Binnenland. De uitvoer van aardappelen is ver boden van af Donderdag 5 -'ezer der afkondiging van dit besluit Wij behouden ons voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. De minister van landbouw, nij verheid en handel, heeft een circulai re gericht aan de burg°meesters, d d. Vrijdag 16 dezer, van den volgenden inhoud Ik heb de eer u mede te deelen, dat de vraag, op welke wijze gezorgd kan worden dat voldoende voorraad suiker voor de consumptie hier te lande aanwezig blijve, door mij nader onder de oogen is gezien. Daarbij werd tevens ovei wogen, in hoever het mogelijk zou zijn om,nnt handhaving overigens van het uit voerverbod voor suiker, aan suikerfa brikanten en -rafflnadeurs den uitvonr van dat gedeelte hunner proiuctie, dat niet voor binnenlandsche behoef te benoodigd is, toe te staan. Te dezer zake werd door hem met belanghebbenden bij de suikernijver heid overleg gepleegd, welk overleg, zooals u reeds uit de dagbladen zal zjjn gebleken, geleid heeft tot een re geling, waardoor 40 pCt van de pro ductie der thans begonnen nieuwe suikercampagne voor binnenlandsch gebruik zal worden gereserveerd, ter wijl het resteerende gedeelte zal mo gen worden uitgevoerd. Werd op deze wijze zekerheid ver kregen, dat van dit onmisbaar genot middel steeds voldoende voorraad voor de binnenlandsche ^consumptie aan wezig zal blijven, het bleek tevens wenschelijk, ook maatregelen te trof fen, om tegen prijsopdrijving van sni ker te waken en voor dat artikel behalve een maximumprijs vnor den kleinhandel, óok een maximumprijs voor den groothandel vast te stellen. Het laatste bleek noodig, ten einde te verzekeren, dat verkoop tegen den vastgestelden maximum kleinhandels prijs niet door opdrijving van den groothandelsprys onmogelijk zou wor den gemaakt. Na overleg met de door mij inge stelde commissie van advies inzake de suiker, heb ik derhalve besloten, voor den groothandel (rafflnadeurs) een maximum prijs voor suiker, kwa liteit melis no. 1, vaat te stellen van ƒ48 BO per 100 K G., andere suiker naar evenredigheid, terwijl voor den kleinhandel de maximum pnis voor alle soorten gehandhaafd blijft op 55 cents per K G. Gelijk bekend, heeft enkele we ken geleden de minister van landbouw aan de Nederlandsche Vereeniging van Handelaren in Buitenlandsch Meel medegedeeld, dat de invoer van meel alleen -zou mogen geschieden door de Nederlandsche regeering Dezer dagen heeft de Holland-Amerika-lijn aan diverse importeurs een circulaire ver zonden, waarin in uitzicht werd ge steld, dat persoonlijke invoer vau meel opnieuw mogelijk zou zijn. Onder overlegging van deze circu laire heeft Donderdag het bestuur van de Nederlandsche Veree dging van Handelaren in Buitenlandsch Meel zich tot den minister gewend, met het verzoek, om opheldering, waarop het volgende telegram werd ontvangen Uw telegram van 15 October. Voor- loopig zal de regeering geen toestem ming verleenen tot het importeeren van meel door particulieren. Breskens, 20 October 1914. De postverbinding met Belgiö is thans geheel gesloten. De minister van marine heeft op verzoek van het Zeeuwsche Steun comité voor de binnenschipper!) kos teloos een loods beschikbaar gesteld ten behoove van het bietentransport, van de Zeeuwsche eilanden naar Z. Vlaanderen. Eiken dag zal een lange sleep bie- tenscbepen met een loods deWester- Schelde kunnen oversteken, zonder gevaar te loopen van met mijnen in aanraking te komen of het gemis te gevoelen van de gewone betonning. De talrijke hier nog vertoeven de Antwerpenaren bekroop een ztko re angst toen gisterenavond het el-c- trisch licht allengs etn Egyptische duisternis begon te gelijken. Toen einkelijk het mankement was verholpen en menige reserve petro leumlamp en kaars kon worden opge borgen, klaarden de gezichten op, niet minder van die der afnemers, voor wie zulke periodes niet dan onwelgevallig zijn. De Raad van berodp voor de ongevallenv rz kering te Middelburg heeft de vordering tot uitkeering van de ouderdomsrente ontzegd aan J. P W. B. te Breskens, I F. en J. N te Oostburg Zondagmiddag is hier weder eone belangrijke zending brood gear riveerd ten dienste der behoeftige vluchtelingen in dit district. G.sterenmorgen passeerden en werden hier ingescheept de aan de grens nabij Aardenburg geïnterneerde lanciers van het Belgische leger. Zaterdagmorgen zijn de twee Duitsche soldaten die onze grenz over schreden en geïnterneerd werden naar Alkmiar overgebracht. Zondagochtend is de Belgische vliegmachine, die te Biervliet is ge daald, gedemonteerd, naar de overzij de vervoerd. Da vei wachting dat Prins Hen drik bij zijn bezo-k aan Zeeland ook even naar Zeeuwsch Vlaanderen zou z(jd overgestoken, hoeft zich niet ver wezenlijkt. Men deelde ons mede dat de hiar geteelde beetwortelen, bestemd voor de fabriek te Moerbeke,- der waarts kunnen vervoerd worden. Hoewel reeds Donderdag bij be voogden bekend, ko den we Vrijdag niet medewerken aan de verspreiding van het bericht dat de voor België bestemde beetwortelen uit Zeeuwsch- Vlaanderen naar Engeland konden worden vervoerd Indien de Sscretaris der Zeeuwsche Landbouw maatschappij ons dit be richt, betrekking hebbend op een uit sluitend Zeeuwsch-Vlaam-ch belang, had toegezopden, dan zouden we niet minder gaarne dan andere bla ten die tjjding in onze kolommen opgenomen hebben. Met toestemming van het^Duir- sche legerbestuur rijdt de tram van Aardenburg naar Brugge weder op het geheele traject. Ingegaan met 1 October is de kommies der belastingen P. J Babjjn te Sluis van de derde klasse bevor derd tot de tweede klasse. Als een zeer eigenaardig kijk die men in Engeland op Hollandsche toestanden heoft, blijkt wel uit een artikel in een Engehch blad, dat niet meer ot minder aanraadde dan om onze provincie Zeeland aan te knopen en aan België over te dragen De onzinnigheid van zoo'n bericht verdient niet meer waarde d%n bet als zoodanig te signaleeren. Onze straten beginnen langza merhand hunne gewone aanzien te herkrijgen, nu zoowel in de richting van Antwerpen als Gent en de Bel gische kustplaat'en tal van vluchte lingen terugkeoren. Nogtans hebben vele anderen al lerminst een voldoend vertrouwen in de toezeggingen op de proclamaties om hunne woonplaatsen nu aireede te gaan opzoeken. Onder de tallooze vluchtelingen behoorde ook een zeer oud mannetje, wien de schrik voor „den Dutsch" er zóo diep in zat, dat hij in onze grens wachten Duitsche soldaten vermoed de en kruipende langs den grond de „schreef' trachtte over te komen. Maar de gedaante, ontging niet aan het scherpe oog van den schildwacht, die hem tot driemaal het bekende „halt" toeriep, zonder eenig antwoord te ontvangen Nogtans kon hij 't niet over zijn gemoed krijgen om tot de uiterste krasse maatregelen over te gaan als we meermalen lazen, omdat de gedaante toch wel eens een mensch kon zijn. Bij nader onderzoek bleek dit in derdaad het geval te zijn en ontpop te het schijnbaar vormelooze wezen zich in de bovenbedoelde ouden man, die eenigszins geruster werd, toen hem duidelijk werd gemaakt, dat hy op 't Hollandsch was. Sluis» Vrijdagnamiddag terwijl er hiar een ontzettende drukte heerschte van vluchtelingen uit België sloeg een paard op hol voor een rijtuig. Op de kade kwam paard en rijtuig in een schip terecht waar op dat oogehblik geen vluchtelingen in wa ren. Een vrouw, die in de nabijheid stond werd ernstig verwond. Met veel moeite gelukte het paard en rijtuig weer op den beganen grond te krijgen. Vrijdagmorgen is het motor schip Admioistrateur de Badts met een 150 Belgische uitgewekenen van Vlissingen naar Antwerpen vertrok ken. De bedoeling was, als het ge lukte, de passaiiers veilig en wel te doen landen, een geregelden dienst van Vlissingen op Antwerpen te on derhouden. Tegen den middag na derde bet vaartuig, dat door mist wat opgehouden was, fort Philip, waar van de commandant seinen gaf, aan den steiger aan te leggon. De kap tein de Badts gooide zijn vaaituig echter midden in de rivier voor at ker en begaf zich, voordien van do noodige papieren aan wal. De fortcommandant kon geen verlof ge ven door te varen, eerst moest daar toe verlof komen van den admiraal te An'werp'-n. Te voet begaf de kapitein zich toen naar Antworpen, waar hem, zonder dat er bezwaren werden g'-maakt, ern bewij-- werd gegeven, dat hij mocht doolaren Met. een baikas werd de kapitein aan boord van zijn schip te ruggebracht. Zaterdagmorgen vroeg werd de tocht vervolgd, en spoedig lag het vaartuig aan een van Antwerpen's steigers gemeerd. Er was geen Duitscher te zien. Zonder de minste moeite betraden de pa -agitrs den wal. Zaterdagmiddag keerde de Badts te Vlissingen terug en Zondagmorgen aanvaardde het zijn twee reis. Ook ditmaal was het aantal passagiers nirt groot. School- en kerknieuws» Ev. Luth. Gem. Dr kerkraad der Lutn. gem. te Groeds h eft -voor de predikants-vacature eene nominatie opgemaakt, waarop de namen zijn geplaatst van ds J. Bergman, Ev. Luth. pred. te Rotterdam, ds J. J. L. Duijvendak, Ev. Luth. pred. te Schie dam, J. M. Lindeijer, Ev. Luth. pro ponent te Kethel. (r^nenird. Naar gemeld wordt, bobben de Duit8chers in de Belgische Schelde nabij Antwerpen mijnen gelegd, van Bath af. Het zal dus zaak zijn, dat de schip pers, die naar Antwerpen varen, by Hansweert, nadere instructies vragen. Te Nieuweschans hebben Neder landsche kommiezen beslag gelegd op een wagon aardappelen, waarin op den bodem balen rijst waren gelegd. Te Leiden heeft Vrydagnacht een zware brand gewoed in de stal houderij van P, J. de JoDg aan de Hoogewoerd. De brand is vermoede lijk ontstaan, doordat een zwerver met een brandende sigaar in een der stallen zich te slapen had neergelegd. Twee |stallen en een koetshuis, als mede een gedeelte van den stal van den expediteur van Velzen aan het Utrechtsche Veer, zijn uitgebrand. 16 paarden, waarvan 9 toebehoorden aan het rpk, kwamen.om. De zwerver J. genaamd, werd met ernstige brand wonden naar bet Academisch zieken huis vervoerd. Een politieagent te Amsterdam heeft een kranig stukje verricht. Toon hy des nachts om vier uur op den Amsteldyk surveilleerde, bt- merkte hij eenige schaduwen in den tuin van een villa. Op zijn vraag, wat die personen wilden, namen zij de vlucht. De agent zette ze na en loste, om zo schrik aan te jagen, vier schoten uit zijn revolver. Dit baatte nietsda inbrekers ren den verder. Honderd meter verder kreeg de beambte er éen te pakken. Het individu trok een groot mes en wilde den dienaar van het gerecht over de vingers sniiden. Deze beantwoordde den aanval door den loop zijner revolver tegen het voorhoofd van zijn arrestant te plaat sen Veilig en wel belandde de misda diger op het politiebureau. CORRESPONDENTIE. Abonnementsgeld ontvangen van J. J. v. B. te Marion tot 1 Juli 1915. A DM. De oorlog. De correspondent van de N. R. C. woonde dan voor den tweeden keer de bezetting van eon groote Belgische stad door het Duitsche leger bij, na Brussel Gent, en al geleken beiden veel op elkaar, toch was het lang niet hetzelfde. Nadat Zondagavond in de berauwd volle s'arl het kanongebulder van angstig nabij hoorbaar was en niet veel goeds voorspelde; veinain hij dat de Eng -ls-che en Belgen tot den terugtocht hadden besloten en in den nacht en vroegen morgen was het een gejaag um weg te komen de khaki- uniiormeo en de veelkleurige pakjes der Belgische krijgslieden werden steeds zeldzamer en tegen acht uur Maandagmor en was de burgerij mees ter van haar stad. Toen ging het op de gebruikelijke manier. Om tien uur kwimeu een stuk of tien groengrpze mannen op fietsen en te paard, de pickelhaube bedekt met de b'kende grauwe kap, op een sukkelgangetje naar het stad huis na een kwartiertje de vier vlag gen, die aan den gevel gingen, de vlaggen der verbonden landen en die van België, weg, en de Duitsche drie kleur wappert van het aloude kapi- tool der Arteveldestad. De omgeving van het stadhuis wordt door de politie afgezet en de drom men nieuwsgierigen op een afstand gehouden. Tegen elf uur kwam in een auto generaal von Beseier, de bevelhebber van het leger, dat Antwerpen iDnam en nu op Gent aanrukte, op het stad huis aan en had een onderhoud van een uur lang met burgemeester Braun. Kort daarop werd door den opper bevelhebber deze proclamatie, in het Duitsch, Fransch en Nederlandscb ge steld, aangeplakt Duitsche troepen treden heden in uwe stad binnen. Aan geen enkel van uwe medeburgers zal kwaad ge daan en uwe goederen zullen geëer biedigd worden, indien gij u onthoudt van alle vijandelijkheid Ieder tegenstand, zooals iedere poging de Duitsche troepen te schaden, zal onmeedoogend gestraft worden vol gens de wetten van den oorlog.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2