J. WOISTRA ra Amsterdam een hengstveulen Rechtzaken. Adverteutiën. Wegens oorlog, Stoomwasscherij en Electrische Bleek- en Strijkinrichting, BRESKE N S. Manufacturen en Gemaakte Goederen, DE DIRECTIE. Zaterdag is een grenadier uit Vianen, bij het baden ia zee, ter hoogte van de batterij benoorden Scheveningen verdronken. Hy had zich met nog twee andere militairen te ver in zee gewaagd. Een korperaal en een milicien gelukte het deze twee nog te redden. De grenadier v. S. was echter reeds zinkende en bewus teloos, toen men hem bereikte. Ge- ruimen tijd heeft men nog beproefd door raiddel van kunstmatige adem haling zijn levensgeesten op te wek ken, maar te vergeefs. De oorlog. Er wordt gemeld dat Frankrijk en Engeland aan België een voorschot van 500 millioen francs zullen ver strekken elk voor de helft. Donderdagmorgen kwam de Duit- sche hoofdmacht uit de richting van Leuven en verdeelde zich bij Tervue- rer. De artillerie trok zuidwaarts langs den weg naar Waterloo, terwijl een andere troepenmacht langs de boule vard van den plantentuin voorbij het Noorderstation dé stad uittrok naar Koekei berg Juiste opgaven over het aantal Duitschers waren niet te krijgen, maar naar schatting waren Vrijdagavond ongeveer 200 000 officieren en man schappen door de stad getrokken. Het was een onvergetelijk, indruk wekkend schouwspel dat voorbijtrek ken van den eindeloozen tros van legerkorpsen, ambulances, telegraaf- korpsen en dergelijke afdeelingen. Uur na uur rolden wagens van aller lei soort langs den boulevardhon derden vrachtautomobielen en een on noemelijk aantal door paarden getrok ken rijtuigen, sommige hoog beladen met bagage van officieren, waaronder veel koffers. De uitrusting van alle troepen was buitengewoon goed in orde Ook de artillerie was bijzonder goed toegerust De te Brussel achtergebleven troe pen zijn een 10.000 man sterk. Tot militair gouverneur van de stad Brussel is benoemd graaf von Arnim, bevelhebber van een der legerkorpsen Het eerste wat de Duitschers deden na hun hoofdkwartier te hebben ge vestigd in h"t stadhuis, was zich in het bezit te stellen van de telegraaf kantoren. Twee uren na aankomst te Brussel hadden zij een eigen tele foonverbinding tot stand gebracht tusschen het stadhuis en hun slaap- kwartieren in het hotel Cosmopolite aan het Noorderstation. Zij gebruik ten daarbjj de straatlantaarns als steunpunten. Graaf von Arnim deed in een pro clamatie aan de ingezetenen weten dat hij door de oorlogsomstandigheden genoodzaakt was levensmiddelen en andere benoodigdheden op te eischen. Hij maande de burgerij ten strengste aan niet te schieten of op eenigerlei wijze onrust te veroorzaken. In alle hoofdstraten en ook in de aangrenzendo straten waardoor troe- pen kwamen, mochten de café's niet langer dan tot 9 uur 's avonds open blijven. Ik hoorde dat de beurs en het hoofd postkantoor tot slaapzalen zijn inge richt voor de troepen. Geen der ka zernes is in gebruik genomen. Men zegt dat de Duitschers vreezen, dat de Belgen ze hebben ondermijnd. De Duitsche soldaten hebben bevel gekregen alles te betalen en doen dat ook. Zij gedragen zich in alle opzich ten goed. De officieren daarentegen schaffen zich in de winkels allerlei dingen aan en betalen niet met geld, maar met chèques. De winkeliers hebben er een hard hoofd in dat zij die papiertjes ooit in geld zullen kunnen omzetten. De dagbladen mogen niet meer ver schijnen alleen is aan het Journal de Bruxelles vergund, eenmaal uit te komen, om den dood van den paus en de proclamatie van den militairen gouverneur te melden 's Nachts mag niemand in of uit. Een boerin met een kar vol groen ten passeert de wacht aan de Noord- Brabantscb Belgische grens Da schildwacht roept haar aan. Op zijn „halt, wie daar" antwoordt, de vrouw „goed volk 1" De zenuwachtige houding der vrouw wekte echter achterdocht van den schildwacht en bij gelastte haar den groentewagen te ontladen. Zjj wilde wat tegensputteren, doch in oorlogs tijd maken de militairen korte wet ten en heeft zich een maar aan de sommaties te onderwerpen. De soldaat doet dan kort en eoed zijn plicht en de burger heeft het hem niet lastig te maken. Een tweede maal gelast de schild wacht haar den wagen te ontladen. Noodgedwongen gaat de vrouw hiertoe over en nu bleek al spoedig dat onder de groenten op den bodem van den wagen een man lag verbor gen. Vrouw en man werden gearresteerd en naar de wacht gebracht. De wa gen werd geconfl«keerd. Het onderzoek zal hebben uit te maken of men hier al of niet te doen heeft met een spion of met een an der persoon, die in alle gevallen reden scheen te hebben om zijn reis van de eene naar de andere plaats op deze geheimzinnige manier af te leggen. Uit Londen wordt gemeld dat twee Nederlandsche schepen Zaterdag door het stooten op Duitsche mijnen zijn gezonken in de golf van Finland. Van het eene schip Alice H is een deel der bemanning gered en van het andere „Houtdjjk" zijn de kapitein en 10 man gered, terwijl er 14 wor den vermist. Ook een Deemch stoomschip, de Maryland, is op een mijn geloopen en gezonken. Er is geen spoor van de bemanning ontdekt. Een ander Deensch schip, de Bro- berg, dat adsistentie wilde verleenen, is ongelukkigerwijze ook op een mijn geloopen en gezonken waarvan, be halve de machinist, de geheele be manning gered. Een nader bericht luidt dat bij het Hollandsche loodswezen te Vlissingen van het vuurschip Noordhinder dat een Oostendsche vischsloep met 41 Deensche schipbreukelingen, (vermoe delijk van de Maryland) hulp van een sleepboot vroeg. Generaal Leman, de dappere ver dediger van Luik, is gevangen geno men. Men wist dat reeds verse neide- ne dagen, doch verder had men van het geval niets gehoord. Doch nu woet een te Aken ver schijnend blad er wat van te vertel len Onder de puinhoopen van een vernield fort hebben de Duitschers den generaal, half gestikt, gevonden. Natuurlijk was onmiddellijk iedereen in de weer om hulp te bieden en zoodoende gelukte het, om den gene raal weer bij te brengen. Vervoleens werd de gevangene voor generaal von Emmich geleid, wien hij zijn degen overreikte. Doch deze, wetende dat Leman tot op het laatst op zijn post gebleven was, liet hem den degen be houden, een ridderlijkheid, waarover de Belgische generaal zich zeer ge troffen gevoe'do. Intusschen bleek de gevangene me dische hulp niet te kunnen ontberen met groote zorg is hij verpleegd en na een rustkuur van e<m paar dagen gevoelde generaal Leman zich weer gezond en wel. Toen i« bij per auto uit Luik naar Aken gebracht onder toezicht van majoor Bayer, POSTER IJ EN. Gedurende de mobilisatie, is het postverkeer voor het postkantoor al hier voorloopig als volgt vastgesteld: Laatste buslichtingen voor de post naar Vlissingen, Middelhuig, Neuzer, Holland enz. ten 7.25 v.m. 2.10 n.m en 5.25 n m. Naar Groede, Nieuwvlict, Hoofd plaat en Biervliet ten 8 30 v.m. en 2 45 n.m. en bovendien naar Groede 's av. 6.45 De bestellingen hebben plaats ten 9 uur v.m., 3.15 n.m. en 6 30 n.m. De tweede bestelling naar Nieuwe- sluis is tijdelijk opgeheven. Het kantoor is geopend van 8 15 vm —2.45 nm en 6 30 nm 7.30 nm. Te Driewegen (gemeente Bier vliet) zal een postbode worden ge plaatst, voor welke betrekking perso nen van 18 tot. 30 jaar, kunnen in aanmerking komen Aanvangsjaarwtdde ƒ390 's jaars." Zich aan te melden bij den Direc teur van het postkantoor te Breskens Arrondissements-Rechtb. Middelburg Zitting van Dinsdag 2") Aug. Vrijgesproken is: J. P., 43 jko.'pmao te Souburg, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een rijwiel ien nt- deele van den rijwielhandelaar C. de Jonge te Oostburg. Do rechtbank ge lastte zijne invrijheidstelling. Hoogwatergeti) Breskens. DA G E N. voorna, nam Woensdag 26 Aug 8 59 4 23 Donderdag 27 4 44 6.08 Vrijdag 28 6 89 6.03 Woensd 26 ug. Zonsondergaug 7.02 Voer- en riitnigen moeten dus 8.02 en rijwielen 7 82 's av. rijn verlicht. Eerste Kwartier Vrijdag 28 Aug. vm 5.12 ii. H amlel^berichten. Rotterdam 24 Aug. Jarige tarwe schaarsch aangevoerd en tot iets lageren prijs op te rui men. Nieuwe ruim aangeboden en tot hoogere prijzen alles verkocht. Jarige Tarwe f 10.60 a f 12.50 Nieuwe tarwe puike f 10.75 a fll. Overige f10 a f 10.60 Wintergerst f 9.a f 9.50 Zomergerst f 9.a f 9.50 Haver f 9.— a f 9 50 Aardappelen Z. Eigen h. f 1 60 a f 1.80 Veemarkt. Koeien en Ossen 28 tot 41 c., Kal veren 37 tot 40 c., Schapen 20 tot 26 c., Lammeren 30 tot 35 c., Varkens 20 a 21 ct., id. voor export 19 a 20 c., alles per l/t K.G. N. R. Ct. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving NEUTRALITEIT. De strikte neutraliteit, die door Nederland gehandhaafd wordt, eischt, dat betuigingen van sympathie met of antipathie tegen een der oorlog voerende staten worden vermiden. Een ieder werke dus mede, opdat elke daad of handeling die onze onzij digheid in verdenking zou kunnen brengen worde voorkomen. INKWARTIERING EN VERGOEDING De inkwartieri ngsgelden zullen wor den betaald op Woensdag 26 Augus tus, Maandag 7 September en Woens dag 16 September telkens tusschen 4 en 5 ure namiddag. De vergoedingen voor kostwinners zullen op diezelfde dagen worden bt- taald tusschen 3 eri 4.ure namiddag. INKWARTIERING. Het ligt in de bedoeliDg om de in kwartiering om de maand te verwis- se'en Zij die inkwartiering wenschen, moeten daar-'an spoedig opgave doen ter Gemeente-Secretarie. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Een ieder wordt nogmaals dringend uitgenoodigd, om zooveel mogelijk zijne belastingen te voldoeD. Voor de ontvangen blij ken van deelnemii g bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Renuwd- <*n Grootvader, den Heer DAVID BRUGGE, betuigen wij onzen hartelijken dank. A BRUGGE. J. M. BRUGGE-Kools en Kinderen. Breskrns, 25 Augustus 1914. is tot nadere aankondiging NIET in Oostburg te consul teeren. zal een groote opruiming hou den van welke tot spotprijzen worden opge ruimd. Rijdt met paard en wagen. BV Deze reis extra-koopjes. Adres: Hotel VERDEGHEM, Bres kens. Achtend, J. WOUDSTRA, Prinsengracht No 224, Amsterdam. bij F. B. VAN HULLE, Breskens. Beleefd verzoeken w;j onzen klan ten de wasch zooveel mogelijk ge regeld te bljjven •toezenden. Wjj hebben onze maatregelen ge troffen waardoor w|j, behoudens bui tengewone omstandigheden, onze was- scherij Dog weken lang in werking kunnen houden. Mochten velen huDne wasschen terughouden dan zouden wij genoodzaakt worden onze tarieven te verhoogen of het bedrijf geheel stop te zetten. Blijft dus Uwe wasch geregeld toe zenden. Gaarne nemen wij zelfs nieuwe klanten aan.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 3