Binnenland. Daarom bepaalt art. 49, dat de schat ting slechts geheven mag worden tot een bedrag noodig voor de behoeften van het leger of het bestuur van het geoccupeerde gebied, en is eene recht- streeksche stijving van de vijandelijke schatkist, zooals men die kent bij een oorlogsschatting krachtens vredesver drag, uitgesloten. De Kolnische Zeiting schrijft dat deze straf wordt toegepast wegens een behandeling, die Duitscbe burgers in Belgiö hebben ondervonden. „Wij staan te Brussel, waar twee weken geleden onschuldige Duitschers, vreedzaam alleen hun beroep uitoefe nende gasten in het vreemde land aan de ruwheid van het gepeupel zijn prys gegeven. Wat zich daar heeft afge speeld, zal eeuwig en altijd een schandvlek op de eer van bet Bel gische volk blijven. Onwillekeurig komt het denkbeeld op, dat men zoen moet eischen voor de onmenschelijke behandeling van onze landslieden. Maar |hoe moet dat gebeuren? Een bestraffing van de verschillende schul digen schijnt uitgesloten, want alleen in een geregeld gerechtelijk proces zouden zij gevonnist kunnen worden. Een andere maatregel is daarentegen dadelijk mogelijk en volkomen in over eenstemming met het volkenrecht. Aan de gemeente Brussel mag een zware oorlogsschatting opgelegd wor den, zij moet al de lasten van den oorlog dragen die volgens oorlogsrecht geoorloofd zijn, inkwartiering, levering van behoeften van allerlei soort tot alle hulpmiddelen uitgeput zijn, opdat de inwoners aan eigen lijve gewaar worden, dat het iets anders is, jacht op weerlooze vrouwen te maken dan den vijand in eigen huis te hebben. De bestraffing, die bovendien ver schillende personen moeten ontvangen, zal niet uitblijven, maar moet in allen vorm volgens de regelen van het recht geschieden." Naar het Handbl. meldt is er thans geen sprake meer van eene beslag legging op meel. De fabrieken kun nen van hun voorrrden ongestoord doormalen. Telken male als Duitsche solda ten onze grenzen naderen, vragen ze naar den loop dor Nederlandsche grens, en zoodra die hun wordt gewezen, keeren zfj terug. Onze grenswachten en patroeljes zijn voorzien van gedrukte biljetten voor mogelyke^militaire vluchtelingen. In het Duitsch, Fransch eu Engelsch staat er op te lezen„Gij zjjt hiér op Nederlandsch gebied. Wjj verzoe ken u terug te keeren, of anders wordt g\j ontwapend en geïnterneerd. Evenals b(j de bijzondere spaar banken is ook aan de Rijkspostspaar bank de toestand beter geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 17 Augusius, dus onmid dellijk na de paniekdagen 29, 80, 31 Juli en 1 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak 8—15 Augustus. Yan 1 tot en met 7 Augustus werd in totaal uitbetaald ƒ2.5 millioen. De inlagen bedroegen toen echter reeds bijna ƒ1.5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsomstandigheden (de in vele vakken bestaande werkloosheid en de belemmering van het crediet) een aanzienlijk deel der inleggers noodzaken hun spaarpenningen aan te spreken. Onder de inlagen waren zonder twij fel begrepen aanzienlijke sommen, die in den eersten angst van de spaar bank waren afgehaald, doch welke, toen de vrees geweken was, spoedig weer naar de veilige bewaarplaats werden teruggebracht. In het tijdvak 8-15 Augustus be droegen de inlagen bijna ƒ991,000, dus minder dan in eerst genoemde periode, doch de terugbetalingen wa ren in nog veel belangrijker mate ge daald (n.l. tot ƒ1,088,000) zoodat slechts een nadenlig verschil tusschen inlagen en terugbetalingen bestond van ƒ92,000 Werden van 1-7 Augustus in alle provinciën en groote plaatsen de in lagen door de terugbetalingen over troffen in het tijdvak 8-15 Augustus overtroffen in Overjjsel, Gelderland, Utrecht, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de inlagen de tei ugbetaüngen. Het aantal aanvragen om terugbeta ling, in do laatste dagen van Juli zoo schrikbarend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is gedaald, misschien zelfs tot beneden het ge middelde en talloos zijn degenen, die hun in de paniekdagen gedane aan vragen herriepen - De leden dor Tweede Kamer zijn ter vergadering opgeroepen tegen mor gen, Woensdag, des voormiddags te 11 elf uur en die der Eerste Kamer tegen des namiddags 2 ure. Breskens. 25 Augustus 1914. In onze gemeente is een sub-comi té opgericht van het te Aardenburg geconstitueerde „Roode Kruis comité voor Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen". Het bestaat behalve uit de leden van het bestuur van het Groer e Kruis, uit de herren D. H van Zuijen, burgemeoster, ds R Meeuwonberg, Ned. Herv. predikant, C J. Schipper0, president-kerkvoogd der Ned. Herv. gem., J. Tiesema, hoofd der School met den Biibel en C. A de Bruijck re, landbouwer. Naar wjj vernemon is de voor raad levensmiddelen enz. in dit dis trict van voldoende hoeveelh-id is om in de eerste tijden in de behoefte te voldoen, zoodat inderdaad te dezen opzichte geen ongerustheid behoeft te bestaan. Groede, 22 Aug. Hedenochtend kwam de Gemeenteraad in voltallige zitting b(joen. Na de lezing der notulen van de vorige zitting protesteerde de heer Lombard tegen do ten zijnen opzichte onwettige ontneming van h'-t woord door den voorz. waar deze hem daar door verhinderde onbelemmerd zijne bezwaren te uiten tegen het zitting nemen in de levensmiddelen-rommis sie. Art. 47 der Gemeentewet peeft de volle bevoegdheid het woord te voeren. De voorz. zegt dat van het protest van den heer Lombaard in de potuien melding zal worden gemaakt. Daarna worden de notulen goedge keurd. Vervolgens merkte de voorz. op, dat de heer Lombaard art 47 der Gem.-wet verwart met het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad, waarin de bepaling voor komt, dat aan leden, die oenig on derwerp buiten de orde bespreken, het woord kan ontnomen worden. En behalve dat de heer Lombaard buiten de orde is gegaan, achtte spr. zich door diens insinuatie in zjjn eer on goeden naam dermate aangerand, dat hij tegen hem eere vervolging heeft willen doen instellen. Nu 't hem echter gebleken is dat sedert 1903 eene andere jurisprudentie omtrent art. 47 der Gemeentewet ge huldigd wordt dan prof. Oppenheim in zijn „Gemeenterecht" veronderstelt en een strafvervolging wegens uitin gen van leden van den Gemeenteraad in de vergadering mogelijk verklaatt, zal de voorz. tegen de uitdrukking van den heer Lombaard een verweer doen hooren, nu hij geene vervolging tegen hem kan instellen waarbij straf is bedro.gd en hij deswege vrij kan uitgaan. De voorz. verklaarde dan allereerst dat ten behoeve van zijn gezin sinds 1 Aug. beslist geene inkoopen van levensmiddelen zijn gedaan tot hoo- gere bedragen dan naar gewoonte en dat een bedrag van ƒ10.43 zeker niet van zulk een omvang is, dat dit zou kunnen wjjzen op een buitensporige inkoop. Hij wil voorkomen dat uit persoon lijkheid zijn naam of eer wordt aan- geran 1 ten opzichte van kwesties die geheel buiten het gemeentebelang lig gen «n wanneer zich eene herhaling van zoodanig incident voordoet of ernige beleediging Jplaats vindt ten zijnen opzichte of van een of meer d-r leden onderling, dan zal hij het reglement van orde in al zjjne ge strengheid toepassen. Na dit verweer, noodig op de in sinuatie, toen de tijden nog iets don kerder waren dan nu, zal de voorz. op deze zaak niot meer reageeren en verklaart het incident gesloten. De heer Lombaard merkte op, dat. bij volstrekt geen persoonlijke zaak heeft bedoeld. De voorz. nam met genoegen nota van deze verblaring waaruit dan kan bhjken dat samenwerking in het be lang der gemeentezaken nog eenigs- zins mogelijk is. Daarna de 1de de voorz. mede dat bii de gehouden aanbesteding van en kele gemeentewerken de uitvoering van het timmerwerk is gegund aan J. Kareis voor 187, het metselwerk aan H Kareis voor ƒ97 en het schil derwerk aan J. A de Munck voor ƒ148. Voorts stelden B. en W. voor, dit maal geene aanbesteding van petro leum, kachelhouten dergelijke te doen houden daar, hoewel dit over en weer aan de twee inschrijvers vnor ƒ28 wordt gegund en wel geen afspraak mag worden verondersteld, deze arti kelen feitelijk voor ƒ23.50 te beko men zijn. Ook van de besteding van steen kolen willen B. en W. thans afzien omdat men niet zeker kan zijn dat aannemer op tijd zou kunnen leveren. Een en ander werd zonder bemer king of beraadslaging goedgekeurd. Tegen het verzetten der kermis te Sluis bestaat geen bezwaar. Ten opzichte der te sluiten leening zijn B. en W. wel geslaagd, daar Jac. Lombaard zich bereid verklaart ƒ5000 te leenen tot den rentevoet van 41/2 pCt en tegen den koers van 993/4pCt en onder voorwaarde dat vóór 1 Jan. 1920 geen conversie zal plaats heb ben. Nadat daaraan was toegevoegd dat telkens minstens /25J zal worden afgelost, werden Burg. en Weth. ge machtigd deze leening te sluiten. In verband met den verbouw der scholen is door Burg. en Weth. de brandverzekering nader onder de oo- gen gezien en zal, volgens de schat ting van den gem. architect het huis aan de Kruiadijk ƒ5000 moeten wor den verzekerd, de school aldaar ƒ6000, die in de kom ƒ17500, de privaten ƒ600 en de meubelen ƒ1000. Aldus werd goedgevonden. Op de voordracht ter benoeming van twee leden in het college van zetters werden geplaatst de heeren J. Kareis (aftr j, P. de Hullu, J. A. Risseeuw (aftrj en Iz. de Vlieger. De begrootiog voor het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd tot een balanscijfer van ƒ167.51, waarbij inbegrepen een subsidie uit de ge meentekas van ƒ76. Voorloopig werd vastgesteld de ge meente rekening over 1913 in ont vang op ƒ18627 42V2 in uitgaaf op f 16381. goed slot 2245.50 waarin ech'er ƒ625 is begrepen als buitengewone .ontvangst van de terug betaling der premiegelden der pen sioen-verzekering van den gemeente veldwachter. De voorz. zeide dat bij het opma ken van het ontw -rp der begrooting' bleek dat de huur van het vuilnis plein aan A. Casteleiin met Jan. ten einde is. Burg. en Weth. stelden voor op dezelfde voorwaarden, 25 ets per roede, deze grond weder te ver huren. De heet van de Plassche vraagt of de gemeente ten allen tijde de be schikking over den grond heeft. De voorz. antwoordt ontkennend De heer van de Plassche zou toch wel gewenscht achten de gelijkheid kan zich voordoen dat mi het noodig heeft, en dan zou m moeten wachten tot de huur ten eir de was. De voorz. acht dit wel niet waa schijnlijk, doch heeft geen principiêi bezwaar, mits er aan wordt toegi voegd dat in zoo'n geval sr.badevei goeding zal worden verleend voor c in den grond staande vruchten. Dienovereenkomstig werd beslotei Bii de aanbieding der gem -begroc ting, waarin het cijfer der leening no niet is opgenomen, is, met bet 00 op de huidige tijdsomstandighode alleen gelet met de dringendst noot zakelijke uitgaven voor onderhoud e dergelijke om zaken die maar eenigs zins kunnen wachten uit te steil-1 Burg. en Weth. vertrouwen dat 00] de Raad bij de behandeling daarmedi rekening zal houden. Een adres van hpt muziekgezelecha om het gewoon subsidie van ƒ5 werd aangehouden tot de begrooting Na afhandeling der agenda zeidi voorz. dat krachtens de vergoeding.' instructie aan de landweermannei aan den burgemeester is opgedragei de bepaling der rijksvergoeding voo hunne gezinnen. De bedoeling daar van is dat deze voor armoede en ge brek worden bewaard. Daar de eerst vergoeding voor 6 Aug. moest ge schieden en deze door hem was vast gesteld met afwijzing van 5 der aan vragen, heeft de Raad, van oordee dat de rijksvergoeding zeer laag was aan eli der 22 landweermannen uil deze gemeente eene wekelijksche ver goeding toegekend van ƒ2 50. En nauwelijks had de Raad de bijdrage gevoteerd of dnar wordt de rijksvergoedir-g hooger en door Oost burg, Schoondijke en andere gemeen ten de norm aanmerkelijk hooger ge steld, onder nadere goedkeuring van den minister. In dat verband leek Burg en Weth, de gemeentelijke ve:goeding tamelijk hoog en kwam het hen billijk voor deze te verminderen met het bedrag waarmede de rijksvergoeding is ver hoogd. De heer Lombaard zou niet, mede wei ken om het finale bedrag te ver minderen indien ze goed worden be taald zullen z>' ook met meer lust hun dienst doen. Hij meent dat ƒ1.50 vergoed'ng wol billijk mag geacht worden. Mi t algemeene stemmen werd hier toe besloten. Eindelijk deelt de voorz., op een vraag van den heer van de Plassche mede, dat de werken aan de scholen goed vordereD die aan de Kruisdp is klaar, behoudens het verven der muren, dia eerst droog moeten zijn. I11 de kom zal het volgens de Winde niet met 1 September gereed kuonen zijn. Nogtans zijn door hem èn aan Rofak èn aan de Winde verschillende voorstellen gedaan om het werk op te schorten, doch herhaaldelijk verklaar den beiden, dat met bijvoeging van hulp het werk wel klaar kon zjjn Daarop wordt dus thaus gerekend, Hierna ging de openbare' zitting in eene met gesloten deuren ter behan deling van enkele reclames op den hoofdeljjken omslag. IJzendijke, 24 Aug. Hedenmor gen kwam üe Gemeenteraad in open bare zitting bijeen. De heer Leen- houts was afwezig. De gemeente rekening over 1913 werd vastgesteld in ontvaog op ƒ83625.441/? en in uitgaaf op ƒ82169.60 goed slot 1465.941/j De commissie uit den raad, belast met het nazien van deze rekening, wenschte zich van alle critiek te ont houden in verband met den ernst der tijden. De begrooting voor 1915 belooptin ontvang en uitgaaf op ƒ25960.83. Hierna ging de raad in geheime zitting over,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2