gemeen en Jp>wrfenfie0laÊ> poot Ipe^fdijfê 'drttrêwn. Binnenland. I)e ontketening. Wo 1942. Woensdag: 5 Augustus 1914. 23e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgié 0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELENU te Breskens. De groote oorlog is begonnen. Wij hadden gehoopt, millioenen bange harten hadden gehoopt, zegt de N. R. Crt. en we nemen het met instem ming over, dat hy nog af te wenden was. Geen oorlog is oflafwendbaar voor hij er is, en mocht men juist nu Diet hopen, dat deze ontzettende ramp, ook nog in het allerlaatste uur, voor komen zou worden Want Duitechland wilde den oorlog niet. Er is geen twijfel aan, de Kei zer heeft tot het uiterste voor het behoud van den vrede gewelkt, zelfs nadat het bevel tot mobilisatie in Rusland was gevallen. Frankrijk wil de den oorlog niet. Ondanks de weer wraak gedachte, die er nog zoovelen bezielt, wilde het den vrede bewaren. Engeland wilde den oorlog niet. Zjjn regeering heeft niet opgehouden zyn bemiddeling aan te bieden Zoo deden de regeeringen, en de volken I Het vredeswerk der laatste tientallen jaren is niet vergeefsch ge weest, want nooit heeft de afschuw van den oorlog zich zoo luide, zoo sterk, bij monde van zoo invloedrijke en hooggeplaatste personen geuit als nu. Was er bij Duitschers, bij Fran- Isclien, by Eugelscheu geestdrift voor l.een oorlog? Wij laten ons niet meer van de wijs brengen door opgeblazen berichten over straatbetoogingen, ziel kundig trouwens zoo licht te verkla- rent en door de taal van chauvinisti sche bladen, maar denken aan de groo tb massa van het volk, aan de arbei ders, die zich met zooveel nadruk te gen deD oorlog hebben verklaard, aan de stille werkers in den lande, aan ide vrouwen, die hun mannen en zo nen, hun broeders en geliefden met hun geluk zullen zien wegtrekken. Neen, de volken wilden dezen oorlog niet. En toch is het er toe gekomen. Ver geefs heeft de diplomatie, vergeefs de stem van het verstand en van het hart der naties gesproken. De oorlog is er. i Oostenrijk begon tegen Servië, Rus- and komt Serviö te hulp en bedreigt Oostenrijk; Duitschlaud dat ook aan zich denkt en zyn bondgenoot niet kan laten neerwerpen, staat het bij Frankrjjk kan Rusland niet alleen la ten. En laat het drievoudige verbond voor Italiö een keus? Zal Engeland zieh onzijdig houden? Kan Spanje, ,dat by Frankryk is aangesloten, er guiten blijven? Zal de Balkan rustig toezien? Wat zal Japan doen? Zoo zal straks Europa in vlam staan en de brand zal zich verder uitbreiden. Als wij denken aan de verschrikkingen van den modernen oorlog, met de vernielkracht van de wapenen van nu, wat er te land, ter zee met de dreadnoughts eu de duikbooten en in de lucht zal ge beuren, als wij bedenken, dat het legers van millioenen zijn die op el kaar zullen worden geworpen, dan worden wjj van ontzetting vervuld. En de verwoesting, de schade, de el lende die deze oorlog zal brengen 1 Wat heeft niet reeds de vrees voor zijn komst materieel een onheil ge stichtWat zal er nog gebeuren En temidden van dien vreeslijken stryd der volken staat België, staat ook ons land. Wij hebben geen twist, met geen der partijen. Wy zyn tegen geen enkelen staat gekant, voelen geen haat voor eenig volk. Wy verlangen alleen, dat men ons met rust zal laten, onze onzijdigheid eerbiedigen. Wij gelooven, dat men ons land ook met rust zal laten. Onze onzijdig heid kan alle partyen ten voordeel zyn. Maar mocht het anders loopen, dan zullen wy ons verdedigen, met de vastberadenheid, die in ons volk is blyven leven, met het vuur, dat het behoud van onze onafhankelijkheid waard is en met vertrouwen op onze deugdelijke kracht. De Koningin en heel haar volk is daartoe besloten. Inmiddels behouden wij, schoon met bezorgd gemoed en onder den diepen indruk van dezen wereldschokkenden tijd, het hoofd koel, en hopen, dat deze beproeving ons gespaard zal blij ven. Maar zoo neen, dan kennen wy onzen plicht. Wij zijn gemachtigd mede te dea len, dat door de regeering buitenge wone maatregelen worden voorge steld, waardoor zoowel het opkoopen van levensmiddelen door handelaren en particulieren als het vragen van buitensporige prijzen onmogelijk wordt gemaakt door direct ingrijpen van de overheid. In verband daarmede wordt de aan dacht van het publiek gevestigd dat het geen nut heeft, thans bijzonder groote voorraden in te slaan, daar de ze toch in beslag kunnen worden ge nomen, en het valt zeker af teraden buitengewone prijzen te betalen, aan gezien dit tot niets anders dan tot verlies voor den kooper aanleiding kan geven zonder hun eenig voorrecht ten aanzien van het gebruik vaD de waren te verschaffen. De Nederlandsche regeering, ver nomen hebbende, dat op verschillende plaatsen in het land eenig wantrou wen tegen de deugdelijkheid van de biljetten door de Nederlandsche Bank uitgegeven, is ontstaan, en dat ver moedelijk door een misverstand aan eenige postkantoren biljetten niet in betaling zouden zijn aangenomen, brengt ter openbare kennis, dat haar na onderzoek is gebleken, dat de so liditeit der biljetten der Nederland sche Bank boveQ eiken twijfel is ver heven, en dat de regeering aan al hare bureaux en kantoren de bank biljetten, tot de volle waarde, in be taling aanneemt. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om aan het hierboven bedoelde misverstand aan enkele postkantoren een einde te ma ken. Breskens, 4 Augustus 1914. Vrijdagavond kwam de gemeente raad in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring der notu len deelde de heer Roest mede, in zake de z.g. buiskwe3tie te hebben gezegd indien leden van den Raad in het vechten om het bestaan de verdien sten aan de gemeente niet kunnen missen, zij beter deden als raadslid te bedanken. Ingekomen zijn de verslagen der han delingen van den inspecteur der drank wet en van het college van toezicht op de visscherijen. Voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van het registra tuur-bureau, bedoelende eene andere methodische indeeling van de ge meenteadministratie, om als lid toe te treden, werd niet ingegaan. In den trant der vereeniging van gemeenten met meer dan 10000 in woners, is thans ook opgericht eene zoodanige met minder dan 10000 zie len, waarvan het lidmaatschap be draagt 1/g cent per inwoner en het entrée is bepaald op ƒ1.— per 1000 inwoners. Voorhands zal deze gemeente nog niet toetreden om eerst de werkzaam heid dezer vereeniging te kunnen af zien: Het rapport omtrent het vischver- bruik in Nederland werd voor ken nisgeving aangenomen. Op de voordracht ter benoeming van 2 leden in het college van zetters voor de directe belastingen werden benoemd de heeren J. P. W. Besemer met 7 en J. de Hullu met 6, (beide aftredend), J. M. H. van de Sande met 6 en L Maas met 4 stemmen tegen 3 op W. Woittiez Vastgesteld werd de staat van on inbare posten over 1913, als: Hoofd, omslag ƒ171.65, waarop nog te ver halen ƒ38 65, hondenbelasting ƒ4.50 en schoolgelden ƒ53.895. Over 1912 aan hoofd, omslag ƒ30.84 waarop nog te verhalen ƒ8 en over 1911 aan hoofd, omslag ƒ7.88, dat ge heel als oninbaar werd verklaard. Aangeboden werd de gem. rekening over 1918 in ontvang op ƒ18038.28 en in uitgaaf op ƒ16468 60 alzoo met een goed slot van 1574.68 Zij werd, ter fine van onderzoek gesteld in handen der leden die geen deel uitmaken van het dagelyksch bestuur. Daarna werd de zitting gesloten. Sluis, 81 Juli. Hedeunamiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting byeen. 1. Na lezing en goedkeuring met eene ondergeschikte wijziging der no tulen, werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als a. totale opbrengst van houtverkoop ƒ87.121/,. b. een schrijven inzake de niet aan neming der benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim, wegens drukke beroepsbezig heden. Aangezien dit schrijven niet on derteekend is, weet de voorz niet of dit van mej. Van Rijen is. De heer Aernouts achtte dit toch meer dan waarschijnlijk. De niet onder- teekeoing zal een vergetelheid zijn omdat do zus'ers persoonlijk in den regel niet onderteekenen. De voorz. merkte op dat de orde broeders en de paters dit toch wel doen. In elk geval is het onderhavige schrijven voor hem geen bewjjs, dat het van mej. van Rjjen is. De heer Aemouts wae daarvan wel overtuigd, daar het haar schrift is. De voorz. zeide, als de Raad zich daarmede kan vereenigen, het als zoodanig te aanvaarden. Conform be sloten. e. missive van Ged. Staten tot goed keuring van af- en overschrijving op de beerooting van '13. d. id als voren wyziging begrooting '14. e id. als voren kohier hoofd, om slag '14. Alle voor kennisgeving aangenomen. 2. Het adres in zake de verbindings weg tusschen Oost- en West Zeeuwsch- Vlaanderen meende de voorz. te moe ten aanhouden omdat hem niet bekend was of de leden er voldoende mede bekend waren en in welken vorm ze 't eventuöel zouden willen steunen, daar dit door den Raad van Ter Neu zen aan de prudentie der Gemeente raden wordt overgelaten. De heer Brevet meende dat de strekking van het adres toch voldoen de uit de couranten kan bekend zijn en stelde voor, hieraan adhaesie te betuigen en tot dadelijke behandeling over te gaan. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. 8. Achtereenvolgens werden goed gekeurd a. de begrooting voor het alg. armbestuur van Heille tot een balansdjfer van ƒ8505.19. b. de rekening over 1913 der Gode- huizen in ontvang op ƒ4107.421/, in uitgaaf op ƒ8991.66 goed slot ƒ1115.871/, c. id. van het Gasthuis in ontvang op ƒ4712.471/,, in uitgaaf op ƒ3486.411/, goed slot ƒ1226.06 4. De staat der oninbare posten op den hoofd, omslag werd vastgesteld tot een bedrag van ƒ76 96Jen die der Hondenbelasting op 24.60. 6. Aangeboden werd de gem.-reke- ning over 1913 in ontv. op ƒ24106.98 in uitgaaf op ƒ24002.61 goed slot 104.8?

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1