mm' en' Buitenland. gr-! il %mm ctt Jl&wtrfenft$ld£> wot aanleren. Mo 1934. Woensdag 8 Juli 1914 33e Jaargang. Toch een samenzwering. in-1 "e"! BRESKENSCH Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. G-roote letters naai plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIELEM1\ te Breuken*. In tegenstelling met de aanvan kelijke verklaringen van de ple gers van het Sarajewo drama, dat I zij die daad uitsluitend voor zich ,o zelve en zonder medeplichtigen ''Ihadden bedreven, blijkt nu lang- zamerhand dat er wel terdege een (uitgebreid complot was gesmeed om den aartshertog te vermoorden. De rechter van instructie is tot de overtuiging gekomen dat behal- i ve de met de beide daders gevan- i gen genomen zeven verdachten nog 'jtal van andeien tot de samenzwe ring in betrekking staan. '8- De student Cabrinovits heeft be- Ivestigd dat hij eenige weken ge I leden in een koffiehuis te Belgra do, Servië's hoofdstad, in een blad de mededeeling las dat de aarts hertog voor een legermanoeuvre naar Bosnië zou gaan. Dadelijk heeft hij den eveneens in het café j vertoevenden Princip opgezocht en hem een teeken gegeven. Zij kwa men overeen den volgenden dag elkander op een afgesproken plaats te ontmoeten. Daar waren nog an- dere Serviërs bij tegenwoordig, die manmoedig beloofden voor hun volk te willen sterven en besloten den troonopvolger te vermoorden. Op I de vraag hoe aan bommen en wa penen te komen, gingen zij naar j een officier van den Servischen ge- neralen staf, die hen naar een be- j kend magazijn-chef verwees. Deze beloofde hun bommen uiteen staats tuighuis te willen verschaffen, in dien ze de aanwijzingen stipt zou den opvolgen. Zij zouden dan zes bommen en zes revolvers ontvan- gen, zoo zich nog vier andere me- f deplichtigen bij hen zouden voegen. Na het werpen van de eerste bom zouden dan aanstonds alle andere bommen naar den troonopvolger worden geslingerd. De daders spra ken af de bom met de rechterhand te zullen werpen en met de lin kerhand op hetzelfde oogenblik cy- ankali, een doodelijk vergif, dat ze bij zich zouden hebben, in te ne men. Princip en Cabrinovits vonden in Belgrado nog verder een twee tal Servische studenten, die bereid waren aan den aanslag mede te doen. De samenzweerders kwa men elk afzonderlijk te Sarajewo kan. Hoe de bommen het land binnengesmokkeld zijn, is nog niet opgehelderd. De verdeeiing der bommen had op den morgen van den aanslag plaats in een confi- seurswinkel, waarheen Princip ook de revolvers en het cyankali had gebracht Kort daarna stelden de samenzweerders zich op Princip op den hoek der Frans Jozefstraat, Cabrinovits bij een in de nabij heid gelegen brug een der ande re samenzweerders op een plaais 100 schreden verder. Volgens de afspraak hield Cabrinovits de bom in de rechterhand en het cyankali in de linker. Inmiddels is de rechter van in structie met het verhooren van Princip nog niet veel gevorderd. Wel heeft deze bekend de bommen van de magazijn-chef gekregen te hebben, doch over deze medeplich tigen en de herkomst van het geld wilde hij geen enkele mededeeling doen. Op een oogenblik door de vrees voor den dood overmand, riep Princip uit: „Ik heb berouw van mijn daad, omdat mijn met gezellen mij in den steek lieten ook zij hadden hun bommen moe ten werpenmaar de schurken deden het niet. Daarom zal ik mij op hen wreken en hen verraden. Laat me op het oogenblik met rustmorgen zal ik alles zeggen". Tot dusver zijn door de politie niet minder dan 700 en door de justitie een 400 personen in ver hoor genomen. In de woning van den typograaf Prinzip zijn tal van bankbiljetten en geldstukken ge vonden waarvan hij de herkomst niet wilde meedeelen. Het schandelijke optreden van de strijdbare kiesrechtvrouwen is in Engeland al herhaald -lijk door hoog staande vrouwen gebrandmerkt. In de English Review is nu ook weer een vrouw aan het woord om dit tb doen, maar zij verbindt er een strafpredikatie voor de mannen aan. „Wat mij verbaasd doet staan en verontrust zegt de schrijfster is de zwakke houding van de mannen. Waar is onze minister van binnen- landsche zaken Wat doet onze re geering Van welk hout zijn de man nen van tegenwoordig gemaakt, dat zij vrouwen toestaan, schilderijen en andere kunstwerken moedwillig te vernielen, alsof zjj stompzinnige doet jes waren, en nog bang zijn, om haar te straffon Is de beschaafde Engelsch- man van heden uit zulk hout, dat hij bang is, een verdwaasde vrouw op te sluiten, omdat, zij weigert te eten? Wij hebben veel gehooid van de wet, die door manneu gemaakt is, van de onderdrukking van de vrouw, van nunnen-dwingelandij, maar een vrouw is, naar h-1 schijnt, aan geen wt ondei worpen. Zij kan vrjjelnk stuk slaan, vernie len en verbranden wal haa> behaagt, en er is in het heels hind geon man, die moed genoeg bezit haar dit te be letten Ik moet bekennen, dat ik zulk een klmnmoedigheid van de mannen niet kan begrijpen. Het eerste wat wij fatsoenlijke vrou wen tegen de mannen moeten zeggen is, dat zij niet bang motten zijn, en het tw-ede is, hen dringend te ver manen, om tot daden over te gaan. Gij mannen zijt in het bezit van de macht. Gebruikt haar! Zooals een paard afgeraden moet worden, dikwijls mot sporen en hat de zweepslagen, zoo moeten wij vrouwen gedwongen wor den, ons behoorlijk te gedragen. Haar te ontzien beteekent haar tot het te gendeel aan te moedigen. Zwakheid te toonen, beteekent haar te bederven. Brer g a'len vouwen goed aan het verstand dat zij pi t cies als vei dwaas- de vrouwen behandeld worden, als zij zich als verdwaasde vrouwen gedra gen dan zal aan die ziekelijke uitwas, die Engt lands naam met schande be vlekt, spoedig een einde komen. De wblbek ude Joe Chamberlain, do Eogelsche oud minister van koloniën is vorige week, vrijwel onopgemerkt, te Londen overleden. Men zal zich kunnen herinneren dat hij, in hoedanigheid van minister van koloniën, destijds door zijn heersch- zuchtig drijven de oo log tegen de Boeren republieken Transvaal en Oran- je-Vrystaat heeft uitgelokt. Op welke wijze hy dit deed en hoe hij zich daarbij de haat en de vloek op den hals haaide van al wat in heel de be schaafde wereld met de Boeren in stemde, ligt alles nog zeer versch in het geheugen. Te Karlsruhe hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag een aantal studenten der Technische Hoogeschool groot rumoer gemaakt. Toen zij door een politieagent worden aangemaand zich rustig te houden vielen zij de zen aan, sloegen hem met vuisten in het gezicht, zoodat zij hem twee tan den uit den mond sloegen er ontstond een vechtpartij, waarby de politieagent van den sabel gebruik maakte, en toen deze hem ontviel en door de studeuteu tegen hem werd gebruikt, trok hy zyn revol er en schiot een der studenten neer De student over leed kort daarna in het stedelijk zie kenhuis. De agent moest worden ver bonden wegens wonden aan bot hoofd en had twee tanden in het gevocht verloren. Dertien studenten zijn in verband hieimede gearresteerd. De Amerikaansche douanebeambten oef-nen scherpe controle uit op de Amerikaa'.scho dames, die zich in Parils van nieuwe hoeden, japonnen enz voorzien. Dikwijls komt het voor, dat tu->schon de douineu en het rei zend publiek, dat uit Europa terug keert, verschil van opinie ontstaat over de waaide der meegebrachte modeartikelen. Het gebeuit dan wel, dat 'le New Yorkscho douanemannen eenvoudig verlangen, dat Parijsehe modezaken of de bankiers, bij wie de Amerikanen een depositie hebben, in zage van hun boekhouding g'ven, ten- eind) de opgaven der Amerikaansche reizigsters Le kunnen controleereu. Weigeren de Amurikaarscue dames baar tot dat doel onmisbare mede werking te verleonen, dan kunnen zij en het gebeurt ook weldaar voor door den Amerikaansch*n rech ter. wegens poging tot fraude worden vervolgd. Do correspondent te Pariis van de Londensche Daily Tel-graph schryft over dit onderwerp een woedend stuk in zijn blad. En hij vertelt ook, dat de Amerikaansche dames in Parys bij het winkelen in Rue de la Paix en Rue de Rivoli eenvoudig worden be- spiotnerd door spiurders van de Amer.kaausche douanen. Een recent geval betr-'ft de Parij- scbe inkoopen van een Amerikaansche, rni-j Doian Deze had op een reis in Europa haar flnancieele au-'gelegenhe den doen behandelen door de Parijscbe filiale van een Nuw-Yorksehe ban kiersfirma. De dame is met de—New- Yorksche douanemannen in geschil over haar aangifte bij terugkeer uit Parijs. Thans wil de Amerikaansche rech ter, de New Yorksche firma, die de bankier is van mj Dolan, dwingen, de boekingen over te leggen van de transactiën, door de Parij-che filiale van zijn huis met mej. Dolan gedaan. Daar noch juffrouw Dolan, noch het Parysche kanto -r de door het New- Yorksche Huis verzochte machtiging heeft willen geven, is de directie te New York in gebreke morten blyven om aan dien eisch van den rechter in New York, gehoor te geven. Deze heeft nu den directeur van het New- Yorksch Huis zwaar beboet. In Parysche handelskringen is men over het inquisitoriale optreden der Amerikaansche douane zoo verwoed, dat de Parysche Kamer van Koop handel besloten is, niet deel te ne men aan de wereldtentoonstelling te San Francisco In het hier vermelde artikel in de Daily Telegraph wordt er nog in bij zonder op gewezen, dat Parijsehe fir ma's die weigeren, aan dn Amerikaan sche speurders inzage te geven van haar transacties met do Amerikaan sche clientèle, dit duur moeten be- koopen, daar dan by de haar gekochte

Breskensche Courant | 1914 | | pagina 1