■Uemccu 1|CwiW£- cu i-lb»crfcnficBla6 böor 'ambmn: W1951. Zaterdag 26 September 1914. 23e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België 0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitg;ever C. DIELEMAN te Breskens. De verwikkelingen in Europa. Thans is aan den Belgischen minis ter justitie een derde rapport inge zonden in zake de schending van het volkenrecht daar te la' de. Ter aanvulling van het voorgaand rapport meent de Commissie nog te moeten opmerken, dat hot, nu beves tigd is, dat in de riagen volgend op den brand van Leuven de huizen, die nog overeind waren blijven staan en waaruit de bewoners verjaagd waren, gep'underd zijn onder de oogen der Duitsche officier' n Op 2 September heeft een getuige nog Duitschers vier huizen in brand zien steken. Een ander geval dat het onmeedoo- gende karakter der aan de vreedzame bevolking van Leuven aangedane be handeling nog onderstreept is ook bewezen kunnen worden. Op 28 Au gustus is een menigte van 6000 tot 8000 personen, mannen, vrouwen en kinderen, van eiken leeftijd en stand, onder geleide van een afJeeling van het 162e regiment Duitsche infanterie naar de stadsmanege gevoerd, waai de ong lukkigen den nacht hebben moeten doorbrergen Het lokaal was zoo klein voor het groot aantal personen, dat deze moes ten blijven staan en zooveel geleden hf bben, dat in dien tragischen nacht verschillende vrouwen krankzinnig zijn geworden en zuigelingen in de ai men hunner moeders gestorven ziin. Een communiqué van den Duit- schen grooten staf beweert dat de kastijdiDg aan Leuven toegediend hare rechtvaardiging vond in het feit dat een bataljon der landweer, alleen in de stad achtergelaten ter bewaring van de verbindingslijnen, zou zijn aan gevallen door de burgerbevolking, die meende dat het gros der Duitsche troepen voorgoi d vertrokken was. De Koln. Zeit.ung drukte bovendien nog een verhaal af van een zoogeuaamden getuige van dit geval. Een onderzoek heeft uitgewezen dat deze bewering als onjuist moet wor den beschouwd. Het staat namelijk vast dat de hurgeiij van Leuven, die trouwens reeds van to voren door de gemeenteoverheid ontwapend was door geen enkele viiandelijke daad de Duitschers heeft getart Het onderzoek aangaande het ge beurde te Vise, is opnieuw ter hand genomen. Dit plaatsje was de eerste Belgische stad welke vernield werd volgens het systeem, dat in lateren tijd door den invaller op zoovele an dere steden en dorpen werd toegepast. Daarom waren wij er op gesteld, vast te leggen wat er voor waarheid school in de Duitsche lezing, welke zeide, dat de burgerbevolking van Visé had medegewerkt aan de verdediging der stad of na de inname zou zijn opge staan. Verschillende getuigen die nu te Antwerpen verblijven, zijn verhoord, met name militairen, behoorende tot de afdeelingen, die den Duitschers de overtocht vaD de Maas benoorden Luik betwist hebben, en een geeste lijke zuster van Duitsche nationali teit, van de Zusters van Onze Lieve Vrouw te Visé. Zoodoende is vastgesteld kunnen worden, dat er volstrekt geen burgers hebben deelgenomen aan de gevech ten op 4 Augustus te Lixhe en Vi?é geleverd. De verwoesting der stad is trou wens eerst in den nacht van 15 op 16 Augustus begonneneenige ge weerschoten, in den avond van den 15den gelost, gaven daartoe het tee- ken. De Duitschers zeiden, dat de be woners op hen hadden geschoten, in het oijzon Ier uit een huis, waarvan de eigenaar door de commissie ver hoord is. De Duitschers vonden in dit huis geen enkel wapen en even min in de omliggende huizen, welke nochtans verbrand werden, oa vooraf geplunderd te zijn de mannelijke be woners dier huizen zijn naar Duitsch- land gevoerd. De getuigen hebben gewezen op de onwaarschijnlijkheid van een oproer, dat zou zijn uitgebroken onder een ongewapende bevolking, staande tegen over een talrijk Duitsch garnizoen, terwijl sedert elf dagen de laatste Belgische troepen de streek hadden verlaten Zij hebben verklaard, dat de eerste schoten gelost zijn door Duit sche so daten te voet, welke dronken waien en op hun eigen officieren mik ten. Dit feit zou geen uitzondering vormen het is immers te Maastricht van algemeene bekendheid, dat, hetzij door eon vergissing, hetzij tengevolge van oproer, omstreeks denzelfden tijd Duitschers elkaar in den nacht, grdood hebben in hetkavelerie-kamp te Mesch, dichtbij de grenzen van Hollandcch Limburg. Het wordt bevestigd dat Yisé ge heel verbrand is, met uitzondering, naar het schijnt, van een godsdienstig gesticht, dat geëerbiedigd zou zijn voorts is het zeker dat verschillende burgers, zoowel uit Visé als Canne, gefusilleerd zijn. Een groot aantal dorpen, gelegen in den driehoek tusschen Vilvoorden, MecheleD en Leuven, en dus in een der meest bevolkte en, tot voor en kele dagen, meest welvarende stre ken van België, zijn geplunderd, ge heel of gedeeltelijk verbrand, de be volking verstrooid, terwijl, volgens het toeval der ontmoeting, inwoners wer den gevangen genomen of doorschoten, zonder vonnis, zonder blijkbare reden, met het enkele doel, naar het schijnt, om vrees aan te jagen en een uittocht der bevolking te verwekken. Zoo is dit met name getchied in de dorpen of gehuchten Sempst, Weerde, Elewijt, Hofstade. Wespelaer Wilsele, Bucken, Eppeghem. Wackerzeele. Rot- selaer, Werchter, Thildonck, Boot meerbeek, Houthem, Tremeloo Van dit laatste dorp bestaan alleen nog de kerk en pastorie. Elders vindt men op de weinige gespaarde huizen verschillende opschriften dat ze niet mochten worden verwoest. Toch zijn ze later vernield. In al deze dorpen waren de vrouwen, die niet hadden kunnen vluchten, een prooi voor de brutale en booze lusten der Duitsche soldaten geworden, De zooeven besproken landstreek ligt onmiddellijk naast die van Aer- schot, waarvan in een vorig rapport de verwoesting is beschreven. De verwoeste streek strekt zich nu uit ten noordoosten van Brussel, waar de belangrijke dorpen Grimberghe en Wolverthem al vernield zijn, terwijl ten zuidoosten der hoofdstad, op meer dan 25 K M. van het dichtstbijzijnde oorlogsterrein, de stad Wavre, die de buitensporige oorlogsbelasting van drie millioen, opgelegd door den staf van den vijand, niet had op kunnen bren gen, vijftig harer huizen door het vuur heeft zien verteren. Wij moeten nog mededeelen dat op 4 en 5 September van uit een vlieg tuig bommen zijn geworpen op Gent en Eekloo, open en met-verdedigde steden. Verder zal het den minister niet onbekend zijn, dat de stad Mechelen, na op 27 Augustus geheel door de Belgische troepen verlaten te zijn, ge durende een paar dagen een beschie ting heeft te verduren gehad, die de metropolitaansche St. Romboutskerk, den trots der oude stad, zwaar be schadigd heeft. Eveneens is het stadje Heyst-op-den-Berg zonder genade ge bombardeerd, zonder dat deze hande ling door eenig strategisch belang ge rechtvaardigd kan worden. Om hun aanvallen te verontschul digen, voeren de Duitschers aan, dat overal waar zjj gefusilleerd, verbrand en geplunderd hebben, dit veroorzaakt werd doordat de bevolking hun ge wapenderhand verzet bood. Dat dit feit zich hier en daar zou hebben kunnen voordoen, is Diets an ders dan betgeen in alle oorlogen voer kan komen, en wanneer de Duit schers er zich toe bepaald hadden, de schuldigen aan die aanvallen dood te schieten, zouden w|j ons slechts te buigen hebben voor de gestrenge oor- logswetten. In geen enkel geval echter zouden deze persoonlijke aanvallen, die bo vendien volstrekte uitzonderingen zijn gebleven, noch algemeene maatregelen van bestraffing rechtvaardigen, maat regelen die de bevolking onzer steden en dorpen in hun persoon en hun goederen troffen, noch het fusilleeren, brandstichten en plunderen, dat zoo wat op ons geheele grondgebied heeft plaats gehad, en dan nog wel zonder het karakter te dragen van represail les, maar uitgevoerd werd met oprecht verfijnde wreedheid. Bovendien is geen enkele uitlokking vastgesreld kunnen worden te Visé, Warsage, Leuven, Wavre, Dender- monde of nog in andere plaatsen, welke het slachtoffer zijn geworden van een algeheele vernieling, in koe len bloede uitgevoerd verscheidene dagen na de bezetting, zonder te ver geten het systematisch verbranden van alleenstaande huizen op de wegen, waar de troepen langs kwamen, en het schieten op de ongelukkige be woners, die wegvluchtten. In hun pers hebben de Duitschers beweerd, dat de Belgische regeering wapenen had verstrekt aan de bevol king om deze te gebruiken tegen de invallende troepen. Zij voegen daar aan toe, dat de katholieke geestelijk heid een soort heiligen-oorlog gepre dikt en hare geloovigen opgestookt i zou hebben, de Duitschers overal te. dooden. Eindelijk hebben zij volgehouden, om het dooden van vrouwen te recht vaardigen, dat deze even woest wa ren als de mannen en zelfs kokende olie uit hun vensters op voorbijtrek kende soldaten uitgoten. Al d9ze beweringen zijn leugens. Wel verre van wapens uit te deelen, hebben de overheden, bij het naderen van den vijand, overal de bevolking o n t wapend de burgemeesters heb ben overal hunne gemeentenaren ge waarschuwd tegen gewelddaden, die wedergeweld zouden uitlokken. De geestelijkheid heeft onophoudelijk de geloovigen tot kalmte aangespoord. Wat de vrouwen betreft, behalve vol gens eene lezing, komende uit ver dachte bron in een buitenlandsch dag blad, zij hadden geen andere bezigheid dan te ontsnappen aan de rampen van een oorlog zoDdar medelijden. De ware drjjfveeren der gruwelda den, waarvan de roerende getuigenis sen verzameld zijD, kunnen Diet an ders wezen dan, eenerzijds de begeer te om de bevolking te terroriseeren en te ontmoedigen volgens de onmen- scheljjke voorschriften der Duitsche militaire schrijvers, en, aan den an deren kant, de plunderzucht. Een geweerschot, men weet niet van waar, noch op wien, noch door wien afgevuurd, hetzij door een dron ken soldaat, hetzij door een zenuw- achtigen schildwacht, is een voldoen de voorwendsel om een geheele stad te verwoesten. Op de plundering in de huizen vol gen oorlogsbelustingen in verhoudin gen, waaraan met geen mogelijkheid te voldoen valt, eD het nemeD van gijzelaars volgens de voorschriften der klassieke struikroovers. Men moet er ook rekening mede houden, dat alle tegenweer, uitgaan de van afdeelingen van het geregelde leger, heel spoedig, ter wille van de zaak, op rekening van de inwoners wordt gesteld, en dat de invallende troep zich onveranderlijk op de bur gerbevolking wil wreken over de te genslagen of zelfs eenvoudige teleur stellingen, die hij gedurende den veld tocht ondervindt. Wij gebruiken gedurende dit onder zoek alleen feiten, gestaafd door deug delijke getuigenissen. Het moet opge merkt, dat wij tot nu toe nog slechts een gering gedeelte der misdaden te gen het recht, de menschheid en de beschaving hebben kunnen aanwijzen zij zullen een der meest duistere en meest weerzinwekkende bladzijden der hedendaagsche geschiedenis uitmaken. Als een internationaal onderzoek, zoo als in den Balkan gevoerd is door de Carnegie commissie in ons land zou kunnen gehouden worden, dan zijn wij er van overtuigd, dat zij de juistheid onzer verzekeringen zou vaststellen.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1