JllqemeeK Tueum.*- cit JlÓpertinrtklHuó poor "laau&crcn. Ernstige tijden. Buitenland. Binnenland. Mo 1941. Zaterdag 1 Augustus 1914. 23e Jaargang. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen by vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letteis naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure Dit liiacl versfliiint clkrn Itinadair- en VrijdiuravoKi! bij den nitrever C. niELinti f BresUens. Ontegenzeggelijk beleven we be zorgde lyden nu Europa zoo'n ernstige crisis doormaakt. We kunnen de onmiddelyko oorzaak tot de gebeurtenissen vrijwel als be kend veronderstellen. Maar voor de algemeene crisis is er een diepere ondergrond. To^n vorst Ferdinand van Bulgaiije in 1908 de staatsgreep waagde om zich tot koniDg der Bulgaren te doen uitroepen, heeft Oostenrijk van de daardoor veroorzaakte verwarriDg ge- biuik gemaakt om de districten Bos nië en Herzegowina. die bet als on derpand voor de goede naleving van het tractaat van 1878, militair bozet had, voor goed van Servië los te scheu ren en hij de Donau-monarchie in ie lijven. I Do Slavische volksstammen, die, waar zij zich ook in Europa bevinden, zich éen blijven gevoelen, hebben zich slechts lijdelijk by die annexatie ne dergelegd. En de wrok kreeg nog voedrel teen Oostenrijk z'ch verzette tegen den uitweg naar de Adriatische Zee, wel ke aan Servië werd toebedacht als vrucht van den buit bij de overwin ning in den Balkan-oorlog. Inmiddels is do bevolking, althans zekere elementen harer samenleving niet stil blijven zitten en droomden zelfs van een Groot Servië, dat is een Staat waarin alle Slavische stammen vereenigd zouden zyn, en niet alleen die van het ingelijfd gebied, doch ook die van het onderling verdeelde ge bied van Hongarije. Toen dan ook bekend werd dat aartshertog Fians Ferdinand de leger- manoeuvres in Bosnië zoude komen by wonen, werd dat uitgelegd als eene uittarting van het ingelijfde gebied. De aanslag en de moord op den troon opvolger en zijne gemalin in de hoofd stad van ditzelfde Bosnië kan moei- lyk anders worden beschouwd dan als eene uiting van den door die oud- Serviërs gekoesterden wrok tegen [Oostenryk. Het stoken tegen de monarchie en hare organen moest uit zyn. Eu Oos tenryk stelde hare eischen waaraan niet op alle punten en mitsdien niet tot bevrediging van Oostenrijk is vol daan. De inmenging van derden, waarop het Engelsche voorstel doelde door (het samenroepen van een gezanten- conferentie tot beslechting van het geschil, is door Oostenrijk van de hand gewezen, zoodat geen andere uitweg mogeiyk was dan het zwaard te la ten beslissen. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit op weinig minder dan op het recht van den sterkste, want Oostenrijk heeft, de reservisten medegerekend, een leger van 900 000 man en Servië een goede 200.000, waarbij als tweede en derde ban nog een 200.000 man kunnen wor den gevoegd, terwijl Oostenrijk aan de eerste en de tweede ban der Land weer en aanvullings-reserven over nog een kleine anderhalf raillioan troepen kan beschikken. Dienaangaande is de strijdmacht al bijzonder ongelijk, en die van Oosten rijk zou er zelfs op berekend kunnen zijn om Servië to verpletteren. In elk geval is zij in staat zulke over winningen te behalen, dat Oostenryk in het Europoesch concert een aan merkelijk hooger toon zou kunnen aan slaan. En die overmacht, welke zou kun nen leiden tot overmoed, is het groo te gevaar waarin zich op dit oogen- blik Europa bevindt. Zoo ooit, dan kan hier het „kleine oorzaken, groote gevolgen" van toe passing zijn. Zoo min als een der groote mo gendheden het zou kunnen gedoogen, dat bijv. Duitschland of Frankrijk ors land zouden trachten in te pal men, welke uitbreiding van grondge bied bovenal een bijzondere aanwinst van strategische waarde zou zijn, zoo min kan Rusland hot aanzien dat Oostenrijk, zich door dit conflict een positie zóu veroveren ten koste van Rusland. En zoo de strijd op eon uitgebreide gebiedsverovering zou uit- loopen, en in strijd zou gehandeld worden met do belofte der Donau re geering, dat zij geen verovering van Servisch grondgebied, noch vernieti ging van de souvereiniteit van Servië bedoelt., dan zal Rusland ongetwijfeld meer dan zijn tanden laten zien. Zoolang dus de strijd bepaald blijft tusschen de beide krygvöerende legers behoeft men voor eene verstoring van den Europeeschen vrede niet terstond beducht te wezen, doch het smeult en broeit al zoo lang, dat de kleinste overslaande sprank in staat is om het vuur aan alle kanten te doen ont branden. De zes Europeesche groote mogend heden vormen twee bonden. Duitsch land, Oostenryk en Italië makon den Driebond uit en Rusland, Frankrijk en Engeland zyn, als tegenwicht daar van, in een Triple Entante vereenigd, wat vrijwel hetzelfde beteekent. Nu voelt men wel, dat, als Ois- tenrijk's bedoeling is om een verove ringsoorlog te voeren en Rusland dit zal trachten te beletten, Duitschland zijn bondgenooit Oostenrijk zal by- springen, waarop de andere weder- zydsche bondgenooten zullen volgen en een Europeesche oorlog zal ont ketend zijn, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. De machthebbenden in de regeerin- gen der onderscheidene Staten heb ben dus wel een zware verantwoor delijkheid als zy alles op de spits drijven en gausch Europa bloot stel len aan de ontelbare verwoestingen van inenschenlevens, eigendommen en werken des vredes, waarmede een oorlog gepaard gaat. De Vredes-bonden doen hun best om de oorlog mot zijn ellénde tot. de kleinst mogelijke proportie» terug te brengen. Maar dat zal alles niet ba ten. Ook de gemeenteraad van Bel- gie's hoofdstad heeft op initiatief van den socialist Huysmans mot algemee ne stemmen eene motie aangenomen tegen den oorlog. Ook Amsterdam's Gemeenteraad sprak zich in dien geest uit. En het t.rotsche Vredes paleis in Den Haag wenkt en wenkt, maar te ver geefs. Het imponeert meer doorzijn prachtvol interieur, dan door zijn wer kelijke beteekenis. De Caillaux affaire is geëindigd met de vrijspraak van zijn vrouw. Do ju ry, het eenige element in deze onver kwikkelijke geschiedenis, dat zijne po sitie begreep en zijn kalmte bewaar de, heeft te rechter tijd gesproken. Op de haar voorgelegde vragen of de beklaagde schuldig is aan opzettelijken moord en aan het feit. mot voorbedach ten rade, antwoordde zij neen 1 het geen de absolute vrijspraak inhield, i oen de president deze uitspraak be kend maakte, volgde op de ademlooze stilte in de stampvolle rechtzaal een onbeschrijfelijk tumult, waarbij de hul debetuigingen van Caillaux' voorstan ders en het gehuil en het verzot van zijn vijanden elkander kruisten als bliksemflitsen. Mevrouw verliet langs ee^ zijingang het gebouw en is per auto vlug naar hare woning gereden, alwaar tal van bevriende families hen kwamen geluk wenschen. Op de straten en in de cafés was het verbazend woelig en voerden de Caillaux-gesprekken verre den boventoon boven die van de oor logsgeruchten. De Ulster-kwestie is op z'n onver wachts met bloed bezegeld. Zondagmorgen had namelijk do po litie de tijding gekregen, dat op on geveer 10 kilometers vao Dublin een aanzienlijke party gesmokkelde ge weren door de Iersche nationalistische vrijwilligers in ontvangst zou worden genomen. De politie trok er met een sterke macht op uit, vergezeld van een bataljon Schotsche troepen. De vrijwilligers naderden Dublin reeds met de geweren, terwijl op het kruis punt van den weg zich de politie aan weerskanten opstelde en de troepen op den weg de vrijwilligers afwacht ten. Toen de vrijwilligers de soldaten zagen, wilden zij omkeeren, maar werden daarin door de politie verhin derd, die toeschoot om hen te ont wapenen. Dat gaf stryd. Eenige vrij willigers begonnen revolverschoten te lossen en anderen sloegen met de kolven der geweren, terwyl de troe pen van de bajonet gebruik maakten. Aan weerkanten had men eenige ge wonden. De politie kon zich van niet meer dan een twintigtal geweren meester maken De vrijwilligers vlucht ten met de overige gewereD, 1200 ongeveer, en bereikten Dublin langs verschillende wegen door het veld. Maar toen de soldaten te Dublin terugkwamen, wachtte hun daar geen gastvrij onthaal. Zij werden ontvan gen door een joelende menigte en op hun marsch onder geregeld werpen met steenen vergezeld. Op den hoek eener straat kreeg de menigte een belangrijke versterking en het aantal steenen verdubbelde De soldaten lieten eenige malen waarschuwingen hooren, maar toen deze zonder uitwerking bleven, legden zjj aan en schoten op de menigte. De uitwerking was verschrikkelijk. Vier personen, onder wie drie vrouwen, werden onmiddellijk gedood, terwijl een veertigtal personen meer of min der ernstig gewond waren en het pla veisel met bloed bedekt was. Na het vuren hadden er geen fei telijkheden tegen de soldaten meer plaats. De gewonden werden naar de ziekenhuizen gebracht. Laat in den nacht ontstond nog een oploop voor de kazerne der soldaten, die gevuurd hadden. Er werd op de deuren gebonsd en revolverschoten gelost. Later trok de troep af. 110 JAAR GARANTIE KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S. VLEUGELS is HET ADRES a^KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMÜUBETAUMG Aangaande de voorzorgsmaatrege len in ons land, tengevolge van den ontstanen oorlogstoestand tusschen Oostenrijk en Servië, lezen we Er werden Maandagavond door com pagnieën van de brigade grenadiers en jagers nachtelijke oefeningen ge houden die waarschynlyk in verband staan met een eventueele mobilisatie van onze weermacht en de eerste militaire maatregelen, die zullen ge nomen worden met het' oog op het dreigend oorlogsgevaar. Bfj deze nachtelyke oefening werd de Pier bewaakt door een detache ment grenadiers onder bevel van den le luit. Borel. Ook aan de Scheveningscbe Haven en op andere punten van de Sche- veningsche kust, hadden dergelijke oefeningen plaats. Do „Avondpost" verneemt uit be trouwbare bron, dat de regeering be slag heeft laten leggen op alle sleep- booten in den Nieuwen Waterweg. Ook de in de Scheveningsche haven aanwezige 4 sleepbooten zijn gerequi- reerddrie er van zyn gedirigeeid naar den Nieuwen Waterweg. Het „Hbl." meldt dat ook de Am- sterdamsche Ballast Maatschappy een

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1