De voorz. drukte den leden op het hart om de rekening, in navolging van hunne voorgangers, toen men over zulke uitstekende krachten be schikte en waarvan de heer Bakker zich steeds op zulk een bijzondere wijze kweet, nauwkeurig na te zien. Ze vinden daartoe eiken dag ter secre- rie gelegenheid, en kunnen ze ook ter bestudeering thuis krijger, van 3 uu* nam. tot 9 uur voorm. van den vol genden dag. Zjjn de stukken, op dit uur, waarop ze weer ter beschikking van anderen moeten zijn, niet terug, dan worden aan hen die daartoe niet gezorgd hebben, geen stukken meer mee naar huis gegeven. 6 Aan den heer E. J Arlman werd op zijn gedaan verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 April a. s. als hoofd van school B. te Heille, onder dankzegging van de in die be trekking aan de gemeente bewezen diensten. 7. Eveneens werd aan den heer J. F. Hennequin op zijn verzoek m t 1 Sept. a s. eervol ontslag verleend als voorzitter der Godsbuizen met dank zegging voor de in alle opzichten aan de gemeente bewezen diensten. 8. Ter voldoening aan het geuit verlangen van den Raad, stelden Burg. en Weth. voor, de kermis te verzet ten en te doen houden de 3e Zater dag, Zondag en Maandag na Pinkste ren, en dus slechts 3 dagen in plaats van zooals thans de 2e Maandag na Pinksteren en 8 volgende dagen, waar uit dan intusschen zou blijken, dat naar de vraag van den heer de Bruijne de Zondag wel ter dege een officiöele kermisdag zal zijn. De heer Janssens zag liever op Zondag, Maandag en Dinsdag de ker mis. Do heer Aernouts sloot zich daar bij aan. Hjj vond het zoo'u eigenaar dige dag met de kermis op Zondag aan te vangen. De voorz vond het integendeel zeer natuurlijk. Tegen 4 uur is iedereen kliar met zijn werk en kan dan ker mis gaan houden. De krapaen en der gelijke staan op de markt gereed de orgels zijn in de herbergen geplaatst en nogtans zou niets open mogen zijn, noch geluid mogen maken. Git politie- oogpunt is de aanvang op Zondag dus ook hoogst bezwaarlijk. De heer Aernouts gaf dan in over- wejing Zaterdag wèl en Zoddag niet te laten dansen. De voorz. zou dat heelemaal ou- practisch vinden. Pas heeft de meer derheid van den Raad zich voor het houden van kermis op Zondag, en nu zou een der voorstanders de Zondag willen beperken. De heer Buijck zou ook liever de kermis op den Zondag zien aanvan gen. De heer de Bruijne meende het be ter te zijn, Zaterdag, Zondag, Maan dag en Dinsdag tot 12 uur 's nachts. De voorz ontraadde den Dinsdag ten zeerstede praktijk leert dat die dag er werkelijk niet meer bij noodig is. De heer Aernouts drong er toch nog eens op aan Zondags aan te van gen. Men ziet dat in gemeenten in Noord-Brabant en ook in België, waar de Zaterdag heelemaal niet in aan merking komt. Het voorstel van Burg. en Weth. (kermis op Zaterdag, Zondag en Maan dag) werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Aer nouts, Buijck en Janssens. 9. Nu besloten is om de Wilhelmi- na boom op de markt niet te ver plaatsen en er integendeel het hek weg te nemen en te vervangen door een bank, is in eene conferentie met enkele raadsleden op advies van den heer Janssens eene prijsopgaaf ge vraagd van een bank in natuur-eiken- hout. Dit heeft dit voor, dat men haar niet behoeft te laten verven en weinig onderhoud vereischt. De firma van der Laan te 's Gra- venhage schreef in voor ƒ610, Boers- ma voor ƒ597 50 en firma de Roo te Middelburg voor ƒ552.50. De heer de Bruijne roeit er niet veel voor om voor zoo'u bank zooveel uit te gevenhij kan ook het ge wicht van zulk een bank voor de verfraaiing van da gemeente niet in-. zien. De voorz wees er op, dat er eerst ƒ1000 voor een pomp beschikbaar zou worden gesteld. Nu gaan we den boom niet er plaatsen en zetten er een bank omheen, waardoor de uitgaaf die voor de pomp ƒ1000 zou bedragen, tot oen ƒ500 wordt teruggebracht, waardoor bovendien de markt aardig zal wor den versiert. De heer de Bruijne betoogt, dat, waar de begrooting moeilijk sluitend kan worden g -maakt zonder de Hoofd. Omslag te verhoogen, het beter zou zijn wat meer af te lossen en daar door de rente vermiodeieD. De voorz Van de ƒ3000 die we van de boomen maken gebruiken we er ƒ2500 om af te lossen. De ƒ500 voor de bank zouden- een ƒ20 rento vertegenwoordigen, en vraagt of die bank als middel tot bevordering van het vreemdelingenverkeer niet die 20 waard zou ziju. Hadden we niet te beschikken over die ƒ3000, dan zou er niet aan gedacht worden om eeu bank van ƒ500 uit de gewone middelen te plaatsen, maar nu dat als gevonden geld is te beschouwen en buitengewone ontvangsten enkel voor buitengewone uitgaven mogen gebruikt worden, is dit een zeer ge schikt middel om de markt te ver fraaien en het onzienlijke weg te ne men. De heer Aernouts vraagt of het voor iets anders kan worden aange wen^, tot verfraaiing van onze ge meente. Er wordt namelijk veel ge bouwd en als we van dat geld eens gebruikten om nieuwe gebouwen die men in den trant vaD Sluis wil bou wen, te subsidiëeren. De voorz. had liever gehad als men minder voor de bank voelt, dit in de vorige vergadering was gehleken, dan had hij met eene teekening laten maken en prijsopgaaf gevraagd. Toen was men integendeel zóo voor ten bank, dat deze voorbereidende maat regelen zijn genomen. In overleg met enkele leden is juist het oog gevallen op een natuur eiken houten bank, omdat een ordinaire bank wel goedkooper, maar meer on derhoud eischt en zeker niet zoo tot verfraaiing kan medewerken. Het voorstel tot. plaatsing in stem ming gebracht werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Aernouts, de Bruijne en Bujjck. 10. Wijziging der reglementen van de instellingen van weldadigheid. De voorz. zeide dat naar aanleiding van het protest der Katholieke partij in den Raad eene wijziging is voor bereid van bedoelde reglementen. Van den heer Janssens is dienaangaande een ortwerp ingekomen, waarin een kleine vergissing is binnen geslopen. Dat concept bevatte eene bepaling waarbjj alle benoemingen zouden ge schieden op aanbevelingen van drie personen waarvan er twee worden aangewezen door de betrokken be sturen en éen door den Gemeenteraad. Dit nu is niet geoorloofd krachtens de wet. De betrokken besturen moe ten zelve invloed hebben op de be noeming hunner leden en daarom moeten de voordrachten door hen worden opgemaakt. Ook al plaatste zoo'n bestuur 80 namen op de voor dracht en de Raad ée", dan nog kan de benoeming vallen buiten den wil van het bestuur. En dit valt buiten de bedoeling van de Armenwet. Uit dien hoofde heeft de voorz. eene bepaling ontworpen, waarbij de beide godsdienstige gezindten uit deze gemeente in die besturen vertegen woordigd moeten zijn. De heer Aernouts meende dat men toch afhankelijk zal z\jn van de voor dracht. De voorz. zeide, dat men dit altjjd is. De heer Aernouts gaf iD overwe ging met eene beslissing te wachten tot eene volgende vergadering, dan is men in de gelegenheid dit punt van te voren te bestudeeren. De voorz. merkte op, dat er 3 da gen tijd is geweest om de stukken ter secretarie in te zien. Er is nu al geruimen tijd met de te doene benoe ming gewacht en de vacrture, die nu al lang bestaat, dient vervuld en niet door obstructie onnoodig verlengd te worden. De wijziging door dm voorz. voor gesteld in stemming gebracht, werd verworpen met 3 tegen 4 stemman, die der heeren Aernouts, Brevet, de Bruijne en Buijck. De voorz. zeide dat met deze uit slag van hem geene medewerking tot wijziging meer is te verwachten, en eene volgende maal de benoeming van een regent aan de orde zal worden gesteld, en indien men dan weer bui ten de voordracht benoemt, de aar- gegeven weg zal worden gevolgd. Na eene mededeeling over de werk zaamheden op de markt, bestaande in het aanbrengen van een flltreertoe- stel voor de pomp in bet nauwe straatje werd de zitting gesloten. -- Aan het postkantoor Breikens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Juli in de spaarbank ingelegd 9904.44 terugbetaald 19309.63 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6333. Zondagnam. is alhier een drietal vreemdelingen aangehouden verdacht vari spionnage. Zij werden in het be zit gevonden van een fotograf) ie-toe- stel, fotografische opnamen en teeke- ningen van de haven en omgeving. Ze zijn ter bescoikking gesfeU van de militaire overheid en den Engel- schen consul te Middelburg De Tweede Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen tot bepaling van de prijzen voor levensmiddelen ter voorkoming van woeker. Volgens een aan de burgemeesters te verstrekken lijst zal voor suiker niet meer mogen bedongen worden dan 55 cent, bruin brood 18, wit id. 22, zout 9, rijst 25 cent, alles per Kg. en andere artikelen naar verhouding. Do levensmiddelen moeten niet. uit sluitend voor de militairen, doch ook voor hunne achterblijvenden en voor de ingezetenen beschikbaar moeten zijn. Bij kon besluit is benoemd tot gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande de heer J B Go- vaort te Groede en tot gezworene van bet warerschap Groote Sint Anna en Nieuw-nhoven onder de gemeente Nieuwvliet de heer I. de Brniin» Az. te Cadzand en tot id. van den Pau- linapolder J. P. van Hoeve te Bier vliet. De werkzaamheden ten behoeve van de prov. landbouwtentoonstelling te Middelburg zijn voorloopig opge schort. In een Zaterdagavond gehouden spoedvergadering van den gemoeente- raad van Ter Neuzen is op voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. besloten den geschorsten gem. ontvanger J. A. K uit zijne betrek king te ontslaan. Men kan uit de verschillende berichten en geruchten over de oor logstoestand nog niet erg wijs wor den. We zullen dus onze lezers voor het oogenblik eene bloemlezing be sparen van de verschillende tijdingen die evengood aan de overspanning als aan het denkbeeldige kunnen ontleend zijn, zoodat deze zich meestal niet be vestigen of zelfs tegengesproken wor den. Vermelden we echter dat de Duit- scho regeering aan de Belgische een verdrag ter teekening voorgelegd waar bij zal worden toegestaan dat de le gers van Duitschland door België gaan om Frankrijk binnen te trekken. België heeft dit beantwoord met een: „Wij zullen onzen plicht doenl" Van uit Vlissingen is een op roep voor Walcheren gedaan om de landbouwers die door de huidige tijds omstandigheden gobrek aan arbeid krachten hebben, behulpzaam te zij bij het binnenhalen van den oogst. Ook te Sluis is een dergelijk comi té opgericht bestaande uit de heeren J. E. Boogaard, burgemeester, eerj. voorzitter, L. G. James, voorzitter, Konings (kapelaan), secretaris, Hoe. gen. penningmeester, ds M. J. Beo- kenhorst, T. Marteijn, J. A Beun, W, F. J. Claerhoudt en A. F. J. Aer noudts, leden. De leider der Fra^sche socialis ten Jean Jaurès, zat Vrijdag in eet der restaurants te dine^ren, toen op eens het dicht geschoven gordijn werd weggetrokken en een revolverschot hem zoodanig trof, dat hij na weinige oogenblikken den geest gaf. De dader die onmiddellijk gevat werd, wilde zjjn naam niet opgeven, doch bleek later een zoon te zijn van den griffier van Reims De opgewondenheid over deze daad was bijzonder groot. Donderdagnamiddag had te Heem stede bij de Kastanjelaan een aanrij ding plaats tusschen een wagen van den Haarlemschen autodienst op Hetmstede en de stoomtram Haarlem Leiden. Da spatborden we.rden alle verbrijzeld. Twee ruiten werden in gedrukt, terwjjl aan het voorstel van de auto een as losraakte. Twee per sonen werden licht gekwetst. De auto bus moet langzaam gereden hebben, terwijl de stoomtram niet spoedig genoeg kon stoppen. De locomotief bekwam geen schade. In 's Rijks Etnografisch Museum te Leiden is een belangrijke diefstal gepleegd Het „N. v. d. li." meldt >'at de dieven een toegang hebben gevon den door het steenkolenpakhuis van de firma Anes, aan bet Utrechtsche veer, waaraan het achterste gf deelte van het Museum grenst. Men meerde dan ook eerst dat daar alleen inge broken was Toen de Leidsche politie een onderzoek kwam instellen bleek het anders. Men was van uit bet huis van den heer Anes het Museum binnengedrongen. Dit gedeelte van 't Etnografisch Museum bergt verzame lingen uit Ned. Oost-Indië, Mulanosia en Polynesië. In éen der vertrekken stond een vitrine met niet alleen uit Etnografisch oogpunt zeer waardevol le voorwerpen, maar die bovendien zeer kostbaar ziju. Zoo noemen wij de bekende zwarte diamant, een kns met gouden gevest en scheedo inge legd met diamanten, een hoofddeksel van een inlandsch vorst, met goud bekleed en nog vele andere kostbaar heden. De inspecteur van politie, heeft met den conservator, den heer Fi scher, eu den inwonenden concierge een volledig onderzoek in loco inge steld, en hoewel het gebouw reeds een paar weken wegens vacantie was gesloten, heeft men toch alle redenen om aan te nemen, dat de diefstal Donderdagnacht heeft plaats gehad. De concierge had den vorigen avond Dog do ronde gedaan, doch omdat in de laatste dagen de vloer geverfd was in deze afdeeling, was hij er niet binnen geweest, doch onraad had hij nier bemerkt. Misschien hebben de dieven hun slag geslagen, terwijl de meeste menschen onder den indruk waren van de voorbereidende militai re maatregelen. Hst vermoeien be staat dat het personen zjjn geweest, die niet onbekend waren in het ge bouw. Men is echter nog niemand op het spoor. Naar verschillende commissa rissen van politie is telegrafisch be richt gezonden, doch ook dit leidde nog tot geen resultaat. Er wonen in Engeland, in Lon den vooral, vele duizenden onderdanen van landen, die mobiliseeren of gaan mobiliseeren. Dat wordt een heele uit tocht. Voor velen beteekent dat na tuurlijk het verlies van een goede be trekking of van een winstgevende zaak.

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2