Binnenland. Gemengd. <EE1> maar hun tocht naar Frankrijk zul len vervolgen. Er zal ook geen oor logsschatting moeten worden betaald, doch de generaal heeft verschillende leveringen van benoodigdheden voor het leger bedongen. De burgerwacht mag raar Gent terugkeeren en zal er politiedienst kunnen verrichten na de wapens te hebben ingeleverd. Verder eischt generaal von Böwith van de stad Gent10.000 liter ben zine, 1000 liter mineraalwater, 150.000 kilo's haver, 100 rijwielen, 10 motor rijwielen, 25 luchtkamers voor auto's, 10 rollen, elk van 40 meter lengte, voor verbanden van wonden, veel su blimaatpastilles, 100 000 sigaren, al les te leveren tegen Woensdagmor gen om 6 ure. Ook de geweren van de burgei wacht moeten worden inge leverd. De leveringen voor het Duitsche le ger zullen worden betaald met oor logsbons. Het vernemen dezer voor Gent zoo gunstige voorwaarden werd luid toe gejuicht en men schrijft deze toe aan het optreden van den burgemeester en de goede houding der Gentenaren jegens het Duitsche leger. In Gent is een bekendmaking aan geplakt, waarin de burgerwachten op geroepen worden om volgens de door Duitschen generaal gestelde voorwaar den, hunne wapens en ammunitie zoo spoedig mogelijk in te leveren in het gravenkasteel. Degenen die aan dat bevel niet mochten voldoen, zullen worden ge fusilleerd. Dinsdagmiddag kwamen twee Duit- schers in Gent aan. Zij werden in een straat gezien, waarop een aan het stadhuis op een automobiel ge monteerde mitrailleuse derwaarts kwam en op deze het vuur opende. De Duitsche soldaat werd verwond en de Duitsche officier krijgsgevan gen gemaakt. Het geval gaf begrijpelijk aanlei ding tot eene groote beweging en bezorgdheid. Het gebeurde was in strijd met de door den burgemeester verkregen voorwaarden, dat Gent zou verschoond blijven van het bezoek van Duitsche krijgslieden. De burgemeester aarzelde echter niet, om voor het belang der stad op te treden en begaf zich, vergezeld van den Amerikaanschen consul, weder naar den Duitschen legerbevelhebber, teneinde daar de ware toedracht der zaak mede te deelen en mogelijke rampen van de stad af te wenden. Hij ontmoette den Duitschen be velhebber op een kasteel, en don ge- heelen middag wachtte in de omge ving van het stadhuis een groote menigte met angstig ongeduld zijn terugkomst af, dobberend tusschen hoop en vrees. Te 5 ure was een geheime verga dering van den gemeenteraad belegd, en enkele minuten na dat uur keerde de burgemeester per automobiel aan het stadhuis terug. Aan zijne houding kon de menigte reeds bespeuren, dat hjj een goede tijding bracht, wat hij ook aanstonds bekend maakte. Met een geestdriftige ovatie werd hij door de menigte ge huldigd. Hij verklaarde in korte woor den zijn wedervaren en men vernam met groote verlichting, dat de bur gemeester had weten te verkrygen, dat dezelfde voorwaarden van des morgens werden behouden, met de enkele bijvoeging, dat de gekwetste Duitscher, thans in het krijgshospi taal verpleegd, werd gesteld onder bescherming van den consul derVer- eenigde Staten en niet als krijgsge vangene mag beschouwd worden. Hij voegde aan zjjne verklaringen toe, dat het thans niet zoo gemakke- lijk was geweest, om met den gene raal te spreken als des morgens. Betrouwbare berichten, die de Gent- sche correspondent van de N. R. Crt. uit Brussel heeft kunnen krijgen, ver melden, dat de toestand daar onver anderd blijft. Levensmiddelen zijn in voldoende mate te krljgep, doch eenigp- zins in prijs gestegen. Boter 4 fr. per E.G., vleesch on geveer gewone prijs (omstreeks 8 a 4 fr. per K.G.), eieren 15 centiem per stuk. Melk is nog steeds zeer zeld zaam, daar ae meeste boerderijen verwoest zijn en de transportwagens der boeren door de Duitschers in be slag zijn genomen bij hun doortocht. Visch is natuurlijk ook niet te krij gen. Vruchten daarentegen, die niet naar elders kunnen uitgevoerd, maar ter plaatse op de markt komen, zijn er in zulk een overvloed, dat de prach tigste peren 25 centiem per K G. doen, druiven en perziken ziin bijna te geef, de grootste druiven een kwartje per K G. De Duitsche voorloopige regeerieg heeft haren zetel opgeslagen in het hotel Astoria (vroeger Mengelle) in de rue Royale daar zetelt nu baron Von der Goltz met zijn staf van militaire en burgerlijke autoriteiten en organi seert de zaken alsof Belgiö's hoofdstad voor goed deel zal uitmaken van het Duitsche rijkiets wat hier in Bel- eiö ten minste, vele menschen nog betwijfelen. Op het Paleis van Justitie, een prachtig strategisch punt, hebben de Duitschers zich genesteld en er ka nonnen opgesteld riemand wordt er toegelaten zonder paspoort, zoodat dit volgens de Indépendance, rechters en advocaten het werk gestaakt heb ben, daar immers de rechtspraak openbaar moet zijn en bijzondere ver gunning om den rechtstempel te be treden deze openbaarheid denkbeeldig maakt. Burgemeester Max heeft het stad huis sedert 20 Augustus niet meer verlatenhjj heeft er moeilijke en zorgvolle uren doorleefd, maar geen oogenblik heeft hij ook maar het minste van zijn rechten prijsgegeven. Hij heeft zich weten te doen eerbie digen door de Duitschers. De opening der Staten-Generaal op aanstaanden Dinsdag zal wel weer door H. M. de Koningin geschieden, doch de stoet zal niet zoo uitgebreid zijn als anders het geval is. Nogtans zal de inkrimping van het ceremonieel het plechtige van de han deling verhoogen. In een onderhoud, dat een re dacteur van het Haagsche correspon dentiebureau met minister Treub ge had heeft, deelde deze in antwoord op desbetreffende vragen mede, dat de tarwe- en roggeprijzeD, al heeft hij deze lager gesteld dan die voor het buitenlandsche graan, voldoende winst aan handelaren en boeren verzekeren. Mocht de circulaire aan de burge meesters ter voorkoming van prijs opdrijving van broodfeoren onvoldoen de blijken, dan zou de regeering die per ingrijpende maatregelen moeten nemen. Overwogen wordt door invoer van buiten in de behoefte aan veevoeder, vooral tegen den winter, te voorzien. Den vierden dezer is de eerste la ding van de in Amerika aangekochte tarwe verzonden. Den autoriteiten van land en zeemacht is door den opperbevelheb ber de aandacht er op gevestigd dat het den bestuurder van een militair motorrijtuig verboden is: daarmede te ryden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in ge vaar gebracht daarmede een weg te berijden, die volgens een waarschuwingsbord van het door den minister van water staat vastgesteld model, voor het ver keer met motortijtuigen is uitgeslo ten, met uitzondering van die wegen, waarvoor geen parallelweg aanwezig is. ^Voorts wordt door hem bepaald, dat de bestuurder van een militair motor rijtuig verplicht is op de eerste vor dering van een ambtenaar van rijks- en gemeentepolitie, zyn rijbewijs te tOonen en aan ae aanwijzing oetrei- fende de regeling van het verkeer ge volg to geven. Onder motorrijtuig wordt zoowel een motorrijwiel als een automobiel verstaan. Door de Staten der provincie Gelderland is tot lid der Eerste Ka mer benoemd de heer H. Colyn, a-r. oud-minister van .oorlog. Breskens, II September 1914. Tegen een drukkersknecht te Middelburg, die wegens opruiing van soldaten door middel van een strooi biljet is gearresteerd, is eene vervol ging ingesteld. Eenige mosselbooten van Brui nis- se zijn de vorige week mot mossels naar Antwerpen geweest, en hebben daar met de minste moeilijkheid onder vonden. Wel moest ieder voorzien zjjn van een pas en mochten ze 'snachts op de Belgische rivier niet varen, en 's avonds hun luiken dicht houden opdat er geen licht zou zichtbaar zijn, zij stonden ook wel angstige oogen- blikken uit bij het bommen werpen, maar vonden overigens alles tamelyk rustig. Zij hebben een 20 tal vluchtelingen meegebracht, voornamelijk mosselkoop lieden met hun gezinnen uit Mechnlen die reeds eerder van daar naar Ant werpen waren gevlucht maar nu ook deze stad moesten verlaten. Eenige verblijven b(j de schippers die hen kennen, anderen hebben gezamenlijk een huis gehuurd waarvoor zij door de burgers van het noodigste huisraad zyn voorzien. Uitgenomen wat geld en eenig lijf goed hebben zij ook alles moeten achterlaten. Deze week arriveerde te Rotter dam het stoomschip „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerika lijn ge arriveerd Verleden Woensdagnacht werd het door een Franschen kruiser aangehou dm en naar Brest, opgebracht. Daar werd in de eerste plaats de passagierslijst nagezien en moesten 75 eerste-, 222 tweede- en 442 derde klasse passagiers en 10 man van de equipage, alle Duitschers en Oosten rijkers van boord gaan. Vervolgens werd de lading nagezien en prijsver klaard of in bewaring genomen 8789 balen meel, 581 kisten conserven, 890 baren zilver, 290 kisten bier, 853 balen veevoeder en 3041 kisten mai- zeua. De kapitein, die eerst alles gedaan had om aanhouding te voorkomen, heeft later protest aangeteekend tegen de prijsverklarirg of in bewaring ne ming van een deel der lading opgrond van de bepalingen van de Londensche Conventie betrekkelijk de contraban de. Dat protest omvat de aanhou ding der artikelen meel, geconserveerd vleesch, maizena, veevoeder, maizena- meel en bier en de 390 baren zilver zijnde voor de Nederlandsche Bank. Voorts omvat dit protest het op onthoud veroorzaakt aan de Ameri- kaansche post en het onvrijwillig op onthoud veroorzaakt aan passagiers welke onderdanen zijn van neutrale staten. Hij stelt dan ook de Fransch republiek aansprakelijk voor aRe kos ten, schade en interessen uit de aan houding, opbrenging en inbeslagne ming voortvloeiende. Bij het zwemmen in de Laak te 's Gravenhage is een 11 jarige jongen verdronken. Zaterdag wilde een 21 jarige landbouwerskiu cht te Sint Maartens dijk een paard uit den stal halen. Het paard liep op een achteruit en drukte den knecht tegen den muur van den stal, zoodat zyn borstkas werd ingedrukt. Op advies van een dokter werd hy dadelyk per rytuig naar een nospiraai te Bergen op zo gebracht, doch is deze jongeman over leden. Door een i oodlottig toeval ij een vrouw te Zierikzee in brand ge- g°raakt en heeft daarby zoodanige brandwonden bekomen, dat zij bijna onmiddellijk dood was De vlammen grepen haar zoo snel aan, dat ofschoon spoedig medische hulp aanwezig was, niets meer baatte en slechts de dood kon worden geconstateerd. Zaterdagavond werd riaar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd een doofstomme schoenmaker, wonende te Hillegersberg. Vermoedelijk door dat hij het bellen van den wagenbe stuurder niet gehoord had was hij op de Gedempte Botersloot tegen een motorwagen aangelooprn De man viel zoo bard m<-t het hoofd tegen, de straat, dat hij een schedelbreuk bekwam. In de Zuiderzee ten Noorden van Harderwijk, is een 27 jatige kleer- maker van een zeilboot over boord gevallen en verdronken. Te Callandsoog is een 83 jarige man dood op het uiteinde van de on der water geloopen zeedammen gevon den. Hoogstwaarschijnlijk is de oude man terwjjl hij op genoemde dammen zat door den opkomenden vloed ver dronken. Maandagmiddag wilde een 87- jarige naaister te Rotterdam haar hondje in de Lekhaven laten zwem men. Ze begaf zich daartoe blootsvoets ongeveer een meter van den wal in het water. Plotseling zakte ze in do diepte weg Ongeveer een uur later werd haar lyk gedregd. De oorlog. Zoo gunstig als de Duitschers zich de opraarsch naar Parijs hadden voor gesteld, gaat het blykbaar met. Zij erkennen dat ten buoner vleu- gels is ingetrokken moeten worden. De uitdrukking dat zij „op de vlucht zijn gedreven", wilde wel niet aan de Duitsche pen ontspringen, maar niet temin zyn ze van een beleg van Pa- i ijs, zoo het er in de naaste toekomst nog van komt, verder af dan ooit. De wegen rond Parijs zijn nu over groote afstanden vrij. De verbondenen zulleu thans al hun krpchten inspannen om te beletten dat eene vereeniging plaats vindt van van het Duitsche Noorderleger met dat hetwelk door Argonne oprukt en het derde leger onder den Duitschen kroonprins, die uit Luxemburg aan trekt op Verdun. Deze terugtocht van den rechter vleugel der Duitsche troepen schijnt veeleer een definitieve dan tijdelyke te zijn. Duitsche patrouilles op den linkeroever van de Somme gestation- neerd, vooral rondom Amiens, zijn plotseling teruggetrokken, terwyl een veel grootere troepenmacht te Amiens teruggetrokken zou zijn. Een kleine Fransche troepenmacht wacht in de nabijheid van Amiens om de stad te hernemen op het oogen blik, dat de laatste soldaat vertrok ken is. Toen deFiaischen by de komst der Duitschers terugtrokken, hebben zy de brug over de Somme opgeblazen. Dientengevolge is de spoorwegver binding Boulogne-Amiens-Parijs nog altijd verbroken. Het is duidelijk, dat de geallieer den alles in 't werk gesteld hebben, om den Duitschen rechtei vleugel af te snijden en dien te vemietigen. Het gros van het Duitsche leger beweegt zich naar het Oosten. Dit is het begin van het einde van het Duitsche leger in Frankrijk. Dat dit waar is, zal binnen eenige dagen blij ken. Het Duitsche leger schijnt onver schillig geworden te zyn. Zoo heeft byv. de rechtervleugel der Duitschers by een poging om de Engelschen te

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2