Vlissingen naar Antwerpen varen, Madame PEELMANS blauwe Keulsche Inmaakpotten, „Administrateur de Bats" naar Antwerpen. Antwerpen. Laatste Nieuws. Handelsberichten. Advorten tiëri. Vermist: een zwart Valies, HOEREN. Belgische Vluchtelingen. Yss 9n eigsnaars Ontvangen: De „Administrateur de Badts" zal 20, 22 en 24 October a.s. enzoovoorts om den anderen dag van uit telkens des morgens om 9 uur. HET BESTUUR. Verkrijgbaar bij C. DIELEMAN, Breskeus. Alle wapens, die in de stad voor handen zijn, moeten dadelijk op het stadhuis worden afgeleverd en aldaar aan mijne gemachtigde worden over gegeven Wie nadien nog in het be zit jvan'_wapens gevonden wordt, of in wiens ■woning wapens verborgen zijD, wordt doodgeschoten volgens de wetten van den oorlog. Uitgezonderd zijn enkel de; politie agenten (niet de ourgerwachl), en de personen, die een bewijs van verlof hebben, uitgereikt door een Duitsche militaire overheid. Indien nu of in de toekomst in uwe stad Duitsche troepen aangeval len worden, wordt de bezetting er uitgetrokken en de stad zal zonder genade in brand geschoten worden. Ik verwacht u 1 Zijnerzijds maakte de burgemeester bekend, dat de burgerij den mark te gen 1 franc 25 had aan te nemen en de Duitsche overheid liet latèr aan plakken, dat het ieder vrijstond naar het bezette deel van België, in ooste lijke richting, te vertrekken. De Duitsche staf, die op het pro vinciale gouvernement zetelt, geeft de passen en vrijheidsbrieven uit. Tot gijzelaars werden aangewezen de volgende wethouders M. de Weert en A. van der Stegen voor de libe rale fractie, Jos. Casier en Alf. Sif- fer voor de katholieke, Anseele en Coppioters voor de socialistischezij mogen echter vrij rondloopen, maar moeten ter beschikking der Duitsche overheden blijven, die dezen bijzon deren maatregel nam omdat de goede gezindheid der burgerij gebleken was. Iatusschen kwamen er van alle kanten Duitsche troepen aanhet was het nu reeds bekende schouwspel van het Duitsche leger in opmarsch met zijn eindelooze reeksen wagens en karren. Het eene de<>l trok door in zuid westelijke richting, hot andere naar Brugge. Deze laat'sten kregen dicht bij de stad onder Lovendegem voeling met de Engelschen, die daar nog la gen en den ganschen namiddag hoor de men het kanongebulder. Een gedeelte bleef overnachten in kazernes en in particuliere woningen, maar van klachten omtrent de inge kwartierde soldaten, hoorde men tot nu toe niet. Onnoodig te zeggen, dat de intocht vergezeld ging van de onafscheidelij ke, maar nu gelukkig gansch niet ge vaarlijke Tauben. De geruchten, dat de vijand in aan tocht was, hadden tengevolge, dat uiteenspatte de kudde spuwende, han den in de zakken gestoken balieklui vers, die sedert weken toegang en omgeving van het Gentsche station versperde. Zij waren weg en slenter den eens naar hun stadhuis. Hier niet, zooals te Brussel, het zenuwachtig gehol van tientallen per sonen, zoodra een Duitscher in een winkel of koffiehuis zat. Ontving de Brusselaar den binnendringer meteen zekere opgewonden nieuwsgierigheid, hier was de ontvangst minzaam. Er sluimert blijkbaar in de ziel van den Gentschen straatslenteraar iets van den Spaanschen hidalgo, die on der zijn lompen een hoogmoedig hart draagt en u met grandioos gebaar nooit in zijn schamele hut te treden. Evenzoo ontving de Gentenaar den „Duitschman" Zoo hier en daar spreekt een ba liekluiver weer op diezelfde minzame manier eens met een feldwebel, maar verdor doet iedereen of er gren vij and in de stad is. Het is wel heel wat anders dan in Brussel en hij verneemt, dat den Duitschers de ont vangst bijzonder is meegevallen en de generaal zijn hooge tevredenheid over de houding der bevolking heeft uitgedrukt. Verder heeft dit doortrekken van dit moderne uitgeruste leger tusschen de oude gebouwen iets onwezenlijks. Die mannetjes tusschen de donkere gevaarten der steenklompen van ker ken, hallen en torens, het zjjn als tinnen soldaatjes te midden van een groot speelgoed-fort. Het geeft iets weer. een indruk, alsof het niet echt is, alsof het voor een cinema-opneming moet dienen, alsof het een tooneelvertooning geldt. In Brussel leefden wij er in mee, hier gaat het aan ons allen voorbij- Binnen enkele dagen zal het leger doorgetrokken zijner blijft dan een garnizoen, en daarmede is wel het grootste deel van België tijdelijk bjj het Duitsche rijk ingelijfd. Ongetwij feld zal dit binnen zeer korten tijd het herstel van den normalen gang van het leven tengevolge hebben, want wat in het land van het zuidelijk hoekje van het land gaat gebeuren, behoort eigenlijk meer tot het dra ma dat zich in Frankrijk gaat afspe len. Een officieel bericht uit Parijs van Zondagavond 11 uur luidt: In den afgeloopen nacht hebben de Duitschers twee hevige aanvallen ge daan ten noorden en ten oosten van St. Diê. Zij werden met ernstige ver liezen voor den vijand afgeslagen. De correspondent van de Daily Chronicle in Frankrijk vertoevende, seint als vervolg op dit bericht: De slag heeft nu bijna een week geduurd. Wij weten de voornaamste feiten van de belangrijke vorderingen van de bondgenooten sedert den val van Antwerpen. Het nieuws verspreidde zich van stad tot stad, overgebracht door sol daten en vluchtelingen, door gewon den en particuliere brieven. Het is ten minste in het noorden van Frank rijk overal bekend, dat de vijand ge durende de laatste dagen zeer ver is teruggedrongen door den alles schoon- vegenden en onweerstaanbaren op marsch van de verbonden legers. De Duitschers zijn uit Rijssel ver jaagd, nadat zij die zwaar beproefde stad voor de derde maal hadden be zet. De intocht binnen Rijssel met een legercorps, dat oehoord had tot de belegeringstroepen voor Antwer pen, werd gevolgd door een snellen terugtocht naar een veiliger oord op de heuvels. Een uitgewerkt stepel van spiona ge, alle plannen van fabrieken, ovens, kolenmijnen en steengroeven tusschen Armentières en Rijss'd hebben hun niets gebaat. Kortrijk is door hen ontruimd. Zij in groots opeengekakte massa terug geworpen in de buurt van den weg, dien zij op straffe van om te komen, moeten verdedigen, den weg van Door nik naar Valenciennes en van daar naar Kamerjjk en St. Quintin, waar langs hun kanonnen zijn getrokken en hun transporten levensmiddelen en oorlogsvoorraad sedert het oogenblik, dat Frankrijk de eerste slag is toe gebracht De Daily Mail verneemt uit Duinkerken dat bij Nieuwpoort ten zuiden van Oostende een hevig ge vecht geleverd wordt. Aan de aan ons bureau gepubli ceerde lijst van beschadigingen in Antwerpen, kunnen we nog de vol gende toevoegen Dageraadsplaatsde pastorie ge deeltelijk vernield en van de overige huizen vele ruiten gesprotigen. Groote Hondstraathet hospitaal door verscheiden granaten getroffen. Alle gewonden konden nog tijdig wor den verwijderd. Egmondstraathuis No. 50 vernield. Scheldestrraathuizen Nos. 2-4-6 verbrand. TerloostraatNos. 8082 uitgebrand. GodstraatNos. 17, 20 en 21 ver nield. Fonteinstraat: Nos 20, 46-64-56 zwaar beschadigd (twee vrouwen von den hier den dood) Engelsche LeiNo. 16 gedeeltelijk vernield. Turnhoutsche Baan No. 89, Lom bardestraat een magazijn verbrand. Driehoektraat2 perceelen ver brand. Lombardevesto. a. het huis, waar- <t in David Teniers heeft gewoond, ge deeltelijk vernield. Het jaartal 1610- 1690 is boven de deur nog te lezen. Te Deurne in de Ankerstraat 16 huizen gedeeltelijk vernield, in Giet- schotel (Deurne Zuid) 5 huizen ver brand. Op het Gemeenteplein is een bom gebarsten, waardoor een gat in den bodem is geslagen en de water leiding sprong. Vele ruiten werden vernield. Naar we lezen is aan Antwer pen een oorlogsschatting opgelegd van 80 millioen francs. Door een 140-tal Belgische vluchte lingen is aan het Gemeentebestuur een schrijven gericht waarin zij de groote dankbaarheid uitdrukken wel ke zij gevoelen, voor de hartelijke en gastvrije behandeling hen betoond. Wü, die ons land, ons huis, ons goed hebben moeten verlaten onder de treurigste omstandigheden welke den mensch kan treffen, den oorlogs gruwel, gevoelen ons niet alleen ge roerd door de ons verleende gastvrij heid in uwe Gemeente en uw land, doch vooral voor de wjjze waarop gepoogd wordt ons leed te verzach ten, door het liefderijk medegevoel, dat uitkomt in de wijze waarop wjj worden geholpen. Niet all'en voor ons zelf, die hier een tijdelijk verblijf hebben gevonden danken wij U, doch wij kunnen ook niet nalaten onze bewondering uit te drukken voor de wijze waarop allen in uwe gemeente, van den hoogst ge- plaatstse tot den eenvoudigste, mili tairen en ingezetenen ook den door trekkende vluchtelingen bij aankomst en vertiek behulpzaam zjjn en steun verleenen. Wjj durven een beroep op U te doen om U te verzoeken bij allen in Uwe Gemeente, bestuur, ingezetenen en militairen als tolk te willen zijn van onze gevoelens van dankbaarheid. Breskens, 19 October 1914. Met verw Ij zing Daar de gedane openbare kennisgeving VLUCHTELINGEN. Er wordt herrinnerd aan de ver plichting om zoowel de komst als het vertrek van vluchtelingen op de secretarie alhier aan te geven. IJzendijke, 17 Oct. Nieuwe tarwe f 12.a f 12.60 Rogge f 10.50 a fll.- Wintergerst f 11.a f12.— Zomergerst f a f Haver f 9.50 f 10.— Paardeboonen f 8.76 a f 9.— Groene Erwten Kroon f 9.75 a fib f 12. a f 12.50 Rotterdam 19 Oct. Aardappelen Z. Eigenh. f 2.00 a f 2.20 Spuische dito f 1.60 a f 1.80 Zeeuwsche blauwe f 2 80 a f 2.90 dito bonte f 2.76 a f 2 90 Veemarkt. Koeien en Ossen 32 tot 48 c., Kal veren 40 tot 60 c., Schapen 20 tot 25 c., Lammeren 28 tot 33 c., Varkens 31 a 33 ct., id. voor export 25 a 26 c., alles per U2 K.G N R. Ct. Hoogwatergetii Breskens DAGEN. voorm. nam. Woensdag 21 Oct. 2 09 2.38 Donderdag 22 2.51 3.15 Vrijdag 23 3.20 3.44 Woensd. 21 Oct. Zonsondergang 4 53 Voer- en rijtuigen moeten dus 6.63 en rijwielen 5 23 's av. zijn verlicht. Eerste Kwartier Zondag 25 October nm. 11.04 u. bevindt zich te BRESKENS (Holland bij het vertrek van den tram uit Oost burg naar Breskens op Woensdag. Terug te bezorgen bij Joz. RIS- SEEUWdb Hullu te Schoondijke. Bij Rotterdam aangeboden berging van in een nieuw gebouwde schuur. Goede gelegenheid voor Melkverkoop. Br. Ir. lett. G A. 1664 aan het Alg. Adv. Bur. D. Y. ALT&, Gr. Markt 21, Rotterdam. Nieuwe blanke ZOUTEVISCH 60 Puike KOMIJNE KAAS 50, Beste GOUDSCHE KAAS 75, per K.G. eene partij P. J. WESDORP-v. T). Lihdb. Breskens.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 3