xw - No 1935. Zaterdag 11 Juli 1914. 23e Jaargang. II 1 mm BRESKEN ;l %mm "Mum» tn COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgié ƒ0.75 en 1 dollar li 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertentién van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentién worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en t rijuajravnnd bij den uitgever C. DIELE.fl t\ te Breskens. '8 1, De Sckoolbouw. Dit vormde het laatste punt der agenda van de jongst gehouden raads zitting onzer gemeente. Eaüat op de vraag van den heer Dieleman of deze zaak zoover gevor derd is, dat ze rijp is voor openbare behandeling en of er geen vrees be hoefde te bebtaau voor een te verre gaande openbaarheid van onderdeelen ikzer kwestie, antwoordde de voorz. dat ze zonder het schaden van het gemeentebelang gerust in openbare zitting kon worden onder de oogen gezien. Dienvolgens deelde deze dan me de, dat de hoeren Blum en mr Spren ger als commissie van Ged. ötaten vergezeld van den districts-schoolop- ziener op Woensdag 17 Juni een be zoek aan deze gemeente hebben ge bracht ter nader onderzoek van Ue door den Raad aangevoerde argumen ten, alsde zorgwekkende toestand der gemeente-flnanciën, waardoor be langrijke offers die het bouwen van een nieuwe school zouden vorderen, niot door de gemeente kunnen worden gedragen en gebrek aan geschikt bouw- teirein. Ten opzichte van die bezwarende flnantiöele toestand der gemeente vond genoemde commissie in geenen deele eenige grond. Het gemiddeld percen tage van den Hoofd. Omslag bedraagt tlechts 2pCt. van het belastbaar inkomen, in het meerendeei der ge meenten in Zeeland is dit percentage veel hooger. En het lage percentage verandert niets door het feit dat van de 481 aangeslagenen er slechts 98 zijn met een inkomen van meer dan /ÏOUÜ. Van de zijde van het schooltoezicht werd verklaard dat op het gevraagde uitstel een beslist afwijzend antwoord moet worden gegeven. De voorziening in goede en aan de wet voldoende school- en gymnastieklokalen is nu al aanhangig is sints 1907. Feitelijk vol doet geen enkel lokaal aan nel van ^1912 dateerend kon. besluit. Met het verleenen van dispensatie kan wel iets verkregen worden, doen voor eenige lokalen kan ook dat niet. Uitstel zou tot niets leiden en het gemeentebestuur heeft in al die jaren dat de zaak hangende is, nog geen enkele maal daadwerkelijk getoond de zaak met ernst aan te vatten. Van de zjjde van Ged. Staten werd gewezen op den plicht van de ge meentebesturen om voor goed onder was en voor goede lokaliteiten zorg te dragen. De wet verplicht in deze. Men beroept zich wel eens op het feit (lat meer dan de helft der gewone uitgaven in de kleine gemeenten voor het onderwijs zjjn bestemd, doch dit is een algemeen iets. Er moet dus iets worden gedaan. Aangaande het terrein voor het bou wen van een nieuwe school, bestaat t>r bij Ued. Etateu volstrekt geeu be zwaar dat eene openbare school £taat in de nabjjheid van een bijzondere. Wat. Ged. St. wèl verbaasd heeft, is dat de gemeente een zoo schoone ge legenheid van grond, als destijds be schikbaar was, heeft laten voorbijgaan. Zoo al geen nalatigheid, is dat een blijk van verregaande kortzichtigheid. Door een der wethouders werd er op gezinspeeld om de school te ver bouwen, meenende dat Kerkvoogden der Herv. Gem. wel te vinden zouden zjjn om de in de nabijheid der achter zijde van de school gelegen grond in erfpacht af te staan. Daar zouden dan twee lokalen kunnen worden bijge bouwd. Als de commissie die mogelijkheid eenigszins toegeeft, moet ze toch deze vermoedelijke oplossing beslist afra den, omdat de maatregel tijdelijk zal zijn, en men in de naaste toekomst voor dezelfde moeilijkheid van thans zal komen te staan, niet het minst met de mogelijke uitbreiding van den leerplicht tot het 15e jaar. En de fouten en de nadeelen der school zullen blijven bestaan, niet het m.nst wat de ligging betreft aan een drukke verkeersweg. Bij het bezoek aan het schoolge bouw vielen de vier groote lokalen mée. En bij den rondgang door de ge meente bleek der commissie dat er wèl terrein voor schoolbouw was te verkrijgen, zij het dan ook tegen be trekkelijk hoogen prijs, doordat de gemeente zoovele mooie gelegenheden om de beschikking over terrein te hebben, heeft laten voorbijgaan. Als de gemeente in hoofdzaak slechts zou willen weten van verbouw van de bestaande school, leek de commis sie eene uitbreiding aan de zijde van den ingang der kerk en de daarnaast staande houten schuur eenvoudiger, doelmatiger en meer afdoende dan de tijdelijke voorziening in het hoekje achter de school. In het algemeen moest de commis sie met spijt constateeren, dat jaren lang niets is gedaan en de goede ge legenheid om althans iets te doen of voorbereidende maatregelen te nemen schromelijk veiwaarloosd zijn. Er is achterlijkheid en kortzichtigheid waar nemen. poor Ged. Staten en het school toezicht is nu lang genoeg geduld uitgeoefend eindelijk willen zij daden zien en wachten zeer besliste beslui ten af. Is er sprake van verbouwing hoewel tot nadeel van de gemeen te dan zij er aan herinnerd, dat nauwkeurige teekeningen moeten wor den ingezonden en de nieuw te bou wen lokalen weer reeds aan hoogere eischen hebben te voldoen. Door Burg. en Weth. werd naar aanleiding van deze-hangende kwestie voorgesteld aan een deskundige op te dragen een nauwkeurig onderzoek, in overleg met den districtsschoolopzie ner, in te stellen naar de mogelijk heid om door verbouwing dor school lokalen in overeenstemming te bren gen met het bewuste kon. besluit, onder voorwaarde dat deze deskundi ge zoowel van deze eventuöele ver bouwing als van mogelijken nieuwen bouw de architect zal zjjn, doch bij aldien noch van het een noch van het ander iets komt, deze deskundige voor dat eerste onderzoek geene be looning zal genieten. In het algemeen waren alle leden het eens over de moeilijkheid van de ze kwestie, zoo uit het oogpunt der flnancieën als van geschikt terrein. De heer Dieleman was het in ver schillende punten niet eens met de commissie uit Ged. Staten. Allereerst betwistte hij de beschul diging dat er hoegenaamd niets ge daan was. Hij herinnerde er aan dat er integendeel een volslagen plan tot den bouw eener nieuwe school niet alleen is opgemaakt, doch door den Raad, in 1910, met algemeene stem men is aangenomen. Hetzij dat het plan te duur was, de raming beliep een ƒ43000 hetzij dat de voorgenomen en inmid dels uitgevoerde bouw der bijzondere school dat der openbare heeft ver ijdeld, het is niettemin een feit dat de gemeente heel wat heeft wiljen doen. Ook op de kortzichtigheid, waaraan de gemeente zou ljjden, is wel wat af te dingen. Immers, toen de huidige school in kleiner afmeting is gebouwd was ze veel te groot, waarvan men zelfs wijlen burg. Gerritsen een grief maakte. Maar niet lang daarna was ze geheel bezet en bleek zelfs spoe dig te klein. Toen is in 1891 de ver dieping er op geplaatst en weer was ze veel te groot gebouwd, naar men meende. En wat is geb.eken Dat ze al lang weer te klein is. Het is dan inderdaad geen kortzichtigheid als men, bedacht zijnde op uitbreiding, een te ruime school bouwt, die op den duur toch weer te klein bljjkt. Wat de ligging betreft, kan worden aangenomen dat het drukke verkeer storend werkt op het .onderwijs, maar toen de school gebouwd is, zal dat verkeer wel niet zoo druk zijn geweest. De heer de Hullu bevestigde dit-. Toen de school verbouwd is, waren er twee lokalen te veel en aangaande het verkeer was het een twintig jaar terug slechts een tiende van wat het nu is. Het vervoer van suikerbieten is sinds belangrijk uitgebreid, dat van steen en bouwmaterialen was niet noemenswaard, omdat er toen niet zoo'n bouwwoede heerschte als thans, kortom het kon toen niet als hinder lijk voor het onderwijs worden aan gemerkt. De tegenwoordige school in zijn huidige ligging is toentertijd toch door Gedep. Staten en het schooltoezicht goedgekeurd en met hun toestemming tot stand gekomen. De heer du BurGk wees er op dat de keien in den rjjksweg een heel eind voor de school zjjn vervangen door koperslag-verharding, dut zeur geluiddempend is. Hjj voelt dan ook veel voor verbouwing, waardoor van onze financiën toch niet zooveel zal gevergd worden. De heer Dieleman is daarvoor ook ten zeerste te vinden, doch zou het diep betreuren als deze verbouwing mogelijk zou blijken en binnen be trekkelijk korten tijd onvoldoende zjjn door do uitbreiding van den leerplicht, en het niet anders dan weggegooid geld zou wezen. Evenwel zooveel ge schikt terrein als Ged. Staten hebben zien liggen, betwijfelt hij wel of er dat is. Het voormalige havenfort heeft op dien naam wel niet volle aanspraak. En van het oorspronkelijke terrein aan den Langeweg weet men niet of daarover nog de beschikking zal kun nen verkregen worden. De heer de Hullu zeidedatmen nu dat gedeelte van den Langeweg ook gaat bekeien, hetgeen toch weer niet bevorderlijk kan zijn aan het onder wijs. Tot het voorstel van Burg. en Weth. komende, geeft de heer Dieleman in ernstige overweging dat de Raad da benoeming van een architect aan zich behoudt. De voorz. merkte op, dat dit aan B. en W. behoort als zjjnde een kwes tie van uitvoering. De heer Dieleman voert hier tegen aan dat er van uitvoering sprake is als dit door een betrekkelijke post op, de begrooting is aangewezen, hetgeen in dezen met het geval zal zjjn. En op de bewering dat het een me- moriepost is, melkte hjj op, dat deze niet een vaste vorm van uitvoering omvat. Overigens heeft hjj nog andere be denkingen tegen het voorstel. Eerstens is het een bezwaarlijk principe om iemand niets te geven als een werk niet tot uitvoering komt en het heeft zjjn bedenkelijke zjjde om den des kundige, met de belofte mogelijk het toezicht te zullen hebben over ver bouw of nieuw-bouw, eenigszins te vergoeden. De heer de Hullu is ook van mee ning dat men zich daardoor te veel bindt. Men is 't er daarom algemeen over eens Burg, en Weth. te machtigen een deskundige te raadplegen over den verbouw en daartoe een blanco cre- diet te openen, doch zonder eenige nadere verbinaing. Toch meende de heer Dieleman dat het gewenscht waste informeeren naar het honorarium, wijl dit, zooals bjjv. in Groode gebleken is, .zeer verschil lend kan zijn. Zoo werd daar voor het maken van 3 kadastrale kaarten ƒ90 per stuk bedongen, terwijl een ander het deed voor ƒ100 voor alle drie. De voorz. beloofde dat een zeker bedrag niet te boven zal worden ge gaan. Verder gaf de heer Dieleman in overweging zich nu reeds voorloopig met Kerkvoogden te verstaan, opdat,

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1