lX$mm Mum* cu tWt rtaanècren. Buitenland. Binnenland. Mo 1938 Woensdag 22 Juli 1914. 23e Jaargang. BRESKE Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België 0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bjj boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents, öroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIFXKti t\ te Breskens. Het is in éen woord in Albanië een wespennest, waaruit men niet spoedig genoeg zijn handen kan terugtrekken. Het moet dan ook voQr de Neder- landsche officieren niet te verwonde ren zijn dat ze ginds weg willen, hoe hoopvol ze ook derwaarts vertrokken. Dagelijks treedt het duidelijker aan den dag dat er voor hen daar niets nuttigs meer te doen valt, dat hetgeen ze gedaan hebben en al wat ze hier reeds hebben opgeofferd en gewaagd, door niemand meer wordt gewaar deerd en maar stil vergeten wordt, en dat men in net Pa'eis hen al even zoo krenkend i alatig behandelt en in de meeste gevallen negeert, als men het ook met de internationale com missie meent te kunnen doen. Ondertusschen zijn Dog twee der officieren, majoor Verhulst en kapitein Reimers, die hij de inneming van El- bassan door de opstandelingen zijn gevangen genomen, nog steeds in hun maelit. Nu heeft de in ongenade gevallen lijfarts van den vorst, dr Berghausen uit Keulen, gepoogd de twee officie ren uit de vijandige handen te bevrij den. De twee genoemde officieren zijn verleden week van Elbassan naar het hoofdkwartier der opstandelingen te Sjak, anderhalf uur van daar, gebracht, en de hoofden aldaar wiilon nu over hunne uitlevering met de internati onale commissie van toezicht onder handelen. Ze willen zulks echter niet weder onvoorwaardeliik doen, zooals den 25sten Mei met den toen in hun ne handen gevallen majoor Roelfse- ma en kapitein Sar (de laatste is in- tusschen naar het vaderland terugge keerd wegens ziekte bij die gelegen heid opgedaan) is geschied doch dit maal willen zjj de vrijlating afhan kelijk stellen van het vooraf voldoen aan een reeks van voorwaarden, o. w. ook weer voorkomen het dadelijk vertrek van den prins van Wied, en évenzeer een stellige verzekering, dat fvoortaan geen vreemde officieren meer gebruikt zullen worden om op te tre den bij de beslechting van binnen- landsche twisten en geschillen in Al banië. Hoewel deze voorwaarden on aannemelijk zijn, hopen de leden dbr internationale commissie toch er wel in te zullen slagen onze beide land- Igenooten weldra weibehouden weer te fDurazzo te kunnen brengen. Ofschoon de arts niet tot Elbassan is kunnen komen, is het toch zeker voor een deel aan zijn optreden te danken dat de beide officieren naar het hoofdkwartier Sjak zijn gebracht om daar te worden uitgeleverd. In den avond van 26 Juni kwam hij te Berat aan en vond de stad toen nog wel niet door de opstandelingen bezet, doch trof ze toch reeds overal om de stad aan. De daar aanwezige hoofden verklaarden hem gaarne naar Elbassan door te laten gaan om daar de gewonden en de zieken te gaan verzorgen Hij vertrok alzoo welge moed den volgenden morgen, doch nauwelijks drie uur buiten de stad werd hij door een troep opstal delin gen aangehouden, die hem noodzaak ten naar een afgelegen dorp te gaan om daar eenige gekwetsten te behan delen. Toen hij daar gereed was werd hij weer naar een ander oord gebracht, en z°o ging het verder tot hij merkte dat de lieden hem in geen geval tot Elbassan wilden en zouden laten door gaan. Hij heeft, hen toen langzaam aan onder het oog gebracht dat de op standelingen er belang bjj hadden die twee vreemde officieren niet bij zich te behouden want mocht hen onver hoopt iets overkomen, dan zou zulks dadelijk en voorzeker den opstande lingen worden toegecchreven en zou den dezen dientengevolge in Europa de openbare meening en de regeerin gen, die hun nu niet bepaald ongun stig gezind zijn, zeer tegen zich in nemen, en hunne zaak ernstig ge schaad kunnen worden. In dat geval zou hij, dr Berghausen, ook dadelijk terug moeten keeren, en zij zouden dan weer zonder geneeskundige hulp blijven. Door vee! heen en weer gepraat in dien geest, verkreeg de dokter ein delijk, dat de opstandelingen eerst, een goede veertien dagen geleden, een Engelschen reiziger van een bi oscoop-onderneming, die zich toeval lig ook te Elbassan bevond toeD de opstandelingen daar binnendrongen, geheel vrijlieten, en dat ze nu verle den week de twee officieren naar Sjak overbrachten om van daaruit rechtstreeks met de commissie van toezicht d. i. met Europa over hunne vrijlating te onderhandelen. Dr Berghausen blijft voorloopig nog te Berat, dat nu door de landbevol king uit den omtrek is bezet, totdat dat de officieren werkelijk gehéel in veiligheid te Durazzo zullen wezen. Dan zal ook hij trachten zoo spoedig mogelijk en nog bijtijds van daar weg te komen naar Walona. Alle bij het geval betrokken auto riteiten, de vorst niet uitgesloten, en verdere kringen zyn gewis den kloe ken onverschrokken arts warmen dank verschuldigd voor zjjn flink, handig en werkzaam optreden in dezen. De spanning tusschen Servië en Oostenrijk houdt no^ maar steeds aan. De rede van den minister-president in de Hongaarsche kamer, hoe vredelie vend ook, heeft de spanning in Servië verhoogd omdat daarin werd gewaagd van een oorlog als uiterste middel, en heeft de Servische regeering besloten 70000 reservisten onder de wapenen te roepen, ten einde op alle gebeurlijk heden voorbereid te zjjn. Intusschen zal Rusland wel eenigs- zins kalmeerend op het verhitte ge moed der Serviërs trachten te werken. Te Hemixem bij Antwerpen is in een verffabriek de stoomketel gespron gen, waarbij twee werklieden zijn ge dood en vijf zwaar gewond. Het was al sedert eeuigen tijd bij de politie bekend, dat zekere perso nen aan spoorwegkaartjes wisten te komen dip, door het in de drukte niet controleeren van reizigers in den trein, dienen konden om, op den dag der afgifte van het station der H. IJ. S. M. te Amsterdam, er, nadat de reis naar den Haag was afgelegd, nogmaals een spoorreisje Amsterdam 's Graven- hage mede te maken. De kaartjes, die alleen het dagstempel van het kantoor van afgifte droegen en dus niet het knip-teeken, dat de treincon ducteur er onderweg in behoorde aan te brengen als er controle zon ge schied zijn, werden bij aankomst van den reiziger in den Haag wèl inge nomen door de controle bij den uit gang, maar dan late1" niet ingeleverd bij de administratie. Een klaarblijke lijk medeplichtig controleur gaf ze aan in het complot zijnde personen, die ze voor lagen prijs .wisten kwijt te raken aan reizigers, die met een der eerstvolgende treinen naar Amster dam gingen met de bedoeling nog denzelfden dag of avond naar den Haag terug te keeren. Te Amsterdam moest dan, als de zaken verricht waren, een perron kaartje gekocht worden om aan 'de treinen te kunnen komen. Zaterdag heeft de Haagsche politie een dier lieden, die op hot stations plein te 's Gravenhage de kaartjesin handen wisten te spelen van naar Amsterdam reizende personen, gear resteerd. Voorts is aangehouden een contro leur der H. IJ. S. M, werkzaam aan het station in Den Haag, die bekend heeft, de frauduleuze handelingen te hebben gepleegd. Er moeten nog meer controleurs in deze zaak betrokken zijn. De Vrijdag hervatte zitting der Provinciale Staten van Zeeland werd bijgewoond door 40 leden. Een adres uit de gemeente Veere met het verzoek om de tram die nu tusschen Vlake en Hansweert riidt, wanneer de spoorweg in Zuid-Beve land zal zijn opgericht, aan te leggen tusschen Middelburg en Veere, werd in haDden gesteld van Ged. Staten ten einde daaromtrent een voorstel te doeD. Het voorstel van Ged. Staten om in het Prov. reglement op de wegen en voetpaden eene wijziging te bren gen, o a. bedoelende dat de wielen der wagens komende van landerijen op verharde wegen van klei en sljjk zul len moeten worden gezuiverd, vond heel wat bestrijding. De heer Hombach zeide, dat de voor gestelde wijziging van het reglement practisch onuitvoerbaar is en hij wees hiervoor bijv. op de totale onmoge lijkheid om de wielen van wagens welke door natte kleiwegen rijden vaD slijk te zuiveren. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen zal het in de practijk tot groote moeilijkhe den aanleiding geven. Hy hoopte dan ook, dat het voor stel van Ged. Staten niet zal worden aangenomen. De heer Gerlech was het volkomen eens met den heer Hombach en hij zeide bezoek te hebben gehad van verschillende landbouwers, die hoop ten dat het voorstel niet zal worden aangenomen. De heer Kakebeeke zeide evenals de heer Hombach landbouwer te zijn en uit ervaring te kunnen spreken. Hü nu kan de meening van den heer Hombach niet deelen. De voorgestelde wijzigingen achtte hij noodzakelijk omdat vele wegen worden verwaar loosd. Bovendien wegen zijns inziens de voordeelen ruimschoots op tegen de nadoelen. Ten slotte werd de wijziging aan genomen, nadat daarin op voorstel van den beer Bleiker de bepaling is geschrapt waarbij maatregelen zouden moeten worden genomen dat geen te vervoeren stoffen als pulp, mest en dergelijke van den wagen vallen. Na eenige discussies werd met 21 tegen 18 stemmen aangenomen het voorstel tot verplichte pensionneering van secretarissen-ontvangers van ca- lamiteuse polders of waterschappen. Het voorstel tot vaststelling van eene verordening betreffende de le vering van electrischen stroom in de provincie werd aangenomen met 35 tegen 5 stemmeD, en dat tot verlee ning van een crediet van ƒ2500 voor een onderzoek naar de beste wijze om de geheele provincie te voorzien van electrischen stroom voor kracht en licht, met 26 tegen 14 stemmen. By het voorstel in zake vaststelling van een regeling voor de belooning van het personeel der Provinciale stoombootdiensten, bleek men zeer verdeeld over het al of niet brengen van den dienst op de Oosterschelde en op de Westerschelde ODder éen di recteur. De meerderheid van Ged. Staten ontraadde dit beslist, doch de heer van Niftrik was een beslist voor stander van de samenvoeging der bei de directeurschappen, Na uitvoerige discussiën werd een desbetreffend voorstel van den heer van Niftrik verworpen met 22 tegen 16 stemmen. Na breedvoerige diseussie werd het voorstel tot regeling der jaarwedden van het personeel bü den provinci alen stoombootdienst aangenomen, nadat een door den heer Bleiker in gediend voorstel om de jaarwedde van den ponton- of steigerknecht te ver-

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1