Eai ie Colope. Iiaakpotti, ia iedere pootte. Engelscbe Wales AÉiaciet, Stoomwasscherij en Electrische Bleek- en Strijkinrichting, BRESKE N S. Burgerl. stuud. Handelsberichten. Advertentiën. David Brugge, Maandag 24 Augustus a.s., 3l|2 Hectare Puike Haver, Een partij Lucernliooi, Yereeniging tot geldelijke uitkeering bij liet verlies van varkens. Steeds voorradig: in voorraad En^elsehe kolen logsrumoer hield daar op. Tot paal 45 is nog overal de nij vere bevolking bezig den oogst binnen te haleD, en eenige meters verder zijn platgereden landen, verwoeste huizen en Kerken. Sedert de komst der Duitschers ging nog .geen dag voorbij, of men zag van de hoogte van Zuid Limburg boerderijen, woon huizen en kerken in brand staan. Niemand is zyn leven zeker voorbij paal 45. De burgers, die er nog zijn het Mouland is geheel platgebrand, zoo dat daar niemand meer is kruipen j zooveel mogelijk weg en de Duitsche militairen zien in ieder burger, die passeert, iemand die hun naar het leven staat. Geen nacht gaat er voorbij of er wordt door schildwachten ge schoten. Alles wat beweegt jaagt schrik aan, en de meest zonderlinge verhalen doen onder de manschappen en ook onder de officieren de ronde. Vrijdag deed ik nog een pnging om door te dringen naar voren, maar dat lukte niet. De commandant van het cava lerie regiment, dat daar bij de hoogte van Mesch gelegerd was, ontving my 1 vriendelijk; maar mij toestaan verder te trekken, dat ging niet. „Gij Hollanders, zyt vriendelijke menschen, en wij allen zijn ten hoog ste dankbaar voor de goede zorgen, die gy aan onze gewonden besteed hebt, maar journalisten moeten wij weigeren. Zelfs de verslaggevers van onze eigen Duitsche pers We moe ten het doen uit zelfbehoud. Weet wel, dat in '70 de opmarsch der Fran- schen naar Sedan het eerst bekend werd door een courantenbericht. Aan zoo iets mogen wij ons niet wagen. De juistheid van wat de comman dant mij vertelde, kon ik niet con troleeren, maar ik moest in ieder ge val voor zijn redeneering zwichten. Wat het oorlogsnieuws betreft, schijnt men het slechtst ingelicht te zijn voorbij paal 45. Bij de ontzettende verwarring der i berichten over den oorlog, laten we f een stukje ellendige geschiodenis vol gen over Visé, even over de Lim- burgsche grenzen. De corr. van de N. R. Crt. schrijft dat Vrijdagavond omstreeks 11 uur, naar van Duitsche zijde wordt be weerd, bewoners van Visé, die zich tot dusverre ernstig en welwillend jegens de Duitsche troepen hadden gedragen op militairen hadden ge schoten en daarbij een officier, een onder-officier en 4 manschappen ge dood, terwijl 6 manschappen gewond werden. Onmiddellijk drongen in ieder huis militairen binnen en dwongen de bewoners zonder onderscheid van rang, stand, leeftijd of sekse hunne wonin gen te verlaten. De huizen werden in brand gestoken, de mannelijke inwo ners brachten staande en omringd door militairen den nacht voor het station door, de vrouwen werden afgezonderd en moesten des namiddags vóór 4 uur de stad verlaten. Visé lykt thans Óen vuurzee, er is nagenoeg geen huis of het staat in brand. De bevolking is tot wanhoop ge dreven, letterlijk niets dan het veege lijf hebben de inwoners gered. Vreese- lijk en deerniswekkend is de aanblik, stom staren de ongelukkigen voor zich uit, niet wetend welk lot hen wacht. Het was levensgevaarlijk door de straten van het brandend vroeger zoo welvarend stadje te gaan. Op de binnenplaats van een boerenhoeve, omringd door een vuurzee, zat als verstyfd van schrik en angst een vrouwtje van circa zeventig jaar. Zjj kon niet meer beseffen het vreeslijke dat om haar heen geschiedde„Laissez moi ici, monsieur, laissez moi mourir ici I" (laat mij hier maar sterven) wa ren de eenige woorden die de stakker kon uitbrengen. Met toestemming van den militai ren commandant mocht eene vrouw uit den gegoeden stand met my spre ken en raad vragen. Het was een Duitsche die met een Belg gehuwd, Visé woonde. Zy was de eenige vrouw in een groep van tweehonderd inwoners en had als gunst weten ge daan te kr(jgen het toekomstig lot van haar man te mogen deelen. Ik kon haar niet helpen, hoewel ik voor haar bij den bevelvoerenden officier sprak. Sprakeloos stond een priester te midden der wezenloos schynende man nen, ook hij zal met de anderen voor- loopig naar Aken worden weggevoerd, waar over hen zal berecht worden. Een soldaat vertelde mij dat toen hij een huis binnendrong om de be woners er uit te verwijderen, een vrouw hem haar zuigeling voorhield. Hij had diep medelijden, doch moest zyn plicht doen en de arme vrouw wegbrengen. „Auch ich habe Kinder", (ook ik heb kinderen) zeide hij. In het huis van een familie, be staande uit vier personen, waar ik nog vertoefde en voor welke ik mij interesseerde vond ik alles dooreen. Ik doorliep het huis, om te zien of zy wellicht ergens gevlucht waren het scheen dat zy overhaast het huis hadden moeten verlaten, alles duidde daarop de bedden waren in den toe stand zooals de bewoners deze had den verlateD, kleedingstukken lagen op den grond, kasten doorzocht. Te Maastricht kwamen een twee honderdtal vluchtelingen, meest vrou wen en kinderen aan. Hartverscheurend waren hunne ver halen. Zy zijn van koffie en voedsel in allerijl door de zorgen der burge rij bijeengebracht, voorzien. Ieder helpt daar mede, den nood der ongelukkigen te lenigen. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving VOGELWET, JACHTWET, WA PEN-WET. De vergunningen tot het schieten op vogels, schadelijk gedierte, enz. zyn ingetrokken. INLEVERING WAPENS. Op verzoek van den Commissaris der Koningin worden zij, die in het bezit zijn van wapens uitgenoodigd, om deze tijdelijk bij den Burgemees ter in te leveren teneinde valsch al arm te voorkomen. Voor inlevering ten gemeentehuize bestaat gelegenheid vanaf Woensdag 19 Aug. des voormiddags 10 uur. PRIJZEN LEVENSMIDDELEN. Door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland zyn de navolgende prijzen vastgesteld minimum prijs tarwe ƒ11— p. 100 KG maximum ƒ12.— p. maximum haver ƒ10.p. De landbouwers mogen de peul vruchten van den nieuwen oogst niet minder verkoopen dan Kroonerwten ƒ15.— per H.L Kookerwten ƒ14. Bruine boonen ƒ16.— LICHTING 1916. Van de lichting 1915 zijn voor de zeemilitie bestemdAbraham van den Broeke, P. J. Jorens, Jannis Notebaart. POSTERIJEN. Gedurende de mobilisatie, is het postverkeer voor het postkantoor al hier voorloopig als volgt vastgesteld: Laatste buslichtingen voor de post naar Vlissingen, Middelburg, Neuzen, Holland enz. ten 7.25 v.m. 2.10 n.m. en 5.25 n.m. NaarGroede, Nieuwvliot, Hoofd plaat en Biervliet ten 8.30 v.m. en 2.45 n.m. en bovendien naar Groede 's av. 6,45 Dd bestellingen hebhen plaats tén 9 uur v.m, 3 15 n.m. en 6 30 n m. De tweede bestelling naar Nieuwe- sluis is tijdelijk opgeheven. Het kantoor is geoppnd van 8 15 vm —245 nm en 6 30 nm 7 30 nm. AARDENBURG. Huw Vo'tr 8 lu li. D. van Belzen, 23 j., jm en M. Bruynooge, 21 jjd. Geboorten. 8 Juli. Elena Adriana, d. van M. Lindhout en F. de Voogt. 11, Jan Pieter Leen, z van H. Rie mens en M. P. Vleugel. 23, Jamaica Cathalyntje, d. van C. J. Evers en J. Schippers. 26, Anthonetta Jacobs, d. van A. Pieters en J. C. P. de Maree. Overlijden. 1 Juli. Angelina Weel- frank, 89 j., wed, van A. S. A. Calor. 19, Johannes de la Viënne, 98 j., weun. van S. P. Goetland. 22, Johannes Bernardus Gevaert, 84 j., echtg. van N. van Rie. Rotterdam 17 Aug. Aanvoer van jarige granen was van weinig beteekenis. Tarwe f 10.60 a flS.— Het nieuwe gewas wordt in tame lijke hoeveelheid getoond. Puike tarwe f 10.50 a f 13. Overige f 9 50 a f 10 25 Karwijzaad f 15.a f15 50 Aardappelen Z. Eigenh. f 1.25 a f 2 V eemarkt. Over het algemeen was er in den handel aan de veemarkt eenige ver betering te bespeuren, doch in hoofd zaak geldt dit wel voor de varkens en schapen die men kocht voor uit voer. Hoewel de toestand nog niet geheel normaal is, was de aanvoer redelijk en waren de prijzen vlugger en hoo- ger dan de vorige week. Koeien en Ossen 35 tot 43 c., Kal veren 40 tot 45 c., Schapen 21 tot 25 c., Lammeren 35 tot 38 c.. Varkens 20 a 23 ct., id. voor export 20 a 21 c., alles per Vs K.G. N. R. Ct. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorm. nam. Woensdag 19 Aug. 11.17 11 41 Donderdag 20 12.08 12.27 Vrijdag 21 12 21 12.45 Woensd. 19 Aug. Zonsondergang 7.16 Voer- en rijtuigen moeten dus 3.16 en rijwielen 7 46 's av. zijn verlicht. Nieuwe Maan Viijdag 21 Aug. nm. 12.46 u. Hedenmiddag overleed tot onze diepe droefheid, na een langdu rig doch geduldig Hjden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 91 jaar en 6 maanden. A. BRUGGE. J. M. BRUGGE—Kools en Kinderen. Breskens, 15 Augustus 1914 Ieder die iets te vorderen heeft van of verschul digd is aan de nalatenschap van wy- len de Weduwe ANTHONIE JACOBS eerder Weduwe WILLEM ROERT, gelieven daarvan opgaaf of betalii g te doen aan P. C. ROEST. Breskens, 18 Augustus 1914, De Notaris W. C. de Smidt te Schooudijke zal op des namiddags 3 uti-, in het openbaar verkoopen Voor den heer A. ZONNEVIJLLE Mz. wassende op bij hem in pacht zijnde landen in den Zwinpolder. staande aan het kerkhof te Sluis. Te vergaderen bij van Morrelqem. Aan de leden wordt kennis gege ven dat wegens de tijdsomstandig heden van af September tot nader te be pale" tijd vrijdom van con tributie voor en vaiken gegeven wordt aan alle leden. De varkens bljjven allen verzekerd. Den leden, die opnieuw varkens aanknopen, wordt bij verlies maar voor e n varken uitgekeerd. De leden die rog achterstallige con tributie hebben te betalen, worden drirgend verzocht deze op den ZI - DAG in September te voldoen en die genen die hun inleg nog betalen moe ten, dit eveneens op den Zitdag in September te doen, daar zij bij na latigheid als lid zullen geschrapt wor den. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich by een der Bestuursleden. Namens het Bestuur, A I COBNELIS. Voorzitter. J. P. W. BESEMER, Secretaris Breskens, 14 Augustus 1914. Beleefd verzoeken wy onzen klan ten de wasch zooveel mogelyk ge regeld te blijven -toezenden. Wij hebben onze maatregelen ge troffen waardoor wij, behoudens bui tergewone omstandigheden, onze was- scherij nog weken lang in werking kunnen houden. Mochten velen hunne wasschen terughouden dan zouden wij genoodzaakt worden onze tarieven te verhoogen of het bedrijf geheel stop te zetten. Blijft dus Uwe wa-ch geregeld toe zenden. Gaarne nemen wy zelfs nieuwe klanten aan. DE DIRECTIE. blauw Keulsche- en Jacoba- P. J WESDORP-v. n. Linde, Breskens. Prima kwaliteit grove EN AANBEVELEND. BRESKENS. VROOM. C. DIELEMAN, Breskens.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 3