Uw$» m Jtèwrft*nficBlu5 VMt I Buitenland. Binnenland. Ko 1936. Woensdag 15 Juli 1914. 23e Jaargang. BRESKËNSGH 16. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgiö 0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abcnnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrydagmiddag te twe9 ure. JDfJiUd^rerschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMl\ te Breskcns. Het Italiaansche Journal, de moei lijkheden in Albanië besprekend, her innert dat deze de zending van eene algemeene krijgsmacht niet alleen in den weg staan, maar ook gelden voor een opdracht van de mogendheden aan Oostenrijk en Italië om den vrede te horstellen. Kr blijft maar éen middel over het bestuur over Alba ië in handen te stellen van de commissie van toezicht uit de groote mogendheden. Alleen als dat geschiedt, zouden dd plannen der omringende staten Servië, Grie kenland en Montenegro in duigen vallen, Zij toch, zouden een eensge zind Europa tegenover zich zien, dat vast besloten is verdere verwikkelin gen te voorkomen. Hoe langer zoo meer komt echter de aap uit de mouw van het Italiaan sche b ad. Het stelt ten minste als eisoh dat de commissie van toezicht in de eerste plaats de geschillen tus- fcclieu de volksrassen in het nieuwe land moeten beslechten en ten ande ren zal men de organisatie der gen darmerie moeten ter hand nemen. De Nederlandsche officieren beter Ware het in dezen te spreken van de officiereu uit Nederland hebben alle gezag verloren en uien zal naar an deren moeten omzien om hun taak over te nemen. Maar ook vorst Wilhelm moet weg en zeker twee jaren zullen er moeten voorbijgaan voor men een nieuwen vorst aanstelt. De laatdunkendheid komt er aan alle kanten uit bij het blad, zoo wat betreft de eensgezindheid van Europa als de beschouwing der officiereu. Naar een ander Italiaansch blad de Corriere della üera uit Durazzo ver neemt heeft de vorst de gezanten der groote mogendheden een soort ulti matum gesteld, waarin hij zegt, dat als hem niet binnen zeer korten tyd de noodige geldmiddelen en troepen ter beschikking worden gesteld, om den opstand te bedwingen, hij zich genoodzaakt zal zien zij n post te ver laten. De gezanten hebben geantwoord dat Zij hun regeeringen hiervan in kennis zullen stellen. Men verwacht dat deze aan het verlangen van den vorst niet zuilen voldoen en dat mitsdien belang rijke wijzigingen in de regeering van Albanië op til zijn. Hit Walona wordt aan de Frank furter Zeiting geseind dat de val van Koritsa te wijten is aan het deser- teeren van het Albaneesche garnizoen. Geregelde Grieksche troepen in vollen Uniform hebben aan de verovering der stad deelgeoomen. Volgens de Times zullen de Griek- kche officiereD, die bij Koritsa de E- biroten hebben geholpen, voor een krijgsraad worden gedaagd. Majoor Tsoetas, hun leider had tevoren reeds ontslag uit hot Grieksche leger ge nomen. Tal van inwoners zijn uit vrets voor de wreedheid der Grieken, met achterlating van hun bezittingen, naar alle richtingen gevlucht. Die vrees is niet ongegrond geble ken, daar de Grieksehe troepen moor dend, brandend en plunderend optre den. Een bijzondere correspondent van een Duitsch landbouw-vakblad heeft een reis gemaakt door Rusland en Hongarije, waarvan hij volgonderwijze verslag doet. In geheel het Russische korengebied worden er nu groote toebereidselen gemaakt voor het oogsten in Augus tus. De regeering schjjnt ernstige po gingen in 't werk te stellen om den slechten naam, dien het Russische graan op de markt heeft, uit te wis- scben. 's Zondags gaan onderwijzers en leerlingen van het reeds zoo groote aantal landbouwscholen, naar de dor pen, waar de boeren met behulp van lichtbeelden onderwys ontvangen in de maatregelen, die bij het opstapelen, dorscheu en zuiveren genomen moeten worden. De correspondent verwacht, dat op deze wyze het schijnbaar on mogelijk, n.l. zuiver Russisch graan nog eens wei kelykheid zal worden. De meeste districtbesturen zyu in het bezit van oogstmacinnes, die men in huur kan krijgen, maar meestal is het aantal te gerit.g om ten voordeela van de kleine boeren te kunnen strek ken. Eenige groote ondernemers heb ben eenter met kleinere boeren ge contracteerd, dat zy den boeren, in ruil voor hun hulp op de groote be zittingen, zullen helpen met machi nes en paarden bij de bebouwing van de kleine landerijen. Deze overeen komsten moeten zeer goed werken. Ook zyn er maatregelen genomen om het graan, terstond na het win nen, naar de elevators en graansilo's te zenden, die in alle districten door de landbouwbank en buitenlandsche flnanciëele lichamen opgericht zijn. Zoodra het graan ingeleverd is be taalt de bank aan den boer een zeker bedrag uit, en by verkoop het saldo, onder aftrek van een klein commis sieloon. Hierdoor worden de boeren voor de praktijken van woekeraars gevrijwaard, die hen gedurende een halve eeuw van de resultaten van hun arbeid hebben beroofd en hen tot een toestand van af bankelykheid gebracht hebben erger dan de oorspronkelijke lijfeigenschap. Na Rusland verlaten te hebben kwam hy in Hongarije, het tweede graanland van Europa, dat tusschen 80 en 85 pet. van ue totale bevolking in het landbouwbedrijf werkzaam is. Voor uitvoer van graan komt Hon garije niet zoo zeer in aanmerking, maar op de mcelmarkt neemt het een eerste plaats in. Dit jaar is voor den Hongaarschen boer zeer slecht. De oogst is bijna een totale mis lukking, en men raamt dat meer dan 4 millioenc. tarwe van het buiten land ingevoerd moeten worden om de binnenlandsche vraag te dekken, hoe wel de met graan bebouwde opper vlakte aanzienlijk is vergroot en er, ten koste van groote geldsommen, be vloeiingswerken zijn uitgevoerd. De langdurige strijd in Groot Brit- tanje over Home Rule, hetwelk be doelt zelfbestuur voor Ierland zal wel dra tot een ontknooping leiden, doch niet zonder dat daarmee een ander geschilpunt zal geboren worden. De provincie Ulster is onbuigzaam om onder Iersch bestuur te leven. Integendeel wil Ulster een afzon derlijke slaat vormen, doch trouw te blijven aan den koning. Er heeft zich ben voorloopige regee- ring uitgeroepen, waardoor by voor baat vei zet wordt aangetrekend tegen de komende iersche regeering. De unionistische raad van Ulster die Vrijdag bijeen kwam, droeg het karakter van een vergadering van de voorloopige regeering met de uitge breidste bevoegdheden. Het do; 1 der voorloopige regeering zal zijn de uit oefening van Ue macht, noodig wegens den terugtocht van de koninklijke re geering uit Ierland, tot handhaving van den vrede, van de orde en een goed bestuur, tot naleving van de thans van kracht zijnde wetten en tot be^cheuning van de persoonlyke vrij heden. Deze bevoegdheden zullen slechts uitgeoefend worden in over eenstemming met de aan den koning verschuldigde trouw en opdat Ulster een ongeschonden deel van het ko ninkrijk zal blijven. Het gezag van het parlement van Ierland zal in de provincie Ulster niet worden erkend. Voor alle mogelijke gebeurtenissen in Ulster heeft men reeds vroeger en ook thans alle mogelijke voorzorgen genomen. De unionistische Engelsche bladen melden eiken dag de aankomst van nieuwe wapenzendingen in Ulster. Volgens Ue Daily Mail heeft een stoomschip Vrijdag te Belfast weer 300 geweren en 10.000 pakjes patro- Den gelost. De patronen waren ver borgen in auto en rijwielbanden, de geweren heetten voor de douane „on- deideelen van motorrijtuigen". Ook verneemt het blad dat er ge schillen zyn gerezen in de Iersche nationalistische partij. Redmond wil aan de eischen van Ulster een heel eind tegemoetkomen, anderen, o.a. Devlin, de organisator van de natio nalistische vi ij willigere, zyn daar ten sterkste legen. De Russische gezant in Seivië, die doorgaat voor een vinnig tegenstan der van Oostenryk, bracht Vrydag avond een bezoek by zyn ambtgenoot van dat rijk, baron Giesl, eveneens te Belgrado. Toen de gezanten gedurende eeni- gen tyd op verzoenlijken toon hadden zitten praten, greep de Rus Hartwig plotseling met do hand naar de hart-, streek, boog het hoofd en viel voor over op den vloer. Giesl sprong op hem toe en legde hem op de rust bank. Lieden van het gezantschap, inmiddels ontboden, trachtten Hart wig bij kennis te brengen. Binnen vijf minuten was de eerste geneesheer ter plaatse. Onmiddellijk nadat deze was binnengekomen gaf Hartwig den geest. Twee andero geneeshi eren, die kort daarop verschenon, konden slechts den dood door hartverlamming cou- stateeren. De Brusselsche bierbrouwers heb ben aan het stadsbestuur het verzoek gericht om op de nationale feestdagen van 21, 22 en 23 Juli aanst., het be kende „manneke"-monument, dat in ongegeneerde natuurlijke houding een krachtige waterstraal in een wijd bek ken doet neerkomen, in plaats van water het welbekende Brusselsche fa ro bier len beste te geven, zoodat dan iedereen zyn glas bij de fontein zon kunnen vullen, hetgeen kosteloos zou worden geleverd. Met blyde verwachting werd dit te gemoet gezien, doch daaraan is opeens de bodem ingeslagen, daar het bestuur de vraag afwijzend heeft bbantwoord omdat er gegronde vrees bestaat voor herhaling van de onbetamelijke too- neeleu die een twintig jaren geléden by een zoodanige „faro" tapperij plaats hadden, en ook omdat het hoogst moeilijk is de waterstraal in de fon tein af te snijden en deze door bier te vervangen. Spoorwegbeambten vonden in een der wachtkamers van het station te Arnhem een 13 jarigen knaap, die schreide en te kdnnen gaf dat zijn moeder met wie hy sedert Zaterdag in Arnhem was komen wonen, des morgens naar Emmerik was vertrok- keu tot het verrichten van eenige boodschappen. Zy had tegen hem ge zegd aan het station hare terugkomst af te wachten, teneinde de mede te brengen pakettun te dragen. De jongen kon het huis, dat zyne moeder te Arnhem had gehuurd, niet terugvinden en wist ook niet in welke straat de nieuwe woning zijDor moe der gelegen was. Men bracht hem by de politie, die den knaap voor den komenden nacht onderdak verschafte en een onderzoek instelde. De jongen, het bleek een Duitscher te zyn, deel de mede, het laatst met zyne moe der in Duisburg te hebben gewoond en vertelde voorts dat zyn vader was overleden. De politie deed alle moge lijke vragende jongen huilde zóo,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1