hoogen ran ƒ312 op ƒ364 verworpen was met 29 tegen 10 stemmen. Op het afwijzend voorstel om een subsidie toe te kennen voor het her stel van den toren te Ritthem, uit sluitend mei het oog op de provinci ale geldmiddelen, deed de heer van Zuijen een tegenvoorstel om uit het schoonheidsoogpunt en tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer een subsidie te verleenen van ƒ1000. Dit voorstel kon echeor niet meer dan 7 stemmen verwerven. Het voorstel van Ged. St. tot ver koop van een gedeelte sloot langs den weg van Groede en Buitenlust, werd aangenomen. De Staten hebben zich uitgespro ken tegen het verleenen van voor schotten aan polders voor de uitvoe ring van noodzakelijke werken. Aan de Maatschappij tot bevorde- ring van landbouw en veeteelt in Zeeland wérd eene subsidie van ƒ150 toegekend voor een cursus in hoef beslag, en aan dezelfde maatschappij een crediet van ƒ4000 geopend ter bevordering en aanmoediging van de verbetering van de paardenfokkerij. Het subsidie aan de vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zee land werd van ƒ500 op ƒ800 ge bracht. Bij de behandeling der begrooting in de afdeelingen werd de wensche- lykheid geuit dat de Statenleden vrij kaarten op de Provinciale booten zul len krjjgen o. a. om controle te hou den (waarop Red doch dit denk beeld vond zooveel bestrijding, dat er in de openbare zitting niet meer op terug gekomen is. Nog werd gevraagd of het waar is dat ook chauffeurs van automobielen van leden van Ged. Staten een vrij kaart op de boot hebben. (Een om standigheid die al heel onbillijk zou wezen. Red.) Op de vraag om weer goedkoope retourkaarten op de booten in te voe ren, antwoorden Ged. Staten dat hier tegen bezwaar bestaat omdat de dien sten op de Ooster- en de Wester- Schelde gelijkelijk behandeld dienen te worden voor die op de Wester- Schelde zouden retourkaarten eene groote schadepost kunnen worden met het oog op de Belgen. (Alleen op het traject Vlis8ingen-Neuzen, want op het traject Vlissingen-Breskens waren de retourbiljetteu in de le kajuit hooger dan het huidige tarief en iD de twee de tweede kajuit de retours wel is waar gelijk zijn aan het nu geldend tarief voor heen en weer, doch de vroegere prijzen voor een enkele reis duurder waren dan nu. Red Op een desbetreffende vraag deel den Ged. Staten mede dat het onder zoek inzake een fietspad van IJzend(j- ke naar de Belgische grens nog in onderzoek is, en op een andere vraag dat een fietspad van Biervliet naar Philippine in overweging zal worden genomen. Bij de inkomsten werd de kwestie behandeld der opcenten en werd door den heer Bolle voorgesteld de opcen ten te doen zjjn 36 op de ongebouw de, 33 op de gebouwde en 33 op de personeele belasting. Ged. Staten stel len voor 41, 33 en 28. De heer De'Veer achtte het niet noodig de cijfers van Ged. Staten te wijzigen, het gaat de boeren de laat ste jaren goed en zij kunnen betalen. De heer Elenbaas verdedigde ook de voorgestelde opcenten en wijst er o. a. op dat de grondbelasting ge heven wordt naar eene schatting, welke in 1879 plaats had en voor nu veel te laag is. De heer Bolle trok zijn voorstel in. De begrooting wordt daarna zon der stemming aangenomen. Breskens, 21 Juli 1914. J.L Vrijdag deden de leerlingen van de hoogste k'assen der openbare scho len alhier hun jaarljjksche schoolreis. Deze maal ging de reis, waarvan de onkosten deels door de leerlingen, deels door de afdeeling Breskens van „Volksonderwijs" worden bestreden naar Domburg. Met de boot van 8.20 vertrok men van hier, begunstigd door prachtig wéér. Aan boord bevoud zich toeval lig ook ons Kamerlid, Jhr De Muralt, die de vriendelijkheid had de kinde ren te tracteeren op een s'uk Kwat- ta, hetgeen met gejuich en een „Leve mijnheer De Muralt" werd aangeno men. Met de tram van 9 20 werd de reis voortgezet naar Domburg, waarbij er herhaaldelijk gelegenheid was de aan dacht der kinderen te vestigen op verschillende zaken, die voor hen nieuw waren. Na aankomst te Domburg werd er eerst gegeten en gedronken en daar na een wandeling gemaakt langs en door buitenplaatsen en bosschen tot aan het strand, terwijl er laDgs het strand werd teruggewandeld naar Domburg. Hier werd toon het hoogste duin, beklommen, van waar men een prach tig gezicht had op Domburg en om streken. Verschillende leerlingen kochten nog een of meer „kiekjes" van Domburg die direct werden verzonden. Nu werd de inwendige mensch nog eens versterkt en daarna was de tijd van vertrek aangebroken. Onder het zingpn van een vroolijk lied werd naar het station gemar cheerd, waar met de tram van 4.15 de terugreis werd aanvaard. In Vlissingen werd aan het Badhuis uitgestapt en gewandeld langs den Boulevard en over het Eiland naar de boot. Na enkele minuten vertrok deze en bracht de reizigers om 7 uur weer alhier terug, waar tal van ouders bun kroost stonden af te wachten. Het is zeer zeker voor de kinderen een genotvolle en tevens leerzame dag geweest. Door E. Klaassen, beurtchipper van Breskens op Rotterdam is aan gifte gedaan dat Vrijdagnacht, van de Spaansche kade te Rotterdam, waar zij onbeheerd op den wal stonden, drie kisten zijn gestolen tezamen in houdende 185 ledige flesschen. In de vorige week gehouden ver gadering van het bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielin gen zijn op de voordracht geplaatst ter benoeming van een voorzitter in de vacature wijlen J. C. Stern, de heeren Ch. J. Sturm-de Coster te I.ïzendijke. P. Erasmus te Cadzand en André Bonte te St. Kruis. Een garnalenvisscher uit Ter Neuzen verhaalde vorige week Dins dag van de reis thuiskomende, dat hjj op de Wester Schelde, visschende een groot zeemonster had ontmoet, zoo groot, als zijn hoogaars, dat die visch op Calootzaudbank was gezwom men en verebt en dat hij het dier daar een touw om den staart had ge daan, en verder vastgesjord aan zijn vaartuig, om het mede te voeren naar Ter Neuzen. In vlot water ging het een eindje goed, maar op een gegeven oogenblik kwam het dier in beweging, de touwen braken en het dier ver dween in de diepte. Er was niemand, di» het verhaal geloofde. Zaterdag echter werd het bekend, dat een vis- scher van de Bouchautscbe haven in de Wester-Schelde nabij Ter Neuzen een grooten dooden visch drijvende had gevonden en meegevoerd Die tijding bleek bij onderzoek juist. Bij een bezoek bleek het te zijn een potvisch, lang 6.90 M. en een omtrek aan den kop van 4 50 M. In de be nedenkaak had het dier, dat nog maar te nauwernood voor een derde ont wikkeld is, nog maar enkele der 27 paren tanden in de onderkaak, die veel op die van een varken. Er kwamen op het afgelegen plaatsje aan de Belgische grens velen een kjjkje nemen en de vinder, de vis- scher en herbergier A. Bonte, maakte goede zaken Aan een liefhebber die het doet voor het geraamte, is het beest verkocht voor 50 franks. IJzendijke, 21 Juli. In de heden ochtend gehouden raadszitting is be noemd tot machinist b(j de electrische centraie is benoemd Joh. Rip te Mid delburg en tot adsistentmachinist V Groot-man, in de plaats van H. Groos- mao, wieoop zjjn verzoek eervol ont slag als zoodanig is verleend. School- en kerknieuws. Ev. Luth. Gem. Beroepen te Grol de ds P. van Genderen Stort te Cu- lemborg. IPOK T. Retranchement, 19 Juli. He den hield de Reisduif haar wedvlucht van Libramont (Frankrijk) afstand 210 K M. De le, 2e, 3e en 10e prijs werd be haald door A Risseeuw, 4e en 5e I. de Blaeü, 6e C. Lucieer, 7e en 8e- I. Lutejjn, 9e eri 12e A. Buijck, lie A. de Smidt. Overduif van I. Luteijn. Zuidzande. Wedvlucht Libra mont, afstand 215 K M, Met jonge duiven, de le prijs werd behaald door Iz Risseeuw, 2e en 10e A. C. le Grand, 3e en 4e P. Hubregt- se, 5e, 6e, 8e en lie A. I. Risseeuw, 7e Jac. Kools, 9e, P. J. Bril, 12e D. Luteiju. Eerste overduif P. Willems. Met oude duiven, le en 3e prijs Jac. Kools, 2e P. J. Bril. Eerste overduif A. I. Risseeuw. Oostburg, 19 Juli De postdui- ven-vereeniging O. S. alhier is weer begonnen met jonge duiven, van En- ghien (België), afstand 89 M. De le, 3e en 5e prijs werd behaald door Gebrs J. en P. Aers, 2e, 4e en 6e Mabesoone, 7e J. Lucieer Pz. le overduif J. Lucieer Pz., 2e E. Dhanens. Breskens, 19 Juli. Heden hield da Dostduivenvereeniging „Nog snel ler" een wedvlucht van Ciney. le prijs werd behaald door J. van de Velde, 2e, 6e, 7e en 10e A. Cam- bier, 3e en 4e J. Pleijte, 5e en 8e A. VermeuleD, 9e M van den Broeke, 2 overduiven van M Elfrink. De duiven werden gelost om 5.10, de eerste arriveerde alhier te 8 49.50, de laatse 8.57.5 u. Heldere luciP, Zuidenwind. Gr^menèrd. Donderdagnacht, ruim 3 uur, toen de verschillende inrichtingen van ker misvermakelijkheden, zoo ook de ca fe's en dergelijke de politieverorde ning waren gesloten, bevonden zich nog eene leden van het personeel van het circus-Althoff in een café aan het Ruiterkwartier te Leeuwarden. De politie maande de aanwezigen aan te vertrekken, waaraan allen op éen na, voldeden. De onwillige moest op har 1- handige wijze worden verwijderd. Dit stond de anderen niet aan en namen zelfs een dreigende houding tegen de agenten aan. Plotseling trok een uit de bende een mes en wilde daarmee de politie te lijf. De anderen schaar den zich onmiddellijk rondom hem en poogden een algemeene aanval op de politie, die echter onmiddellijk werd afgeslagen. De agenten trokken hnn sabels en dreven de ruziemakers terug, waarbij gevoelige klappen werden uit- gedeelt. Bij den spooroverweg staakte de politie haar actie en hield zich daar nog enkele oogenblikken op, daar men vreesde, dat de teruggeslagenen zou den terugkeeren. Dit was goed gezien. Met ijzeren staven, hooivorken en enkeken zelfs van vuurwapenen voor zien, keerde de bende terug. Doch zij stuitte bjj den overweg op de inmid dels versterkte politie en keerde te rug, onder de bedreiging „wraak te zullen nemen Den voorbaanden nacht geraakten dezelfde personen op |het Zuiderplein slaags met do burgers. „Holland in nood", riepen de Duitscherswaarop van de andere zijde werd geroepen „Dan hebben de Duitschers geen brood." De politie moest hier tusschen beide komen en de vechtenden scheiden. De tuinders van Beverwijk omstreken hebben een slecht, slecht aardbeienjaar gehad. Waar oogst er zoo mooi voorstond en veel be'oofde, is dit een zeer gro tegenvaller. Niet alleen was er in buitenland weinig vraag, waardooi prijzen zeer laag bleven, maar deed de warmte alles te s. el rjj en de pluk dus maar kort duren gevolgen hiervan zullen zich op lerlei terreiD doen gevoelen, want moet veel komen van de aardbeis Waar verleden jaar rnim 1000 gons Daar het buitenland werden zonden, steeg dit getal thans m even boven 760, terwijl toch n gronden met aardbeien beplant a den. Gelukkig hebben de binnenla sche kooplieden uit Amsterdam, B terdam, Deu Haag, Utrecht en den voornamelijk, nog al hoeveel den afgenomen, z odat de vrucht t niet geheel waardeloos is gewon Ze redden dus nog eenigermate toestand, In Rusland vertoont zich do c lera. Uit Podolië worden 10 niet gevallen gemeld. Van de 30 aan tasten zijn er reeds 14 bezweken In een plaatsje nabij Napels het onweer geslagen in een vuurwe fabriekhet gebouw is in de lu geslagenzes lijken zijn reeds vonden Een man komt bij den bui meester, tevens secretaris, om verhuisbiJjet. Waar gaat gij wonen, man? Te Tieijerksteradeel, burgemees Ja, burgemeester, te Tie'jeikste deel, in Friesland. Kunt ge Diet ergens anders gi woneD, man Waarom, buigemee&ter Omdat ik dat woord niet schri kan. Zaterdagavond werd de bu op den Binnenkant bij de Prins H drikkade te Amsterdam in rep roer gebracht door luid herhaald roep: „Houdt hem". Het bleek, bij een vechtpartij tusschen een opgeschoten jongens om een mei op de Geldei sehe Kade drie revoh scholen waren gelost waarvan een den linkerbovenal m van een der hamels was terechtgakomen. He uit den linkerarm blot deDd, acht volgde de getroffene den dader, spoedig werd aangehouden en ni het posthuis werd overgebracht, wi hij bij het verhoor verklaarde dl den getroffene aangevallen te zijn, Een revolver werd echter niet hem bevonden. Later werd hij w op vrije voeten gelateD, terwijl getroffene, na in het Binnengasth vei bonden te zijn, zich weer hu waarts kon begeven. Gisteren is te Parijs het grot proces aangevangen in zake de mot op den directeur van het dagblad garo" door de echtgenoote van toenmaligen minister van financ Caillaux. In de zaai van het hof van assis zijn de gezworenen twmtig minut over twaalf reeds op hun plaatsen, Een dicht opgepakte menigte vocaten, waaronder een tiental vr welijke, bevinden zich in het midc van het pretorium. Voorts ruim h( derd journalisten, teekenaars, fo grafen uit alle oorden van de were enkele vrouwelijke redactrices, hoo redacteuren van meerdere groote b den, verscheidene tooneelschrijve waaronder Caillaux, Barthout, print Estradère en vele andere uit de za bekende personen. De republikeinsche garde is grooten getale aanwezig. Labori, bekende advocaat uit het reuzen-p' ces Dreyfus, zit met twee secretar sen voor de nog leege bank der klaagden. Daar klinkt een luide stem do het hof. „Mijne heeren". Iedereen sta op. Voorafgegaan door een bode 1 men in roode toga's de raadsheer

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 2