. Intusschen gaat de tram vooralsnog niet verder dan tot Eede. Dr A. van Cauwelaert, volks vertegenwoordiger voor Antwerpen in de Belgische Kamer, heeft ook in de katholieke kerken te Oostburg, Sluis en Aardenburg de vluchtelingen toegesproken en hen opgewekt tot terugkeer naar Antwerpen. Zondag is men begonnen met al de krankzinnigen en tot een 2000 in getal te Selzaete in het gesticht ver toevende, naar Antwerpen over te brengen. Dit geschiedt door booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester Schelde, die van Selzaete door het kanaal Gent-Terneuzen naar Ter- neuzen varen en van daar de Schelde op naar Antwerpen. Gisterenmorgen speelde zich in de tram die van Oostburg naar Draai brug reed, een roerend tooneeltje af. In een coupé le klasse had een vrouw plaats genomen met vier kin deren om zich heen. Moede staarde ze voor zich uit, moede van het denken over alles wat in ettelijke weken over haar land ge komen was, over hare woonplaats, over hare familie, over haar eigen le ven. Bij de wilde vlucht die zoo on noemelijk velen bad aangegrepen en schier iedere familie uiteenrukte, was ook de verblijfplaats, zelfs het bestaan van haar man en der kinderen zorg zame vader totaal onbekend gebleven in weerwil van de meest ijverige na sporingen. Ach God, wat een lot 1 En ze mijmert voort. Op eens schuift een man de deur der coupé open, rent, zonder op zijn medereizigers te letten, de wagen door en ligt in een minimum van tijd in de armen der vrouw, die z ij n e echtgenoote was. Een zaliger ont moeting en hartroerender wederzien was haast niet denkbaar. De kinderen sprongen op als door een electrische schok getroffen toen daar op het alleronverwachtst hun pa paatje voor hen verscheen. De onwillekeurige toeschouwers wa ren door dit familie-tafereeltje zoo ge troffen dat een traan niet kon weer houden worden. Een alleszins betrouwbaar per soon,, die naar Lokeren is geweest, om te zien of terugkeeren niet moge lijk zou zvjn en die thans zijn fami lie kwam halen, vertelde dat hij op zijn voetreis van 'Oostburg naar Lokeren geen de minste last heeft gehad van de Duitscbers. Wel zijn de verschillende dorpen door hen bezet, maar hem was geen enkelen keer zelfs, naar „papieren" gevraagd. Zijn terugkeer naar Holland, per flets, is eveneens zonder eenigen hinder afge- loopen. De bruggen zijn opgeblazen, maar overal zijn reeds hulpbruggen gelegd. In Lokeren is evenals in vele an dere plaatsen reeds een groot deel der bevolking teruggekeerd, er is in die plaats ook in het geheel niets ver woest, terwijl de fabrieken Maandag 26 October zouden trachten het werk weer te hervatten. Teneinde te bereiken, dat ieder brood krijgt, wordt dat door het Duit sche bestuur gratis verkrijgbaar ge steld op het gemeentehuis. De Burgemeester van Lokeren blijkt onvindbaar, zoodat thans een nieuwe is benoemd en wel de eerste schepen, advocaat Perseroi (dus niet Herbert), zooals 't „Getrouwe Maldeghem" meld de). Volgens dezen ooggetuige is terug keer naar deze streek alleszins mo gelijk en gewenscht en doet het Du.t sche bestuur alle mogelijke moeite om een geregelden gang van zaken te bevorderen. Naar wij vernemen zal op 1 No vember op de Staatsspoor een dienst regeling worden ingevoerd vrijwel ge lijk aan de normale. De heer J. R. Snoeck Henke- mans, die als gedelegeerde voor Zee land van den regeeringscommissaris de belangen der vluchtelingen behar tigt, heeft in een persgesprek als zijn algemeenen indruk van den toestand gegeven, dat deze niet bijster gunstig is. In Oost Zeeuwsch Vlaanderen, te Sas van Gent en St. Jansteen neemt wel is waar het aantal vluchtelingen af, maar in het Westelijk deel, te Aardenburg, Oostburg en Sluis neemt het toe. Groote scharen vluchtelingen komen daar van het slagveld aan de Belgische kust, bij Ostende, enz. Bewoners van Antwerpen en om trek keeren geregeld uit Zeeuwsch- Vlaanderen terug, maar het vervoer over de Schelde gaat begrijpelijker wijs niet zoo heel vlot. Bij Hontenisse komt nu een kamp voor 15.000 personen, bestaande uit de elementen, die eigenlijk niets meer te verliezen hebben en, om het zoo eens uit te drukken, geen eten heb ben, wanneer de regeering hen dade lijk naar hun woonsteden terug stuurt. Bepaald ongewenschte, slechte ele menten gaan allen naar Veenhuizen. De terugkeer der vluchtelingen uit Vlissingen en Middelburg gaat zeer geleidelijk. Eiken morgen vertrekt een extra trein. Ook per bootgelegenheid, speciaal met de Administrateur de Badts, trek ken velen terug, en zij ondervinden daarbij dit groote voordeel, dat zij in de stad aankomen en dus geen last ondervinden van einden ver nog te moeten loopen uit gebrek soms aan middelen van vervoer. Van wege het Zeeuwsche Provin ciaal Steuncomité is aan de burge meesters machtiging verstrekt tot af gifte van biljetten voor vrij vervoer van Vlissingen naar Antwerpen per genoemde boot. Er zijn te Hontenisse, een platte landsgemeente, nog 18000 vluchtelin gen, te Hulst 7000, Sluis 6000 en te Oostburg 2500. In Zeeuwsch-Vlaandèren zijn nog tenminste 50000 vluchtelingen. In ons district worden een twee- of drietal houten loodsen geplaatst tot onderbreuging van vluchtelingen. Velen gaan ook terug met de stoom tram van hier naar Oostburg over Aardenburg naar Maldeghem en met den trein van Hulst naar Sint ,Nico- laas. Er zijn werklieden, die overdag te Brugge werken en 's avonds voor al ls zekerheid naar Sluis of Aardenburg terugkeeren om er den nacht door te brengen Massa's vluchtelingen van de kust kwamen Danderdag te Sluis en Oost burg aan. Bij dezen is vooralsnog geen sprake, daar ze vreezeD, indien de Duitsche troepen worden terugges'a- gen, tusschen twee vuren te komen. In de Echo de Paris doet ie mand verslag van een duel, dat er boven Fransch grondgebied heeft plaats gehad tusschen een Fransch en een Duitsch vliegtuig op 2000 meter hoog te. Omtrent acht uur des morgens van den 5en October verscheen er boven het tot ambulance ingerichte kasteel, waar wij ingedeeld zijn, een Duitsche tweedekker, die makkelijk kenbaar was aan de witte kruisen onder de vleugels. Sedert acht dagen zien wij hom elkon ochtend over ons heeD ko men. 't Is een Aviatik, om tien uur zien wij hem gewoonlijk weer naar de Duitsche linie terugkeeren. Om vijf minuten over tieni n doemt er van de zijde waar de Duitschers liggen een Fransche tweedekker, een Vaisin, op. Zoodra het geronk van zijn motor gehoord wordt, richt iedereen zijn kijken op het vliegtuig, maar dat is niet noodig Wij kunnen beide vlieg tuigen het Fransche en het Duitsche met bloote oog volgen. De Duitscher daalt om den Franschman te ontwij ken De Franschman stuurt recht op den Duitscher aan en blijft iets boven dezcn vliegen. Uit het Fransche vliegtuig klinkt hot vuren met de mitrailleuse. De Duitscher gaat onder den Franschman door en tracht naar zijn linie te vluch ten, in noordelijke richting; de F'a sch man keert, terwijl hij nog op dezelf de hoogte blijft, terug, een heel kor ten bocht makend, haalt den Duit scher in, vliegt over hem heen, voqj- bij hem, keert en komt terug bij den Duitscher, dien hij beschiet, steeds boven hem blijvend. De Duitscher maakt eenige kringen om den Franschman te ontkomen. Hij verdedigt z'ch en wij hooren eenige schoten van een wapen, dat van een grooter kaliber schijnt te zijn dan een mitraillleuse en steeds draaien de tegekstanders in de lucht rond, op en neer steigerend. De Duitscher daalt een beetje en tracht weer te stijgen en naar het noorden koers te nemen da mitrail leuse van den Franschman schiet al sneller, eindelijk zoo snel mogelijk. Wij hooren het knapperende geluid. De Duitscher verliest zijn hoogte, beschrijft plotseling een kleinen cir kel en komt op den Franschen twee dekker af. De mitrailleuse knettert nogdriemaal stampt de Aviatik, steekt den neus omlaag en daalt schroefsgewijs de staart naar omhoog. De overwinnende tweedekker zweeft als een roofvogel boven zijn prooi in kringen boven den Duitschers, die valt Van het terras van het kasteel af hebben wij dit drama gevolgd. De Aviatik is op 1000 meter van ons af neergekomen in een klein boschje. Wij rennen er heen. Het vliegtuig steekt men den voorsteven in den drassigen boscbgrond, dicht bij een met riet begroeid meertje. Wjj zak ken tot over onze enkels in den mod der. De motor is bijna geheel in den grond gewoeld het metaalwerk van het vliegtuig is verwrongen, de vleu gels zijn in duizend stukken. De eene Duitsche vlieger is dood, hij ligt op 8 meter van den motor. De andere, [de waarnemer, iemand met jfjjne en verzorgde handen en misschien de drager van een grooten Pruisischen naam, ligt onder den gloeienden motor, waar de vlammen uitslaan. Het lijkt even alsof hij er zich on der uit tracht td wringen, maar zjjn bewegingen zjjn slechts stuiptrekkin gen. Hij ziet nons aan, woelt zijn handen in den grond en sterft onder onze oogen. 't Was oDmogeljjk hulp te bieden. Er komt een auto aan, die weldra stoppen moet-, omdat hij in den dras sigen grond wegzakt. Staf officieren van de divisie met den generaal stap pen uit en gaan naar het vernietigde vliegtuig. Dan komen er twee:piepjonge sol daten aan van twintig jaar een ser geant en zijn mecanicien; zjj dragen de hoofdbedekking der vliegers. Het zijn de overwinnaars Frank en Gué- not, die naar hun werk komen zien. De generaal omhelst ben en wij drukken handen. Een oude vrouw heeft in het bosch bloemen geplukt; die geeft ze hun. Wat jullie gedaan hebt, zegt de generaal, verdient het kruis, je zult het hebben, vertrouwt op mij. Ik dacht aan Napoleon onder zulke om standigheden, zeker zou hij zijn kruis, dat van een zijner maarschalken ge nomen hebben en het de helden op de borst gespeld hebben. Een paar mannen h«bben inmiddels den brand van den Duitschen twee dekker gedoofd. Slechts de motor is over, als een niet gesprongen bom, en verder het verwrongen metaal werk. De twee Duitsche vliegers lig gen vrijwel naakt, op enkele meters afstand, hun kleeren Jzijn verbrand, hun beenen, tot aan de rómp, ver koold hun armen steken stijf uit,|de buiken zijn weggebrand. Maar de ge zichten zijn ongeschonden. Motorgesnor trekt dan de aandacht en wij zien in de lucht een Franschen tweedekker, die een Duitsch vliegtuig nazet, dat snel in noordelijke richting wegvlucht. Vrijdagmiddag is op de groote gloeilampenfabriek van de firma Phi lips te Eindhoven de acyteleenketel gesprongen. Alle ruiten in den omtrek sprongen en de bewoners kwamen verschrikt naar buiten loopen. Van de arbeiders op de fabriek is een werkman zwaar gewond, terwijl onge veer 20 arbeiders lichte verwondingen bekwamen. Een vijfjarig knaapje is op den hoek van de Zusterstraat en de Van Goghstraat te 's Gravenhage door een met twee paarden bespannen wagen overreden. Een der wielen ging het knaapje over de borst. Te Heemst is een 8 jarig kind in een gierput gevallen en verdronken. Vrijdag overnachten twee Bel gische dames te Boxtel bij mej 'Dieden. Toen de dames vertrokken waren en mej. D. naar boven ging, ontdekte zij onder het bed een valies met veel geld en geldswaardig bankpapier. De dames werden teruggeroepen en ont kenden dat het valies hun eigendom was. Tegenover den burgemeester verklaarden de dames, dat zij het va lies hadden gekregen van iemand op het station in Vlissingen. De zaak wordt verder onderzocht. De inhoud was van groote waarde. School- en kerknieuws> Voor de betrekking van onder wijzer aan de openb. lagere school in de kom der gemeente Groede hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. 406° Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 26 Oct. ƒ70 1115 7628 7673 8970 17979 20299 NIETEN. 1014 1021 2404 6355 6360 7642 7654 8894 8897 8906 8907 8959 17969 20308 20316 20982

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2