„v Bi ?im en land. dat hij een uitlegging zal geven of van de regeering zal verkrijgen. Wij moeten van de regeering zooal niet de stukken, dan toch een verklaring hebben, of deze stukken al of niet de eer en de vaderlandsliefde van den heer Caillaux aantasten." De heer Caillaux roept dan uit„Ik doe met aandrang hetzelfde verzoek aan den procureur-generaal Deze staat op en leest voor een verklaring door den heer Poincaré, toen hij nog minister-president en minister van buitenlandsche zaken was, den 15en Maart 1912, bij een discussie in de Kamer over de Ma- rokkaansche zaken afgelegd, en waar in gezegd wordt, dat de voorgaande regeeringen ieder op hun manier en ieder met groote loyaliteit en eerlijk heid, al naar hunne politieke inzich ten, de Marokkaansche zaken geleid hebben, welke verklaring voldoende moet zijn. Mr Labori evenwel kan daar geen genoegen mee nemen. Het is niet de regeering van 1912, maar de huidige regeering, die zich uit moet spreken en als men deze zaak onopgehelderd en zoo dubbelzinnig zou willen laten, zal hjj zijn rol van verdediger niet in vrijheid kunnen vervullen en kunnen doorzetten. Groote opschudding in de zaal. President Albanel en de pro cureur generaal spreken eenige woor den met elkaar, waarvan men niets verstaan kan. Het einde is, dat pre sident Albanel de zitting schorst, na dat hij nog aan mr Labori bevesti gend antwoordt, dat dit incident nog niet gesloten is. Door de Arnbemsche rechtbank is de politie inspecteur v. d. M. wegens het schieten op de gebroeders v. d. P. uit Amsterdam bij het relletje in de Hommelstraat, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De veroor deelde heeft tegen dit vonnis appel aangeteekend. Breskens, 24 Juli 1914. Te Middelburg is vorige week eene bijeenkomst gehouden van burgemees ters der gemeenten van Oostelijk- on Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ter bespreking van het adres van Ter Neuzen in zake den verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij tevens tegenwoor dig waren het kamerlid jhr de Mu- ralt en het lid van Ged. Staten van Niftrik. Na verschillende besprekingen werd voorgesteld de gemeenten in de kos ten te doen deelen in evenredigheid tot het belang dat zij bij deze ver binding hebben, doch waartegen de heer Maarleveld, burgemeester van Biervliet, opkwam met de mededee- ling, dat zijne gemeente, die wel is waar het meest belanghebbende is en het meest zou moeten bijdragen, in tegendeel niets kan bijdragen. Daarop werd besloten zich tot het rijk en de provincie te wenden. Bi) de gisteren gehouden aanbe steding van het gedeeltelijk dempen van den Oostspuiboezem alhier werd ingeschreven door C. van Ballegooijen te Sliedrecht ƒ20800, J. Kraajjeveld en E. van Noordenne te id. ƒ20665, en A. Volker A.Tz. to id. ƒ20550. De raming bedroeg ƒ16300. De heer V. Rexhailser, voorheen te Groede, thans te Ploesti in Roe menie, is bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië als tijdelijk inge nieur bij het mijnwezen. Tot bisschop in het bisdom Bre da is benoemd mgr. Hopmans. Naar wij uit goede bron verne men bestaat het plan dat de melkfa briek N. V. „Zelandia" zich weder in een der plaatsen van het 4e di strict wil vestigen. Dinsdag is de gasfabriek te Oostburg in bijzijn van de leden der gemeentebesturen van Oostburg en Zuidzande van de stichturs overgeno men. IJzendijke, 21 Juli. Hedenmor gen kwam de Gemeenteraad in vol tallige zitting bijeen. Na lezing en go dkeuring der no tulen werd mededeeling gedaan van een ingekomen missives van Ged. Sta ten, waarbij de vergoeding van J. H. de Smidt te Sas van Gent niet onder „jaarwedde gemeente architect" mag worden gebracht en uit onvoorzien dient te worden voldaan. De Raad nam, onder intrekking van het vorige, een besluit in bovenge- noemdeu geest. Op het adr -s van P. Calon om voor zijn in aanbouw zijnd pand electri- sche verlichting hetgeen thuis be hoorde bij Burg. en Weth., waarheen het dan ook werd verwezen en om een zinkput tot afwatering, op kosten der gemeente, werd besloten hem te antwoorden zich in verbin ding stellen met van de Sands. II De gera -rekening werd ter fine van onderzoek gesteld in handen der heeren Hendrikse en Leenhouts. III. Overeenkomstig het door den el. ingenieur van den Hamme ingediend rapport in zake de gekouden proefaf legging in de electrische centrale w^rd door Burg. en Weth. een voor dracht aangeboden bestaande uit Joh. Rip te Middelburg, A. Bos te Am sterdam en J. Nahuijzen te Naarden, waaruit met alg. stemmen eerstge noemde werd benoemd. IV. Door H. GroosmaD, adsiStent- machinist der el. centr. werd verzocht om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 Aug, a smet aanwij zing van zijn broeder, de pas eervol ontslagen machinist als zijn opvolger, die daartoe bereid is. Hoewel Burg. en Weth. de slotzin van dit adres al heel vreemd vonden en dB meerderneid er zich niet mee kon vereenigen, gaf de voorz. toch in overweging het^ianbod te aanvaarden omdat Groosman in elk geval eenige kennis van machinerieën heeft en het met anderen een gesukkel zal zijn, hetgeen ook voor de nieuwe ma chinist niet aangenaam is. De heer Haverbeeke vroeg of het geen bezwaar zou maken dat Groos man de machinist zal overheerechen. Het is voor dezen niet gemakkelijk om ondeigeschikt te zijn De opgeda ne ervaring is niet gunstig voor deze benoeming. Er zullen zeer strenge be palingen moeten gemaakt en in toe passing moeten gebracht worden. De voorz. beloofde dit ook te zullen doen. Daarna had de benoeming plaats van V. Groosman tot ads machinist met 5 st 2 briefjes waren blanco. V. Benoeming voordracht zetters dir. belastingen. Aan de beurt van aftreding zijn E. P. Bleijenberg en J. Catsman. Als plaatsvervanger van Bleijenberg stond E. Versaevel. Candidaten wer den E. P. Bleijenberg, aftr., met 7 St., en plaatsvervangend Aug. Wtff- fels met 4 st. tegen 2 op E. Verse- vael en 1 op C. Groosman. Vac. Jac. Catsman met plaatsver vanger Al. Doens. Daar Catsman is vertrokken naar Zuidzande werd als le candidaat benoemd E. Versevael en plaatsvervanger Amand Dellaert, met 5 st, tegen 2 van onwaarde, be vattende de naam van E Bruggeman die reeds als lid zitting heeft. VI. Naardien het Burg. en Weth. is gebleken dat het door verschillende omstandigheden noodig zal zijn een grooter bedrag te leenen voor de el. centrale, stelden zij voor nog ƒ11000 in de leening op te nemen, hetzij men dit bedrag afzonderlijk houdt voor de exploitatie. De heer Hendrikse acht het meer gewenscht het nu nog te leenen be drag te doen voegen bij het reeds geleende, hetgeen ook gemakkelijker en eenvoudiger zal zijn voor de ad ministratie. De voorz. zou ook gaarne zien dat er nog meer stroom werd verbruikt er zouden nog meer aansluitingen kunnen zijn, doch daar in dezen geen overeenstemming is te verkrijgen tus schen verhuurders en huurders blijven een honderdtal huizen van den aanleg verstoken. Nu zou de voorz. in overweging willen geven Burg. en Weth. te machtigen tot het doen instellen van een onderzoek naar do b-ste oplossing van dit vraagstuk, bijv. door den aan leg te doen plaats hebben door de gemeente, en waarvan dan door den verhuurder of de huurder jaarljjks 5 pCt. aan het bedrag zal worden ge restitueerd, terwijl kan worden na gegaan of de stroom door, den meter dan by abonnement zal worden ver strekt. De heer Hendrikse nam met genoe gen hiervan kennis, waaruit bleek dat het reeds onderling besproken plan tot rijpheid was gekomen. Gaarne gaf hij zijne medewerking tot dit onder zoek doch drong eenigszins op spoed aan, opdat men met den winter ge reed zij. En nu restte, zeide de voorz., een andere zaak. Voor den nieuwen ma chinist der centr is in de gemeente geen woning beschikbaar. Bij Burg. en Weth. was daarom het denkbeeld geopperd van gemeentewege een wo ning aan te koopen of er eene te bouwen. Het denkbeeld vond algemeen in stemming, terwjil men de voorkeur gaf aan een nieuwe woning Men kon haar dan fatsoenlijk inrichten, geschikt voor een ambtenaar der gemeente, en ook zoodanig, dat ze behoorlijk plaats geeft voor een gezin dat in het op voeden der kinderen zit, die dan niet als konijnen op elkaar behoeven te word n gepakt Ter bestrijding van een en ander zal de leening worden verhoogd tot ƒ15000 èi 4t/2 pCt. Met algemeene stemmen goedge keurd. VII Van het comité voer de vlieg- deraonstrati8 van Jan Olieslagers is het verzoek ingekomen om een sub sidie in de onkosten van ten hoogste ƒ200 indien het g raamde bedrag met ƒ1500 wordt overschreden. Het co mité wijst er op dat bij deze demon stratie een massa volks van buiten wordt vei wacht dat in het belang der neringdoenden kan worden geacht. De heer Hendrikse zou van deze zaak wel iets meer willen weten al vorens maar klakkeloos een paar hon derd gulden toe te staan. De voorz. zeide dat bet contract met Olieslagers luidt ƒ1000 te stor ten te Antwerpen en vergoeding voor reis- en verblijfkosten zijnerzijds en vervoerkosten voor zijne machine. Daarvoor en voor reclame, vergoeding muziekgezelschappen en verdere alle bijkomende kosten, heeft het comité ƒ500 geraamd, doch dit is nader be schouwd een ƒ200 te weinig. Ont vangt het comité minder dan ƒ1500 dan moet worden bijgepast boven het waarborgfondwordt er meer ont vangen dan ƒ1500 tot ƒ2500, dan is dat meerdere voor Olieslagers en wordt meer ontvangen dan ƒ2^00 dan komt dit ten goede van het comité en heeft dan ook geen vervoerkosten meer. De heer De Jaeger vraagt of de gemeente nu meet bijbetalen nè, 1500 of na i700. De heer Hendrikse sluit zich bij die vraag aan, nu het blijkt dat al vast zeker ƒ200 meer noodig is. En hoe zal het zijn bij ongunstig weer, als er niet kan gevlogen worden. Is dan het comité zijn geld kwijt. De voorz. zegt, dat Olieslagers in dat geval 3 dagen langer blijftkan hij Zondag 9 Augustus niet vliegen, dan Maandag, Dinsdag of Woensdag, en kan het ook dan niet, dan is het contract verbroken en Olieslagers be hoeft niet terug te betalen. Evenwel, naar weer of wind wordt niet meer gekeken. Vroeger werd elk tochtje of elk wolkje bjj zoo'n gelegen heid met bezorgdheid gadegeslagèn, maar tegenwoordig levert dat geen bezwaar meer opalleen a's het veel regent, dan staat 't te bezien dat er mirder volk komt en dit minder gp stig is voor het comité, zoodat'tdi om die reden kan worden uitgestel Maar het zou al bijzonder zijn, als k in den zomer nu vier dagen achteres regende. De heer Hendrikse informeerde vei der hoe het was met de naar het te rein leidende wegen. Als het publié daarop kan plaats nemen, zullen a, er wel voor bedanken om op het ter rein te gaan en een gulden of twe kwartjes te gev*n, als ze 't zoo evet goed zouden kunnen zien. De voorz. heeft aan Ged. State gevraagd die bedoelde wegen af zetten, omdat hij niet voor de veili) heid zal kunnen instaan, indien z opgepropt staan met menschen en ee: druk verkeer met auto's, motorfiet sen, gewone fietsen en andere voer tuigon is te wachten Maar ook zo het mogelijk kunnen zijn dat Oliesk gers genoodzaakt is een noodlandinj te doen en dan zouden, bij zoo'n mer schermassa in een nanwe weg, i gevolgen niet te overzien zijn. Het dus zeer waarschijnlijk dat de burge meester als hoofd der politie die be voegdheid verkrijgt. De heer Hendrikse zou gaarne ziei dat bij het verleenen van een subsi die de rekening aan den Raad weri overgelegd, opdat men zal kunnei oordpelen, dat, wat de gemeente za hebben bjj te passen, ook werkelijk i voor de uitgaven der vliegdemonstra tie en niet is voor allerlei wisse-was jes of feestjes van directie en derge lijko. Hij zou er dan ook de voorkeur aan g=ven eerst te subsidiéeren nh de ƒ1700 ontvangsten en zich daarom trent. nog met Olieslagers te verstaan Hjj opperde zelfs het denkbeeld dat de gemeente voor ƒ200 aandeden zoi nemen. Deelt het comité in de w.Dst, dan deelt de gemeente gelijk mee op, Dienovereenkomstig werd besloten. Ten slotte werd op de vraag van den heer Hendrikse medegedeeld dat in de Ravelijnstraat bet leggen van een padje voor de huizen reeds op het programma staat om spoedig ts worden uitgevoerd. Daarna werd de zitting gesloten en bracht men en corps een bezoek aan de El Centrale, in verband met de overname van de fabriek door de ge meente. Woensdag bad in een hernieuwde openbare zitting van den Raad, in welke de heer Em. van Hijfte afwe zig was en waarbij een der heeren Gebr Polak te Vlissingen en hun in geriiour van den Hamme tegenwoor dig waren, de overname der electrische centrale plaats, bij welke gelegenheid een woord van lof werd gebracht aan de uitvoerders voor de wijze waarop zij dit werk tot stand hebben ge bracht. Bij het visschen in het kanaal is Maandagavond nabij de staalfabriek te Ter Neuzen, een 11 jarig jongetje verdronken. Door iemand uit Middelburg, die Zondag met zijn dochtertje aan het strand zgn. voetjes was gaan was- schen, en daartoe zijn jas en vest op het strand had neergelegd, is bij de politie aangifte gedaan dat, toen hij weer bij zijn aan het strand zit-\ tende familie terugkeerde, zijn horloge uit zijn vest werd vermist. Te Nijmegen is een agent van politie in de Waal nabij Lent ver dronken. Met twee collega's die even als hijvrij "f hadden, nam hjj een bad in de Waal, op een verboden, gevaarlilke plaats. Plotseling zonk bj) in de diepte weg en was niet meer te redden. Zondagmiddag is aan den Amstel te Amsterdam een agent van politie schandelijk mishandeld. Een troepje opgewonden vrij-socia- listische meetinggangers trok na af loop der samenkomst in het Wester park, naar den Amstel bij de Prinsen gracht, waar de directeur van de vereeniging der zoogenaamde staking brekers woont, met het doel hem hun gezindheid kenbaar te maken. Voor dei bel teg den alle stri age He aar zie „9' ges drc ze hij gei dig teg hij kw wa toi sa; dn de M de ha bi' ac A d< R ge te ei D di P n b

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2