Jitlaemeen f£icittt>s- en jpnetfettfieBlaB mr aauBeren. Bi ii penland. P Ho WU. <B> Zaterdag 5 September 1914 23e Jaat-ganir. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. AdvertentiSn van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uilgever C. DIBLEN1N te Breskens. Levensmiddelenvervalsching in verband met den Oorlog. In deze vorsclirikke'ijke tijden, waar in bij de meuschtieid helaas het dier lijke element hoogtij viert, acht de Redactie van het Maandblad tegen vervalschingen het haren plicht te wijzen op een niet veel minder af schuwelijk verschijnsel bij niet met de wapens strij lende personen, n.l. het eventuëel misbruik maken van de omstandigheden om zich óók ten koste van tal van behoeftigen op onrechtmatige wijze te bevoordeeld). Wij bedoelen in het bijzonder de vervalsching of vermindering van waardevolle bestanddeelen van die levensmiddelen welke door de droe vige tijdsomstandigheden tijdelijk ge stegen zijn, en door de zoo prijzens waardige maatregelen onzer Regee ring tegen billijke not.eericgan verkocht moeten worden. Waar d°rhalve de winst betrekke lijk klein, of in ieder geval niet onrecht matig groot mag zijn, daar is het he ilaas te onderstellen dat gewetenlooze personen het zullen trachten te vin den hetzij in enne vermindering der qualifeit, of in eon loonende en ver zwegen vermenging met minderwaar dige bestanddeelen. Overtuigd van de noodzakelijkheid dat, vooral in deze ernstige tijden, ieder 'aar zijn krachten behoort bij te dragen om de goede orde van za ken te steunen, stelt de Redactie van |het Maandblad zoolang deze noodtoe stand bestaan zal, ieder in de gele genheid, om zich door kosteloos che misch onderzoek voor eigen z"kor- beid te overtuigen van de horda nigheid der waren, welke van over heidswege tegen de daarvoor vastge- itelde prijzen verkocht moeten worden. De koop°rs behooren slechts den haam van den verkooper en den aard der war n, met hun adres, op te ge- ^en aan het Rureau der Redactie Keizersgracht, 800, Amsterdam waar- Da van harentwege de monsters ge- ocht en onderzocht worden. Het spreekt, van zelf dat alleen bij wijfel aan de deugdelijkheid der wa len deze opgave behoort te geschieden, ten eiDde onnoodig werk te voorko pon. Indien opzettelijke vervalschingen geconstateerd worden, zullen deze pet de namen der fabrikanten of leveranciers in het Maandblad gepu bliceerd worden. De verwikkelingen in Europa. Voor het oogenblik schijnt eenige ibt in het groote krjjgsbedrjjf in Bel- !iö te zijn gekomen. Althans men eest nu niet van die ont zettende too eelen, waardoor de laatste weken zich enmerkten. „Ontzettend" is nog veel te zachte leflnitie voor de tallooze barbaarsch- taden waarvan we lazen en waarbij iet hart ais stil staat. De gruwelen die tegen het zooge- laamde oorlogsrecht in, worden be dreven, hebben de aandacht van den president der Vereenigde Staten ge trokken en heeft Duitschland doen weten dat van de in Amerika ver toevende Duitschers en Duitsche in stellingen duizend millioen franc zal worden geëischt indien de Dnitschers in België blijven voortgaan met het heffen van hooge oorlogsschattingen, het verwoesten vaD steden en dorpen en het uitmoorden der burgerbevol king. Het zal wel een iidele gedachte we zen te veronderstellen dat deze be dreiging indruk heeft gemaakt. Im mers men staat voor niets meer. Maar hoe dan ook, het is betrek kelijk stil en dat verademt eenigs- zins. Een ingezetene van Brussel, die deze week hier te lande is geweest, meldt, dat de Belgische hoofdstad nog steeds van de buitenwereld is afgesloten. Men zit er als in een ge vangenis, maar er is geen gevaar zoo lang de bevolking zich kalm houdt, hetgeen te hopen, maar ook te ver wachten is. Voor de Nederlandsche kolonie bestaat geen grooter gevaar dan voor anderen, dit tot geruststel ling van familieleden en vrienden, die nie's kunnen hooren of laten we ten. Geen enkel bericht gaat door. D i positie der Duitsche troepen in de omstreken van Assche kon doen gelooveu aan eene beweging in de richting van Dendermonde. De nood zakelijkheid om de vrije beschikking te behouden over het land van Waes had reeds geleid tot het verscherpen der maatregelen ter bescherming. De opmarsch naar het noorden is niet voortgezet, integendeel is een groot deel der strijdkrachten in de richtiDg van Brussel teruggetrokken. In de provincie Antwerpen en een groot deel van Belgisch Limburg is de toestand onveranderd. Het koninklijk verblijf te Ostende is gesloten en verschillende hotels zijn in hospitalen veranderd. Op heel de Belgische kust kunnen gemakkelijk 10.000 soldaten verzorgd worden. De vaart naar Engeland wodt ge regeld onderhouden. Het zijn oude mailbooten met hunne groote water- vleugels op zijde, die de overvairt naar Dover doen, met de passagiers en met Duitsche krijgsgevangenen, in dien noodig. Die booten worden telkens begeleid door een of twee oorlogsschepen, die aan de kust de wachthouden. Lmgs de zee kunnen wij gerust zijn de acht oorlogsschepen alleen, in 't zicht van Ostende, zeggen genoeg. Veel andere Engelsche kruisers lig gen verder Het getal is groot genoeg om allen aanval van den viiand in ons land langs de Noordzee af te we ren. Aan de kust zijn de Engelsche sol daten op hunnen post. Zaterdagmid dag kwamen de Belvische vrijwilligers, die in Duinkerken hadden vertoefd, hen nog versterken. Ipderen dig doet de bestuurbare ballon der Engelschen zijn tochtje, soms voor uren. Zaterdagmiddag stak hij over zee. De twee onderzeesche kabels, die op de Belgische kust uit Engeland komen, zijn voldoende bewaakt Te Ostende is bericht ontvangen dat een Engelsche vli' grr die in de om streken van Geeraardbergen, op on geveer 250 met rs hoogte, met een eenvlak verkenningen deed, door de Duitschers beschoten is Het toestel werd geraakt en viel. De vlieger bleef op de plaats dood. Het lijk is begraven en het toestel er blijven liggen. Een Èi gelsch correspondent van de Londensche Daily News seiüt dat 't in het westelijk oorlogsterrein, dat is de streek tusschen Boulogne en Rijs- sel, rustig en vredig is. Er is Dinsdagmiddag een betrouw baar bericht ontvangen dat de slag, welke de vorige week begonnen was, thans nog grootere afmetingen heeft aangenomen. Sedert Donderdag is het vechten onafgebroken voortgezet. Aan geen van beide zijden schijnen belangrijke voordeelen te zijn behaald. Hoewel de weg naar Boulogne vrijwel open is, krijgt men daar toch weinig nieuws te hooren. Bjj twaalf tot twintig ge lijk komen er gewonden aan, die dan in alleryl naar Engeland of naar Galais worden gezonder. Dit gebeurt meestal des nachts. De Roode Kruis-organisa- tio is uitstekend. Te Inchy in Artois moet een Duitsch infanterit-regimont zjjn afgesneden en bijna geheel vernietigd door de troepen der bondgenooten. Sedert Vrij dagavond moet ook een groot aantal Duitsche troepen zijn omsingeld in 't groote bosch van Havrincourt, dat van alle kanten hevig onder vuur is genomen door de trotpen der bond genooten Verhalen van groote slachtingen op het oorlogsti rrein doen hier de ronde. Na twoe dagen vechten met afwis selend geluk hebben de bondgenooten den vijand tot den terugtocht genood zaakt met achterlating van hoopen dooden en gewonden. Veertig Roode-Kiuis-auto's zijn uit Rijsel vertrokken naar dit laatste tooneel van slachting om de gi won den van beide legers op te nimen. Het nieuws van het slagveld is over het algemeen bevredigend. De terugtocht der bondgenooten, die in alarmeerende berichten als een neder laag is voorgesteld, is dat geenszins, maar volkomen in overeenstemming met een zeer zorgvuldig overlegd plaD. De Duitschers voeren nog steeds groote troepen soldaten aan om de geduchte gapingen in hun gelederen aan te vullen. Zij vechten als duivels om Parys te bereiken, maar uur op uur, dag op dag houden de bondge nooten hen tegen. Dat het front van den linkervleugel der bondgenooten op het oogenblik meer den vorm van een hoes, dan van een rechte lyn heeft, is niets verontrustends. Alle Duitsche ulanen, die het departement Nauw van Calais waren binnengevallen, zijn op de hoofdmacht teruggetrokken. In een omtrek van dertig mijlen om Boulogne is sinds Zondag geen enkele vijand meer ge zien. Allen zijn elders noodig, drin gend noodig In de Germania leest men dat ver leden Maandag een afdeeling Russi sche gard dragonders Tilsit in Oost- Pruissen binnentrokken. Zij bezetten hst station, vernielden de telegraaf- en seint.oestellen en braven zich ver volgans naar den opperburgemeester, met wien du bevelhebber een onder houd had. Het gevolg hiervan was dat de bur gemeester een kennisgeving tot de burgerij richtte, waarin hij haar met nadruk verzocht, om, voor het geval er ook later Russische troepen in de stad mochten komen, kalm thuis te blijven De winkels moesten open blijven en het bedrijfsleven aan den gang worden gehouden. Zoolang de burgerij de vermaningen van deD bur gemeester vólgde en vooral geene schietwapenen gebruikte, zou haar van de Russen geen kwaad geschieden. Verder verzocht de burgemeester de burgers, die een schietwapen bezaten met een naambriefje te voorzien opdat zij later aan de eigenaars kun nen teruggegeven worden op de politiewacht in te leveren. Nadat de Russen zich met eten en drinken hadden gesterkt, verlieten zy langs denzeifdeD weg dien zij geko men waren weer de stad. Er viel niets voor dat de veiligheid der bur gerij kon bodroigen. Het Belgische gezantschap te 's- GraveDhage deelt het volgende mede Het ministerie van buitenlandsche zaken van België heeft aan de Bel gische pers de volgende mededeeiing doen toekomen Wij achten het onzen plicht onze medeburgers op hun hoede te stellen tegen zekere lasteringen, welke door de Duitschers opzettelijk verspreid worden met de slecht verborgen be doeling om onze betrekkingen met Nederland te benadeelen. Wij wenschen te verklaren, dat onze Noordelijke buren niet opgehou den hebbrn tegenover ons de meest strikte onzijdigheid in acht te nemen zij oefenen een edelmoedige gastvrij heid uit ten opzichte- van onze uit gehongerde op hun grondgebied ge vluchte landgenooten en betoonen zich volijverig, ons alle g09de diensten lo bewijzen, die overeen te brengen zijn met hun toestand van onzydigen. De Limb. Koerier bevat een verklaring van Belgische onderdanen, naar Maastricht uitgeweken, waarin dezen aan hun landgenooten in Bel gië melden, dat zij met verbazing verremen, dat op de Nederlandsch- Belgische grens geruchten zyn ver spreid over een beweerde onaangena me houding van de Nederlanders te genover het Belgische volk. De onderteekenaren van de verkla ring stellen er prijs op, uitdrukkelijk te verklaren, dat de Nederlandsche overheden en bevolking als werkelijk onzijdige natie alle Belgische burger-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1