MnUvtu. meet? t'ucitnvs- eu J|VbDcrfcnftcI>la6 twor >5Fc${elijfi Wo 1964. Woensdag 21 October 1914. 24e Jaargang:. Antwerpen. Terug naar Antwerpen. Onze onzijdigheid. Premies. Een krijgslist. Een Britsch succes. In Belgie. Aan het front B RE S K E NSC HE C 0 U RANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen brj vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Pit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(J den uitgever C. OIEEEMAN ta Breskens. De te Antwerpen gemaakte oor logsbuit moet groot zijn. Zij bedraagt minstens 400 kanon- nee, eri groote hnevi elhi id munitie, uiatUv zadel» i n paardendekens, veel materieel van den geneeskundigen dienst, talrijke auto's, veel locomotie ven, wagons en vier raillioon K.G. graaa, veel meel, kolen en vlas, voor zes millioeu gulden wol, koper en zilver ter waarde van ongeveer drie honderdduizend gulden, reu gepant serde trein, verschillende treinen ge- gevuld met verpleging- middelen en een groote veesiapol. Belgische of Engi 1-che schepen wa ren in Antwerpen niet meer aanwe zig. De 34 Duitsche s'oom- en diie zeilbooten, die zich bij het uitbreken van den oorlog te Antwerpen bevon den, wareu er no^ op éen na, maar de machines waren ontnuikbaar ge maakt en doorboord. Alleen de „Gneiseau" van de Nord- Deutscbe Lloyd, wus tot zinken ge bracht. De groote sluizen vau de haven zijn intact., maar vooreerst niet te gebiuiken door do booten, die men met steenen geladen daaivoor heeft doen zinken. De havei w rken zijn onbeschadigd. Te Breda terugkeer, ndn reizigers verhalen, naar de N R Crt meldt, dat, terwijl Donderdag het binnen- komen en het verlaten van Antwer- pen slechts was toegestaan van 4 tot 6 uur 's morgens en 's avonds, was deze bepaling Vrijdag opgeheven. Er zijn meer café's geopend, bene vens enkele winkels. Voor het eerst was weer versch brood verkrijgbaar gesteld. Melk was evenwel nog niet te koop. De trams rijden nog niet. De waterleiding is op vele plaatsen hersteld Een vleeschhouwerij werd door Duitsche matrozen opengebroken, doch het vleesch dat zich daarin be vond was reeds bedorvn Op straat was het nog zeer stil De Duitsche bezetting gedropg zich goed en wisselde groeten met de voorbij gangers. Op de hoeken van vlo stra ten zijn mitrailleurs opgesteld, terwijl bjj de middenstatie op de Keizerlei veldgeschut achter zandbarrikaden op gemerkt was. Ook bevonden zich nog niet veel vluchtelingen op den terugweg naar Antwerpen. Een Nederlander, die per rijwiel daar heen reed om de schade op te nemen, was er getuige van, dat zijn metgezel, eveneens een Nederlan der, die door een Duitsch soldaat van zijn rijwiel werd beroofd. Men wilde ook het zyue afnemen. Hij protesteer de evenwel, ook toen men hem een bon tot betaling aanbood. Een luitenant, tot wien men zich wendde, liet hom vry uitgaan en be rispte zyn ondergeschikten. Andere soortgelyke gevallen, die denzelfden afloop hadden, geven den indruk, dat een gepast flink optreden in geval van nood en een tjjdige indie ning van gwrr chtvaardigde klachten veel tot handhaving van goede richts toestanden kunnen bijdragen. Ern Nedei lander, te Kiel woonachting, vond zyn huis opengebroken en de bedden boslapen, doch nii ts vernield. De Duitscha soldatan, die een onder dak hadden gezocht en hun voedsel in de woning haddon toebereid, lieten zelfs een groot petroleumstel bij hem achter. Holland krijgt oen kleine waarschu- wirg ten opzichte van Duitscliland van het Londensche blad de Times. Het hoofddoel van de klaarblijke lijk onzinnige verovering van België was volgers dat blad het uit oefenen van invloed op Holland. De Duitsche plannen voor do uit breiding van Duitschlands grondgebied hebben altijd de inlijving van België en Holland bevat Deze landen moesten overgehaald worden om zich by het Duitsche rijk te voegen, hetzij met vreedzame mid delen, hetzij op een andere wijze. België is hiervan een getuige en zijn doodstrijd is met opzet r.og vor- zwaard als een voorbeeld voor Hol laed. De Hollanders weten dat.hun on- zydigheid all. en maar is gewaarborgd omdat, dit voor Duitschland vooidee liger was dan haar te schenden, maar de inneming van Antwerpen heeft die schending veel waaschijnlijker ge maakt. De conclusie van dit bitter betoog je ligt tamelijk voor de hand Het komt neer op wat wij reeds vrooger zeiden, dat kleine staten immer een afhankelijke positie hebben en hunne weermacht tegenover grooto mogend heden tamelijk nutteloos i». Die onzekere posit'e wordt grooter als andere groote staten niet bij mach te ziju de go waarborgde onzijdigheid te kunnen handhaven, waarvan onze zuidelyke buren het slachtoffer zijn geworden. Daartegenover verzekeren Duitiche bladen .dat, nu Antwerpen in Duit sche handen is, Nederland'» neutrali teit en intregiteit eerst gewaarborgd is tegenover Engeland's bedreiging Dit kan op niet anders doelen dan op de opvaring vao de Schelde. Maar juist dezelfde Times geeft de wettelijke positie van de Schelde aan. De rechtskwestie is bepaald op het congres van Weenen door de vast stelling dat iedere staat eigenaar is van dat deel der rivier dat door zyn grondgebied stroomt, terwijl zoo die staat neutraal is, hij aan oorlogvoe renden Diet kan toestaan oorlogssche pen te laten doorvaren. Hierdoor was Engeland geplaatst voor het dilemma: de Schelde Diet te gebruiken öf de neutraliteit van Ne derland te schenden. Nu is Engeland aan bet aangeno- men beginsel getrouw gebleven en de aanvaarde plicht nagekomen. Maar dat alles neemt niet weg dat het al of niet bestaan van het kleine zich concentreert om het begrip van het dusgenaamde recht van den sterk ste en de macht van het groore. De Engelsche admiraliteit looft 1000 pd sterl. uit aaa visscbers en ande ren die inlichtingen verstrekken, lei dende tot de vermeesting of vernie tiging van vyandelijke schepen in de Noordzee. 200 pd. sterl. wordt uitge keerd voor inlicht.ngen, welke tot een vervolging van vyandelijko sche pen kunnen leiden. Naar Noorsche bladen melden, heeft de Engelsche admiraliteit op 80 September eene verordening uitge vaardigd, volgens welke Duitsche en Oostenrijksche handelsschejien, die door Engelsche oorlogsschepen zijn opgebracht en door den bevoegden rechter als goeden prijs verklaard, al leen mogen gekocht worden door En gelsche onderdanon of onderdanen van de met Engeland verbonden landen, dus niet door neutralen. Een correspondent van de Tyf, die zich by het naar Frankrijk aftrekken de Belgische leger bevindt, meldt Een krijgslist is gebruikt om de Duitsche troepen aangaande de bewe ging van onze hoofdmacht te mislei den. De Duitschers zijn in de waan gebracht dat alles recht aan naar de kust trok De krijgslist is gelukt. Trotsch het pogen der Dui'schers hebben zij met het Belgisch-Fran ch-Eogelsch leger op Belgisch gebied goen grooten slag kunnen leveren, om dit naar de kust op te drijven en te vernietigen. Het zal nu meerendeels op Franschen bo dem staan. Wel is er nog gestreden, vaak hevig gestreden, maar door de achterhoede, om den terugtocht te dekken. Er is gevochten te Quat.recht, Diasdag rondom Ursel, by Furner, Yperon enz. De Duitschers, die het gros van oris leger by Brugge dachten te vinden, zyn daarin bedrogen. Nu z;jn Gent, Brugge, Ostende, Doornik, Kortrijk, Yperon enz. in handen der Duitschers. Het is hun niet gelukt zuiewaarts den terugtocht af te snyden en de bondgenooten al dus in te sluiten in een yzereu klem tegen de kust aan. En dit reeds be- Uekent een krygskundig succes. Officieel wordt uit Londen bekend gemaakt, dat eon Eagelsche kleine kruiser met vier torpjdobootvernielers in het gezicht der Nederlandsche kust vier Duitsche torpedobootvernielers heeft aangetroffon en in den grond geboord. Uit een nadere mededeeling van de admiraliteit blijkt dat de lichte krui ser Undaunted vergezeld door de torpedojagers Lance, Lennox, Legion en Loyal den geslaagden aanval op de Duitsche torpedojagers hebben ge daan. De te Aberdeen aan wal gekomen I overlevenden van de Hawke vertellen, dat de kruiser midscheeps, vlak bij een van de magazynen, getroffen werd. Een hevige ontploffing had plaats en in den zijwand was een groot gat geslagen. Dadelijk helde hot schip zwaar over. De meest aanschouwelijke beschrij ving van het gebeurde is gegeven door een stoker, die een oogenblik verdoofd was. Toen hij weer tot zich zelf kwam, was het een helsche toe stand om hem heen, maar op het dek gekomen, zag by, dat alles met de grootste orde goschiedde. De com mandant en de officieren waren op de brug. De bevelen werden op kal me wijze gegeven en even kalm op gevolgd, doch het zware overhellen van het schip maakte het onmogelyk de sloepen te stryken. Het schip zonk in vijf minuten. Slechts een kleine pinas, een vlot en een kotter had men te water kunnen laten. De stoker werd door den kotter opgenomen, die over het tooneel van de ramp werd rondgeroeid en zoovele drenkelingen binnenhaalde als met het oog op de zeewaardigheid van het vaartuigje mogelijk was. De opvarenden wierpen daarop hun reddingsgordels, riemen en al het los se houtwerk aan de in het water om hun leven worstelenden toe. Enkele daarvan bereikten den kotter en kon den aan touwen in het water blijven hangen. Toen het vlot het laatst gezien werd, was het volgepakt met zeven tig man. De kotter had vijf uren rondgedreven, toen hij opgepikt werd door een Noorsch stoomschip, dat nog een uur naar andere overleven den gezocht heeft, doch er geen vond. Later gaf de Noor de schipbreuke lingen over aan een te Aberdeen thuis behoorenden officier. De Duitsche troepen die West- Ylaanderen bezet'ten, zyn niet voor- by de lijn Ostende—Thourout Rou- selaere Menio. Hun hoofdmacht staat tegenover den linkervleugel der bondgenooten. In de streek om Yperen is door de Frarsche mariDiers een aanval der Duitschers afgeslagen. Uit Vlissingen wordt aan de N R. C. geseind, dat Zateraagavond door de Duitschors van de pier te Zee- brugge op het Belgischip „Wielingen" geschoten. De bemanning van het •chip verliet het vaartuig in een boot en werd opgepikt door het Holland- sche marinevaartuig Atlas, dat naar Vlissingen opstoomde. Het lichtschip is nu onbeheerd. in Frankryk laat het geschut slechts van zich spreken. Op den linkervleugel blyven de Fran schen vorderingen maken en namen zy Fromelles ten zuidwesten van Rjjs- sel.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1