;l^cmccit Tficuw*- cu ^DcrfciiftcfUab foor aan&etvtt ff» 1955. Zaterdag 19 September 1914. Het nieuwe zittingjaar. Binnenland. 23e Jaargang'. COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen brj vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. S)it blad verschijnt eiken IMnsdmr- en Vrijdagavond bü den uitgever C. DIELEJIAN te Brexken». i «in in ii mui - fftTnagaa—antaama—«aaa«MKiaaiMM De operi 'g'p'echtigh' id der Staten- Generaal heeft zich. schrijft de N R. Crtin vergelijking met andere ja ren, door een opvallende soberheid gekenmerkt. De anders zoo lange stoet van sta- tiekoetsen was ditmaal ingeperkt tot slechts twee, waar van een de gouden koets. Langs den gfiheelen weg van het Koninklijk Paleis naar het Binnenhof stonden reeds larg, voordat H. M. de Koningin vergezeld van Z K. H. den Prins, zich naar de Ridderzaal zou begeven achter de militaire af zetting duizenden eu duizenden te wachten Op het voorplein stond als gewoon- lijk de eerewacht grenadiers opge steld met hot regimentsvaandel en.de Koninklijke militaire kapel. Omstreeks kwart voor eenen zwenk te de Koninklijke auto met oranje- vlagaetjes versierd en waann Konin gin, Prins en Prinses Juliana met zuster Ma'ting gezegen waren, het paleisplein op, ondor hoera's van de meniste. Precies ten 1 uur werd de stoet, waarmede H. M. zich naar de Rid derzaal zou begeven, geformeerd. Voorop een muziekkorps der bere den troepen, vervolgens een detache ment huzaren en daarachter een gala- hofrijtuig, onmiddellijk gevolgd door de met 8 paarden bespannen gouden koets. Op het oogenblik, dat de Koningin en de Prins in dezen statiekaros plaats namen, ging er een levendig gejuich uit de menigte op, beantwoord door het Koninklijk Echtpaar door minzaam groeten. De eerste groet van Koningin en Prins was echter voor Prinses Juliana bestemd, die voor een der pa leis ramen stond te kijken en te wuiven. Langs den heelen weg plantte zich het gejuich van Vorstin en Prins vooit. Op liet Binnenhof trok het aantal belangstellenden, dat veel minder was dan gewoonlijk ieder jaar daar bijeen komt, de aandacht Men hoopt zich daar anders op, omdat daar reeds van een uur of elf af zooveel te zieD valt het voortrukken met volle muziek van de eerewacht en de afzettings- troepen, het, aanrijden tot ongeveer 12 uur van de officiëele personen in hun ambtsgewaden, de aankomst van het corps diplomatique, het in stoet zich begeven naar de Ridderzaal van de ministers, do leden van den Raad van state en zoo meer. Ditmaal kwam daar nog bij de aan komst in do Ridderzaal van alle hof- dignitarissen, die bij de opening onder andere omstandigheden in galarjjtui- gen in den stoet meerijden. De officieren en manschappen der eerewacht, die aan H. M. en den Prins bij hun aarkomst op het Binnenhof de militaire eer bewees, droegen de wachttönue. Ook hier werden H. M. en de Prins met luide toejuichingen ontvangen, ti-rwijl plechtig de tonen van het oude Wilh-ltnus klonkeu Behalve door de troonrede, van zoo gansch anderen aard dan die welke in normale omstandigheden door het hoofd van den staat worden uitge sproken, heeft de op -ningsplechtigheid van de Staten-Oeneraal zich door niets van die van vorige jaren onderschei den. Ais steeds waren de tribunes stampvol en hadden alle gesprekken en alle opmerkingen slechts éen ob- iect. Do ambtsgewaden en de ridder linten van de afgevaardigden en de genoodigde autoriteiten, welke lang zaam en bij kleine groepjes kwart voor twaalf en kwart voor éenen de zaal binnenkwamen. De zon kwam en ging bij tu-schen- poozen, als ware het om nieuwelingen de zaal onder verschillend licht te doen zien en te toonen, hoe prachtig mooi overal, vooral bij niet sterk zon licht, het houtwerk, de tapijten aan den wand en de veelkleurig ambtsge waden en uniformen uitkomen en een zoo harmonisch geheel vormeu Bij al de van goud en zilver schitterende costuums vielen zij op, welke in ge wone kleederdracht, rok of gekleede jas waren gekomen. Van de afgevaar digden waren dit de he6ren Otto, Bos, Ke'elaar, Teenstra Eerdmans, Fruytier Roodenburg en Scheurer, allen leden van de Tweede Kamer dus en behoo- rende tot verschillende staatkundige fracties De militaire leden hadden hun uniform verkozen bovea het ambtsgewaad. Voorts waren enkele Kamerleden, oud ministers, de witte broek van hun ministerschap getrouw gebleven, ter wijl de heer Nolens opviel door zijn paarsen mantel, welke hij droeg in kwaliteit van huisprelaat van den Paus. Eindelijk waren de sociaal-democra tische Kamerleden, evenals andere ja ren afwezig. Evenmin was tegen woordig de Franscha gezant in het overigens voltallige corps diplomaten. Onder de verdere genoodigden -waren de opperbevevelhebber van de land en zeemacht, generaal Snijders, de chef van den marine-staf en andere hoogo militairen. Toen H. M. en de Prins te kwart over éen, op de gewone wijze aange kondigd, onder plechtige stilte waren binnengekomen, ging het hof weer het Koninklijk Echtpaar naar den troon voor. De lezing van de troonrede geschied de door H. M. de Koningin, vooral in den aanvang met helderen stem, die later eenigszins daalde. Binnen enke le minuten was het staatsstuk gelezen. De Koningin droeg een wit kleed met wit-grijs overkleed, een baret van dezelfde kleur met een witte veer. eo aigrette. Ditmaal had zij zich ge tooid met het Groolkruis van da Mi litaire Willemsorde. De Prins droeg de marine uniform. Bij het vertrekken van het Konink lijk Echtpaar werd als steeds „Leve de Koningin" geroepen, waarbij de volksvertegenwoordigers en de genoo digden zich door driemaal herhaald hoera-gerosp aansloten. Langer dan anders duurde het, voordat H. M. de Ridderzaal had verlaten en wel omdat zij zich nog eenigen tijd met verschil lende personen onderhield. Te half twee stelde de stoet zich weer in beweging, voor den terug keer naar het paleis en herhaalde het tooneel van de aankomst, terwijl ook nu weer de Koningin en Prins Hen drik op den geheelen terugtocht har telijk toegejuicht werden. Nadat de vorstelijke personen aan het paleis uitgestapt waren onder het weer ontvangen der honneurs van de eerewacht aldaar, vertoonden de Ko ningin en de Prins zich eenige oo- genblikken later aan het gebruikelijke vensterhoekje, hetgeen aanleiding gaf tot een indrukwekkende begroetiDg door de tegenover het paleis opgestel de menigte en die nog aanwies, toen H. M., ditmaal vergezeld,van Prinses Juliana, zich verplaatste naar den an deren vleugel van het paleis en zich daar aan een der vensters vertoonde, zoodat een ander deel van het publiek dat in het Noordeinde had post ge vat, moeder en dochter kon zien. Even daarna, terwijl de troepen opstelling nog gehandhaafd was ge bleven, kwam de koninklijke auto voor, waarin de Koningin, Prins Hen drik en het Prinsesje naar het Huis ten Bosch terugkeerden, onder het in drukwekkend spelen van het volks lied door de koninklijke militaire ka pel, de honneurs van de eerewacht en het voortdurend gejuich van de me- nigt-, die zich daarna langzaam ver spreidde. Nooit wellicht is met warmer be langstelling, met vuriger vaderlands liefde de komst van H. M. do Koningin verbeid dan ditmaal, en met meer onverdeelde instemming, grooter eens gezindheid luisterde zeker nooit eene, in de Oothische Ridderzaal verzamelde schare, naar de troonrede. Niet éen Nederlander ditmaal, die daar, bij voorbaat, zat als politiek commentator, hunkerend naar de toe zegging van dit, vreezend voor de aankondiging van een ander wets ontwerp, bereid aanstonds van leer te trekken voor of tegen het kabinet. Niet als politici, als trouwe vaderlan ders zaten zij daar allen en veel meer om het samenzijn zelf met het hoofd van den staat, bezielende verlevendi ging van nationale en dynastieke ge voelens, dan uit nieuwsgierigheid naar den concreten inhoud der Troonrede, waren de meesten opgekomen. De troonrede beantwoordde volko men aan deze gevoelens en vorwach tingen. Zij gaf een getrouw beeld van den oogenblikkelijkeü toestand, een relaas eenerzijds en fier en ongedwon gen anderzijds. Zij deed de aanwezi gen in het korte verloop van enkele oogenblikken de jongste phase in de wereldgeschiedenis herleven en de so bere voordracht werkte daartoe mede met hoe droeve teederheid daalde de stem der Koningin, toen zij, den blik over de grenzen richtende, zeide „Diep begaan met het lot van alle volken die in den krijg zijn medege sleept, draagt Nederland de buiten gewone lasten, die het worden opge legd gewillig en ontvangt met open armen alle ongelukkigen, die binnen zijn grenzen een toevlucht zoeken. Gansch anders was de klemtoon, nadat zij tevoren met nadrukkelijken ernst geconstateerd had, „dat onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden ongestoord zijn ge- bievun", toen zij met een overtuigs- kracht, die alle onvruchtbaren twijfel had moeten wegvagen, indien de aan wezige leden van het diplomatencorps niet reeds lang verzekerd was van de zuiverheid onzer internatiale politiek, heeft uitgeroepen de volstrekte neu traliteit die Nederland in acht neemt eu met al zijn kracht zal hand haven, is tot dusverre op geen en kele wijze geschonden, en een krach- tigen nadruk legde H. M in de clau sule dat tot hare groote voldoening de mobilisatie van zee- en landmacht zonder eenige stoornis, in minder dan den daarvoor vastgestelden tijd werd voltooid. Een gelukkige stijging ook was er in de stem van H. M., toen zij, -na het sobere, geenszins in alle opzichten opwekkend, relaas der tweede helft van de Troonrede, een warm beroep deed op de vaderlandsliefde onzer kooplieden „Waar ons volksbestaan eischt, dat de buitenlandsche handel, voor zooveel de omstandigheden toe laten doorgaat, behoort ieder hande laar zich bewust te zijn, dat zelfs de schijn behoort vermeden te worden als zou in en door den Nederland- schen handel partij worden getrokken voor een der oorlogvoerende mogend heden boven andere. Dit besef, dat algeheele neutraliteit ons aller plicht is, is niet elk goed vaderlander daarvan ten volle door drongen Meer dan ooit was Dinsdag de groote zaal van het 13de eeuwsche Graven- paleis, dat reeds zoovele vredesbijeen komsten, dat de officiëele tweede Vre desconferentie en nog verleden jaar het Internationale Vredescongres zag, een tempel des vredes. Vrede, behoud van den kostelljken vrede, is het niet ons aller parool En kon H. M. op soberder en zui- verdor wijze vertolken wat in de volks ziel leeft dan in deze troonrede is ge schied De prijs, waarvoor het buitenland sche graan, dat voor regeeringsreke- ning is aangekocht, ter beschikking zal worden gesteld van meelfabrikan ten en molenaars, is naar men ver neemt nog niet vastgesteld, maar in dien deze prijs zoo hoog zou moeten zijD, dat de bepaling van het prijs- maximum voor tarwemeel zou moe ten worden verhoogd, zou dit voor de regeeriDg geen reden kunnen zijn om eigenaars van voorraden binnen- landsche tarwe, onverschillig of die voorraden in handen zijn van hande laars of van graanboereD, toe te staan de prijzen er van zoo hoog te stel len, dat deze categorie van ingezete- i aen buitengewone winsten zou beha-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1